Kış gelmeden yüzmeniz gereken 5 muhteşem yer

muratekinay

Yaz mevsimi neredeyse göz açıp kapayıncaya kadar geçiyor. Böyle olunca sıcak havaya, güneşe ve sonsuz maviliklere doymak pek de kolay olmuyor. Eğer siz de henüz soğuk havalara, bulutlu gökyüzüne ve kışa hazır değilseniz acele edin ve geç olmadan, soğuklar bastırmadan yurdumuzdan tatil yapabileceğiniz bu cennet rotalara bir göz atın.

İçindekiler

1-Dilek Yarımadası – Kuşadası

İzmir’in çok uzun zamandır gözde kaçış noktalarından Kuşadası’nda deniz sezonu Akdeniz kıyılarına göre biraz daha erken kapanabiliyor. Buna karşılık bölgede eylül ayının sonlarına hatta bazen ekimin ilk haftalarında bile rahatlıkla deniz keyfi yapmak mümkün. Kuşadası’nın çevresinde denize girilebilecek uzun kumsallar ve sahiller arasında doğanın tüm güzelliğini cömert bir biçimde gözler önüne serdiği yerlerden olan Dilek Yarımadası’nda unutulmaz bir tatille yaza veda edebilirsiniz. Aynı zamanda bir milli park olan yarımadanın Kuşadası’nın merkezine uzaklığı yaklaşık 30 kilometre. Merkezden bir araç kiralayarak 30-40 dakika süren bir yolculuğun sonunda milli parka ulaşabilirsiniz. Kuşadası’nın nefis sahillerinde deniz keyfi yaparken yakınlarda bulunan Efes, Milet gibi antik şehirleri keşfe çıkabilirsiniz. Ama önce gelin, İzmir’e uçuracak uygun fiyatlı uçak bileti fırsatlarına göz atalım!

Yaz

Uçak Bileti

2- Akbük Koyu – Gökova

Tatiliniz eylülün son dönemlerine veya ekim ayına denk geliyorsa, biraz daha güneye inebilir, kendinizi Gökova’nın göz kamaştıran güzellikteki koylarına atabilirsiniz. Gökova ve civarında özellikle mavi yolculuğa çıkanlar için alternatiflerin sayısı hayli fazla. Akbük Koyu ise adeta çok büyük bir akvaryumu andıran temiz deniziyle buraya gelenleri büyülüyor. Koyun bu denli temiz olmasının başlıca nedenlerinden biri ise hemen yakınlarında su kaynağı bulunması. Akbük Koyu bu kaynağın serin suyuyla sürekli olarak besleniyor. Gökova enfes sahilleri, denizi ve doğasıyla olduğu gibi bisikletle turlamak isteyenler için de ideal noktalardan. Bisikletle Gökova ve çevresinde turlamak gibi ülkemizde yaşayabileceğiniz benzersiz deneyimlerden bazıları için yazımıza göz atmayı unutmayın. Gökova’nın eşsiz doğasına uçuracak Dalaman uçak biletleri ise burada!

Yaz

3- Ortunç Koyu – Cunda

Ayvalık’ın taş döşeli sokaklarıyla, eski evleriyle ve huzurun bir an olsun eksik olmadığı atmosferiyle meşhur adası Cunda soğuklar bastırmadan gelinebilecek benzersiz rotalardan bir diğeri. Adaya iner inmez sahilde sıralanan lokmacılardan sıcak lokmanızı, dondurmanızı alın ve birbirinden renkli tarihi evlerle çevrelenen ada sokaklarında turlamaya başlayın. Daha sonra sahilden hareket eden teknelerle Ayvalık koylarında mavi tura çıkabilir veya doğrudan deniz keyfi için ülkemizin en iyi adreslerinden olan Ortunç Koyu’na gelebilirsiniz. Yemyeşil bir doğanın içinden Ege’nin mavi sularına uzanan koyda tüm günü denize girerek veya plajda dinlenip tembellik yaparak geçirebilirsiniz. Üstelik Ayvalık uygun fiyatlı otelleriyle ülkemizde ucuza tatil yapmak isteyenlerin de gözdesi. Bölgede kalabileceğiniz tesisleri karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz hemen tıklayın!

Yaz

4- Kargı Koyu – Datça

Datça öyle bir yer ki sadece adı geçince bile neredeyse herkesin aklına alabildiğine sakin ve huzurlu bir yaşam geliyor! Ülkemiz topraklarının Ege ile buluştuğu en uç noktalardan biri olan bu cennet köşenin Palamutbükü, Hayıtbükü, Akvaryum ve İnceburun gibi koylarından bazılarına sadece teknelerle ulaşılabiliyor. Kargı Koyu ise maviden yeşile dönen denizi ve kıyının hemen gerisinden başlayan yemyeşil doğasıyla yeryüzünde cenneti yaşamak isteyenlerin değişmez rotalarından. Koyun berrak sularında denizin keyfini sürdükten sonra bal, badem ve balıktan meydana gelen meşhur Datça üçlüsünü denemeyi ve Eski Datça’nın sokaklarında turlamayı ihmal etmeyin. Tatilde rotanızı buraya çevirme konusunda aklınızda soru işaretleri varsa, Datça’da tatil için çok geçerli nedenler yazımızda!

Yaz

5- Sivrice Koyu – Assos

Hemen yanı başında bulunan antik kenti ile tarihi milattan önce 6. yüzyıla dek uzanan bir yer Assos denize girmek için olduğu kadar tarih öncesinden günümüze ulaşan kalıntıları görmek için de harika bir yer. Kış soğukları etkisini göstermeden sakin bir atmosferde tatilin hayali ile yaşıyorsanız, Assos’ta bulunan Sivrice Koyu’na gelmek için hazırlıklara başlayabilirsiniz. Koyun bir diğer artısı ise denizin yavaşça derinleşmesi. Bu sayede çocuklarıyla birlikte tatile çıkacak aileler de rahatlıkla burayı tercih edebilirler. Assos gibi antik kalıntılar bakımından zengin yerleri sevenler, ülkemizin en güzel antik şehirlerine göz atmayı unutmayın!

Yaz


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar