• Anasayfa
  • Bilgi
  • Ülkemizde yaşayabileceğiniz 5 farklı seyahat deneyimi

Ülkemizde yaşayabileceğiniz 5 farklı seyahat deneyimi

muratekinay

Her köşesi benzersiz tarihi ve doğal güzelliklerle dolu yurdumuzun neredeyse her yerini gezdiğinizi ve yapılacak aktivitelerin birçoğunu yaptığınızı düşünüyorsanız, bu listeye göz atmadan karar vermeyin. Fazla uzaklara gitmeden, Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaşayabileceğiniz benzersiz deneyimleri keşfetmeye hazır olun.

İçindekiler

1- Kaçkar Dağları'nda yükseklere tırmanış

Doğu Karadeniz'in eşsiz doğası, tertemiz bir hava ve neredeyse bulutlara dokunacak kadar yükseklerde yürüyüş... Yemyeşil ağaçların arasında yükselen Kaçkar Dağları, yurdumuzda doğa ile buluşmak isteyenlere kucak açan en iyi yerlerden biri. En yüksek zirvesi neredeyse 4000 metreye kadar ulaşan dağlarda trekking, dağcılık, rafting ve kayak gibi sporları yapabilirsiniz. Büyük bir kısmı doğal park olan Kaçkarlar'ın adının Ermenice'de haçlı taş anlamına gelen ''Haçkar''dan geldiği biliniyor. İlkbahar ve yaz aylarında sayısız bitki türünü barındıran dağlara ulaşmak için Trabzon'a uçarak şehirden araç kiralayabilirsiniz. Trabzon'a en uygun uçak bileti fırsatlarını karşılaştırmak için tıklayın.

kackar

Uçak Bileti

2- Efes'te serbest paraşüt

Dağlar arasında gezinmek yeterli gelmezse, daha da yükseğe çıkmak için rotanızı Selçuk'a çevirebilirsiniz. İzmir'in ünlü Efes Antik Kenti ile bilinen ilçesi gitgide popüler olan skydiving yani serbest paraşüt sporunun en önemli merkezlerinden biri. Antik şehrin metrelerce üzerinden aşağı doğru süzülmek, daha önce hiç yaşamadığınız türden bir macera olacak. Yere indiğinizde tarihi kalıntıları görebilir ve sonrasında yakınlarda bulunan turistik köylerden Şirince'de dolaşarak turunuzu tamamlayabilirsiniz. Eski köylere meraklıysanız, aralarında Şirince'nin de bulunduğu Türkiye'nin en güzel köylerine göz gezdirin. Doğrudan İzmir'e uçup bu macerayı yaşamak isterseniz de şehre en uygun seferler burada.

skydiving

3- Likya Yolu'nda trekking

Aynı zamanda dünyanın en ünlü yürüyüş rotalarından biri olan Likya Yolu, ülkemizden ayrılmadan benzersiz bir deneyim yaşamak için gelebileceğiniz yerler arasında. Fethiye'den başlayarak Antalya'ya kadar devam eden yol boyunca bölgede hüküm süren eski medeniyetlerin izlerini sürebilirsiniz. Yolun üzerinde bulunan Gelidonya Feneri'nden görünen manzara ise ülkemizde görebileceğiniz en iyi manzaralar arasında. Olimpos – Çıralı – Ulupınar, Olimpos – Adrasan ve Olimpos – Cennet gibi farklı parkurlardan meydana gelen yolu yürümek için hangi parkuru seçerseniz seçin nefes kesen görüntülerle karşılaşacaksınız. Likya Yolu üzerinde ayrıca Faralya olarak bilinen Uzunyurt Köyü'nü, Myra, Olimpos ve Phaselis gibi antik yerleşimleri görebilirsiniz. Bu yaz Fethiye'den yola çıkarak tüm Likya Yolu'nu yürümek isteyenler, önce Dalaman uçak biletlerini karşılaştırmak için hemen tıklayın.

likya yolu

4- Bisikletle Gökova turu

Ege kıyıları boyunca uzanan Gökova, yurdumuzun hayranlık uyandıran cennetlerinden biri. Gökova'da tatil konusunda ilk akla gelen koyları gezdiren teknelerden birine atlamak olsa da bölgeyi iki teker üzerinde turlama şansınız da var. Bu yolculuk için yanınıza bisikletinizi ve biraz biraz cesareti almanız yeter. Bu arada, ilk kez böyle bir yolculuğa çıkacaksanız, Gökova parkurunun biraz zorlayıcı gelebileceğini hatırlatalım. Yüksek tepeler arasında kıvrılan yolda bisikletinizle ilerlerken Yalıçiftliği, Kızılağaç Köyü ve Çökertme gibi yerleri görebilirsiniz.

gökova bisiklet

5- Karapınar kumullarında yürüyüş

Konya'nın kurak coğrafyasına gizlenen Karapınar kumulları, ülkemizin dışına çıkmadan çöl üzerinde yürüyüş deneyimini yaşamak isteyenleri bekliyor. 1960'lı yıllarda bölgede yaşamı tehdit edecek düzeye ulaşan kumullar bugün daha çok bu farklı atmosferi yaşamak isteyen gezginleri çekiyor. Bölgede kumların üstünde yürüdükten sonra Konya'nın meşhur etli ekmeklerinin tadına bakmak için şehir merkezine gelebilirsiniz. Efsanevi Konya lezzetlerini daha yakından tanımak isterseniz, Konya'da ne yenir ne içilir galerimize göz atabilirsiniz. Şehre ulaşım için Konya uçak bileti fırsatları da burada.

karapinar


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN