• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi kartımla benden habersiz alışveriş yapılmış, neler yapabilirim?

Kredi kartımla benden habersiz alışveriş yapılmış, neler yapabilirim?

cemdisbudak

Kredi kartı hayatın çoğu alanında avantajlar sağladığından dolayı hepimizin vazgeçilmezlerinden oldu. Özellikle nakit para taşımak istemeyen ve taksitli ödeme fırsatlarından faydalanmak isteyenler için ideal bir çözüm olan kredi kartı, doğru kullanan çalışanların da ay sonuna kadar en büyük dostu. Böyle imkanları olan kredi kartınız, dolandırıcıların da hedefinde olduğundan dolayı kartınızı korumalısınız.

Kredi kartınızla sizin haberiniz dışında bir alış veriş yapıldıysa yapmanız  gerekenleri şöyle sıralayabiliriz: Kredi kartınızla yapılan alışverişin ne olduğunu, alınan ürünün ve ya hizmetin ne olduğunu öğrenmek için bankanızı arayın. Bankanıza kartınızla ilgili durumu anlatın ve gerekirse bunu yazılı olarak da bankanıza bildirin. Kartı kapatmak da dahil bütün önlemleri acil bir şekilde alın.

 

Bankanızdan öğrenilen bilgiler doğrultusunda alışverişin hangi yollarla nereden yapıldığını öğrenin. Eğer ürün teslim edilmediyse iptal ettirin ve firmayı durumdan haberdar edin. Aynı şekilde bu bir hizmetse hizmetin de durdurulmasını sağlayın. Eğer artık çok geçse veya paranızı geri alamıyorsanız, bu dolandırıcılık eylemini yapanların bulunması için savcılığa durumu anlatan dilekçe verin. Bankanın kusurlu olduğunu düşündüğünüz bir durum varsa bankayı da dilekçenize ekleyin. Eğer kredi kartınızla yapılan alışverişte şifre kullanılmışsa burada sizin de kusurunuz olduğu için işiniz biraz daha zor olacaktır, kusurlu bulunma ihtimaliniz var. Bu konuyla ilgili bir hukukçuya danışmanızda fayda var.

İçindekiler

Sadece kartın numaraları çalınmışsa

Kartınızın sadece numarası eğer birinin eline geçmişse bunda çok fazla korkmanızı gerektirecek bir durum yok, çünkü son kullanma tarihi ve arkadaki CVC kodu denilen güvenlik kodu olmadan alışveriş yapılamıyor. Hemen arayıp kartı iptal ettirin. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak isterseniz, bu yazıyı okuyabilirsiniz.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar