Kredi kartı limiti gelirin 4 katını geçmeyecek

tugbahacibayramoglu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), kredi kartları ve tüketici kredileriyle ilgili bir dizi önlem aldı ve bu önlemler Resmi Gazete’de yer alarak yürürlüğe girdi. Medyada da birkaç gündür sürekli gündeme gelen bu konuyla ilgili en önemli düzenleme, kredi kartı limiti ve taksitlendirmeyle ilgili. Öncelikle hemen şunu söyleyeyim; kredi kartı limiti ile ilgili yeni düzenleme eski kart sahiplerini kapsamıyor. Taksitlendirmeyle ilgili de çalışma var ancak kesinleşmiş bir şey yok. Kredi kartıyla ilgili yeni düzenlemeler neleri içeriyor.

İçindekiler

Kredi kartı limitlerine sınırlama

Daha önce gelişi güzel gelirine bakılmadan verilen kredi kartlarına düzenleme geliyor. Yeni kredi kartı alacaklarda kredi kartı limiti, kişinin gelirinin ilk yıl 2 katıyla sınırlı olacak. Sonrasında ise 4 katıyla sınırlandırılacak. Üstelik bu limit bir bankanın kartıyla dolmuşsa diğer banka da vermeyecek. Ancak düzenlemeden mevcut kart sahipleri etkilenmeyecek. Eski müşterinin kart limiti düşürülmeyecek. Kart almak isteyen ancak geliri olmayan öğrenci, ev hanımı gibilere de 1.000 TL limitli kredi kartı verilebilecek.

Asgari ödeme tutarlarına düzenleme

Asgari ödeme tutarlarıyla ilgili de düzenleme yapıldı. Buna göre limiti 15 bin liraya kadar olanlar; borcun asgari yüzde 25 yerine yüzde 30'unu; 15-20 bin arasında olanlar borcun asgari yüzde 30 yerine 35'ini her ay ödemek zorunda kalacaklar. 20 bin liranın üzerindeki yüzde 40 asgari ödeme tutarında ise bir değişiklik yapılmadı.

Taksit sayıları

Kredi kartlarında taksitlendirmeye ise sınırlama getirilmesi planlanıyor. Kredi kartları ve bazı tüketici kredilerinde ürün bazında taksit sayısına sınır getirilecek. Ancak bunların hangi ürünleri ve kredileri kapsayacağına henüz karar verilmedi. Kredi kartlarındaki gelire göre ‘limit' uygulaması diğer bireysel kredilere de getirilecek.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1458 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar