Schengen vize başvurusu ne kadar sürede sonuçlanır?

cemdisbudak
İçindekiler

Schengen alanı denilen Avrupa Birliği ve Schengen anlaşmasını imzalayan İsviçre, Lihtenştayn gibi ülkelerin katılımıyla oluşan bölgeye giriş yapabilmek için alınan vizeye Schengen vizesi deniliyor.  Schengen vizesi ile Almanya, Hollanda gibi 26 ülkeye rahatlıkla giriş yapabiliyorsunuz. 

Schengen vizesi başvurusunu yaptıktan sonra eğer aksi bir durum olmazsa 3 veya 5 gün içerisinde cevap alıyorsunuz. Tabii ki bu ülkeden ülkeye değişen bir şey Yunanistan, İtalya, Hollanda gibi ülkeler vize başvurusu öncesinde sizden randevu almanızı isteyebilir ve bu randevu için 10 gün sonraya gün verebilir. Böyle bir durumda seyahatiniz, tatiliniz veya işiniz aksamasın istiyorsanız. Birkaç hafta önceden bu işlemlere başlamalısınız. Randevu ile yaptığınız başvurudan sonra da 3 ile 5 günlük süreç oluyor.

 

Vize alım işlemlerinde gerekli belgeleri daha önceki yazımızda sıralamıştık, isterseniz bu linkten listeye tekrar bakabilirsiniz.

Schengen vizesi aldıktan sonra diğer ülkelere nasıl geçildiğini merak ediyorsanız, bilmeniz gereken ilk olarak vize aldığınız ülkeye giriş yapmanız gerektiğidir. Diğer Schengen ülkelerine geçiş yapabilmek için öncelikle ilk vize ülkenize gitmeniz gerekiyor.

 

Son yapılan anlaşmalarla Schengen ülkeleri bazı devletlerle karşılıklı olarak vize muafiyeti uygulamasına geçiş yaptı. Schengen bölgesine vize olmaksızın girebilen yeni ülkeleri görmek için tıklayın.

cemdisbudak
Cem Dişbudak
83 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Uzman Yazarlar