Türkiye'nin en güzel antik kentleri

muratekinay
İçindekiler

Efes'i ilk kez ziyaret ettiğimde hissettiğim şeyin tarifini yapmak oldukça güçtü. Antik kentin kapısından girer girmez insanı içine çeken atmosferi, şehre doğru ilerledikçe yerini hayranlığa bırakıyordu. Neredeyse yeniden inşa edilen kütüphanenin sütunları, tüm heybetiyle dimdik duran tiyatrosu ve diğer kalıntılarıyla burası sanki halen yaşayan bir yer gibiydi. Üstelik Efes, ülkemizin en güzel antik kalıntılarından biri olsa da bu konuda tek değil. Türkiye'nin en güzel antik kentlerini keşfetmeye hazır mısınız?

Efes Antik Kenti

İzmir'in Selçuk ilçesi yakınlarında bulunan Efes, sadece Türkiye'nin değil, dünyanın da en ünlü antik kentlerinden biri. Hz. İsa'nın da yaşadığı dönemde yardım ettiği bilinen ve İncil'de adı geçen Efes'in en önemli bölümlerinden biri ise Celsus Kütüphanesi. Zamanında 14.000'den fazla kitaba ev sahipliği yaptığı bilinen kütüphanenin yapıldığı dönemde 3 katlı olduğu tahmin ediliyor. Günümüzde ise yapılan restorasyonlarla ön cephesi tekrardan ayağa kaldırılmış. UNESCO tarafından Dünya Mirası listesine de dahil edilen Efes Antik Kenti, kurulduğu dönemde en önemli liman şehirlerinden biri olarak anılıyordu. Zamanla Küçük Menderes ve Marnas Çayı'nın taşıdığı alüvyonlar sonucunda kentin denizle bağlantısı kesildi ve bugün olduğu gibi kıyının içlerinde yer alan bir şehir haline geldi. Efes, Celsus Kütüphanesi dışında antik çağların ilk mermer tapınağı olarak bilinen ve günümüze sadece birkaç blok kalıntısı ulaşan Artemis Tapınağı, Hz. Meryem'in son yıllarını geçirdiğine inanılan Meryem Ana Evi ve Yedi Uyurlar gibi çok önemli bazı kalıntılara da ev sahipliği yapıyor.

Efes'te ayrıca günümüze kadar yine birkaç sütunu ulaşan Hadrian Tapınağı'nın kalıntılarını da görebilirsiniz. Her yıl 1,5 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği Efes'i yaz döneminde sabah saat: 08:00'den akşam 19:00'a kadar, kış döneminde ise saat: 08:00'den akşam 17:00'a kadar ziyaret edebilirsiniz. Müzekart kullanarak da girebileceğiniz antik kente İzmir Otogarı'ndan Selçuk minibüsleri ile Selçuk'a kadar geldikten sonra buradan taksi veya dolmuşlarla kolayca ulaşabilirsiniz. İzmir'e uçarak Efes'in tüm güzelliklerini keşfetmek için hemen en uygun İzmir uçak biletlerini karşılaştırın. Şehirde yapılacak diğer harika şeyler de İzmir şehir rehberimizde.

Efes Antik Kenti

Ani Antik Kenti

Kars'ta bulunan ve Ani Harabeleri olarak da bilinen Ani Antik Kenti ülkemizde mutlaka görülmesi gereken antik şehirlerden biri. Kars merkezine 48 kilometre kadar uzaklıkta bulunan bu tarihi ören yeri Orta Çağ'da Ermeni hükümdarlarına başkentlik yapan önemli bir merkez. Bir dönem Bizans yönetiminde kalan, sonrasında ise Selçuklu ve Osmanlı tarafından ele geçirilen kent aynı zamanda ''1001 kilise şehri'' veya ''40 kapılı şehir'' olarak da anılıyor. Antik kentte görülmesi gereken kalıntılar arasında ise dönemin en önemli eserlerinden biri olarak kabul edilen Ani Katedrali, Surp Stephanos Kilisesi, Halaskar Kilisesi ve Türk fethinden sonra inşa edilen Menuçihr Camii gibi eserler var. Ani Harabeleri'ni görmek için Kars'a uçarak buradan araç kiralayabilir veya taksi ile kalıntıların bulunduğu alana gelebilirsiniz. Kars şehir merkezinden buraya kadar taksi ücreti yaklaşık 70 TL. Ulaşım için bir diğer seçenekse yakınlarda bulunan köyün dolmuşlarını kullanmak ancak bu dolmuşla geri dönme ihtimaliniz pek bulunmuyor. Bu nedenle araç kiralama veya taksi bu konuda en iyi alternatifler. Kars'ta harabelerin dışında Kars Kalesi gibi çok sayıda görülecek tarihi yer ve yapı da var. Bu yerleri Kars'ta gezilecek yerler galerimizde keşfedebilirsiniz. Ünlü Kars kaşarını da deneyebileceğiniz şehri görmek için hemen Kars uçuşlarını karşılaştırın

Ani Antik Kenti

Hattuşaş Antik Kenti

Hititler döneminden kalan antik şehir dünyanın en önemli antik kalıntılarından biri olarak biliniyor. Çorum şehir merkezine 82 kilometre kadar uzaklıkta bulunan şehir, Boğazkale ilçesi yakınlarında yer alıyor. Hitit devletine başkentlik yapan Hattuşaş, UNESCO Dünya Mirası Lİstesi'nde de yer alıyor. Hatti, Asur, Frig ve Bizans gibi farklı dönemlerden kalma eserlerin bulunduğu şehir, Yukarı Kent, Aşağı Kent, Yazılıkaya ve Büyük Kale gibi bölümlerden oluşuyor. Kentte görülmesi gereken en önemli kalıntılardan bazıları ise Aslanlı Kapı, Sfenksli Kapı, Kral Kapısı ve aynı zamanda gizli bir geçit olarak kullanılan Yerkapı. Hattuşaş'ı görmek için Samsun'a uçabilir, buradan araç kiralayarak Çorum'a gelebilirsiniz. Çorum aynı zamanda birbirinden lezzetli leblebileri ile bilinen bir şehir. Buraya kadar gelmişken leziz leblebilerin de tadına bakmayı unutmayın. 

Phaselis Antik Kenti  

Antalya'nın göz alıcı sahilleri ve lüks otelleri ile ünlü Tekirova beldesi yakınlarında bulunan Phaselis ise sadece Türkiye'nin en güzel antik kalıntılarından değil, aynı zamanda ülkemizin en güzel antik koylarından da biri. Şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunan kent denizin hemen kıyısında yer alan konumu ile antik kalıntıları gezerken denizin ve güneşin keyfini de çıkarma fırsatı sunuyor. Phaselis'te karşınıza çıkacak geniş caddenin çevresinde tarihin etkileyici izlerini görebilir, yine bu caddeden yürüyerek kıyıya kadar gelebilirsiniz. Yaz döneminde saat: 08:00-19:00 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Phaselis'e giriş için ödemeniz gereken tutarsa 20 TL. Eğer Müzekart kullanıyorsanız burayı da ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Bu yaz Antalya'ya uçmak için hemen Antalya uçak biletlerini karşılaştırın

Phaselis Antik Kenti

Hierapolis Antik Kenti

Bembeyaz travertenleri ile bilinen Pamukkale'nin hemen yanında bulunan Hierapolis Antik Şehri adı çok bilinmese de ülkemizin en güzel antik kalıntıları arasında yer alıyor. Eski çağlardan günümüze dek önemli bir tedavi merkezi olarak bilinen Hierepolis'in adını, Bergama şehrinin efsanevi kurucusu Telephos'un karısı Hiera'dan aldığı biliniyor. Şehrin en ilgi çekici bölümlerinden biri olan tiyatro tam 9.500 kişi kapasiteli. Bu da kentte o dönemde yaklaşık 95.000 kişinin yaşadığını gösteriyor. Tiyatroda kullanılan inşaat tekniği aynı zamanda buranın gladyatör dövüşlerine de sahne olduğunu gösteriyor. Antik şehirde görülmeye değer tarihi kalıntılar arasında ise Bizans Hamamı, Apollon Tapınağı ve Kleopatra Havuzu var. Denizli'ye 18 kilometre uzaklıkta yer alan Hierapolis'e şehir merkezinden dolmuşlarla veya günübirlik düzenlenen Pamukkale turları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Antik kentin hemen yakınında bulunan travertenleri de görmeyi unutmayın. Denizli'de kalacak uygun bir otel alternatifi arıyorsanız, Denizli otellerine göz atabilirsiniz.

Hierapolis Antik Kenti

Milet Antik Kenti

Aydın'ın Didim ilçesi yakınlarında yer alan Milet de Anadolu topraklarında kurulan en önemli antik kentlerden biri. Antik çağlarda ticari ve kültürel yaşamıyla çok sayıda ziyaretçi çeken Milet, günümüzde tüm bu uygarlığın geride bıraktığı izler ve kalıntılar sayesinde yerli ve yabancı turistlerin gözdesi. Tıpkı Efes'te olduğu gibi Büyük Menderes Nehri'nin getirdiği alüvyonlar tarafından zamanla doldurulan kent, liman şehri olma özelliğini kaybetse de Hititler'den Antik Yunan ve Roma'ya kadar birçok uygarlığın izlerini taşıyan yapılarıyla hayranlık uyandırıyor. Şehirde var olduğu bilinen en önemli antik kalıntılardan bazıları yaklaşık 1.500 kişilik geniş toplantı salonu, antik dönemlerde pazar ve toplanma alanı olarak kullanılan agora, şehrin ana tapınağı olarak kabul edilen Delphinion ve Faustina Hamamı. Milet'te görebileceğiniz diğer kalıntılar ise inşa edildiği dönemde 15.000 kişilik kapasitesiyle en büyük tiyatrolardan biri olan antik tiyatro, 100 metre boyunca uzanan Kutsal Yol ve Bizans kiliseleri. Milet'i ziyaret etmek için Aydın merkezinden araç kiralayabilir veya İzmir Havalimanı'ndan minibüslere binerek Didim'e kadar gelebilirsiniz. İzmir'e en uygun seferleri karşılaştırmak için acele edin

Milet Antik Kenti

Afrodisias Antik Kenti

Afrodisias adında çok sayıda antik kent bulunsa da bunların en ünlüsü Aydın'ın Karacasu ilçesi yakınlarında yer alan antik kalıntılardır. Fotoğrafçı Ara Güler tarafından tesadüf sonucu bulunan antik şehirde yapılan kazılarla geçmiş dönemlere ait çok sayıda kalıntı çıkarılarak ziyarete açıldı. Kente ismini veren Afrodit adına inşa edilen tapınağı ve kutlamalarıyla bilinen Afrodisias'ta geniş bir stadyum alanı ile Afrodit Tapınağı görebileceğiniz tarihi kalıntılar arasında. Aydın şehir merkezine 95 kilometre uzaklıktaki Afrodisias'a ulaşmak içinse en iyi alternatif araç kiralama. Ayrıca özellikle yaz aylarında şehirden düzenlenen günübirlik turlara katılarak da buraya gelebilirsiniz.

Afrodisias Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti

Gaziantep'in Nizip ilçesi yakınlarında bulunan Zeugma, özelilikle dünyaca ünlü mozaikleriyle bilinen bir kent. Büyük İskender'in generallerinden biri olan Selevkos I Nikator tarafından kurulan antik şehrin en ünlü kalıntısı ise tarih kitaplarından ve Gaziantep şehir tanıtımlarından sık sık görmeye alışık olduğumuz ''Çingene Kızı'' mozaiği. Bu mozaiklerden birçoğunu bugün Zeugma Mozaik Müzesi'nde görebilirsiniz. Hem ülkemizin gem de dünyanın en önemli kültür şehirlerinden biri olan Gaziantep'te görülmesi gereken diğer önemli yerleri Gaziantep'te gezilecek yerler galerimizde turlayabilirsiniz. Şehrin en ünlü lezzetleri ise Gaziantep'te ne yenir ne içilir galerimizde Gaziantep'te tarih ve kültürü doyasıya yaşamak ve benzersiz tatları denemek için hemen en uygun uçuşlara göz atın

Zeugma Antik Kenti

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar