Kredi kartlarındaki Visa ve Mastercard ne demek?

Kredi kartlarındaki Visa ve Mastercard ne demek?

serpil_gunel
Kredi kartlarındaki Visa ve Mastercard ne demek?

Visa ve Mastercard dünyadaki popüler ödeme sistemleri arasında yer alır. Bankalar kredi kartları operasyon işlemleri için Visa ya da Mastercard altyapısını kullanır. Bu iki ödeme sistemi, çoğu yer ve pos cihazlarıyla anlaşmalı olduğu için, kredi kartını sorunsuz olarak kullanmanı sağlar. İşte bu iki ödeme sistemi ile ilgili detaylar…

İçindekiler

Mastercard nedir ve nerelerde geçerli?

Mastercard; kredi kartları için ödeme sistemleri sağlar. Mastercard logosu bulunan ATM'lerde ya da perakende satış noktalarında kullanılır. Şirket, 1966 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. Dünya genelinde kabul gören bu ödeme sistemi, online alışverişler için uygun teknolojileri ve ATM ve pos cihazları gibi sistemleri çalıştıracak altyapıları geliştirir. 

Mastercard nasıl alınır?

Mastercard ile anlaşmalı tüm bankalardan ilgili kredi kartı, banka kartı gibi ürünlere ulaşabilirsin. Türkiye’deki pek çok banka hem Visa hem de Mastercard logosuna sahip kartlar sunar.  Enpara, QNB Finansbank, Vakıfbank gibi pek çok banka, Mastercard altyapılı kartlara sahip.

Elle tutulan 4 tane kart

Visa nedir ve nerelerde geçerli?

Visa, dünyada kullanılan en yaygın ödeme sistemleri arasında bulunur. 1958 yılında kurulan ve genel merkezi İngiltere’de bulunan Visa, ATM’lerden para çekme ve online ödemeler olmak üzere kart sahiplerinin çeşitli işlemler yapabilmesine altyapı sunar .  Visa, Avrupa olmak üzere 36 ülkede kredi kartları ön ödemeli kartların sistemini sağlar. Dünyada Visa kart kabul eden tüm iş yerlerinde geçerli olur.

Visa kart nasıl alınır?

Visa ile anlaşmalı bankalar aracılığıyla, Visa banka kartı ya da kredi kartı almak mümkün. Türkiye’deki pek çok banka hem Visa hem de Mastercard altyapısına sahip kartlar sunar. Örneğin, Visa kart hangi bankalarda bakıldığında; Ziraat Bankası, Türkiye İş Bankası ya da Yapı Kredi gibi bankalar Visa temelli kredi ve banka kartlarına sahip. 

Mastercard ve Visa arasındaki farklar neler?

Mastercar’da 16 haneli kredi kartı numaraları 5’le başlar. Visa logolu kredi kartlarında ise 16 haneli kartı numaraları 4’le başlar.

Genel anlamda Mastercard, Amerika kıtasında, Visa ise Avrupa kıtasında daha etkili.

İpucu: ENUYGUN Finans ile kredi kartlarını hızlı ve kolay bir şekilde karşılaştırabilir, sana uygun ürünleri kolayca keşfedebilirsin.


Serpil Günel
Serpil Günel
17 Yazı Sayısı
Anadolu Üniversitesi İşletme ve Yönetim bölümünden mezun olan yazar, daha sonra Okan Üniversitesi'nde Muhasebe ve Denetim yüksek lisansını tamamladı. 10 yıldan uzun süredir Enuygun'da çalışan Serpil, Finans Müdürü olarak görev yapıyor ve finans konusundaki yazılarını ilgilileriyle buluşturuyor.
Popüler Yazılar
Kredi kartı puanlarını kullanabileceğiniz siteler
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
14 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9937267
Paranı değerlendirebileceğin yatırım araçları
Serpil Günel
Serpil Günel
14 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9931258
Esnaf kefalet kredisi nedir?
Ezgisu Ögenler
Ezgisu Ögenler
14 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9925078
Bankalar saat kaçta açılıyor ve kapanıyor? İşte bankaların çalışma saatleri…
Doğan Koç
Doğan Koç
14 Temmuz 2024
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9921868

Enuygun’da Bulabileceğiniz Finansal Ürünler

Size Özel Kredi Teklifleri E-postanıza Gelsin
Bu sayfada sunulan verilerin doğruluğu ve güncelliği konusunda herhangi bir garanti verilmemekte olup, finansal enstrümanlara ait bilgilerin gerçek zamanlı olmayabileceği ve belirli bir gecikmeyle sunulduğu dikkate alınmalıdır.