Dünyanın en eğlenceli ulusal kutlamaları

muratekinay

Yeryüzünde birçok ülke her yıl birbirinden renkli ve eğlenceli ulusal kutlamalara sahne oluyor. Ülkelerin bağımsızlığını, milli değerlerini ve tarihi zenginliklerini yansıtan kutlamalar arasında en ünlüleri hangileri ve katılımcıları neler bekliyor dersiniz?

İçindekiler

Bastille Günü – Fransa

Fransızların Orta Çağ'ın en ünlü hapishanelerinden Bastille'i basarak yönetimin acımasız uygulamalarına son verdikleri gün olarak bilinen Bastille Günü, ülkede günümüzde caddelere asılan bayraklarla ve havai fişek gösterileri ile kutlanıyor. Her yıl 14 Temmuz'da düzenlenen kutlamalar kapsamında başkent Paris'in sokaklarında geçit töreni düzenleyen askerleri veya en az onlar kadar renkli gösterilerle halkı eğlendiren itfaiyecileri görebilirsiniz. Gecenin sonlarına doğru ise Eyfel Kulesi'nden yapılan havai fişek gösterisi Fransa'da ulusal kutlamaların nasıl eğlenceli geçtiğini görmeniz için yeterli olacak. Ülkenin başkenti Paris'e uçup gösterilere katılmak için hemen Paris uçuşlarına göz atın. Şehirde yapılacak diğer şeyler, görülecek tarihi eserler ve yeme içme önerileri ise Paris şehir rehberimizde.

eyfel

Uçak Bileti

Anayasa Günü – Norveç

İskandinav ülkesi Norveç, eşsiz doğası, lezzetli somonları ve muhteşem fiyortları ile bilinse de burası aynı zamanda her yıl kutlanan çok sayıda festival ve şenliğin de adresi. Norveç'te Noel ve ve diğer özel günler son derece renkli geçiyor. Bununla birlikte her yıl 17 Mayıs günü kutlanan Anayasa Günü'nde ülke fazlasıyla görülmeye değer görüntülere sahne oluyor. Geleneksel renkli kıyafetlerini giyen öğrenciler kraliyet sarayı önünden geçerek kraliyet ailesini selamlıyorlar. Bugünün bir diğer özelliği ise aile ve arkadaşlarla toplanıp uzun kahvaltıların ve yemeklerin tadını çıkarmak. Tüm bu kutlamalara katılırken İskandinav rüyasını yaşamak için en doğru yerlerden biri olan Norveç'in başkenti Oslo'da gezilecek yerleri galerimizde keşfedebilirsiniz. Şehre en uygun uçuşları karşılaştırmak içinse hemen tıklayın.

Anayasa Günü - Norveç

Bağımsızlık Günü – Gana

Takvimler 6 Mart'ı gösterdiğinde Afrika'nın renkli ülkesi Gana'nın caddeleri daha da renkleniyor. Bunun nedeni ise ülkenin bu tarihte İngiliz sömürgesinden kurtularak bağımsızlığına kavuşması. Aynı zamanda Gana'nın ilk devlet başkanı olan Kwame Nkrumah tarafından yakılan ve o günden bugüne sembolik olarak hiç sönmeyen ateşin çevresinde devam eden kutlamalar süresince ülke halkı Gana bayrağını temsil eden sarı, yeşil ve kırmızı renkli kıyafetlerle başkent Akra'nın sokak ve caddelerini sarıyorlar. Gana, yurt dışında tatil denince ilk akla gelen yer değil belki ancak Afrika'nın zengin tarihini yansıtan şehirleri, bakir doğası ve safari için elverişli coğrafyası ile kesinlikle dikkate değer bir ülke. Bununla birlikte dünyanın en renkli rotalarından biri olsa da Gana salgın hastalık tehlikesinin de bulunduğu bir yer. Seyahat etmeden önce sarı humma ve diğer hastalıklara karşı aşı olmayı unutmayın. Bir sonraki kutlamalarda Gana'da olmak isterseniz ülkeye en avantajlı uçak bileti fırsatlarına göz atmak için acele edin.

Gana

Avustralya Günü – Avustralya

Bize en uzak coğrafyalardan biri olan Avustralya ise her yıl 26 Ocak'ta kutlanan Avustralya Günü'nde birbirinden renkli görüntülere sahne oluyor. Ülke topraklarına ulaşan ilk İngiliz filosunun geliş tarihi olan bu günde Avustralya halkı adeta sokaklara ve plajlara akın ediyor. Sabah erken saatlerde başlayan kahvaltılar öğle ve akşam saatlerinde barbekü partileri ile devam ediyor. Ülke bayrağı renklerinde giyinen halk yüzünü de Avustralya bayrağı renklerinde boyuyor. Avustralya Günü'ne denk gelen dönemde ülkeyi ziyaret edemeseniz de sevimli kangurular gibi kendine has hayvan türlerini de görebileceğiniz Avustralya'da yapılacak çok sayıda alternatif var. Bunlar arasında ilk sırada gelenler Avustralya'da yapmanız gereken 10 şey yazımızda. Ünlü Sidney Opera Binası ve Liman Köprüsü gibi yapıları da görebileceğiniz Sidney'e en uygun uçuşlar ise bir tık uzağınızda.

Avusturya kutlamaları

Panjat Pinang – Endonezya

İrili ufaklı binlerce adadan meydana gelen Endonezya'da da Bağımsızlık Günü yani Panjat Pinang, dünyanın en farklı ve renkli kutlamalarından biri aynı zamanda. Ülkede her yıl 17 Ağustos'ta kutlanan bu günde halk üzerine yağ sürülen uzun direklere tırmanarak direklerin üstünde yer alan ödülleri toplamaya çalışıyor. Neredeyse her köşesine Endonezya bayrakları asılan başkent Cakarta'nın sokaklarını dolduran katılımcılar yerel yiyeceklerin ve karides cipsinin tadını çıkarırken çocuklar da şekerlemeler ve diğer ödüller sayesinde benzersiz bir gün yaşıyorlar.

Endenozya

Amerikan Bağımsızlık Günü – Amerika Birleşik Devletleri

Dünyanın belki de en ünlü ulusal kutlaması olan 4 Temmuz, Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşik Krallık'tan ayrılarak bağımsızlığını kazandığı gün olarak biliniyor. 4 Temmuz günü ABD'nin hangi kentinde olursanız olun ülke bayrağını temsil eden kırmızı, mavi ve beyaz renklerle donatılmış evleri, iş yerlerini ve parkları görebilirsiniz. Bu özel günde küçük büyük tüm Amerikan halkı kutlamalara katılarak doyasıya eğlenmenin tadını çıkarıyor. Tıpkı Avustralya'da olduğu gibi barbekü partileri ülkenin tüm eyaletlerinde kalabalık aileleri ve arkadaş gruplarını buluşturuyor. ABD'nin başkenti Washington şehrinin yanı sıra New York, San Francisco, Los Angeles gibi kentlerde havai fişek gösterilerini izleyen halk sabaha dek süren eğlencelerle ülkeyi dev bir karnaval yeri haline getiriyor. Başta yılbaşı olmak üzere yılın diğer zamanlarında da dünyanın en eğlenceli kutlamalarına katılabileceğiniz Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentine İstanbul'dan en uygun uçuş seçeneklerine göz atmak için acele edin. Şehirde keşfedilmeyi bekleyen en güzel yerler ve yapılar da New York'ta gezilecek yerler galerimizde.

amerika

Cumhuriyet Bayramı – Türkiye

Gelelim yurdumuza. Ülkemizde 30 Ağustos Zafer Bayramı, 19 Mayıs Atarük'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı gibi ulusal kutlamalar son derece renkli görüntülere sahne olan zaman dilimleri. Üstelik yeni yıl zamanı da başta İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere tüm yurtta coşulu kutlamalar düzenleniyor. Çok sayıda kişinin meydanlarda buluştuğu bu kutlamalar arasında 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ise en renkli ve eğlenceli olanlardan biri. 29 Ekim'de ülkemizin her bir köşesi kırmızı ve beyaz renklerle donatılıyor, gün boyu düzenlenen gösteriler akşam saatlerinde caddelerde yürüyüşler ve havai fişek gösterileri ile devam ediyor. Küçük şehirlere ve kasabalara kadar yayılan gösterilerin en çok ilgi görenlerinden biri ise İstanbul Boğazı'nda yapılanlar.

Eğer siz de bu yıl 29 Ekim'i İstanbul'da geçirmek isterseniz şehre en uygun seferleri kıyaslamak ve kolayca biletinizi satın almak için tıklayın. Şehirde gezilecek yerlere ve yeme içme önerilerine göz atarak da İstanbul'da dolaşırken kendinize en uygun seyahat planını hazırlayabilirsiniz. Yıl boyunca çok sayıda konser, festival ve kutlamaya katılabileceğiniz şehirde kalacak uygun bir otel arayanlar ise en uygun İstanbul otellerini karşılaştırabilirler.

istanbul


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN