Dinlerin ve medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay, her köşesi binlerce yıllık tarihi yapılar ve el değmemiş doğal güzelliklerle çevrili kendine özgü şehirlerimizden biri. Her yıl binlerce tarih ve kültür meraklısını kendine çeken Hatay; Akdeniz kıyısında kilometrelerce uzanan sahilleri, dağ eteklerindeki yaylaları ve turistik ilçeleriyle de önemli turistik merkezlerimizden biri konumunda. Hatay Arkeoloji Müzesi’nde büyüleyici mozaikleri inceleyebileceğiniz, 3000 yılık bir anıt olan Musa Ağacı’nı yakından görebileceğiniz ve Roma dönemi mimari şaheseri Titus Tüneli’ni keşfe çıkabileceğiniz gezinizde Erzin Başlamış Kaplıcaları ve Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’nın mineral bakımından zengin sularında da şifa bulabilirsiniz.

14 kilometreyle ülkemizin en sahillerinden birine sahip Çevlik Plajı, Arsuz Plajı ve Burnaz Plajı’nın tertemiz sularında Akdeniz’in tadını çıkarabileceğiniz Hatay’da Asi Nehri, Soğukoluk Yaylası ve Amanos Dağları’nın el değmemiş doğasında da yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Her biri sanat eserini andıran tarihi Antakya evlerinin de harika fotoğraflarını çekebileceğiniz Hatay’da mutlaka görmeniz gereken 100 yeri hazırlarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama yaptık. Hem tarih meraklıları hem de doğa tutkunları için adeta bir cennet olan Hatay’ı keşfetmeye yazımızı okuyarak hemen başlayabilirsiniz. Hatay turunuzu kolaylaştırmak adına konum linklerini de tek tek ekledik.

1- Antakya

antakya

Hatay'ın en büyük merkezi ilçesi olan Antakya, ev sahipliği yaptığı tarihi ve doğal güzelliklerle her yıl binlerce turisti misafir ediyor. Dar sokakları taş ve ahşap mimarili yüzlerce yıllık konaklarla süslü olan ilçe, dünyanın en büyük mozaik müzesi kabul edilen ve içerisinde M.Ö. 4000’li yıllara kadar uzanan mozaiklerin yanı sıra Hatay çevresindeki kazılarda bulunan binlerce paha biçilmez hazineyi görebileceğiniz Hatay Arkeoloji Müzesi’yle de dikkat çekiyor.

Hristiyanlar için günümüzde de kutsal kabul edilen ve Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus adına bir mağara içinde inşa edilen Saint Pierre Kilisesi, Asi Nehri kıyısında bölgeye hakim bir tepeye inşa edilmiş Aziz Simeon Manastırı, etkileyici Antakya Türk Katolik Kilisesi, Roma döneminde bir pagan kilisesi üzerine 7. yüzyılda inşa edilen ve Türkiye'nin en eski camilerinden biri olan Habibi Neccar Camii ile Antakya, tarih kültür ile inanç turlarının değişmez adreslerinden biri.

Hatay'ın en büyük şehir parkı olan ve 52.000 metrekarelik yeşil alanı kaplayan Büyük Antalya Parkı'nda yorgunluk atabileceğiniz ilçede sıcak yaz günlerinde ise tarihi hazinelerle çevrili büyüleyici güzellikteki Harbiye Şelaleleri’ni ziyaret ederek harika fotoğraflar da çekebilirsiniz. Yüzlerce yıldır Hatay'da ticaretini kalbinin attığı Uzun Çarşı'da yüzlerce yöresel ürün arasında keyifli tatil alışveriş yapabilir; doğa ve tarih gezileriyle dünyaca ünlü Titus Tüneli, İssos Antik Kenti, İssos Harabeleri ve Aleksandra Antik Kenti gibi antik çağ miraslarını keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

Uçak Bileti

2- İskenderun

iskenderun

Hatay'ın Akdeniz kıyısında uzanan en büyük 2. ilçesi olan İskenderun, hem Doğu Akdeniz'in en büyük limanlarından biri olan İskenderun Limanı hem de gelişmiş turizm olanaklarıyla dikkat çekiyor. 29 kilometreye yakın bir sahili bulunan İskenderun, büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşler ve bisiklet gezilerine çıkmak için ideal. Türkiye'de bulunan üç deniz müzesinden biri olan İskenderun Deniz Müzesi’nin yanı sıra ilçede Büyük İskender döneminden kalan yapılarıyla dikkat çeken Alexandretta Antik Kenti’ni de gezebilirsiniz.

Yaz aylarında düzenlenen tekne gezileriyle İskenderun Körfezi’nin koyları ve altın kumlu sahillerini gezebileceğiniz ilçede İskenderun ile Arsuz ilçeler arasında yer alan ve altın renkli kumlarıyla ünlü Karaağaç Plajı’nda da tüm gün Akdeniz'in ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Deniz kenarında çarpıcı bir manzara sunan Nihal Atakaş Camii ve antik efsanelerde Hz. Meryem'in yıkandığında inanılan Meryem Ana Havuzu’nu da görme şansı bulabileceğiniz İskenderun'da tarih ve doğa gezilerine katılarak ise binlerce yıllık Sarıseki Mağarası ve Damlataş Mağarası gibi doğa harikalarını görebilir; dağ eteklerinden sıralanan yemyeşil yaylalarda temiz havasında yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Konum Linki

3- Arsuz

arsuz

Hatay'ın Akdeniz kıyısında uzanan turistik ilçesi Arsuz, şehre 85 kilometre uzaklıkta tarihi ve doğal güzellikleriyle keyifli bir günübirlik gezi sunuyor. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir eden Arsuz’da hem büyüleyici Akdeniz sularının tadını çıkarabilir hem de rehberliği turlara katılarak binlerce yıllık etkileyici tarihi yapıları keşfedebilirsiniz. Hz. Meryem'in yıkandığına inanılan ve kutsal kabul edilen Meryem Ana Havuzu’na sadece 7 kilometre uzaklıktaki ilçede M.S. 600 yılından kalma mozaikler ve mezarlarıyla dikkat çeken Kutsal Havariler Kilisesi’ne uğrayabilir, 500 yıllık olduğu tahmin edilen etkileyici Mar Yuhanna Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Deniz seviyesinden 100 metre yükseklikte 1933 yılından beri hizmet veren Aruz Deniz Feneri’nde harika fotoğraflar çekebileceğiniz gezinizde Arsuz Plajı ve Gözcüler Plajı’nın ince kumlu sahilinde de tüm gün güneşlenebilirsiniz. Arsuz’da her bütçeye uygun otel bulabilir, gezinizden sonra ise sahil kenarındaki restoranlarda mevsimlik balıklar veya ünlü Hatay lezzetleri tadarak güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

4- Samandağ

samandag

Hatay'ın Akdeniz kıyısında yer alan başka bir turistik ilçesi olan Samandağ, hem büyüleyici doğal güzellikleri hem masmavi plajları ve tarihi hazineleriyle keşfedilmeye değer yerlerden biri. Hatay merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıktaki ilçede tarihi M.Ö. 300’lü yıllara uzanan büyüleyici Titus Tüneli, kutsal kabul edilen 3000 yıllık Musa Ağacı ve Titus Tüneli'nin hemen yanı başında Roma döneminde inşa edilen çarpıcı kaya mezarlarıyla ünlü Beşikli Mağarası gibi tarihi hazineleri yakından görebilirsiniz.

14 kilometreyi bulan sahiliyle yaz aylarında Akdeniz'in ve güneşin tadını çıkarmak için Hatay'da gidebileceğiniz en özel noktalardan biri olan Samandağ’da Hıdırbey Köyü ve Vakıflı Köyü’nün taş evleri arasında harika fotoğraflar çekebilir; Aziz Simeon Manastırı ve Seleucia Pieria Antik Kenti gibi tarihi hazineleri keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

5- Payas

Hatay'ın tarihi ilçelerinden biri olan ve Akdeniz kenarında büyüleyici manzaralar sunan Payas ilçesi, tertemiz plajlarının yanı sıra pek çok tarihi hazineye de ev sahipliği yapıyor. M.S. 13. yüzyılda Cenevizliler tarafından yapıldığı düşünülen ve hem ilçeye hem de Akdeniz’e hakim bir tepe üzerinde yükselen Payas Kalesi ile tarih ve kültür turlarının değişmez adreslerinden biri haline gelen ilçede Hatay'daki en önemli Mimar Sinan eseri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ni ve bahçesindeki 500 yıllık anıtsal zeytin ağacını da yakından görme şansı bulacaksınız. İlçede gezebileceğiniz başka bir önemli tarihi yapı da 1574 yılında inşa edilen ve günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış olan Sarı Selim Camii.

Payas Kalesi surlarından en güzel fotoğrafları çekebileceğiniz ilçenin ince kumlu sahili ve masmavi deniziyle yaz aylarında turistlerle dolan Payas Plajı’nda da keyifli bir gün yaşayabilir, çevredeki ormanlık alanlarda kamp yapabilirsiniz. Payas merkezine sadece 12 kilometre uzaklıktaki Sarıseki Kanyonu Parkı’nda da büyüleyici doğa manzaraları eşliğinde gezilere çıkabilir; irili ufaklı şelaleler, dereler ve sarp kanyon duvarları arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

6- Erzin

hatay erzin

Hatay'ın hem doğal ve tarihi güzellikler hem de şifalı kaplıcalarıyla ünlü Erzin ilçesine her saat bulabileceğiniz minibüslerle yaklaşık 1,5 saat içinde ulaşabilir ve keyifli bir günübirlik gezi yapabilirsiniz. Verimli tarım alanlarından dolayı her köşesi portakal, greyfurt, mandalina ve limon bahçeleriyle sarılı olan ilçe, uzun tarihinde Pers, Bizans ve Osmanlılar gibi pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış.

Rehberli tarih ve doğa gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz İssos Antik Kenti için sıkça ziyaret edilen Erzin’e sadece 3 kilometre uzaklıktaki Erzin Başlamış Kaplıcaları’nda ise hem yorgunluk atabilir hem de rahatsızlıklarınız için şifa bulabilirsiniz. Nur Dağları eteklerinde, deniz seviyesinden 2000 metre yükseklikte yer alan Karıncalı Yaylası ile yaz aylarında değişmez adreslerinden biri olan Erzin’de masmavi Akdeniz suları ve ince kumlu sahilin tadını çıkarmak için ise ilçeye sadece 30 dakika uzaklıktaki Burnaz Plajı’na uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

7- Çevlik Plajı

cevik plaji

Hatay'ın turistik ilçesi Samandağ'da Akdeniz’in tadını çıkarabileceğiniz başka bir popüler plajı olan Çevlik Plajı’na da mutlaka uğramalısınız. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Çevlik Plajı, 14 kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun plajlarından biri olmasıyla ünlü. İnce kumlarla süslü geniş sahilde plaj kulüpleri, su spor merkezleri, güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler ve kafeler gibi pek çok olanak bulabilirsiniz.

Deniz kaplumbağalarının dünyadaki sayılı yumurtlama alanlarından biri olmasından dolayı koruma altına da alınan Çevlik Plajı’nın altın kumlarında havlunuzu sererek güneşlenebilir ve kilometrelerce uzanan sahil yolunda keyifli akşam yürüyüşlerine çıkarak büyüleyici gün batımı manzaraları izleyebilirsiniz.

Konum Linki

8- Hatay Uzun Çarşı

hatay uzun çarşı

Hatay'ın simgesel noktalarından biri olan ve şehri gezen turistlerin alışveriş yapmak için ilk ziyaret ettiği yerler arasında bulunan Uzun Çarşı, yüzlerce yıldır Hatay'ın ticaretinin kalbinin attığı yerlerden. İpek Yolu üzerinde yer almasından dolayı tarihin her döneminde oldukça hareketli olan çarşı, 17. yüzyılda yapılan Kurşunlu Han’ın yüzlerce dükkanı için de sıkça ziyaret ediliyor.

Hatay Uzun Çarşı’nın rengarenk tezgah ve dükkanlarında şifalı otlarından çeşit çeşit baharatlara, zeytinyağı ve defne ürünlerinden el yapımı süs eşyaları ve bakır ürünlerine kadar binlerce ürünü bir arada bulabilirsiniz. Bozulmamış otantik atmosferiyle geziler yapmak için de ideal olan Hatay Uzun Çarşı’da ünlü künefecilere de uğrayabilir, sevilen Hatay lezzetlerini tadabilir veya asırlık çınar ağaçları altındaki çay bahçelerinde mola vererek yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

9- Eski Antakya Evleri

eski antakya evleri

Hatay'ın her köşesi birbirinden güzel konaklarla çevrili ve Antakya’nın dar sokaklarını süsleyen tarihi evler, Hatay’ın en çok ziyaret edilen yapıları arasında. Yılın her mevsimi fotoğraf safarilerinin düzenlendiği, yöresel taş ve ahşap mimarili 350'ye yakın tarihi evin sıralandığı Antakya’daki bu büyüleyici evlerden bazıları yüzlerce yıldır hiç değişime uğramadan kalmış, bazıları ise restore edilmiş.

Zenginler Mahallesi’nin yanı sıra Asi Nehri ile Habibi Neccar Tepesi arasında yer alan Kurtuluş Caddesi'nde de en güzel örneklerini görebileceğiniz eski Antakya evlerinin müze ve sanat galerisi olarak hizmet verenlerinde dönem mobilyaları ve antikalarla süslü iç bölümleri gezerek güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

10- İskenderun Sahili

iskenderun sahil

29 kilometreyi aşan uzunluğuyla ünlü İskenderun sahili, günübirlik geziler yaparak en güzel Akdeniz manzaralarına şahit olmak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri. İnce kumlu plajları, su spor merkezleri, plaj kulüpleri, sahil bahçeleriyle özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan sahilin çevresinde ise her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve pansiyonlar gibi çeşitli konaklama tesisleri bulmanız mümkün.

Yaz aylarında düzenlenen tekne turlarına katılarak güzelliklerini keşfe çıkabileceğiniz, dalış noktalarında tüplü ve tüpsüz dalışlar yapabileceğiniz İskenderun sahilinin kilometrelerce uzanan yürüyüş parkurunda ise serin deniz esintileri eşliğinde yürüyüşler ve bisiklet gezileri yapabilirsiniz. Sahil kenarında hizmet veren balık restoranları, kafeler ve eğlence merkezlerinin de çok ilgi gördüğü İskenderun sahili boyunca sıralanan sokak tezgahları ve mağazalarda da yüzlerce yöresel ürün arasında güzel tatil alışverişleri yapabilirsiniz.

Konum Linki

11- Vespasianus ve Titus Tüneli

Vespasianus ve Titus Tüneli

Antik dünyanın mühendislik harikası olarak kabul edilen Vespasianus ve Titus Tüneli, Hatay'ın en bilinen ve çok ziyaret edilen tarihi hazinelerinden biri. Samandağ ilçesine 5 kilometre uzaklıkta yer alan ve Roma İmparatorluğu döneminde M.S. 69 yılında İmparator Vespasian tarafından yapımına başlanan devasa tünel, 81 yılında Vespasian’ın oğlu Titus tarafından bitirilebilmiş.

1380 metre uzunluk, 6 metre genişlik ve 7 metre yükseklikle görülmeye değer bir manzara sunan Titus Tüneli, Roma dönemi su tüneli mühendisliğinin en başarılı örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Devasa kayalar arasında sellere ve su baskınlarına karşı inşa edilen Titus Tüneli, günümüzde çevresini saran endemik bitki türleri ve büyüleyici doğal güzelliklerle çok sevilen bir gezi alanı. 2014 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Titus Tüneli’ni gezdikten sonra yaklaşık 100 metre uzaklıkta yer alan ve onlarca Roma dönemi kaya mezarına ev sahipliği yapan büyüleyici Beşikli Mağarası’nı da mutlaka uğramanızı öneririz.

Konum Linki

12- Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları

Hatay'ın en çok ziyaret edilen şifa merkezlerinden biri de şehre sadece 16 kilometre uzaklıkta bulunan Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları. Hem toplu taşıma araçları hem de otel servisleriyle kolayca ulaşabileceğiniz kaplıcalar, yüzlerce yıldır insanlara şifa dağıtmaya devam ediyor. Şifalı kaynak sularının klorür bakımından çok zengin olmasıyla dikkat çeken ve termal otellerden donanımlı sağlık merkezlerine kadar pek çok tesisin hizmet verdiği Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları’nda rahatsızlıklarınız için şifa bulabilir, yılın yorgunluğunu atabilir veya Amik Ovası’nın büyüleyici manzaraları eşliğinde doğa gezilerine çıkarak bölgenin güzelliklerini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

13- Asi Nehri

asi nehri

Her mevsim sunduğu kartpostal güzelliğinde manzaralarla Hatay’ın çok sevilen gezi alanlarından biri olan Asi Nehri, 380 kilometre boyunca uzanıyor ve Antakya'nın tarım alanlarına hayat veriyor. Hatay sınırından geçen nehir; üzerinde inşa edilmiş etkileyici taş köprüleri, nehir çevresinde sıralanan kır bahçeleri, mesire alanları ve balık restoranları ile her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Akşamları rengarenk ışıklandırılan ve çevresi yüzlerce yıllık tarihi Antakya evleriyle süslü olan Asi Nehri, fotoğraf çekmeyi seviyorsanız Hatay’da ilk uğramanız gereken adreslerinden biri.

Konum Linki

14- Arsuz Sahili

arsuz

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan Arsuz ilçesinin büyüleyici sahili, keyifli akşam yürüyüşlerine çıkmak için Hatay'ın en güzel noktalardan biri. Çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve pansiyonların hizmet verdiği Aruz sahilinin kafelerinde küçük bir mola verebilir veya akşamları çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde restoranlarda mevsimlik balıklar ve Hatay’ın ünlü lezzetlerini tadarak romantik bir akşam geçirebilirsiniz. Hem günübirlik bir gezi yapabileceğiniz hem de deniz manzaralı otellerde birkaç gün keyifli bir Akdeniz tatil yapabileceğiniz Arsuz’a Hatay Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz minibüslerle 1,5 saat içinde rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

15- Arsuz Plajı

arsuz sahili

Hatay'da keyifli bir deniz günü yaşayabileceğiniz başka bir sevilen plaj da şehre yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Arsuz Plajı. Tarihi yapıları ve el değmemiş doğal güzellikleriyle sevilen bir gezi alanı olan Arsuz ilçesinin yaz aylarında en hareketli yerleri olan plaj, kristal berraklığındaki suları ve sakin deniziyle ünlü.

Sığ sularıyla çocuklu ailelerin de güvenle yüzebileceği, tüm gün şnorkelli dalışlar yaparak su altı zenginliklerini yakından görebileceğiniz Arsuz Plajı’nın çevresinde ise turistik tesisler, restoranlar, kafeler, apart oteller, butik oteller ve pansiyonlar bulabilirsiniz. Duş, tuvalet, soyunma kabini ve otopark gibi imkanlar da sağlanan Arsuz Plajı’nda eğlenceli su sporları yapabilir ve çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkabilirsiniz.

Konum Linki

16- Samandağ Sahili

samandag sahil

Hatay’da düzenlenen günlük gezilerin en sevilen adreslerinden biri olan Samandağ ilçesinin büyüleyici sahiline sadece 1 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz. 16 kilometre boyunca altın renkli kumlar ve büyüleyici Akdeniz manzaraları eşliğinde uzanan sahil, rüzgâr alan yapısıyla rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü ve yelken gibi su sporları yapmak için de Hatay'da en çok ziyaret edilen yerlerden biri.

Yaz aylarında masmavi Akdeniz sularının tadını çıkarabileceğiniz ve ince kumlarda havlunuzu sererek güneşlenebileceğiniz Samandağ sahilinde akşamları ise büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Çevresi balık restoranları, her bütçeye uygun oteller, kafeler ve su sporları merkezleri ile çevrili olan Samandağ sahilini süsleyen çam ormanları arasında piknik yapabilir veya çadırınızı kurarak şehrin kalabalığından uzakta birkaç gün de geçirebilirsiniz.

Konum Linki

17- Soğukoluk Yaylası

Hatay’ın sıcak yaz günlerinde serinlemek için en çok tercih edilen yaylalarından biri olan Soğukoluk Yaylası, şehre yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta. Deniz seviyesinden 800 metre yükseklikte yer alan ve çam ormanları Akdeniz kıyılarına kadar uzanan büyüleyici yayla, turizm olanakları açısından da Hatay'ın en gelişmiş yaylaları arasında.

İçindeki Güzelyayla Piknik Alanı için hafta sonları ve yaz aylarında binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Soğukoluk Yaylası'nda çam ve meşe ağaçları arasında gizlenen mesire alanları, donanımlı kamp alanları, iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları ve kır bahçeleri gibi birçok imkan bulabilirsiniz. Bahar aylarında rengarenk açan yayla çiçekleriyle yeşilin her tonunu görebileceğiniz Soğukoluk Yaylası’nın seyir teraslarından ise İskenderun Körfezi’nin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

18- Hatay Arkeoloji Müzesi (Antakya Mozaik Müzesi)

hatay arkeoloji müzesi

Sadece Hatay'ın değil, Türkiye'nin de en etkileyici müzelerinden biri olan Hatay Arkeoloji Müzesi, şehrin binlerce yıllık zengin tarihi mirasını görmek için mutlaka uğramanızı önerdiğimiz yerlerden biri. Dünyanın en büyük mozaik sergileme alanına ev sahipliği yaptığı için Antakya Mozaik Müzesi olarak da bilinen müzede büyüleyici mozaiklerin yanı sıra Cilalı Taş Devri, Bakır Çağı, Tunç Çağı, Hitit, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait binlerce paha biçilmez eseri de yakından görme şansı bulacaksınız.

3250 m2 gibi devasa bir mozaik alanına sahip olan Hatay Arkeoloji Müzesi; Venüs'ün doğuşu, Artemis, Hermaphroditos ve mevsimler gibi ünlü mozaiklerin yanı sıra Antakya Lahdi, Çift Aslanlı Sütun Kaidesi ve Tyche Heykeli gibi pek çok taş eseriyle de tüm dünyadan arkeoloji meraklılarını kendine çekiyor. Yunan tanrısı Apollon için yapılmış görkemli heykelleri de incelemenizi önerdiğimiz Hatay Arkeoloji Müzesi, Antakya Reyhanlı yolu üzerinde yer alıyor ve haftanın her günü saat 08:30 ile 17:00 saatleri arasında açık.

Konum Linki

19- Vakıflı Köyü

vakıflı köyü

Arkası Musa Dağı, önü ise masmavi Akdeniz manzaraları ile çevrili olan Vakıflar Köyü, Hatay’da günübirlik geziler yapmak için çok ziyaret edilen yerler arasında. Türkiye’nin tek Ermeni köyü olmasıyla ayrı bir öneme sahip olan ve Suriye sınırına sadece 30 dakika uzaklıkta yer alan köy, yüzlerce yıllık taş evleriyle fotoğrafçıların da çok ilgisini çekiyor.

Günümüzde sadece 160 kişinin yaşadığı Vakıflı Köyü’nün asırlık çınar ağaçları altında hizmet veren kahvehaneler, tarihi kiliseler, yüzlerce yıllık camilerini sessiz ve huzurlu atmosferde gezebilirsiniz. Her köşesi meyve bahçeleri ile çevrili olan ve 1997 yılında geniş bir restorasyon çalışmasıyla orijinal yapısını koruyarak yeni bir turistik kimliğe bürünen Vakıflı Köyü'nde hem yöresel ürünlerle hazırlanan köy yemekleri tadabilir hem de harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

20- Musa Ağacı

musa ağacı

3000 yıllık geçmişi ve etkileyici efsaneleriyle her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği Hıdırbey Musa Ağacı, Hatay'ın Samandağ ilçesin bağlı Hıdırbey Köyü’nde yer alıyor. Efsanelere göre Hz. Musa'nın toprağa diktiği asasının ölümsüzlük suyuyla yeşermesiyle oluşan, 7,5 metre çapında ve 7 metre yükseklikteki anıtsal ağaç, dallarıyla birlikte yaklaşık 1000 metrekarelik geniş bir alanı kapsıyor. Anıtlar kurulu tarafından koruma altına alınan Musa Ağacı’nın çevresinde sıralanan çay bahçeleri ve dinlenme alanlarında bu anıt ağacın büyüleyici manzarasını izleyebilir ve binlerce yıllık ağacın harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

21- Amanos Dağları

amanos dağları

Nur Dağları olarak da bilinen ve el değmemiş doğal güzellikler arasında 175 kilometre boyunca uzanan Amanos Dağları, Hatay'ın en popüler doğa sporları merkezi konumunda. Özellikle bahar ve yaz aylarında kaya tırmanma, dağcılık, kampçılık, dağ bisikletçi ve trekking turlarının düzenlendiği Amanos Dağları’nın her köşesi irili ufaklı şelaleler, dereler ve tarihi hazinelerle çevrili.

Avrupa'nın korunması gereken 100 ormanından birine ev sahipliği yapan, Doğu Karadeniz ve Akdeniz bitki türlerini bir arada görme şansı bulabileceğiniz Amanos Dağları; ak pelikan, kara leylek, yoz atmaca ve orman kartalı gibi yüzlerce kuş türünün yanı sıra vahşi yaşam zenginliğiyle de doğa severleri büyüyor. Dağ eteklerinde büyüleyici bir manzara sunan Kapalı Değirmenli Şelalesi ile yaz aylarının adreslerini değişmez adreslerinden biri haline gelen Amanos Dağları’nda yine dağ eteklerindeki bir mağara içine inşa edilen Aziz Pierre Kilisesi, doğal güzellikler arasında gizlenen Sarıseki Mağarası ve Hatay'ın önemli tarihi yapılarından biri olan Aziz Simeon Manastırı gibi pek çok etkileyici yeri de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

22- Hatay Kurtuluş Caddesi

hatay kurtuluş caddesi

Hatay'ın merkezi ilçesi Antakya'nın en hareketli ve tarihi noktalarından biri olan Kurtuluş Caddesi, Asi Nehri ile Habibi Neccar Tepesi arasında geniş bir alanı kapsıyor. Roma dönemlerinden beri yerleşim olan ve antik çağlarda sütunlu cadde olarak bilinen Kurtuluş Caddesi, her köşesini saran yüzlere yıllık geleneksel Hatay taş evleriyle görülmeye değer bir manzaraya sahip.

Osmanlı dönemi sivil mimarisinin en güzel örneklerini görebileceğiniz caddede zengin Hatay mutfağından sevilen lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve yol üstü kafeleri gibi olanaklar da bulabilirsiniz. Yılın her mevsimi harika fotoğraflar çekebileceğiniz ve keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz Kurtuluş Caddesi­, Hatay’ın mutlaka görmeniz gereken turistik noktalarından biri.

Konum Linki

23- Kara Mağara

Akdeniz'in gizli cennetlerinden biri olarak gösterilen ve deniz kenarında çarpıcı bir manzara sunan Kara Mağara, hem doğa yürüyüşleri hem de tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz bir tabiat harikası. Yayıkdamlar Köyü’ne sadece 7 kilometre uzaklıkta yer alan mağaranın bulunduğu konumdan yeşilin ve mavinin her tonunu rahatlıkla görebilirsiniz.

Deniz seviyesinden yaklaşık 100 metre yükseklikte bulunan ve 200 metrekarelik geniş bir alanı kapsayan Kara Mağara, içerisinden fışkıran ve denize karışan şifalı kaynak suları için de sıkça ziyaret ediliyor. Mağaranın içinde binlerce yılda oluşmuş sarkıtlar ve dikitler arasında keyifle gezebilir; cilt sorunlarından eklem rahatsızlıklarına kadar pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen şifalı mağara sularında rahatlayabilirsiniz.

Konum Linki

24- Güzelyayla Piknik Alanı

Hatay, yaz aylarında kavurucu sıcakları ile ünlü bir şehir ve bu sıcaklardan uzaklaşmak için gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de Soğukoluk Yaylası içerisinde yer alan Güzelyayla Piknik Alanı. Halk arasında Müftüler Piknik Alanı olarak da bilinen Güzelyayla, hem hafta sonları hem de sıcak yaz günlerinde ailelerle doluyor.

Hatay'dan yaklaşık 1 saatlik bir minibüs yolculuğuyla kolayca ulaşabileceğiniz Güzelyayla Piknik Alanı; yemyeşil güzellikler içinde saklanan mesire alanları, kır bahçeleri, şifalı kaynak sularının aktığı çeşmelerinin yanı sıra mescit ve tuvalet gibi olanaklar da sunuyor. Donanımlı kamp ve karavan alanları da bulabileceğiniz; çam ağaçları arasındaki çardaklar, hamaklar ve minderlerde yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz Güzelyayla Piknik Alanı, bahar ve yaz aylarında düzenlenen fotoğraf gezileri ve doğa yürüyüşlerinin de önemli adreslerinden biri konumunda.

Konum Linki

25- Affan Kahvesi

affan kahvesi

Kurtuluş Caddesi üzerinde yer alan ve kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz tarihi Affan Kahvesi, hem etkileyici taş mimarisi hem de otantik atmosferiyle Hatay'ın en çok ziyaret edilen simgesel yapılarından biri. 1930 yılında inşa edilen, 2 katlı taş ve ahşap mimarili kahvehane, onlarca yıldır olduğu gibi günümüzde de çok ilgi görüyor. Hatay’a özgü dekorasyonlarla süslenmiş iç mekanları ve huzurlu atmosferiyle ünlü Affan Kahvesi’nde közde pişirilen kahve ve çayların yanı sıra gül şurubu, dondurma muhallebisi gibi geleneksel lezzetleri tadarak da güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

26- Kel Dağı (Kılıç Dağı)

kılıç dağı

Halk arasında Kılıç Dağı olarak da bilinen ve Antakya ilçesinin güneybatı ucunda yer alan volkanik bir dağ olan Kel Dağı, yılın her mevsimi doğa sporu meraklılarını misafir ediyor. Samandağ'ın kilometrelerce uzanan sahilinin bittiği noktadan başlayan ve Suriye sınırına kadar uzanan Kel Dağı; kireç taşından oluşmuş yamaçları, büyüleyici doğal güzelliği, vahşi yaşam zenginliği ve panoramik manzaralar sunan doğal seyir teraslarıyla çok ilgi görüyor.

Yıl boyu Kel Dağı’nın yamaçlarında trekking turları, dağcılık, kaya tırmanma, kampçılık ve dağ bisikleti gezileri gibi pek çok aktiviteye katılarak tertemiz havada güzel zaman geçirebilirsiniz. Hatay merkezine yaklaşık 33 kilometre uzaklıkta yer alan ve özellikle sıcak yaz aylarında serin havada keyifli geziler yapabileceğiniz Kel Dağı’nın benzersiz su altı mağaraları da görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

27- Altınözü Altın Zeytin Cam Seyir Terası

Hatay'ın Altınözü ilçesinde Mehmet Dönmez Caddesi üzerinde yer alan ve Beyazdere Vadisi'nin büyüleyici panoramik manzaralarını sunan Altınözü Altın Zeytin Cam Seyir Terası, panoramik fotoğraflar çekmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin sık uğradığı yerler arasında. Hatay'ın ilk ve tek cam terası olmasıyla dikkat çeken, 75 metre yükseklik ile 16 metre uzunlukta tasarlanan Altınözü Altın Zeytin Cam Seyir Terası’nda özellikle gün doğumu ve gün batımlarında büyüleyici manzaralara şahit olabilirsiniz. Haftanın her günü saat 08:00’den itibaren ziyaret edebileceğiniz cam terasa Hatay Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz Altınözü minibüsleriyle yaklaşık 1 saat içinde kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

28- Koz Kalesi

Hatay'a yaklaşık 50 kilometre uzaklıkta Altınözü ilçesi sınırlarında yer alan Koz Kalesi, Antakya yoluna hakim yüksek bir tepede inşa edilmiş etkileyici bir yapı. Antakya Prensliği döneminde yapılan ve pek çok medeniyet tarafından kullanılan kalede Helenistik dönemden kalan hamam, su depoları, cephanelikler ve yaşam alanlarını da görebilirsiniz. Koz Kalesi’nin kesme taşlarla tasarlanmış devasa kulesinden ise bölgenin panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz. Uzun tarihinde pek çok önemli savaşa ev sahipliği yapan Koz Kalesi, büyüleyici manzarasıyla Hatay’ın keşfedilmeye değer yerleri arasında.

Konum Linki

29- Primemall AVM

Hatay'ın çok ziyaret edilen alışveriş merkezlerinden biri olan Primemall AVM, Antakya’nın Şükrü Balcı Caddesi üzerinde yer alıyor. Şehri gezen yerli ve yabancı turistlerin sıkça uğradığı alışveriş merkezi içerisinde onlarca mağaza, restoranlar, sinema salonları, çocuk oyun alanları ve kafeler hizmet veriyor. 2011 yılından beri hizmet veren ve 4 katında 100’den fazla mağazayla 37.000 metrekarelik büyük bir alanı kapsayan Primemall AVM’de hem pek çok eğlenceli etkinliğe katılarak keyifli zaman geçirebilir hem de güzel bir tatil alışveriş yapabilirsiniz.

Konum Linki

30- Habibi Neccar Camii

Habibi Neccar

Hatay’ın en eski ve en güzel camilerinden biri olan Habibi Neccar Camii, şehri gezerken mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan biri. Roma döneminden kalan bir şaman mabedi üzerine şehri ele geçiren Halife Ömer tarafından 636 yılında fetih simgesi olarak inşa edildiği düşünülen ve Türkiye’nin eski camilerinden olmasıyla özel bir öneme sahip olan Habibi Neccar Camii, Osmanlı döneminde çeşitli eklemeler yapılarak geliştirilmiş.

Çevresine inşa edilen taş mimarili medrese odaları ve 19. yüzyıl şadırvanı ile etkileyici bir manzara sunan cami, Hatay inanç ve tarih gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan, etkileyici dış mimarisinin yanı sıra çarpıcı iç dekorasyonuyla da ziyaretçilerini büyüleyen Habibi Neccar Camii’ne Kurtuluş Caddesi üzerinde kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşarak ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

31- Harbiye Şelaleleri

harbiye şelaleleri

Hatay'ın en çok bilinen ve ziyaret edilen doğa harikalarından biri olan Harbiye Şelaleleri, halk arasında Daphne Şelaleleri olarak da biliniyor. Antakya'ya sadece 6 kilometre uzaklıkta yer alan ve sularının Asi Nehri ile buluştuğu şelale, endemik bitki türleri ve yemyeşil doğal güzellikleri arasından dökülen bembeyaz sularıyla yılın her mevsimi tablo güzelliğinde manzaralar sunuyor.

Yaz aylarında buz gibi kaya göletlerinde yüzebileceğiniz, çevresindeki kır bahçeleri ve mesire alanlarında yılın yorgunluğunu atabileceğiniz Harbiye Şelaleleri’nin seyir terasları, yürüyüş parkurları ve ahşap köprülerinden ise harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Çevresi antik Roma döneminden kalan tarihi yapılarla süslü Harbiye Şelaleleri, tarih gezileriyle de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

32- Hıdırbey Köyü

hıdırbey köyü

Hatay'ın en çok ziyaret edilen turistik ilçelerinden Samandağ’a bağlı Hıdırbey Köyü, hem 3000 yıllık olduğu düşünülen ve Hatay’ın önemli simgelerinden biri olan Musa Ağacı hem de Defne Çayı kenarında hizmet veren kır bahçeleri ile keyifli bir günübirlik gezi sunuyor.

Kapısuyu Seyir Tepesi'nden panoramik doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz ve anıtsal bir hazine olarak korunan Musa Ağacı’nın çevresindeki çay bahçelerinde huzurlu bir mola verebileceğiniz köyün taş ve ahşap mimarili tarihi evleri arasında da keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Hıdırbey Köyü’nün kır bahçeleri ve restoranlarında yöresel ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıların yanı sıra lezzetli Hatay yemekleri tadarak da yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

33- Park Forbes İskenderun

Hatay'ın İskenderun ilçesinde Kazım Karabekir Caddesi üzerinde hizmet veren Park Forbes, şehrin en büyük alışveriş merkezlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Alışveriş merkezi, 7 büyük sinema salonunun yanı sıra ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağaza, ulusal ve uluslararası mutfaklarından lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, kafeler ve çocuk oyun alanları çok ilgi görüyor. Yaklaşık 1500 kişilik olan ve yıl boyu çocuklara yönelik etkinliklerden konserlere kadar pek çok organizasyonun düzenlendiği Park Forbes, haftanın her günü saat 10:00 ile 22:00 saatleri arasında hizmet veriyor ve alıveriş merkezine ilçe merkezinden kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

34- Alexandretta Antik Kenti

İskenderun ilçesinin en önemli tarihi hazinelerinden biri olan Alexandretta Antik Kenti, ilçe girişindeki liman kalıntıları ve merkeze yayılan surlar ve tarihi yapılarıyla dikkat çekiyor. Büyük İskender döneminde M.Ö. 300’lü yıllarda inşa edildiği düşünülen antik yerleşimde yapılan kazılarda Büyük İskender’in etkileyici bir büstü de bulundu. Hem kendi başınıza hem de rehberli tarih turlarıyla kalıntılarını gezebileceğiniz Alexandretta Antik Kenti’nin devasa sur parçaları arasında harika fotoğraflar çekebilir, gezinizden sonra ise kısa bir yürüyüşle İskenderun sahiline uğrayarak büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yöresel Hatay lezzetleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

35- Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi

Sokullu Mehmet Pasa kulliyesi

Hatay'ın Osmanlı döneminden kalan görülmeye değer bir şaheseri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi, Dörtyol ilçesinde İnönü Caddesi üzerinde hemen dikkatini çekecek tarihi bir yapı. 1574 yılında Osmanlı döneminin ünlü sadrazamı Sokullu Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan ve Osmanlı külliye örneklerinin en güzelleri arasında kabul edilen Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi; inanç, tarih ve kültür gezileriyle çok ziyaret edilen Hatay tarihi hazineleri arasında.

Hamam, cami, medrese, kervansaray ve pazar alanı gibi farklı bölümleri bulunan, kesme taşlarla inşa edilmiş surları ve kuleleri ile adeta bir kaleyi andıran Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin iç bölümlerini de keşfe çıkabilir ve Osmanlı dönemine unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Konum Linki

36- Payas Kalesi

payas kalesi

Hatay'da mutlaka ziyaret etmenizi önerdiğimiz etkileyici tarihi hazinlerden biri olan Payas Kalesi, şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıktaki Payas ilçesi sınırlarında yer alıyor. Mimar Sinan'ın bölgedeki en önemli eserlerden biri olan Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’nin de konumuna hizalandığı Payas Kalesi, 8 tane kulesi ve günümüze kadar sağlam kalmış devasa surlarıyla görülmeye değer güzellikte.

Avrupa kalelerini andıran büyüleyici bir manzara sunan Payas Kalesi, Haçlı Seferleri sırasında Cenevizliler döneminde inşa edilmiş ve bir süre Tapınak Şövalyeleri’ne de ev sahipliği yapmış. Osmanlı döneminde geliştirmeler yapılarak kullanılmaya devam eden ve çevresindeki ticaret yollarını koruyan Payas Kalesi’nde iç kale bölümlerini gezebilir ve surlardan panoramik fotoğraflar çekebilirsiniz. Kaleyi gezdikten sonra kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi’ni ziyaret ederek bu etkileyici Osmanlı dönemi şaheserini de inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

37- İskenderun Limanı

iskenderun liman

Deniz ticareti ve yolculuğu açısından Hatay’ın en önemli noktası olan İskenderun Limanı, çevresini saran turistik yerlerle keyifli bir gezi deneyimi sunuyor. Türkiye'nin en büyük limanlarından biri olan İskenderun Limanı’nda yürüyüşler yaparak kıyıda sıralanan rengarenk balıkçı teknelerinin gün doğumu ve gün batımlarında kartpostal güzelliğinde manzaralarına şahit olabilirsiniz. Limanda yaz aylarında düzenlenen saatlik ve günübirlik tekne turlarıyla İskenderun Körfezi’nin çarpıcı güzelliklerini keşfe çıkabilir, limanın çevresinde uzanan yürüyüş parkurları ve seyir teraslarında ise hem liman hem de körfezin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

38- Çataloluk Yaylası

Yaz aylarında çok sıcak olan Hatay'da serinlemek ve doğal güzellikler içinde yorgunluk atmak için şehre yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta bulunan Çataloluk Yaylası’na uğrayabilirsiniz. El değmemiş bakir güzelliği ile ünlü yemyeşil yaylada dağ eteklerinde sıralanan ahşap yayla evleri ve bahar aylarında rengarenk açan yayla çiçekleri arasında modern dünyanın kalabalığında uzaklıkta yılın yorgunluğunu atabilirsiniz. Rehberli yayla ve doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz Çataloluk Yaylası’nda bölgede yetiştirilen organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve lezzetli yayla yemekleri tadarak da güzel bir mola verebilirsiniz.

Konum Linki

39- Antakya Kalesi

antakya kalesi

 

Hatay Kalesi olarak da bilinen Antakya Kalesi, İstanbul'un devasa surlarından sonra Türkiye'nin en uzun sur duvarlarına sahip olmasıyla ünlü. Uzun tarihi M.Ö. 300’lü yıllara Büyük İskender dönemine kadar uzanan görkemli kale; Roma, Bizans, Haçlı, Selçuklu ve Osmanlılar dönemlerinde de çeşitli değişikliklere uğrayarak kullanılmaya devam edilmiş.

12 kilometre uzunluğundaki surları ve iç bölümlerini rehberli turlarla çıkarak harika fotoğraflar çekebileceğiniz Antakya Kalesi'nde bir zamanlar 360 tane kule bulunduğu söyleniyor. Asi Nehri’ne kadar geniş bir alanı kapsayan surlarında Halep Kapısı, Demir Kapı, Şam Kapısı, Köprü Kapısı ve Köpek Kapısı isimli 5 tane anıtsal kapısı bulunan Antakya Kalesi, her tarih ve kültür meraklısının mutlaka görmesi gereken etkileyici yapılardan biri. Antakya merkezine sadece 3 kilometre uzaklıkta, Habibi Neccar Tepesi yamaçlarında yer alan kalenin surlarından büyüleyici doğa manzaraları da izleyebilirsiniz.

Konum Linki

40- Nihal Atakaş Camii

nihal atakaş cami

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bir benzeri bulunan Nihal Atakaş Camii, Hatay’ın en yeni simgesel yapılarından biri olarak dikkat çekiyor. Akdeniz sahili kenarında 3000 kişi kapasite ile hizmet veren cami, Selçuklu ve Osmanlı dönemi mimarisini modern mimari ile buluşturmuş çarpıcı tasarımıyla ilgi görüyor. 2019 yılı ocak ayında halka açılan Nihal Atakaş Camii, kutsal günler ve dini bayramlarda binlerce insanla doluyor. Hem etkileyici mimarisi hem de bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici Akdeniz manzaralarıyla görülmeye değer yapılardan olan Nihal Atakaş Camii’ne kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

41- Ab-ı Hayat Çeşmesi

Samandağ ilçesine bağlı tarihi Hızırbey Köyü’nde Musa Ağacı ile birlikte ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli nokta da ölümsüzlük suyunun aktığı yer olarak bilinen Ab-ı Hayat Çeşmesi. Efsanelerde Hz. Musa'nın asasını toprağa gömdükten sonra ölümsüzlük suyuyla asanın yeşermesiyle oluştuğu söylenen Musa Ağacı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan ve her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Ab-ı Hayat Çeşmesi’nin şifalı olduğuna inanılan sularını günümüzde de tadabilirsiniz. Huzurlu atmosferleri ve yemyeşil güzellikleriyle dikkat çeken dere kenarında kurulan kır bahçelerinde yılın yorgunluğunuzu atabileceğiniz gezinizde Hızırbey Köyü’nün tarihi evlerle süslü sokaklarını da keşfe çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

42- Beşikgöl Mesire Alanı

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde Beşikgöl Yaylası’nın tertemiz havasında yorgunluğunu atabileceğiniz başka bir sevilen yer de Beşikgöl Mesire Alanı. Yaz aylarında bile buz gibi sularla akan dereler çevresinde kurulmuş kır bahçeleri, balık restoranları ve mesire alanlarıyla çok ilgi gören Beşikgöl’ün iyi düzenlenmiş trekking parkurlarında da yürüyüşlere çıkarak benzersiz doğa fotoğrafları çekebilirsiniz. Dere kenarındaki çardaklarda çayınızı yudumlayarak huzurlu bir gün geçirebileceğiniz, ilkbahar ve sonbahar aylarında yeşilin her tonunu görebileceğiniz Beşikgöl Mesire Alanı’na Dörtyol minibüsleri ile kolayca ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

43- Atik Yaylası

Yemyeşil yaylalar konusunda adeta bir cennet ve yayla turizmi açısından ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Hatay'da keyifle gezebileceğiniz başka bir popüler yayla da Belen ilçesi sınırlarında yer alan Atik Yaylası. Çam ormanları arasında uzanan mesire alanları ve kır bahçeleriyle sıcak yaz günlerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen yayla, Belen ilçesine 7 kilometre, Hatay merkezine ise sadece 33 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yaz aylarında Hatay’da düzenlenen doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz, deniz seviyesinden yaklaşık 600 metre yükseklikte uzanan Atik Yaylası’nın temiz havasında yenilendikten sonra seyir alanlarından da devasa Belen Geçidi’nin çarpıcı manzaralarını izleyebilirsiniz.

Konum Linki

44- Aziz Simeon Manastırı (St. Simon Manastırı)

St. Simon Manastırı

Hatay’da tarih ve inanç turlarıyla en çok ziyaret edilen tarihi yapılarından biri olan Aziz Simeon Manastırı, Samandağ ile Defne ilçeleri arasındaki 480 metrelik bir tepe üzerinde etkileyici bir manzara sunuyor. Antakya'ya sadece 19 kilometre uzaklıkta yer alan ve Stilitler Tarikatı kurucusu Aziz Simeon tarafından M.S. 6. yüzyılda inşa edilen çarpıcı yapı, ilk Hristiyanlık dönemlerinde Hatay'ın en önemli hac merkezi konumundaydı. Antik efsanelerde Aziz Simeon'un bir kaya üstünde 45 yıl inzivaya çekildiği anlatılan manastır; kilise, sarnıçlar, vaftizhane ve yaşam alanlarının yanı sıra devasa kesme taşlarla haç şeklinde inşa edilmiş olmasıyla da dikkat çekiyor.

Konum Linki

45- Kartal Vadisi

Hatay'a 21 kilometre gibi yakın bir konumda yer alan Kartal Vadisi, hem oksijen seviyesi yüksek tertemiz havada doğa sporları yapmak hem de ailenizle yemyeşil doğal güzellikler içinde piknik yapmak için ideal bir yer. Özellikle hafta sonları ve yaz aylarında çok hareketli olan Kartal Vadisi’nin mesire alanları, organik ürünlerle kahvaltılar sunan kır bahçeleri, çam ve meşe ağaçları arasında iyi düzenlenmiş yürüyüş ve bisiklet yolları ile görülmeye değer güzellikte. Haftanın her günü 09:00 ile 21:30 saatleri arasında açık olan Kartal Vadisi'nin seyir teraslarından kilometrelerce uzanan doğal güzelliklerin panoramik fotoğraflarını da çekebilirsiniz.

Konum Linki

46- Palladium AVM

Antakya'da hem alışveriş yapmak hem de keyifli bir gün yaşamak için uğrayabileceğiz popüler alışveriş merkezlerinden biri olan Palladium AVM, Antakya merkezinde İzzet Güçlü Caddesi üzerinde güzel bir konumda hizmet veriyor. İçerisinde Hatay'ın sevilen lezzetlerini tadabileceğiniz restoranlar, kafeler, çocuk oyun alanları, ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağaza gibi pek çok farklı bölümün bulunduğu Palladium AVM, düzenlenen etkinlikleriyle de insanları kendine çekiyor. Asi Nehri’nin yanı başında yer alan alışveriş merkezine kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

47- Yenişehir Gölü

Hatay'da şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşıp doğanın içinde dinlendirici zaman geçirebileceğiniz en özel noktalardan biri de şehir merkezine yaklaşık 37 kilometre uzaklıktaki Yenişehir Gölü. Çevresi okaliptüs, çınar, çam, selvi ve meşe ağaçlarıyla çevrili göl, 60 yıldan fazla zamandır şehrin sevilen gezi alanlarından biri konumunda.

Büyüleyici göl ve doğa manzaraları eşliğinde Hatay yemekleri tadabileceğiniz restoranlar, çay bahçeleri, mesire alanları ve çocuk oyun alanları gibi imkanlar bulabileceğiniz Yenişehir Gölü’nün yürüyüş parkurlarında ise temiz havada yürüyüşlere çıkabilirsiniz. Yaz ayları ve hafta sonları oldukça hareketli olan Yenişehir Gölü'ne minibüsler ile kolayca ulaşabilir ve piknik yaparak çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

48- Bakras Kalesi

antakya kalesi

İlk çağlardan günümüze kalan tarihi hazinelerimizden biri olan Bakras Kalesi’ni hem kendi başınıza hem de tarih gezileri ve doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabilirsiniz. Hatay’a sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alan etkileyici kalenin Ammuri Kralı Dakianus tarafından inşa edildiği tahmin ediliyor.

Bölgeye hakim yüksek bir konumda bulunan ve 1183 yılında Selahattin Eyyubi’nin haçlılardan ele geçirdiği kale, Haçlı Seferleri’nde aktif olarak kullanıldığı için Tapınakçılar Kalesi olarak da biliniyor. Osmanlı döneminde de geliştirilerek kullanılan Bakras Kalesi, mimari yapısını günümüze kadar korumayı başarmış ve sağlam kesme taşlarla inşa edilmiş bölümleri ayakta kalmış. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında çarpıcı manzaralarını izleyebileceğiniz kalenin iç bölümlerini ve surlarını keyifle gezebilirsiniz.

Konum Linki

49- Arsuz Kalesi

Kilometrelerce uzanan altın kumlu plajları ile ünlü Arsuz'da gezebileceğiniz önemli bir tarihi eser de Kalem Mahallesi'nde Selçuklular döneminde inşa edilen Arsuz Kalesi. İlçe merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta yer alan ve Akdeniz’e ve bölgeye hakim bir tepe üzerine inşa edilen tarihi kalenin tam olarak ne zaman yapıldığı ise hala bilinmiyor. Deniz yolunu gözetlemek ve gelecek saldırılara karşı önlem amacıyla inşa edildiği düşünülen, günümüzde büyük bölümü harabe halinde bulunan Arsuz Kalesi, doğa yürüyüşü ve tarih gezileriyle ziyaret edebilecek gizli tarihi hazinelerimizden biri.

Konum Linki

50- Burnaz Plajı (Erzin Plajı)

burnaz plaji

Halk arasında Erzin Plajı olarak da bilinen Burnaz Plajı, yaklaşık 6 kilometreyi bulan büyüleyici sahil şeridiyle hem Akdeniz’in tadını çıkarmak hem de doğa yürüyüşleri yapmak için sıkça ziyaret edilen yerler arasında. Çevresi portakal ve limon ağaçları süslü meyve bahçeleriyle çevrili olan plaj, donanımlı kamp ve karavan alanlarından dolayı da ilgi görüyor. Uzun sahilinde plaj kulüpleri, su sporu merkezleri, tuvalet ve duş gibi çeşitli olanaklar bulabileceğiniz Burgaz Plajı’nda yaz akşamları düzenlenen eğlenceli aktivitelerle de eğlenceli zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

51- Büyük Antakya Parkı

antakya büyük park

Şehrin kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz en yakın yeşil alanlardan biri olan Büyük Antakya Parkı, 52.000 metrekarelik geniş alanıyla Hatay'ın en büyük şehir parkı konumunda. Park; ördeklerin yüzdüğü devasa göletler, kır bahçeleri, mesire alanları, yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanlarıyla özellikle hafta sonları çok hareketli. Yıl boyu organizasyonların düzenlendiği etkinlik alanları ve nikah salonlu gibi olanaklarla da sunulan Büyük Antakya Parkı’nda şehrin simgesi olan defne ağaçları altında keyifli bir mola verebilir, hafta sonları sporu yapabilir ve çocuklarınızla doğanın içinde dinlendirici zamanlar geçirebilirsiniz.

Konum Linki

52- Karlısu Göleti Su ve Macera Parkı

Yaz aylarında hem çocuklu ailelerin hem de macera tutkunlarının eğlenceli zaman geçirebileceği, Hatay’ın sevilen yerlerinden biri de Karasu Göleti Su ve Macera Parkı. Su kayağı, kano ve yelken gibi onlarca su sporu yapabileceğiniz Karasu Göleti’nde yaz sıcaklarında da keyifle yüzerek güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Organik ürünlerle hazırlanan hafta sonu kahvaltılar için de sıkça ziyaret edilen su ve macera parkı; yemyeşil doğal güzellikler arasında hizmet veren dinlenme tesisleri, çocuk oyun parkları, gölet çevresini saran yürüyüş ve koşu parkurları ile yaklaşık 8000 metrekarelik büyük bir yeşil alanı kapsıyor. 1000 kişilik etkinlik alanında düzenlenen eğlenceli aktivitelerle de güzel zamanlar geçirebileceğiniz Karlısu Göleti Su ve Macera Parkı’nın seyir teraslarından da harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Konum Linki

53- Kharon Cehennem Kayıkçısı

Kharon Cehennem Kayıkçısı

Hatay'a sadece 35 kilometre uzaklıkta yer alan ve Haron Kabartması olarak da bilinen Kharon Cehennem Kayıkçısı, 175 ile 164 yılları arasında yapıldığı tahmin edilen çarpıcı bir taş eser. Aziz Pierre Kilisesi’ne sadece 5 dakika yürüyüş mesafesinde yer alan ve Yunan mitolojisinde ölüleri Stiyks Nehri’nden yer altı ülkesine götürmekle görevli kayıkçı Kharon’un (Charonion) tasvir edildiği taş kabartma, tarih ve arkeoloji meraklılarının çok ilgisini çekiyor. 4 metreye 1,5 buçuk metre boyutlarında olan ve dağ eteğinde çarpıcı bir manzara sunan Kharon Cehennem Kayıkçısı’nın fotoğraflarını çektikten sonra bölgedeki en etkileyici yapılardan biri olan Aziz Pierre Kilisesi’ni ziyaret etmeyi de unutmayın.

Konum Linki

54- Belen Geçidi Tabiat Parkı

Sıcak yaz aylarında serinlemek ve el değmemiş doğal güzellikler arasında dinlenmek için Hatay'a sadece 22 kilometre uzaklıktaki Belen Geçidi Tabiat Parkı'na mutlaka uğramalısınız. 45 hektardan daha büyük bir yeşil alanı kapsayan ve göçmen kuşların önemli mola noktalarından biri olan tabiat parkının büyüleyici doğası, 2014 yılından beri koruma altına alınmış durumda.

Dünyanın ender dar boğazlarından biri olan Belen Geçidi’nin büyük bir bölümünü kaplayan tabiat parkının seyir teraslarında bu etkileyici geçidin panoramik fotoğraflarını da çekebilirsiniz. Zengin kuş çeşitliliğiyle yılın her mevsimi kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçılarını kendine çeken Belen Geçidi Tabiat Parkı’nda kızılçam, meşe, akçaağaç ve sandal ağacı arasında gizlenmiş mesire alanları, her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurlarının yanı sıra kuşların harika fotoğraflarını çekebileceğiniz seyir terasları gibi imkanlar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

55- Dor Mabedi

Samandağ ilçesinde Çevlik mevkiinde yer alan Dor Mabedi’nin tarihi M.Ö. 300’lü yıllara kadar uzanıyor. Ülkemizde ender görülen dorik tarzda tasarlanmış az sayıdaki mabetten biri olmasıyla dikkat çeken ve 1930'lu yıllarda yapılan kazı çalışmalarında İssos ve Afrodit heykellerinin bulunduğu Dor Mabedi’nin bazı bölümleri günümüze sağlam kalmayı başarmış. Bölgeden çıkarılan eserleri Hatay Arkeoloji Müzesi'nde inceleyebilir, rehberli turlar ise bu gizemli mabet hakkında ilginç bilgiler alabilirsiniz. Dor Mabedi, bulunduğu konumdan sunduğu panoramik Akdeniz ve Samandağ Ovası manzaralarından dolayı da doğa ve fotoğrafçılık gezileriyle sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

56- Beşikli Mağarası

beşikli mağarası

M.Ö. 1. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen büyüleyici Beşikli Mağarası; tarih, arkeoloji ve kültür meraklılarının Hatay'da mutlaka uğraması gereken önemli yerler arasında. Titus Tüneli ile birlikte yapıldığı tahmin edilen ve bölgedeki en büyük kaya mezarlarına ev sahipliği yapan Beşikli Mağarası, Roma döneminin bölgedeki en büyük liman kenti Seleucia Pieria Antik Kenti'nin sınırları içinde yer alıyor. 250'ye yakın kaya mezarı, kayalar içine oyulmuş gizli tünelleri, sunakları ve tapınaklarıyla büyüleyici bir manzaraya sahip olan Beşikli Mağarası’nda yapılan kazı çalışmalarında ise pek çok farklı döneme ait paha biçilmez eserler bulundu. Görkemli kaya mezarlarını inceledikten sonra yaklaşık 100 metre uzaklıktaki Titus Tüneli’ni de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

57- Antakya Tematik Tarım Müzesi

Antakya ilçesinde Gündüz Caddesi üzerinde ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli Hatay müzesi olan Antakya Tematik Tarım Müzesi, 2015 yılında ziyarete açıldığından beri çok ilgi görüyor. Verimli tarım toprakları ile ünlü Hatay'da tarımın tarihi gelişimini tematik sergileriyle gözler önüne seren müzenin koleksiyonlarında tarih boyunca kullanılan tarım araçlarından ürün yetiştirme tekniklerine kadar pek çok farklı bölümü gezebilir, Hatay’ın tarım tarihiyle ilgili etkileyici bilgiler alabilirsiniz. Tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda da adeta bir cennet olan Hatay’ın bu zenginliğini de görebileceğiniz müzeyi gezdikten sonra Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’ne de uğrayabilirsiniz.

Konum Kinki

58- Batıayaz Yaylası

Yayla turizmi açısından ülkemizin gelişmiş şehirlerinden biri olan Hatay’da sıcak yaz aylarında serinleyebileceğiniz en güzel yaylalardan biri de bölgenin gizli cenneti olarak gösterilen ve halk arasında Firnis Yaylası olarak bilinen Batıayaz Yaylası. Hatay'a sadece 24 kilometre gibi oldukça yakın bir mesafede yer alan ve Musa Dağı eteklerinde el değmemiş güzellikleri ile büyüleyici manzaralara şahit olabileceğiniz Batıayaz Yaylası, yılın her mevsimi farklı bir güzelliği size sunacak.

İrili ufaklı şelaleler, buz gibi dereler ve bakir doğal güzellikler içinde piknik yapabileceğiniz mesire alanlarının yanı sıra kamp alanlarıyla da çok ilgi gören Batıayaz Yaylası, dağ eteklerinde sıralanan ahşap yayla evleriyle fotoğrafçıları da kendine çekiyor. Yayla turları ve doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabileceğiniz yaylada temiz havanın tadını çıkardıktan sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki Batıayaz Köyü’ne uğrayarak organik ürünlerle hazırlanan geleneksel köy yemeklerini tadarak yorgunluğunuzu atabilirsiniz.

Konum Linki

59- Hatay Yanan Taş

Antalya Olimpos'ta da bir örneğini görebileceğiniz ve yer altı gazlarından dolayı her mevsim 24 saat boyunca yanmaya devam eden bir tabiat harikası olan Hatay yanar taş, görülmeye değer çarpıcı bir manzara sunuyor. Son yıllarda turizme kazandırılması için çalışmaların devam ettiği yanar taş, Amanos Dağları rehberli doğa yürüyüşleri ve fotoğraf gezilerinin sevilen mola noktalarından biri konumunda. Özellikle kış aylarında kar manzaraları eşliğinde ve gün batımlarında en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz yanar taşın bulunduğu konumdan panoramik Amanos Dağları ve orman manzaraları da izleyebilirsiniz.

Konum Linki

60- Medeniyetler Evi

Medeniyetlerin buluşma noktası olan Hatay'ın Antakya ilçesinde Dolaşık Sokak üzerinde hizmet veren Medeniyetler Evi, kültür meraklılarının en sık ziyaret ettiği yerler arasında. Din, kültür ve mezhep zenginliğiyle bilinen şehrin bu özelliklerini en iyi görebileceğiniz yerlerden olan kültür merkezi, yüzlerce yıllık taş mimarili bir Hatay konağının restore edilmesi ile hizmete başladı. Yıl boyu düzenlenen kültürel etkinlikleriyle dikkat çeken Medeniyetler Evi’nin iç mekanlarını süsleyen yöresel Hatay dekorasyonları, şark köşeleri ve antikaları da inceleyebilirsiniz. Haftanın her günü 10:00 ile 20:00 saatleri arasında açık olan Medeniyetler Evi’ne uğrayarak siz de Hatay'ın otantik atmosferinin tadını çıkarabilir ve ilginizi çeken etkinliklere katılabilirsiniz.

Konum Linki

61- Antakya Ulu Camii (Hatay Ulu Camii)

hatay ulu camii

Antakya'nın en eski ve en büyük camisi olan Antakya Ulu Camii, 1271 yılında şehri ele geçiren Memlük Sultanı I. Baybars tarafından yaptırıldığı tahmin edilen ve Selçuklar tarafından geliştirilen etkileyici bir yapı. Selçuklu mimarisi özelliklerinin yanı sıra Memlükler döneminden de özellikleri de olan caminin iç mekanları, paha biçilmez halılar ve altın harflerle yazılmış ayetlerle süslü.

Külliye, cami, medrese, şadırvan, türbeler, çeşme, imaret gibi bölümlere ve geniş bir taş avluya sahip tarihi cami, 1800’lü yıllarda yaşanan büyük depremde belirli bölümleri yıkıldıktan sonra aslına uygun olarak yenilendi. Antakya Ulu Camii, huzurlu atmosferi ve çarpıcı mimarisiyle şehir merkezinden kolayca ulaşarak ziyaret edebileceğiniz tarihi hazinelerden biri.

Konum Linki

62- Batıayaz Köprüsü

Hatay'ın Samandağ ilçesinde Osmanlı döneminde inşa edilen tarihi Batıayaz Köprüsü, tek kemerli çarpıcı mimarisiyle doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarileriyle sıkça ziyaret ediliyor. 2019 yılı sonlarında 7 ayda aslına uygun olarak restore edilen tarihi köprü, çam ormanlarıyla sarılı büyüleyici güzellikler arasında tablo güzelliğinde bir manzara sunuyor. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem manzaralara şahit olabileceğiniz Batıayaz Köprüsü, Osmanlı döneminden günümüze kalmış görülmeye değer Hatay yapılarından biri.

Konum Linki

63- Sarıseki Kanyonu

Amanos Dağları eteklerindeki en etkileyici yerlerden biri olan Sarıseki Kanyonu, doğa sporları yapmak veya tertemiz havada dinlendirici bir gün geçirmek için ziyaret edebileceğiniz yerler arasında. Onlarca metre yükseklikteki sarp kayalar arasında rehberli doğa gezileriyle güzelliklerini görebileceğiniz kanyonun en özel nokrası olan Sarıseki Takım Şelaleleri’nin bembeyaz sularının harika fotoğraflarını çekerek, buz gibi sularla dolu kaya göletlerinde de yüzebilirsiniz.

Dağ eteklerindeki kamp alanları, yürüyüş yolları ve mesire alanlarıyla ilgi gören Sarıseki Kanyonu’nda dereler kenarında hizmet veren alabalık çiftliklerinde tertemiz dağ havasında taze balıklar ve yöresel mezeler tadarak yorgunluk atabilirsiniz. Sarıseki Kanyonu’na doğa gezilerinin yanı sıra Hatay'dan 1 saatlik bir minibüs yolculuğuyla da ulaşabilir, seyir teraslarından panoramik Akdeniz ve gün batımı manzaraları izleyebilirsiniz.

Konum Linki

64- Üçağızlı Mağarası

Samandağ ilçesinde Akdeniz kıyısında yer alan ve insanlık tarihi için büyük bir öneme sahip olan Üçağızlı Mağarası'nı hem rehberli mağaracılık gezileri hem de doğa yürüyüşleriyle keşfe çıkabilirsiniz. M.Ö. 15.000 yıllarında yerleşik hayata geçen insanların ilk yaşadığı yerlerden biri olarak gösterilen mağaraya oldukça zorlu bir yürüyüşten sonra ulaşılabiliyor. Yapılan arkeolojik kazılarda binlerce yıllık taştan yapılmış malzemelerin bulunduğu Üçağızlı Mağarası, bulunduğu konumdan sunduğu panoramik Akdeniz manzaralarıyla da görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

65- Sarı Selim Camii

II. Selim Camii olarak da bilinen ve Payas ilçesi merkezinde yer alan Sarı Selim Camii, 1574 ile 1575 yılları arasında inşa edilen ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden etkileyici bir yapı. Hatay'ın görülmeye değer Osmanlı dönemi şaheserlerinden biri olan ve iç mekanları çarpıcı dini motiflerle süslü ters T planlı Sarı Selim Camii, geniş avlusundaki tarihi su kuyusu ve yüzlerce yıllık anıt zeytin ağacıyla da görülmeye değer bir manzaraya sahip.

Konum Linki

66- İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi

Hatay'ın mutlaka görmeniz gereken en etkileyici müzelerinden biri de Dörtyol ilçesinde yer alan İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi. Taş ve ahşap mimarili etkileyici bir konağın aslına uygun olarak restore edilmesiyle hizmete başlayan ve Kurtuluş Savaşı döneminde büyük bir mücadele veren Dörtyol ilçesinin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan müzenin zengin koleksiyonlarında Mustafa Kemal Atatürk'ün yanı sıra dönemin ünlü kahramanlarından Selim Çavuş, Hacı Emin Hoca, Çifte Tabancalı Müftü ve Kara Hasan Paşa gibi pek çok ismin balmumu heykellerini yakından görebilirsiniz.

Müzenin etkileyici koleksiyonlarında Milli Mücadele dönemin yansıtan resimler, tablolar, İstiklal madalyaları, resmi belgeler, Kurtuluş Savaşı sırasında kullanılan kılıçlar, süngüler ve silahlar da sergileniyor. Milli Mücadele dönemi atmosferini hissetmek ve kahramanlarımızı anmak için İlk Kurşun Müzesi ve Atatürk Evi’ne uğramanızı öneririz.

Konum Linki

67- Karaağaç Plajı

Büyüleyici tarihi yapıları ve doğal güzelliğinin yanı sıra birbirinden güzel plajlarıyla yaz turizmi açısından da zengin olanaklar sunan Hatay'da Akdeniz'in tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri de Karaağaç Plajı. Şehre sadece 45 kilometre uzaklıktaki İskenderun ilçesinde yer alan plaj, merkeze en yakın plajlardan biri olduğu için yaz aylarında hem ilçe halkı hem de yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Karaağaç Plajı’nın altın kumlarla süslenmiş ince kumlu uzun sahili, piknik yapabileceğiniz mesire alanlarıyla da çevrili. Dalgasız ve sakin deniziyle çocuklu ailelerin ve acemi yüzücülerin keyifli zaman geçirebileceği Karaağaç Plajı’nın çevresinde donanımlı kamp ve karavan alanları da bulabilirsiniz. Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik işletmelerden balık restoranları, kafeler ve su sporu merkezlerine kadar pek çok olanak sunulan Karaağaç Plajı’na Hatay Otogarı’nda her saat bulabileceğiniz İskenderun minibüsleriyle yaklaşık 1 saatlik yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

68- İssos Antik Kenti ve İssos Harabeleri

Hatay'ın her yıl binlerce tarih ve kültür meraklısı tarafından ziyaret edilen başka bir önemli antik yerleşim bölgesi de Erzin ilçesi sınırlarında yer alan İssos Antik Kenti, M.Ö. 500’lü yıllarında kurulan ve üç tane büyük savaşa ev sahipliği yapan antik kentin tarihi kaynaklarda M.Ö. 5. ile 6. yüzyıllar arasında Kilikya bölgesinin en önemli şehirlerinden biri olduğu söyleniyor.

Helenistik dönemde inşa edilen 8 metrelik devasa su kemerleri ile çarpıcı bir manzaraya sahip olan İssos Antik Kenti’nde binlerce yıllık İssos Harabeleri arasında tarih gezilerine çıkabilir ve rehberlerden 5000 yıllık gizemli kentle ilgili etkileyici bilgiler alabilirsiniz. Günümüzde açık hava müzesi haline getirilmesi için çalışmaların yürütüldüğü İssos Antik Kenti, tarih meraklılarının yanı sıra fotoğraf çekmeyi sevenlerin de Hatay’da mutlaka uğraması gereken yerler arasında.

Konum Linki

69- Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi

Her köşesini saran tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra zengin bitki çeşitliliğiyle de ünlü bir şehir olan Hatay’da bu zenginliği en iyi görebileceğiniz yer ise Antakya merkezinde hizmet veren Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi. 2000’den fazla endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Hatay, aynı zamanda şifalı bitkiler konusunda da adeta bir cennet ve 12 odalı bir Antakya evinin restore edilmesiyle 2013 yılında ziyarete açılan müze, büyüleyici koleksiyonları çok ilgi görüyor. Botanik ve şifalı bitkiler üzerine kitapları da inceleyebileceğiniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’nde şifalı bitkilerle hazırlanan çeşitli ürünleri de satın alabilirsiniz.

Konum Linki

70- Kepirce Plajı

Hatay'ın Akdeniz kıyısındaki turistik ilçesi Arsuz'da denizin tadını çıkarabileceğiniz başka bir sevilen plaj olan Kepirce Plajı, Hatay'a 60 kilometre, Arsuz'a ise yaklaşık 24 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Toplu taşıma araçlarıyla kolayca ulaşılabilen Kepirce Plajı, doğal dalgakıranlarla çevrili olduğu için yılın her mevsimi sakin kalan denizi ile ünlü. İnce kumlu uzun sahilinin yanı sıra sığ sularıyla çocuklu aileler ve acemi yüzücüler için de ideal olan plajın kristal berraklığındaki denizinde şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak su altı zenginliklerini yakından görebilirsiniz. Ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Kepirce Plajı’nda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler bulabilir, çocuklarınızla tertemiz denizde keyifli bir gün yaşayabilirsiniz.

Konum Linki

71- İskenderun Deniz Müzesi

Hatay'ın turistik ilçesi İskenderun'da Atatürk Bulvarı üzerinde güzel bir konumda yer alan İskenderun Deniz Müzesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle açılan ve zengin koleksiyonlarıyla her yıl binlerce kişinin ziyaret edilen şehrin en önemli müzelerinden biri. Türkiye'nin 3. deniz müzesi olan ve deniz kuvvetleri karargahı binasının restore edilmesi ile 2008 yılında ziyarete açılan müzenin koleksiyonlarında Türk denizcilik tarihi boyunca kullanılan sandallar, gemiler, yelkenliler ve kadırgaların etkileyici maketlerinin yanı sıra gemilerde kullanılan yüzlerce obje veya silahı da yakından görebilirsiniz. Denizcilik tarihi üzerine binlerce kitaplık zengin bir koleksiyonuna sahip olan İskenderun Deniz Müzesi’ni pazartesi günleri hariç haftanın her günü 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

72- Kanuni Sultan Süleyman Camii

kanuni camii

Hatay'ın Belen ilçesinde Mareşal Çakmak Caddesi üzerinde ziyaret edebileceğiniz Kanuni Sultan Süleyman Camii, Osmanlı döneminden Hatay'da kalan çarpıcı yapılardan biri. Kanuni Sultan Süleyman tarafından hamam ve kervansaray olarak inşa ettirilen, klasik Osmanlı kesme taş mimari özelliklerini yansıtan Kanuni Sultan Süleyman Camii, tarihi İpek Yolu rotası üzerinde yer almasıyla da dikkat çekiyor. Sade dekorasyonları, huzurlu ve otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başaran etkileyici cami günümüzde de hizmet vermeye devam ediyor.

Konum Linki

73- Hz. Hızır Türbesi

samandağ hızır türbesi

Hatay'ın pek çok tarihi hazineye ev sahipliği yapan Samandağ ilçesinde ziyaret edebileceğiniz başka bir önemli nokta da Hz. Hızır ile Hz. Musa'nın buluştuğu yer olduğu düşünülen bir tepe üzerinde inşa edilen Hz. Hızır Türbesi. Türkiye'nin en uzun sahillerinden birine sahip Çevlik Plajı’na oldukça yakın bir konumda yer alan ve tarihi Hızırbey Köyü’nde bulunan 3000 yılık Musa Ağacı’yla birlikte ziyaret edebileceğiniz Hz. Hızır Türbesi, halk arasında Samandağ Türbesi olarak da biliniyor. Bembeyaz tasarımıyla dikkat çeken türbe, kutsal günler ve dini bayramlarda binlerce insan tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

74- Hatay Şehir Müzesi

Antakya merkezinde Güney Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alan Hatay Şehir Müzesi, binlerce yıllık uzun bir tarihe sahip Hatay'ın kültürel mirasını yakından görmek için mutlaka uğraması gereken müzelerden biri. 5 farklı salonunda Hatay'ın tarihi, ticaret yolları, üretim alanları, gündelik hayatı, klasik Hatay evleri ve Hatay'ın zengin yemek kültürünü yansıtan büyüleyici sergileri inceleyebilirsiniz.

Şehrin farklı dönemlerini yansıtan balmumu heykelleri ve Hatay'ın yüzlerce yıllık yöresel giysilerini de görebileceğiniz Hatay Şehir Müzesi’nde şehir çevresinde 1900'lü yılların başından beri yürütülen kazı çalışmalarında elde edilen mozaik eserleri de inceleme şansı bulacaksınız. Cumartesi ve pazar günleri hariç haftanın her günü 08:00 ile 17:00 saatleri arasında açık olan Hatay Şehir Müzesi'nde şehrin zengin kültürünü yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

75- Arabın Gölü Şelalesi

Hatay'da düzenlenen trekking turları, doğa ve fotoğrafçılık gezilerinin önemli mola noktaları arasında yer alan Arabın Gölü Şelalesi, Arsuz ilçesi sınırlarında Hatay’a yaklaşık 80 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Sarp dağların çevrelediği küçük bir vadi üzerinde çarpıcı bir manzara sunan Arabın Gölü’nün en çok ziyaret edilen noktası olan şelaleler, yılın her dönemi çarpıcı bir manzarayı size sunacak. Kristal berraklığındaki buz gibi kaya göletlerinde yaz aylarında doyasıya yüzebileceğiniz ve çevresindeki kaya seyir teraslarında büyüleyici doğa fotoğrafları çekebileceğiniz Arabın Gölü Şelaleleri’nin çevresi ise iyi düzenlenmiş trekking parkurlarıyla ilgi görüyor.

Konum Linki

76- Yeşilyazı Asma Köprüsü

Hatay'ın Samandağ ilçesinde gezebileceğiniz başka bir görülmeye değer yapı da Yeşilyazı Asma Köprüsü. Asi Nehri üzerine inşa edilen 30 metrelik asma köprü, fotoğraf safarileri ve doğa yürüyüşlerinin en önemli adreslerinden biri konumunda. Samandağ ilçesine sadece 5 kilometre uzaklıkta yer alan asma köprü; her iki tarafını saran yemyeşil doğal güzellikler, irili ufaklı şelaleler ve Asi Nehri'yle kartpostal güzelliğinde manzaralar oluşturuyor. Çelik halatlarla inşa edilen köprünün üstünden özellikle gün batımında Asi Nehri’nin en etkileyici fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

77- Hatay Tokaçlı Zeytin Müzesi

Yemyeşil zeytin ağaçları, kaliteli zeytinleri ve organik zeytinyağları ile ünlü Altınözü'nde 2017 yılında açılan Hatay Altınözü Tokaçlı Zeytin Müzesi, ilçenin 300 yıllık bir zeytinyağı sıkma atölyesinin restore edilmesiyle hizmete başlayan bölgenin ilk zeytinyağı müzesi. 10 aylık bir süreçte restore edilen zeytinyağı atölyesinin etkileyici taş mimarileri ve tarihi değirmenleri arasında keyifle gezebileceğiniz müze koleksiyonlarında bölgedeki zeytin ve zeytinyağı üretiminin 3000 yıllık tarihi süreçlerini yakından görebilir, Hatay’ın kaliteli zeytinyağlarını satın alabilirsiniz.

Konum Linki

78- Şalen Kalesi

Hatay'ın turistik ilçesi İskenderun'da keşfe çıkabileceğiniz başka bir etkileyici tarihi hazine de Amanos Dağları eteklerinde çarpıcı bir manzaraya sahip olan Şalen Kalesi. Sarp ve kayalık bir alanda Alan Yaylası’na hakim bir noktada inşa edilen tarihi kale, ilk olarak Helenistik dönemde inşa edilmiş ve uzun tarihinde Bizanslılar ile Haçlılar tarafından da kullanılmış. Yakın bir konumdaki Sarıseki Kalesi’yle birlikte keşfe çıkabileceğiniz Şalen Kalesi'nin bulunduğu konumdan büyüleyici Amanos Dağı ve doğa manzaralarının fotoğraflarını çekebilir; yaz aylarında onlarca yıldır düzenlenen geleneksel Şalen Kalesi şenliklerine katılarak güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

79- Darbısak Kalesi

Hatay'ın görülmeye değer tarihi hazinelerinden biri de Kırıkhan sınırlarında yer alan ve günümüze kadar bazı bölümleri sağlayan kalmayı başarmış Darbısak Kalesi. Halk arasında Çobanlar Şatosu olarak bilinen ve Alaybeyli Köyü’ne hakim yüksek bir tepede inşa edilen etkileyici kalenin M.Ö. 333 yıllarında Büyük İskender ile Pers Kralı Darius arasında yapılan savaşta karargah olarak kullanıldığı düşünülüyor. Selahaddin Eyyubi ve Osmanlılar tarafından da geliştirmeler yapılarak kullanılan Darbısak Kalesi, kesme taşlarla inşa edilmiş taş duvarlarından sunduğu bölgenin panoramik manzaralarıyla tarih ve doğa yürüyüşlerini değişmez parçalarından biri haline gelmiş durumda.

Konum Linki

80- Yunus Sütunu

İskenderun'un görülmeye değer başka bir tarihi hazinesi de Sarıseki Kanyonu'nun çam ormanlarının masmavi Akdeniz suları ile buluştu güzel bir konumda yer alan Yunus Sütunu. Antik efsanelere konu olan ve halk arasında Hz. Yunus’un balığın karnından karaya çıktığı yer olarak bahsedilen tepede yükselen sütun, 1,5 metre eninde ve 4 metre yükseklikte kesme taşlarla inşa edilmiş. Antik döneme ait anıtsal bir kapının günümüze kalan son parçası olan Yunus Sütunu, bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici panoramik mağazalardan dolayı arkeoloji ve tarih meraklılarının yanı sıra doğa yürüyüşleri ve fotoğrafçılık gezileriyle de sıkça ziyaret ediliyor.

Konum Linki

81- Saint Pierre Kilisesi

Saint Pierre Kilisesi

Binlerce yıllık tarihi boyunca pek çok dine ve medeniyete ev sahipliği yapan Hatay'da yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri de Saint Pierre Kilisesi. Habibi Neccar Tepesi eteklerinde Antakya'ya yaklaşık 2 kilometre uzaklıkta yer alan ve binlerce yıllık bir mağaranın kiliseye dönüştürülmesiyle inşa edilen Saint Pierre Kilisesi, İsa'nın 12 havarisinden biri olan Aziz Petrus'un ilk vaaz verdiği yer olmasından dolayı da Hristiyanlık tarihinde özel bir öneme sahip.

İlk Hristiyan kiliselerinden biri olduğu için günümüzde binlerce yabancı turist tarafından ziyaret edilen mağara kiliseye Hristiyanlık resmi din olarak kabul edilmesinden sonra Roma döneminde de çeşitli eklemeler yapılmış. Hem kendi başınıza hem de rehberli tarih, kültür ve arkeoloji turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz, günümüzde anıt müze olarak hizmet veren Saint Pierre Kilisesi’nin 5. yüzyılda yapılmış mozaik eserlerini, Aziz Petrus heykelini, şifalı suların aktığı düşünülen çeşmeleri ve gizli tünellerini keşfe çıkarak harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Tarihi kilisede her yıl 29 Haziran'da Katolik kilisesi tarafından büyük ayinler de düzenleniyor.

Konum Linki

82- Meryem Ana Havuzu

İskenderun'un Hacıahmetli Köyü sınırlarında yer alan ve antik efsanelerde Hz. Meryem’in yüzdüğü söylenen Meryem Ana Havuzu, her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Kutsal kabul edilen ve yabancı turistlerin de Hatay'da en çok ziyaret ettiği yerlerden biri olan sarp kayalarla çevrili doğal havuz, Hıristiyanlık inancında birçok efsaneye konu olmuş görülmeye değer yerler arasında. Çevresini saran endemik bitki türleri, yaz aylarında bile serin kalan buz gibi suları ve çarpıcı kaya göletiyle harika doğa fotoğrafları da çekebileceğiniz Meryem Ana Havuzu’nu her mevsim düzenlenen doğa gezileri, inanç turları ve fotoğraf safarileriyle yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

83- Trajan Su Kemeri

Harbiye Şelaleleri’ne yakın bir konumda yer alan ve fotoğraf safarileri ile sıkça ziyaret edilen bir tarihi yapı da devasa bir köprüyü andıran Trajan Su Kemeri. İsmini Roma İmparatorluğu Trajan’dan alan ve günümüzde Hatay’da Roma döneminden kalan önemli yapılardan biri olan Trajan Su Kemeri, antik çağlarda şehre su getirmek amacıyla tasarlanmış. Osmanlı döneminde de kullanılan ve günümüzde az bir bölümü ayakta M.S. 2. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen tarihi köprüyü hemen yanı başındaki Karlısu Göleti’nin büyüleyici doğal güzellikleriyle birlikte yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

84- Gözcüler Plajı

Arsuz ilçesinde denizin tadını çıkarabileceğiniz en sevilen yerlerden biri olan Gözcüler Plajı, yaz aylarında hem Hatay halkı hem de turistlerle doluyor. Altın renkli uzun bir kumsala sahip olan, çevresinde her bütçeye uygun butik oteller, apart oteller ve pansiyonların hizmet verdiği plaj, Arsuz merkezine sadece 12 kilometre uzaklıkta. Gün boyu yelken, rüzgâr sörfü ve uçurtma sörfü gibi onlarca çeşit su sporu yapabileceğiniz plajda Akdeniz manzaralı restoranlar ve kafeler de bulabilirsiniz. İlçe merkezinden hem kısa bir yürüyüşle hem de tam taksilerle veya toplu taşıma araçlarına kolayca ulaşabileceğiniz Gözcüler Plajı’nın çevresindeki ücretsiz kamp alanları da çok ilgi görüyor.

Konum Linki

85- Erzin Başlamış Kaplıcaları

Hatay'ın turistik ilçesi Erzin’de bulunan Erzin Başlamış Kaplıcaları, şehrin en çok ziyaret edilen sağlık turizmi merkezlerinden biri konumunda. İlçe merkezine 3 kilometre uzaklıkta Amanos Dağı yamaçlarında yer alan kaplıcalar, şifalı kaynak sularının yanı sıra oksijen seviyesi yüksek tertemiz havası için de sıkça ziyaret ediliyor.

Karbonat, magnezyum, karbondioksit ve sülfür bakımından zengin şifalı kaplıca sularının başta sindirim sistemi rahatsızlıkları olmak üzere onlarca çeşit hastalığa iyi geldiği biliniyor. Donanımlı termal otellerin hizmet verdiği Erzin Başlamış Kaplıcaları’nda aile banyoları, açık ve kapalı termal havuzların yanı sıra ortopedik masajlar yaptırabileceğiniz sağlık merkezleri de bulabilirsiniz. Kaplıcalarda şifalı sularla rahatladıktan sonra Amanos Dağı eteklerindeki şifalı su kaynaklarını, binlerce yıllık mağaraları ve el değmemiş doğal güzellikleri keşfe çıkarak tertemiz havada yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

86- Antakya Türk Katolik Kilisesi

antakya katolik kilisesi

Hatay'da gezebileceğiniz ilginç yapılardan biri de 19. yüzyıldan günümüze kalan Antakya Katolik Kilisesi. Fransa'dan Hatay'a gelen Kapuçin rahiplerinin 1852 yılında padişahtan izin alarak inşa ettikleri yapı, rahipler tarafından yaklaşık 90 yıl boyunca kullanıldıktan sonra Antakya'nın tarihi bir Musevi mahallesinde restore edilen 150 yıllık bir binaya taşındı. İç mekanlarını süsleyen dini motifleri ve huzurlu atmosferiyle dikkat çeken Antakya Türk Katolik Kilisesi, yabancı turistler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Rengarenk çiçeklerle süslü geniş bir bahçe içinde yer alan kilise, kapısında bulunan çan ve Meryem Ana heykelleriyle de dikkat çekiyor.

Konum Linki

87- Antakya Cam Müzesi

Her köşesi birbirinden ilginç müzelerle çevrildi Hatay'da keyifle gezebileceğiniz başka bir güzel müze de Antakya Cam Evi olarak da bilinen Antakya Cam Müzesi. Dünyada camın ilk keşfedildiği yerlerden biri olarak gösterilen Antakya ve çevresinde 5000 yıldan fazla zamandır üretilen birbirinden güzel binlerce cam objeyi müzenin koleksiyonlarında yakından görebilirsiniz.

