Salgın sonrası havayollarının uçuş kuralları

tugbahacibayramoglu

Yavaş yavaş normalleşmeye başladığımız şu günlerde havayolu firmaları yeni dönemde uçak yolculuklarında alınacak önlemleri açıklamaya başladı. Havayollarının tamamında maske takmak zorunlu. Türk Hava Yolları uçak içlerine el bagajı almayacağını açıkladı. Yeni dönem uçuş kuralları nasıl olacak?

Havalimanlarında ilk kontrol noktasında, termal kameralarla vücut sıcaklığı ölçülecek. Maske kontrolü yapılacak. Sonrasında havayollarının da kendi içlerinde farklı önlemleri olabilecek. Nedir bunlar?

İçindekiler

THY’de el bagajına izin yok

Türk Hava Yolları, öncelikle kabin yani el bagajlarına kısıtlama getirdi. Daha önce yanımıza alabildiğimiz uçaklarda üst tarafa konulan el bagajlarına izin verilmeyecek. Sadece küçük el çantalarına yani kadınların kullandığı türden küçük el çantalarına izin verilecek.

Uçak Bileti

Uçağa anons sırasına göre binilecek

Uçağa anons ile sıra numarasına göre binilebilecek. Binişler arka sıradan öne doğru, inişler de önden arkaya doğru yine sırasını bekleyerek anons ile yapılacak. Uçağa binişlerde arka sıradan öne doğru hareket edilecek. İnişlerde ise ön sıralardan arkaya doğru gidilecek. Tüm bu süreçte gerek uçak gerekse de havalimanında maske takmak zorunlu. Uçak içi yayınlar dergi, gazete gibi olmayacak. Yine hijyen tedbirleri kapsamında yurt içi ve yakın süreli uçuşlarda uçak içi ikramlar olmayacak.

Pegasus Havayolları: Uçaklarımızda HEPA filtresi kullanılıyor

Maske takmanın zorunlu olduğunu açıklayan Pegasus Havayolları da uçaklarda ameliyathanelerde kullanılan HEPA filtre sisteminin kullanıldığını açıkladı. HEPA’nın partikül, virüs ve bakterileri yok eden bir sistem olduğu vurgulandı. Pegasus Havayolları uçak içi ikramlarında sadece paketlenmiş sandviç, kraker türü yiyecekler olacak. Çay kahve ve ısıtılıp sunulan yemekler bir süre olmayacak.

Emirates’ten hijyen kiti

Emirates tüm yolcularına maske, dezenfektan vs. gibi ürünleri içeren hijyen kitlerinin dağıtılacağını açıkladı. Türk Hava Yolları gibi uçak alımlarına sıra ve koltuk numaralarına göre yapılacağını duyurdu. Katar Havayolları da kabin ekibine maske ve eldivenin yanı sıra koruyucu önlük şartı da getirdi.

Avrupa’nın önemli havayolu firmaları Lufthansa, KLM, Air France maske takma zorunluğuna ilişkin olarak yolculardan kendi maskelerini yanlarında getirmelerini istedi. Yine yakın mesafe uçuşlarında uçak içi ikramlarına bir süre ara verileceği duyuruldu.

*Havacılık kurallarıyla ilgili güncel gelişmeleri sizlere duyurmaya devam edeceğiz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1482 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar