Bir erkek için en büyük lüks herhalde otomobildir. Dilerseniz özel bir zevk deyin, dilerseniz tutku. Ya da bir aksesuar… Mesela benim için üç önemli aksesuar vardır. Saat, gözlük ve otomobil… Otomobil ise bunların arasında en lüksü olanıdır.

Ancak kuşkusuz en genel tabiriyle ‘ayağımızı yerden kesmek’ amaçlı olarak otomobil alırız.

Kafamızda bir rakam belirleyerek, şu kadarlık, bir araç alalım diyerek galerilere gidilir genelde. Ancak galeriye gidildiğinde, ekstra özellikler eklenerek aracın fiyatı sürekli yukarıya çekilmeye çalışılır. Orası psikolojik olarak en zayıf olduğumuz yer olduğu için, bir anda kafamızda planladığımız bütçe dengesi bozulabilir. Araç alırken, bütçe dengesini bozmamamız ve kafamızda planladığımız rakama sadık kalmamız çok önemli. (Eğer bol miktarda nakit paranız varsa, bu söylediklerimin pek anlamı yok tabi ki.)

Taşıt kredisi kullanarak otomobil alacaksanız bütçe dengenizi çok iyi ayarlamanız gerekli. Çünkü kredi kullandığınız zaman, aracın fiyatı değerinin oldukça üzerine çıkıyor. Ancak sizin elinizin altında teminat olarak yatan aracın değeri bundan çok daha düşük bir orana denk gelecek. Yani siz aracınızı değiştirmeye kalktığınız zaman, krediye ödediğiniz faiz miktarının çok ekstra bir maliyet yüklememesi gerekli.

Diyelim ki, almayı düşündüğünüz aracın bedeli 40 bin TL. Elinizde 15 bin TL nakit var ve 25 bin TL kredi kullanmak istiyorsunuz. Bu aldığınız krediyi 24 ay vadede ödemek istiyorsunuz. 25 bin TL için aylık olarak ortalama ‘ 1.250 ‘ TL dolaylarında ödeme yaparak, toplamda 30 bin TL kredi geri ödemesi yapmış oluyorsunuz. Yani almak istediğiniz araç size 45 bin TL’ye gelmiş oluyor. Yüzde 10 civarı olan bu kredi faiz ödemesi bir ölçüde katlanılabilir düzeyde oluyor.

Ancak siz biraz daha lükse kaçarsanız, araçta şu da olsun, olmuşken bu da olsun derseniz almak istediğiniz kredi miktarı 30 bin TL’ye çıkabilir. Bu durumda aylık ödemek zorunda olacağınız tutar ‘ 1.500 ‘ TL’ye yükseliyor. Toplam geri ödeme ise 36.150 TL’ye çıkıyor. Yani aracınız size 51.150 TL’ye ulaşmış oluyor.

5 bin TL’lik ekstra özellikler size ekstra olarak 1.150 TL ek masraf getiriyor. Bu durum bütçenize bertaraf edilemez bir yük getiriyor. Bu yükten kurtulmak için, bütçe kalemlerinizdeki giderleri 24 ay boyunca daha fazla kısmaya çalışmak durumunda kalacağınız gibi, aracın satışında elde edeceğiniz zarar da bu oranda artmış olacak.

Bu nedenle otomobil alırken bütçe dengenizi iyi hesaplamanız gerektiği gibi, almak istediğiniz kredi miktarını da minimize etmeniz çok sağlıklı olacaktır. Nakit paranız ve kredi ödeme gücünüz çok yüksek değilse, mutlak surette aracın bazı özelliklerinden feragat etmenizde fayda var.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2336 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.