Antakya'nın etkileyici konaklarından birinin restore edilmesiyle hizmete başlayan ve 1940'lı yıllardan beri toplanan zengin koleksiyonların sergilendiği Antakya Cam Müzesi’nde binlerce yıllık gözyaşı şişelerinden parfüm şişelerine, cam kaplarından cam takılar, yüzükler ve kolyeler gibi süs eşyalarına kadar pek çok objeyi yakından inceleyebilir, müzenin mağazasında ise harika bir tatil alışverişi yapabilirsiniz. Haftanın her günü açık olan Antakya Cam Müzesi’ni 09:00 ile 19:00 saatleri arasında gezebilirsiniz.

Konum Linki

88- İskenderun Tren Garı

1913 yılında inşa edilen ve günümüzde çarpıcı mimarisiyle turistler tarafından sıkça ziyaret edilen İskenderun Tren Garı, ilçede Çay Mahallesi’nde kolayca ulaşılabilecek güzel bir konumda yer alıyor. Çevresi otellerle çevrili olan tren garı, tarihi ve otantik atmosferini günümüze kadar korumayı başarmış. Günümüzde de hala hizmet vermeye devam İskenderun Tren Garı’nda hem Hatay’ın diğer bölgelerine ve ülkenin dört bir yanına trenle yolculuk edebilir hem de tarihi garın iç dekorasyonu ve dış mimarisini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

89- Kinet Höyük

Hatay merkezine sadece 88 kilometre uzaklıktaki Dörtyol ilçesinde Akdeniz kıyısında yer alan Kinet Höyük, tarih ve arkeoloji meraklılarının mutlaka görülmesi gereken önemli yerler arasında. Geç Neolitik Çağ’dan Helenistik döneme kadar M.Ö. 5000 ile 50 yılları arası boyunca yerleşim yeri olarak kullanılan alanda yapılan arkeolojik kazılarda pek çok farklı medeniyete ait yüzlerce eser bulundu. Kilikya Bölgesi'nin en büyük yerleşim yerlerinden biri olduğu düşünülen ve tüm dünyadan arkeologları kendine çeken Kinet Höyük kazılarında bulunan paha biçilmez eserlerini ise Hatay Arkeoloji Müzesi'nde yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

90- Sarıseki Turuncu Plaj

Hatay'da yaz aylarında değişmez adresi olan Arsuz'un kilometrelerce uzanan sahilinde masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz başka bir güzel plaj da ilçeye sadece 10 dakika uzaklıkta yer alan Arsuz Atatürk Plajı. 5 kilometre boyunca uzanan altın renkli sahilinde kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde yürüyüşler yapmak için de sıkça ziyaret edilen plajın adeta havuzlu andıran sakin suları, öğleden sonra dalgalanıyor ve su sporları yapmak için ideal bir hale geliyor. Güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesislerden kafeler ve restoranları kadar çeşitli olanaklar bulabileceğiniz Aruz Atatürk Plajı'ndan ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz.

Konum Linki

91- Kapalı Değirmenli Şelalesi

Hatay'da sıcak yaz günlerinde hem büyüleyici doğa manzaralarına şahit olabileceğiniz hem de buz gibi sularda yüzebileceğiniz başka bir tabiat harikası da Dörtyol ilçesinde Amanos Dağları eteklerinde yer alan Kapalı Değirmenli Şelalesi. 20 metrelik sarp kayalar arasından dökülen buz gibi sularla dolu kaya göletleriyle sevilen bir doğaya kaçış noktası olan şelale, huzurlu ve sessiz atmosferiyle Hatay doğa gezilerinin değişmez adreslerinden de biri.

El değmemiş bakir güzellikleri ve endemik bitki türleriyle Hatay’ın gizli cennetlerinden biri olarak keşfe çıkabileceğiniz Kapalı Değirmenli Şelalesi, Kapılık Köyü'ne oldukça yakın bir konumda ve şelaleyi gezip fotoğraflarını çektikten sonra Kapılık Köyü'ne uğrayarak organik ürünler satın alabilir ve lezzetli köy yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

92- Sarıseki Mağarası

Hatay'ın keşfedilmeye değer başka bir doğa harikası olan Sarıseki Mağarası’na 30 metrelik zorlu bir tırmanışla ulaşılabiliyor. Deniz seviyesinden yaklaşık 1300 metre yükseklikte bulunan ve yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yaptığı için halk arasında Kuşlar Mağarası olarak da bilinen Sarıseki Mağarası’nın içinde binlerce yılda oluşmuş devasa sarkıtlar, dikitler ve büyüleyici damlataş göletleri arasında unutulmaz bir gezi yapabilirsiniz.

Ev sahipliği yaptığı yüzlerce yarasayla da ünlü olan mağaranın her biri sanat eserini aldıran sarkıt ve dikitlerin fotoğraflarını çektikten sonra yöresel lezzetler tatmak, asırlık çınar ağaçları altında çay içmek veya organik ürünler almak için kısa bir yürüyüş mesafesindeki Azganlı Köyü’ne de uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

93- Yeniyurt Plajı

Her köşesi büyüleyici plajlarla çevrili Hatay'da halkın ve turistlerin yaz aylarında sıkça uğradığı yerlerden biri de Dörtyol ilçesine bağlı Yeşilyurt beldesinde yer alan Yeniyurt Plajı. Halk Plajı olduğu için ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Yeniyurt Plajı, ilçeye sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Uzun sahilini saran palmiye ve çınar ağaçlarıyla yeşil ile mavinin buluştuğu çok özel noktalardan biri olan plajın çevresinde mangal yapabileceğiniz mesire alanları, çocuk oyun parkları, market, restoran, soyunma kabini, duş ve otopark gibi olanaklar da bulabilirsiniz. Kum ve çakıl karışımı bir sahile sahip olan ve sığ deniziyle çocuklu aileler için de ideal olan Yeniyurt Plajı’nın hafif dalgalı denizi su sporları yapmak için de tercih ediliyor.

Konum Linki

94- Gülcihan Plajı

Hatay'ın büyüleyici plajlarıyla ünlü Arsuz ilçesine 10 kilometre uzaklıkta yer alan Gülcihan Plajı, altın renkli uzun sahiliyle yaz aylarında tamamen doluyor. Aslında 500 metreye 50 metre genişliğinde oldukça küçük bir sahili olan Gülcihan Plajı, berrak ve tertemiz denizinden dolayı çok ilgi görüyor. Sığ ve sakin sularıyla çocuklu ailelerin de güvenli bir deniz günü yaşayabileceğiniz plajın çevresinde büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde hizmet veren restoranlar, butik oteller apart oteller ve pansiyonlar gibi imkanlar da bulabilirsiniz. Donanımlı kamp alanlarına ev sahipliği yapan plajda hem Akdeniz’in ve güneşin tadını çıkarabilir hem de plaj çevresindeki konaklama tesislerinde birkaç gün tatil yaparak dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

95- Tell Tayinat Höyüğü

Her köşesi binlerce yıllık tarihi hazinelerle çevrili Hatay'dan Reyhanlı ilçesine yaklaşık 18 kilometre, Asi Nehri’ne ise sadece 1,5 kilometre yer alan Tell Tayinat Höyüğü, tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri. Geç Hitit döneminin önemli krallıklarından Patina Krallığı’nın başkenti olduğu düşünülen ve Asurlular döneminde işgal edilerek eyalet başkenti yapılan Tell Tayinat, M.Ö.  9. ve 8. yüzyıllar arasında bölgenin önemli yerleşim yerlerinden biriydi.

Bölgede yapılan arkeolojik kazılarda Erken Tunç Çağı ve Erken Demir Çağı'na kadar uzanan pek çok paha biçilmez tarihi eser bulundu. Binlerce yıllık yerleşim alanları arasında keyifli bir tarih gezisi yapabileceğiniz Tell Tayinat Höyüğü’nde bulunan kaya kabartmaları, taş heykeller ve stelleri ise Antakya Arkeoloji Müzesi'nde yakından inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

96- Sütunlu Liman

Arsuz ilçesine sadece 8 kilometre uzaklıkta yer alan Sütunlu Liman Ören Yeri, Akdeniz kıyısında hem tertemiz denizi hem de antik hazineleriyle ilgi görüyor. 20.000 metrekarelik bir alanı kapsayan bir antik yerleşim yerinden kalan mozaikler, etkileyici taş oymalı taş kabartmalarla süslü sütunlar, yerleşim yerleri ve antik mezarlıklar ile arkeologları kendine çeken Sütunlu Liman’ın balık sürülerini bile görebileceğiniz kristal berraklığında surları ise kalabalıklardan uzak denizin tadını çıkarmak isteyenler tarafından ziyaret ediliyor. Doğa yürüyüşleri ve tekne turlarıyla da görme şansı bulabileceğiniz Sütunlu Liman’ın çarpıcı taş eserlerini gördükten sonra kendinizi masmavi sola bırakarak antik hazineler arasında keyifle yüzerek dalışlar yapabilirsiniz.

Konum Linki

97- Barlaam Manastırı  

Günümüzde büyük bölümü harabe halde bulunan Barlaam Manastırı, Yayladağı ilçesinde bölgeye hakim yüksek bir nokta inşa edilmiş bir Gürcü Ortodoks kilisesi. Dağ eteğinde çarpıcı bir manzara sunan ve Roma döneminde kutsal bir yer olarak kabul edilen Barlaam Manastırı’na zorlu bir tırmanışla ulaşılabiliyor. Uzun tarihinde birçok kez yıkılarak tekrar inşa edilen ve en son M.S. 950 yıllarında Gürcü papazlar tarafından tekrar inşa edildikten sonra 1268 yılına kadar aktif olarak kullanılan manastır, günümüzde kaderine terk edilmiş durumda. Bulunduğu konumdan sunduğu çarpıcı manzarayla tarih gezileri ve doğa yürüyüşlerinin adreslerinden biri olan Barlaam Manastırı’nın günümüze kalan bölümlerini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

98- Arsuz Deniz Feneri

arsuz deniz feneri

Akdeniz’e hakim yüksek bir tepede Akıncı Burnu üzerinde 1933 yılında inşa edilen Arsuz Deniz Feneri, günümüzde de çalışmaya devam ediyor. Hem güzel mimarisi hem de bulunduğu konumdan sunduğu büyüleyici deniz manzaralarıyla yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen deniz feneri, 130 metre yükseklikte yer alıyor. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında kartpostal güzelliğinde fotoğraflar çekebileceğiniz Arsuz Deniz Feneri, fotoğraf çekmekten hoşlanıyorsanız Hatay’da ilk uğramanız gereken yerler arasında. Deniz fenerini tekne gezileri sırasında da görebilir ve fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

99- Payas Plajı

Yaz aylarında güneşin ve denizin tadını çıkarabileceğiniz başka bir sevilen Hatay plajı da şehir merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta yer alan Payas Plajı. Çevresi dalgakıranlar ile çevrili olduğu için havuzu andıran sakin sularıyla hem acemi yüzücüler hem de çocuklu aileleri kendine çeken Payas Plajı’nda duş, tuvalet, soyunma kabini, güneş şemsiyesi ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesisler gibi olanaklar bulabilirsiniz. Sahili saran çam ormanları arasında büyüleyici Akdeniz manzaraları eşliğinde çocuklarınızla kamp yapabileceğiniz Payas Plajı’nın kristal berraklığındaki sularında şnorkelli dalışlar da yaparak benzersiz su altı fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

100- Maryo Hanna Kilisesi

Dinlerin kardeşliği konusunda simgesel şehirlerinden biri olan Hatay'da başka bir önemli tarihi yapı da ilk Hristiyanlık dönemlerinde dinini yaymak için Arsuz'a yerleşen din adamları tarafından inşa edilen Maryo Hanna Kilisesi. 1514 yılında Aziz Hanna tarafından yaptırılan ve günümüzde de hizmet vermeye devam eden kilise, etkileyici dini sahnelerle süslü iç dekorasyonuyla da dikkat çekiyor. Arsuz merkezinde güzel bir konumda yer alan Maryo Hanna Kilisesi’ne hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşabilir ve 500 yıldır hizmet veren kiliseyi ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

Hatay'da gezilecek yerler listemiz sona erdi. Hatay gezinizden sonra Adana'da gezilecek yerler yazımızı okuyup yeni seyahat planınızı yapabilirsiniz.


nihanbayram
Nihan Bayram
468 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar