Datça'da tatil yapmak için çok geçerli 7 neden

muratekinay

Dünyaca ünlü Yunan filozofu Strabon ‘’Tanrı uzun yaşatmak istediği kullarını Datça’ya gönderir’’ diye boşa dememiş. Mavinin gözün görebileceği tüm tonlarını barındıran denizi, tertemiz havası ve denizden çıkan lezzetli balıklarıyla Datça insanın ömrünü uzatan bir yer. Eğer bu yeryüzü cennetine gelme konusunda aklınızda soru işaretleri varsa, gelin bir kez daha düşünün.

İçindekiler

Huzurun diğer adı Datça

Akdeniz ve Ege kıyılarımızda yer alan tatil beldeleri genellikle eğlenceli plaj partileri ve çılgın gece yaşamıyla ünlü olsa da Datça bu anlamda çok daha farklı bir yer. Öyle ki beldede çoğu zaman duyabileceğiniz tek şey esen rüzgarın arasında yükselen kuş sesleri ve kıyıya vuran dalgalar. Sahilde sessizce kitabınızı okurken sıcaktan bulanırsanız cam gibi görünen denize dalarak serinleyebilirsiniz. Üstelik Datça’da iklim ekim ayının son günlerine dek denize girmek için elverişli. Yani yaz sezonunu kaçırdım diye düşünmeyin ve bu eşsiz coğrafyaya gelmek için hemen planlarınızı yapmaya başlayın. Datça’ya ulaşmak için Dalaman’a uçabilir ve buradan araç kiralayarak yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun sonunda kendinizi Datça’da bulabilirsiniz. Ulaşım için bir diğer alternatifse havalimanından servislerle Marmaris’e kadar gelerek buradan Datça minibüslerine aktarma yapmak. Sonra ver elini deniz, güneş ve sonsuz huzur! O zaman hemen Datça’ya doğru yolculuğun ilk durağı Dalaman Havalimanı’na en uygun uçuşları karşılaştırın.

datca

Uçak Bileti

Yeryüzünün en güzel koyları

İlk bakışta biraz iddialı bir başlık gibi gelse de buraya geldiğinizde hak vereceksiniz. Datça’da ve yakın çevresinde bulunan koylar aynı zamanda ziyaretçilerine dünyanın en güzel denizini sunuyor. Palamutbükü gibi uzun zamandır gezginlerin listesinde ilk sıralara girmeyi başaran koylarda ise denizin muhteşemliğini fotoğraf kareleri bile anlatmakta yetersiz kalabiliyor. Eğer burası da kesmezse Hayıtbükü ve Ovabükü’nün denizden çok adeta büyük bir havuzu andıran kumsallarına alalım. Datça’nın diğer tatil beldelerinden en önemli farklarından biri de yörede fiyatların birçok yere kıyasla çok daha düşük kalması. Bodrum veya Çeşme’de bir haftada harcamanız gereken tutarlarla Datça’da belki iki hafta veya daha fazla süre tatil yapabilirsiniz. Datça’nın rahat olduğu kadar uygun fiyatlı konaklama seçeneklerine göz atmak için acele edin.

datca

Eski Datça’nın dar sokakları

Adı en çok ünlü şair Can Yücel’le birlikte anılan Eski Datça ise Datça’nın içinde bambaşka bir dünya gibi. Dar sokakları ve tarihi evleriyle burası şair olmasa da insana şiir yazdıracak türden. Ünlü şairin son yıllarını geçirdiği evini gördükten sonra ağaçların gölgesinde tur atabilirsiniz. Eski Datça’da evlerin her birinin ayrı bir hikayesi var. Yörenin sakinlerinden birine denk gelirseniz tüm bu hikayeleri de birebir yerli kaynaklardan dinleyebilirsiniz.

Eski Datca

 

Simi’nin renkli yüzü

Yunanistan’a bağlı Simi Adası, birçok gezgine göre Yunan Adaları arasında mutlaka görülmesi gerekenlerden biri. Bunun belki en önemli nedenlerinden biri ise çok küçük bir alana yayılmış olmasına karşın sayısız güzelliğe ev sahipliği yapması. Üstelik burada başta caciki ve uzo olmak üzere bize çok da yabancı olmayan Yunan lezzetlerinin tadına doyabilirsiniz. Simi’ye gelirken fotoğraf makinenizin hafızasının boş olmasına dikkat edin. Çünkü burada çekeceğiniz yüzlerce fotoğrafla kısa sürede doldurabilirsiniz. Simi’ye ulaşmak için Datça’dan günübirlik tekne kiralayabilirsiniz. Adaya giriş yapmak içinse öncesinde vize işlemlerinizi tamamlamayı unutmayın. Eğer Yunan Adaları'na çok daha kolay seyahat etmek isterseniz yazımıza mutlaka göz atın!

simi adası

Sörfün yeni adresi Reşadiye

Türkiye’de sörf denince akla her kadar Çeşme gibi ünlü tatil yerleri gelse de Datça’nın Reşadiye beldesi de son yıllarda bu konuda gitgide daha fazla sporcuyu çekiyor. Reşadiye’nin bir diğer özelliği ise sörf için uygun ortamının yanı sıra son derece sakin ve huzurlu atmosferi ile gelenleri kucaklaması. Eğer daha önce sörf deneyiminiz yoksa burası iyi bir başlangıç yapmak için de harika bir yer.

datca sörf

Balığın, bademin ve balın en lezzetlisi

Datça denizi, kumu ve benzersiz doğal güzellikleri ile ünlü olsa da sadece bunlardan ibaret değil elbette. Akdeniz ve Ege’nin buluştuğu bölgede birbirinden leziz balıklar ve mezeler de sizi bekliyor olacak. Balığın dışında badem ve bal da Datça’nın karşı konulmaz diğer tatları. Bölgede bu üçlü arasından balıklar sahil boyunca uzanan restoranlardan hangisini seçerseniz seçin pişman olmazsınız. Balıkların yanında bölgede yetişen taze otlarla hazırlanan salataları ve mezeleri mutlaka denenmeli. Adı Datça ile birlikte anılan kekik balının ise iyi gelmediği hastalık neredeyse yok. Dilerseniz dönüş yolculuğunda yörenin en güzel hediyeliklerinden biri olan ve kavanozlarda satılan ballı bademlerden de alabilirsiniz.

Ballı badem

Tarihin izinde Knidos Antik Kenti

Tatilde sadece denize girip güneşlenmekle yetinmek istemiyorsanız Datça’ya gelin ve antik dünyanın sırlarını keşfedebileceğiniz bir yolculuğa çıkın. Ülkemizde bulunan en önemli antik kalıntılardan biri olan Knidos Antik Kenti Datça’ya çok yakın konumuyla bölgede tatil yapanları tarihle buluşturuyor.

Knidos Antik


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar