Kış bitmeden 5 bölgeden görmeniz gereken 5 yer

muratekinay

Kış mevsiminin son dönemleri olarak kabul edilen Şubat ayını yavaş yavaş geride bırakmaya hazırlandığımız bu dönemlerde artık yavaştan bahar ve yaz tatili hazırlıklarına başladık. Buna karşın kışın keyfini tam anlamıyla çıkaramayanlar için henüz geç değil. Yurt dışına çıkmadan görebileceğiniz benzersiz rotalar var.

İçindekiler

1- Sapanca – Marmara

Son yıllarda İstanbul'a yakın kaçamak noktaları arasında gitgide popüler hale gelen Sapanca'da bölgenin adıyla birlikte anılan göl, benzersiz doğal güzellikler ve her saniyesinde huzurla dolu bir atmosfer sizi bekliyor. Yine son dönemlerde sağlık turizmi ile de öne çıkan yerlerden biri olan Sapanca'ya erken saatlerde gelerek güne lezzetli bir kahvaltı ile başlayabilirsiniz. Daha sonra gölü çevreleyen ormanlar arasında gezintiye çıkabilir ve manzaralı bir yerde yemeğinizi yiyebilirsiniz. Yemek konusunda kararsız kalırsanız da bölgenin en meşhur lezzetlerinden biri olan ıslama köfte ile başlayabilirsiniz. Eğer uzakta yaşıyorsanız, Sapanca'ya gelmek için önce İstanbul'a uçmanız gerekecek. Şehre en uygun seferlere göz atmak ve İstanbul uçak biletinizi satın almak için tıklayın. Sapanca'yı keşfederken kalabileceğiniz otellerin listesi de burada!

sapanca

2- Ilgaz Dağı – Karadeniz

Karadeniz tatili denince aklınıza hemen yemyeşil yaylalar ve buz gibi akan dereler gelebilir. Ancak bölgede tüm bunlardan daha fazlası var. Çankırı ve Kastamonu arasında yer alan Ilgaz Dağı'nda kayak yapabileceğiniz gibi Karadeniz'in tüm bu eşsiz güzelliklerini sonuna kadar yaşayabilirsiniz. Buraya kadar geirseniz Kastamonu merkeze inerek bölgenin meşhur evlerini görmeyi ve Karadeniz lezzetlerini denemeyi unutmayın. Peki, şehirde başka nereler görülmeli diye düşünüyorsanız, zaman kaybetmeden Kastamonu'da gezilecek yerler galerimize göz atın. Şehirde tadına bakabileceğiniz lezzetler ise Kastamonu'da ne yenir ne içilir galerimizde.

Uçak Bileti

ilgaz dagi

3- Davraz – Akdeniz

Akdeniz Bölgesi, genellikle adı kar ve kış tatiliyle bir arada anılan bir yer değil. Ancak Isparta'da bulunan Davraz Kayak Merkezi, bu anlamda bölgenin adını duyuracak kadar iddialı bir yer. Sahip olduğu pistler, ulaşım ve konaklama seçenekleri ve daha birçok şeyle Uludağ ve Palandöken gibi yerleri aratmayan Davraz'a ulaşmak için Isparta şehir merkezinden hareket eden araçları kullanabilirsiniz. Isparta'ya doğrudan uçarak Davraz'a çıkmak için Isparta Uçak bileti sayfamıza göz atın. Eğer şehir merkezinde bir süre kalmanızı gerekirse, en uygun Isparta otelleri de burada! 

davraz

4- Kars – Doğu Anadolu

Türkiye'nin en yüksek il merkezine sahip olması nedeniyle ''yüksek şehir'' olarak da bilinen Kars, kışın keyfini tarihi bir atmosferde sürmek isteyenler için iyi bir alternatif. Uzun bir dönem Rus işgali altında kalan şehirde bu dönemlerden günümüze ulaşan eski yapıları karlar altında görmek için de ideal. Şehirde bu dönemlerde hava sıcaklığı genellikle eksili değerlerden yukarı çıkmıyor. Yani buraya kışın gelmek için karlı ve soğuk havayı gerçekten sevmeniz gerekiyor. Kars'a doğru yola çıkmak için bu nedenler yeterli gelmediyse, yazımıza göz atarak şehrin öne çıkan diğer özelliklerini de keşfedebilirsiniz. Kars'ta havalimanı şehir merkezine sadece 7 kilometre uzaklıkta. Şehre uçmak için hemen tıklayın ve Kars uçak biletlerini karşılaştırarak biletinizi kolayca satın alın.

kars

5- Kızılcahamam – İç Anadolu

Ankara yakınlarında bulunan ve özellikle hafta sonu kaçış rotalarından olan Kızılcahamam, şifalı suları ve kaplıcalarıyla ünlü merkezlerden biri. Tarih boyunca Hitit, Pers ve Lidya gibi uygarlıkların yerleşim bölgesi olmuş Kızılcahamam Bizans ve sonrasında Türklerin hakimiyeti altına girmiş bir yer. Bölgeden çıkan şifalı sular ilk çağlardan günümüze çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Kızılcahamam'da termal sularıyla şifa dağıtan tesislerde kalarak sağlığınız için iyi gelecek bir tatil yapabilirsiniz. Bölge otellerinden birine rezervasyon yaptırmak için tıklayın. Şehre en uygun uçak biletleri de Ankara uçak bileti sayfamızda.

kizilcahamam


muratekinay
Murat Ekinay
456 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar