Hayatımıza büyük kolaylıklar getiren kredi kartları ve krediler düzenli ödeme yapılmadığında büyük sıkıntılara yol açabiliyor. Özellikle de kişinin kazancından daha çok limitli birden fazla kredi kartına sahip olması kart borçlularının sayısını arttırıyor.

Türkiye genelinde aralık ayında, bir önceki aya göre, kredi ve kredi kartları borcunu ödemeyenlerin sayısı yüzde 7,4 arttı. Merkez Bankası verilerine kredi ve kredi kartları kapsamında borcunu ödemeyen ve gecikmeli olarak ödeyenlerin toplam sayısı ise 147 bin 181'den 158 bin 10'a çıktı.

İçindekiler

2012’de borçlu sayısı 2 milyon 600 bin kişiyi geçti

Aynı ayda ferdi kredi borcunu ödememiş kişi sayısı 55 bin 798'den 71 bin 887'ye, kredi kartları borcunu ödememiş kişi sayısı ise 91 bin 383'den 86 bin 123'e geldi. Böylece 2012 yılında toplamda kredi ve kredi kartları borçlu sayısı 2 milyon 624 bin 146 oldu.

Kredi kartlarınızı kullanırken dikkatli olmakta fayda var. Bunun için nelere dikkat etmeniz gerektiğini ilgili yazımızdan öğrenebilirsiniz. Unutmayalım ki kredi kartımızdaki limit bize kısa süreliğine tanınan bir haktır aslında. Ve bu harcamayı kısa bir sürede ödememiz gerekir.

Adana ve İstanbul’da takibe düşen kart sayısında artış var

Türkiye genelinde ödenemeyen kredi kartı borçlarındaki artış oranı yüzde 16,3’te kalırken Adana’da takibe düşen kredi kartı borçlarındaki artış yüzde 107,5'e ulaştı. İstanbul’da da kart borçlarında takibe düşme oranı yüzde 36,9’la normal seviyenin iki katının da üzerine çıktı.

İstanbul ve Adana'ya karşılık Ankara, Antalya, Bursa, Konya, Mersin ve Hatay gibi illerde yaşayan vatandaşların batık kredi kartı borçlarında artış değil, aksine azalma meydana geldi.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar