BDDK tarafından sürekli yapılan güncellemelerle gündemdeki yerini koruyan kredi kartları, dikkatli okunmayan sözleşmeler, gereksiz kullanım ve zamanında yapılmayan ödemelerle sorun haline dönüşebiliyor. Kredi kartı limitlerinin gereksiz yüksek oluşu da ödeme gücünün aşılması ile başlayan ve icra davalarına kadar ilerleyen süreçlerin başlangıç nedenlerinden biri.

Kredi kartı limitleri ile ilgili bilinmesi gereken ve dikkat etmeniz gereken en önemli nokta sizin ödeme gücünüz. Kredi kartınızın limiti ne kadar olursa olsun sizin aylık ödeme gücünüzü aşmasın, bankaların size açtığı limit sizin banka için kredibiliteniz, puanınız, banka için karlılığınızla alakalı fakat kira ödüyorsanız, eğitim masrafları veriyorsanız veya başka giderleriniz varsa kendinize aylık ödeme tablosu çıkarmanız ve limitinizi ona göre belirlemeniz gerekiyor.

BDDK’nın yaptığı son değişiklikle birlikte farklı bankalardan kaç tane kredi kartınız olursa olsun, toplam limitiniz gelirinizin en fazla 4 katı kadar olabiliyor. Eğer ilk defa bir kredi kartı alıyorsanız, ilk yılınız boyunca kredi kartları toplam limitiniz gelirinizin en fazla 2 katı kadar olabiliyor, yani yasalarla toplam limit için bir sınır belirlenmiş durumda. Limit artışı istediğiniz zaman hakkınızda yapılan bilgi alışverişiyle sizin gelirinize göre üst limitinize bakılıyor ve ona göre artış yapılıp yapılmayacağına karar veriliyor. Eğer ilk defa kart çıkartacaksanız ve bankalar gelir bilgilerinize, gelir ortalamanıza ulaşamıyorsa ilk yıl tüm bankalardaki kredi kartı limitiniz toplamı 1.000TL’yi aşamıyor.

Kredi kartı da bir nevi kredi olduğundan dolayı bankalar da limit belirlerken sizin performansınızı göz önüne alırlar, siz de bankaların performansına dikkat edin. Kredi kartı faiz oranlarını karşılaştırın. Ve yüksek faiz ödememek için kart limitinizi aşmamaya dikkat edin.

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.