İstanbul’un EN güzel manzaralı restoranları

nihanbayram
İçindekiler

İstanbul’un güzellikleri saymakla bitecek gibi değil elbette ama bu şehrin en güzel yanlarından biri baktıkça insanın içine huzur veren manzarası. Tarihi yarımada, Haliç, iki kıtayı birbirine kavuşturan köprüler, Kız Kulesi ya da boğazın o narin hali… Hangi manzaraya karşı bakarsan bak, farklı anlamlar ve unutulmayacak dakikalar yaşayabilirsin. İstanbul’un manzaralarının tadının en güzel çıktığı yerler de tabii ki bu manzaralara karşı konumlanmış restoranlar. Senin için İstanbul’un her iki yakasında da en güzel manzaraları sunan restoranları listeledim.

Avrupa Yakası

Vogue Restaurant, Beşiktaş

İstanbul’da Boğaz manzarasına karşı yemek yemeyi düşünen herkesin aklına ilk olarak Vogue Restaurant geliyor. Hatta İstanbul’a Vogue’un terasından bakmayanları İstanbul’u tamamen görmemiş sayanlar bile var. Ee biraz da haklılar çünkü Beşiktaş Plaza’nın en üst katında konumlanan Vogue Restaurant’ın terasında Boğaz manzarasını panoramik olarak görebiliyorsun. Köprü tüm ihtişamıyla iki kıtayı birleştirirken bu büyüleyici atmosferde şehrin tüm işleyişini unutuyorsun. Tabii bu harika manzaraya kaliteli bir menüyle birlikte daha da güzel oluyor. Dünya mutfağından farklı lezzetleri keşfedebileceğin gibi Vogue’un ünlü suşi seçeneklerini de mutlaka denemelisin.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Pazar: 12.00 – 01.00

Adres: Süleyman Seba Caddesi No:92 BJK Plaza, A Blok Kat:13 Beşiktaş İstanbul

Sunset Gril & Bar, Beşiktaş

İstanbul’da şık bir yemek için manzaralı bir restoran arayan herkesin ilk tercihleri arasında olan Sunset Gril & Bar, 1994 yılından beri misafirlerini ağırlıyor. İstanbul Boğazı’nın en can alıcı haline karşı konumlanan terasta mükemmel bir deneyim yaşayacağına garanti verebilirim. Akşam saatlerinde daha da güzel olan sembolik boğaz manzarasına karşı harika bir yemek yiyebilirsin. Özellikle fine dining severlerdensen, açıldığı ilk günden beri İstanbul’da bu anlayışın temsilcisi olduğu için Sunset tam sana göre. Hatta şöyle söyleyeyim, Sunset 1999 yılında Japon mutfağının sevilen lezzeti sushi için Japon şeflerle çalışarak ülkemizin ilk sushi barı oldu. O günden bugüne Japon mutfağındaki yenilikleri takip etmeyi bırakmadı ve bu yüzden de Türkiye’de en iyi sushiyi yiyebileceğin yerlerden.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Cumartesi: 12.00-15.00, 18.00-02.00

Adres: Kuruçeşme Mahallesi, Ulus Park, Yol Sokak No:2 Beşiktaş İstanbul

16 Roof, Beşiktaş

Swissotel The Bosphorus’un teras katında konumlanan 16 Roof, boğaz manzarasının en güzel halini sunuyor. Tarihi yarımada, Ortaköy Camii ve Dolmabahçe Sarayı’nın bir araya gelerek oluşturduğu klasik İstanbul silueti eşliğinde Swissotel kalitesiyle Peru ve Akdeniz mutfağının leziz yemeklerini tadabilirsin. 16 Roof’ta önce yemeğini manzaraya hayran kalarak yiyip sonrasında restoranının barında gecenin keyfini çıkarabilirsin. Mayıs ve ekim ayları arası arasında açık olan 16 Roof, yaz boyunca ülkemizin sevilen DJ’lerini ağırlıyor. Ayrıca haftanın belirli günleri canlı müzik performanslarına da sahne oluyor. Mekân 02.00’ye kadar açık olsa da mutfağın 23.00’te kapandığını hatırlatayım. Barda eğlenmeye gidip öncesinde geç bir akşam yemeği yemek istersen en geç siparişi 22.45’te aldıklarını da unutma.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Pazar:17.00-02.00

Adres: Vişnezade Mahallesi, Acısu Sokak No:19 Beşiktaş İstanbul

360 İstanbul, Beyoğlu

Taksim’de bulunan tarihi Mısır Apartmanı’nın en üst katında yer alan 360 İstanbul, adını boşuna almamış çünkü tam olarak 360 derecelik bir İstanbul manzarasına hakim. Masanın ne tarafına oturursan otur İstanbul’un simge yapılarının hepsini bir arada görebileceğin restoranda daha önce görmediğin yerler olduğunu bile keşfedebilirsin. Tabii restoran sadece İstanbul manzarasına doyurmuyor, kalitesiyle birçok uluslararası ödüle layık görülen bir menüyle de mutlu ediyor. Yemeklerinin yanında şarap menüsü ve barı da oldukça ihtişamlı. Türkiye’den ve dünyadan DJ’ler ve sanatçıları ağırlayan 360 İstanbul, hafta sonu bir gece kulübüne dönüşüyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazar – Perşembe: 16.00-02.00

Cuma – Cumartesi: 16.00-04.00

Adres: İstiklal Caddesi, Mısır Apartmanı No: 163/8 Beyoğlu İstanbul

Leb-i Derya, Beyoğlu

Beyoğlu’nda İstanbul’un en güzel haline karşı konumlanan Leb-i Derya, adının hakkını sonuna kadar veriyor. Bakışlarını nereye çevirirsen çevir, İstanbul’un büyüleyici manzarasının maviliklere yansımasını görebiliyorsun. Çok sevilen boğaz ve tarihi bir mirasın sadece görünen yüzü olan Tarihi yarımada manzarası birleşiyor ve seni unutulmaz bir akşama davet ediyor. Restoranın hâkim olduğu manzara, iç mekan tasarımının sadeliği ve güzel müziklerle taçlandırılıyor. Üstüne bir de Anadolu ve Rumeli mutfaklarından esinlenerek hazırlanan mezeler, ara sıcaklar ve taptaze balıklarla gastronomi şöleni sunuyor. Mutfağını ve restorancılık anlayışını şehrin sürekli değişen ve gelişen yapısına göre değiştiren Leb-i Derya, bu sayede 15 yıldır sevilen bir yer olmaya devam ediyor. Yani anlayacağın İstanbul’a duyulan saygı ve sevgi bu restorana gittiğinde bulacağın ilk ve en önemli şey.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Cuma: 16.00-02.00

Cumartesi – Pazar: 14.00-02.00

Adres: Şahkulu Mahallesi, Kumbaracı Yokuşu No:57 Tünel/Beyoğlu İstanbul

5. Kat Restaurant, Beyoğlu

İstanbul’un sivil kültür merkezleri arasında en eskisi sayılan Bilim Sanat Kurumu ya da kısa adıyla BİLSAK binasının 5. katında sanat dünyasıyla iç içe olan 5. Kat Restaurant, 1993 yılından beri hizmet veriyor. Bir tarafta Sarayburnu bir tarafta ise İstanbul’un simgeleşmiş manzarasını sunan restoran, açıldığı ilk günden beri duruşunu koruyor. Değiştirmedikleri işletme anlayışlarıyla çok fazla popüler olan bir mekân da unutulup kapanan bir mekân da olmuyor. Her zaman kendi kitlesini koruyan ve onlarla gelişen bir yer olarak devam ediyor. Manzaranın ve restoranın ambiyansının yanında menüsü de makarna, deniz mahsulleri, et ya da tavuk çeşitleri gibi geniş bir skalaya sahip. Yani İstanbul’un en güzel manzarasına karşı ne yemek istediğine karar vermek sana kalmış.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Cuma: 14.00-00.00

Cumartesi – Pazar: 10.00-00.00

Adres: Cihangir Mahallesi, Soğancı Sokak No: 3 Beyoğlu İstanbul

Ali Ocakbaşı, Beyoğlu

Ali Ocakbaşı’nın İstanbul’da 3 farklı şubesi var. Bu 3 şubenin de her birinin manzarasının kendine has bir güzelliği var ama en güzelini seçecek olsam Karaköy’deki Ali Ocakbaşı’nı seçerim. Karaköy’de İstanbul tarihinin önemli yapılarından olan Grifin Han’ın içinde bulunan restoran, Haliç manzarasının en güzel halini sunuyor. Tarihi yarımada ve Haliç bir arada tarihi bir atmosferin içine seni çekerken modern ocakbaşı konseptiyle restoran geçmişi bugünle buluşturuyor. Türk mutfağının sevilen mezeleriyle masanı donatıp sonrasında da ocakbaşından uykuluk, kaburga, şaşlık gibi seçeneklerden birini tercih edebilirsin. Tabii sadece bunlarla sınırlı değil ocakbaşı lezzetleri. Ciğer şiş, kuzu şiş, fıstıklı kebap, patlıcanlı kebap gibi insanın kafasını karıştıracak birçok lezzet mevcut. Benim fikrimi sorarsan bence gitmişken buraya özgü özel lezzet olan Ali Kebap’ı tercih et derim.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Pazar: 11.30-23.00

Adres: Arap Camii Mahallesi, Tersane Caddesi, Kardeşim Sokak No: 45 Grifin Han Beyoğlu İstanbul

Lokanta Feriye, Beşiktaş

Köprünün yanı başındaki Ortaköy Camisi’ne karşı bir yemek istersen Lokanta Feriye tam sana göre. Kabataş Vakfı’na ait bir tarihi binada, dokusunu hiç bozmadan çağdaşlaştırılmış iç tasarımıyla misafirlerini ağırlayan restoran adeta çınarların arasında. Yani anlayacağın harika bir manzaraya bakarak tarihi bir atmosfere sahip doğanın içinde bir yemek için başka yere gitmene gerek yok. Bunların üstüne bir de mevsimin taze sebze ve meyvelerine uygun hazırlanmış menüler olunca keyif ikiye katlanıyor. Mevsime göre değişen menüde ne zaman gidersen git damak tadına uygun bir lezzet bulacağına emin olabilirsin.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Pazar: 09.00-01.00

Adres: Yıldız Mahallesi, Çırağan Caddesi No:44 Beşiktaş İstanbul

Big Chefs, Sarıyer

Big Chefs’in ülkemizde hatta dünyada farklı şehirlerde birçok şubesi olsa da en güzel manzara, Tarabya’daki şubesinde. Big Chefs’in sevilen lezzetleriyle dolu bir yemek yemek istediğinde sana güzel bir manzara da eşlik etmesin mi yani şimdi? Manzara olunca yemeklerin tadı da bir ayrı oluyor bence. Denize sıfır konumlanan Big Chefs’te istersen güzel bir kahvaltı yapabilir, istersen öğle ya da akşam yemeği için tercih edebilirsin.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Cuma: 08.30-01.00

Cumartesi – Pazar: 09.00-01.00

Adres: Yeniköy Caddesi No: 3 Tarabya/Sarıyer İstanbul

24 Restaurant, Galata

Galata’da konumlanan Georges Hotel’in terasında yer alan 24 Restaurant, Tarihi yarımada ve İstanbul’un Asya kıyılarının güzelliğine hâkim bir manzaraya sahip.  Prens Adaları’nı da görebileceğin restoranda özellikle gün batımı saatlerinde unutulmaz görüntüler ortaya çıkıyor. Kırmızının tüm tonlarının İstanbul’un sembolik manzaraları üzerindeki hakimiyetini arkana alarak harika fotoğraflar çekebilirsin. Tüm bu manzara tabii ki leziz yemekler eşliğinde daha da güzelleşiyor.  

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Perşembe ve Pazar: 08.00-01.00

Cuma – Cumartesi: 08.00-02.00

Adres: Şahkulu Mahallesi, Serdar-ı Ekrem Caddesi No:24 Beyoğlu İstanbul

Anadolu Yakası

Lacivert Restaurant, Beykoz

Anadoluhisarı’nda Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün hemen altında yemek yemeye ne dersin? Köprünün tam altında tarihi bir yalıda konumlanan Lacivert’in manzarası eşsiz bir deneyim sunuyor. Deniz kokusu ve İstanbul’un unutulmaz martı sesleri eşliğinde Executive Şef Hüseyin Ceylan’ın yönetimindeki mutfaktan çıkan Akdeniz lezzetlerini tadabilirsin. Yaz aylarında serin bir esinti eşliğinde terasta, kışın ise camekanlı salonunda manzaraya karşı yemek yiyebilirsin. Lacivert’in tamamen organik ürünlerden oluşan brunchını da mutlaka denemelisin. Anadolu mutfağının unutulmuş lezzetlerinin sunulduğu brunchta gelenek şerbetler, nevruz, demirhindi ve mevsimine uygun olarak frenk inciri ve kuşburnu gibi tatları keşfedebilirsin. Ayrıca Lacivert, kendi teknesiyle Rumeli Hisarı’ndan cumartesi ve pazar günleri 10.00 ile 12.00 arasında ulaşım imkanı da sağlıyor. Böylece brunchı kaçıracağım diye korkmana gerek yok. 

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Cuma: 12.00-00.00

Cumartesi – Pazar: 10.00-00.00

Adres: Anadolu Hisarı Mahallesi, Körfez Caddesi No: 57/A 34810 İstanbul

A’jia Restaurant, Beykoz

Boğaz manzarasına karşı söyle derin bir nefesi içine çekip de etkilenmeyen yoktur aramızda diye düşünüyorum. Bu etkileyici manzara karşısında sevdiğin insanlarla bir arada lezzetli yemeklerin tadına bakmanın güzelliğini de çok az şey geçebilir bence. Hele bir de yemek yediğin restoran Tarihi Ahmet Paşa Yalısı’ndaysa o atmosfer bir başka oluyor. A’jia Restaurant, yalının restore edilmesiyle hizmet veren A’jia butik otele ait. Böyle tarihi bir yalıda konumlanmış olması sadece manzara ve lezzet açısından değil tarihi açıdan da insanı doyuruyor. Tabii eğer açsan ilk olarak ödüllü ustaların ellerinden çıkan Akdeniz lezzetleriyle karnını doyuruyorsun orası da bir gerçek :) Kavacık’tan 10 dakika, Kadıköy ve Üsküdar’dan 25 dakikalık araç yolculuğu yaparak restorana ulaşabilirsin. İstinye’den kalkan araç feribotuna binerek 5 dakika uzaklıktaki Çubuklu iskelesine gelebilirsin.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Pazar: 07.00-00.00

Adres: Halide Edip Adıvar Caddesi, No: 27 34810 Kanlıca/Beykoz İstanbul

Kız Kulesi Restaurant, Salacak

İstanbul’un en zarif simgesi Kız Kulesi’nin manzarasına karşı yemek yemek çok güzel tabii ama Kız Kulesi’nde boğazın tam da ortasında yiyeceğin yemek çok daha büyüleyici. Şöyle düşün sonuçta Avrupa yakasına karşı oturduğunda sadece bir tarafı, Anadolu yakası manzaralı bir restoranda da sadece Avrupa kıtasını görüyorsun. Yani hep birinin hatırı kalıyor. İşte Kız Kulesi’nde ikisini de aynı anda görüp bu durumu ortadan kaldırabilirsin. Zaten İstanbul’da yaşayıp ya da bu güzel şehri ziyarete gelip Kız Kulesi’nde yemek yemenin keyfini çıkarmazsan bir yanın eksik kalabilir, benden söylemesi. Akşam yemeği rezervasyonu yaptırırsan Salacak’tan 20.15’ten itibaren tekne seferleri başlıyor. Kabataş’tan ise 20.00, 20.45 ve 21.30 saatlerinde tekneler kalkıyor. Kahvaltı ya da öğle yemeği için tercih edersen Salacak’tan haftanın her günü 09.15 ve 18.30 saatleri arasında 15 dakikada bir seferler var. Kabataş’tan ise sadece hafta sonu 09.00 ve 18.45 arası seferler mevcut.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Cuma ve Pazar: 09.00-18.30 ve 20.15-00.00

Cumartesi: 10.00-18.30

Adres: Salacak Mevkii, Üsküdar İstanbul

Villa Bosphorus, Üsküdar

Avrupa Yakası ve Asya Kıtası’nı buluşturan 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün Anadolu yakasındaki ayağının hemen altında konumlanan Villa Bosphorus’un akşam saatlerindeki manzarası oldukça etkileyici. Eğer İstanbul’u hiç bu açıdan görmediysen İstanbul’a uçak bileti alıp Villa Bosphrous’a rezervasyon yaptırmanı öneririm. Manzaranın yanına bir de deniz ürünleri ve mezelerle dolu menü eklenince daha da keyifli oluyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Pazar: 10.00-01.00

Adres: Beylerbeyi Mahallesi, Beylerbeyi İskele Caddesi No: 18 Üsküdar İstanbul

Deniz Yıldızı Restaurant, Üsküdar

Deniz Yıldızı Restaurant, Anadolu yakasının en güzel manzarasını izleyebileceğin Çengelköy’de konumlanıyor. Köprünün en etkileyici haline karşı yemek yiyebileceğin restoranın menüsünü taptaze balıklarla yapılan lezzetler oluşturuyor. Mezeleri de oldukça çeşitli ve aynı zamanda leziz. Her gittiğinde farklı mezeler deneyebilirsin. Ayrıca 10.00 ile 14.00 saatleri arasında serpme kahvaltı servisi de yapılıyor.

Açılış kapanış saatleri: Pazartesi – Pazar: 09.00-01.00

Adres: Kara Sokak No: 9 Çengelköy/Üsküdar İstanbul

nihanbayram
Nihan Bayram
472 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Uzman Yazarlar