Oslo Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Oslo Hakkında

Nobel Barış Ödülleri’ne ev sahipliği yapan Oslo, yeryüzünün cömertçe doğal oluşumlar sergilediği Norveç‘in başkentidir ve ülkenin en büyük şehridir. İlk kuruluşu 1000’li yılların başında Vikingler dönemine rastlayan şehrin resmi ve kabul edilen asıl kuruluş tarihi 1049’dur. Oslo Fiyort’unun kıyısında yer alan Oslo, masalsı şehir ve göl manzaralarıyla ‘zaman dışı’ bir kent algısı yaratmakla birlikte; gerçekte de ‘zaman kavramının tepetaklak olduğu bir şehir’ olarak nitelendirilmektedir.

Avrupa’nın kuzeyinde yer alan konumu nedeniyle, kış aylarında gündüzlerin süresi neredeyse birkaç saate kadar düşebilmektedir. Tarihi boyunca büyük yangınlarla kül olan ve defalarca inşa edilen Oslo, somon balığı menüleriyle ünlüdür. Norveçli ressam Edvard Munch, ünlü Çığlık Tablosu’nu Oslo Fiyort’unun günbatımı ışık oyunları sonrası aldığı kan kırmızısı renginden ilham alarak yapmıştır. 1893 tarihli tabloda, doğanın çığlığına karşı kulaklarını elleriyle kapatan bir figür bulunmaktadır ve tablo Ulusal Galeri’de sergilenmektedir. Gustav Vigeland’ın yaşamı boyunca yaptığı 212 heykelin sergilendiği Vigeland Parkı, kentteki en ilgi çekici duraklardan birisidir.

Sayılamayacak ölçüde şehir güzelliğinin yer aldığı Oslo’nun belli başlı gezi merkezleri; Opera Binası, Akershus Kalesi, Ulusal Galeri, Kraliyet Sarayı ve Parlamento Binası’dır. Kayak sporunun kalbi Holmenkollen Tepesi ve türünün tek örneği Kayak Müzesi, Viking Gemisi Müzesi, dünyanın en ünlü kutup gemisi Fram’ın sergilendiği Fram Müzesi ve Norveç Denizcilik Müzesi kentin en önemli müzeleri arasındadır. Karasal iklimin görüldüğü Oslo, kışı soğuk ve karlı geçirir. Ortalama kış sıcaklığı eksi 7 derecedir. Yaz dönemi sıcaklık ortalaması ise 20-24 derecedir. Oslo, Norveç’in en büyük havaalanına sahiptir. Gardenmoen Havaalanı, şehir merkezine 45 km. uzaklıktadır.

Havalimanından Oslo Şehir Merkezine Ulaşım

Gardermoen Havalimanı

Norveç’in en işlek havalimanı olan Gardermoen Havalimanı, Oslo’nun yaklaşık 35 kilometre kuzeydoğusunda yer alıyor. Yurtiçi ve yurtdışı çok sayıda yolcu taşıyan Gardermoen Havalimanı’ndan şehir merkezine taksinin yanı sıra toplu taşıma araçlarından tren ve otobüs ile gidebileceğiniz gibi araç kiralama yöntemi ile de gidebilirsiniz.

Taksi

Gardermoen Havalimanı’nın giriş binasındaki taksi bilgi masasına giderek taksiler hakkında bilgi alabilir ve sizi bekleyen hazır taksiler ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Birçok farklı taksi firması hakkında bilgi alabileceğiniz taksi bilgi masasından ister taksi kiralayabilir ister anında taksilere binebilirsiniz. Tercih edebileceğiniz taksi firmaları arasında; 0-Taxi, Asker og Baerum Taxi, By Taxi, Christiania Taxi, Follo Taxi, Nedre Romerike Taxi, Norges Taxi, Oslo Taxi, Taxi 2, Taxi 3 ve Qvre Romerike Taxi yer alıyor.

Otobüs

Şehir merkezine ulaşımda kullanabileceğiniz bir diğer seçenek ise otobüsler. Ekonomik bir alternatif olan otobüsler ile şehir merkezinin birçok noktasına gidebilirsiniz. Ruter otobüsleri ile havalimanı bölgesindeki birçok semte gidebileceğiniz gibi 20 dakikada bir gelen SAS Flybussen otobüsleri ile havalimanı ile şehir merkezi arasında gidip gelebilirsiniz. Flybussekspressen otobüsleri ile Majorsntuen, Bekkestua, Ski ve Fredikstad arasında gidiş geliş yapabilirken Nettbus otobüsleri ile ise Kongsvinger, Arnes ve havalimanı arasında ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Tren

Gardermoen Havalimanı’ndan şehir merkezine trenler ile yaklaşık 20 dakika gibi bir sürede gidebilirsiniz. Raylı sistemlerde seçebileceğiniz iki ayrı tren hattı bulunuyor. İlki Drammen, Asker, Sandvika, Lysaker, Skoyen, Nationaltheatret, Oslo S ve Lillestrom arasında ulaşımı sağlayan Flytoget adı verilen Airport Express Treni… Diğer ise bölgeler arası ulaşımı sağlayan Norweigan State Railways…

Araç Kiralama

Çabuk ve kolay bir yolculuk istiyorsanız sizin için araç kiralama uygun olabilir. Şehir merkezine gitmek için Gardermoen Havalimanı’nın Giriş binasındaki araç kiralama ofislerinden araç kiralayabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz araç kiralama firmaları arasında; Avis, Budget, Europcar, Hertz ve Sixt yer alıyor.

22/02/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Moss Rygge Havalimanı

Norveç’in doğusuna ve Oslo’ya hizmet veren uluslararası Moss Rygge Havalimanı, Oslo şehir merkezine 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Moss Rygge Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım için taksiler başta olmak üzere otobüs, tren ve araç kiralama seçeneklerini kullanabilirsiniz. Ayrıca özel aracınızla karayolu üzerinden de havalimanına gidebilirsiniz.

Taksi

Taksiler ile şehir merkezine en kolay ve konforlu şekilde ulaşmanız mümkün. Kilometreye göre ücret belirlenen taksiler ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Havalimanındaki terminal binasının dışından binebileceğini taksilere uçağınız indiği andan itibaren beklemeden ulaşabilirsiniz. Dilerseniz önceden rezervasyon yaparak kendiniz için bir taksi ayarlama imkanına da sahipsiniz. Havalimanındaki taksi firmalarından bazılarını; Moss Taxi, Taxi 3, Rade Taxi, Qsfold Taxitjenester, Sarpsborg Taxi ve Fredriskstad Taxi olarak sayabiliriz.

Otobüs

Şehir merkezine ulaşımda kullanabileceğiniz ekonomik bir seçenek olan otobüsler ile kolaylıkla yolculuk edebilirsiniz. Kullanabileceğiniz Rygge Ekspressen ve Flybus Ekspressen adlı iki ayrı otobüs hattı bulunuyor. Tüm Ryanair uçuşlu yolcular için hazırlanan Rygge Ekspressen otobüsleri ile şehir merkezine yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz. Flybuss Ekspressen otobüsleri ile ise güneydeki Fredrikstad’a ve kuzeydeki Gardermeon Havalimanı’na gidebilirsiniz.

Tren

Trenler, şehir merkezine ulaşımdaki bir diğer seçenek. NSB bölgesel trenleri ile Rygge Havalimanı’ndan şehir merkezine gidebilirsiniz. Bunun için öncelikle havalimanının transfer otobüsleri ile 35 dakikalık mesafedeki Oslo Tren İstasyonu’na gitmeniz gerekiyor.

Araç Kiralama

Havalimanının terminal binasının en üst katındaki araç kiralama ofislerinden kiralayacağınız araçlar ile çabuk ve kolay bir yolculuk sonrası kendinizi şehir merkezinde bulabilirsiniz. Araçları ister şoförlü ister şoförsüz olarak kiralayabilirsiniz. Tercih edebileceğiniz araç kiralama firmaları arasında; Avis, Europcar, Hertz ve Sixt yer alıyor.

13/03/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sandefjord Torp Havalimanı

Oslo’nun 7 kilometre kuzeydoğusundaki Sandefjord bölgesinde bulunan Sandefjord Torp Havalimanı’ndan şehir merkezine kolaylıkla gitmenizi sağlayacak farklı ulaşım seçenekleri bulunuyor. Bu seçenekler arasında taksi, tren, otobüs ve araç kiralama alternatifleri mevcut. Ayrıca özel aracınızla da şehir merkezine gidebilirsiniz.

Taksi

Taksiler ile şehir merkezine kolayca ulaşabilirsiniz. Sandefjord Havalimanı’nın yolcu binasında bulunan taksilere binerek şehir merkezine kısa sürede gitmeniz mümkün. “Airport Taxi” yazısının bulunduğu tüm taksiler ile rahatlıkla ve güvenle yolculuk edebilirsiniz. Taksiler ile havalimanına en yakın bölge olan Sandefjord ve Stokke merkezlerine 10 dakikada gidebilirken en uzak bölge olan Konsberg ve Oslo merkezlerine ise 80 dakikada gidebilirsiniz.

Otobüs

Sandefjord Havalimanı’ndan şehir merkezlerine gidebilmek için binebileceğiniz çok sayıda otobüs bulunuyor. En ekonomik seçeneklerden biri olan otobüsler ile şehir merkezine kolayca gidebilirsiniz. Farklı hatları bulunan otobüslerden Torp Ekspressen otobüsleri ile Oslo merkezine, Telemark Ekspressen otobüsleri ile Telemark merkezine, Time Eskpressen otobüsleri ile Stavern, Larvik, Sandefjord ve Oslo arasında gidip gelebileceğiniz gibi Lavrpris Ekspressen otobüsleriyle ise Stavanger, Kristiansand ve Oslo arasında ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Tren

Havalimanından bineceğiniz transfer aracı ile 4 dakikalık bir yolculuğun ardından Torp Tren İstasyonu’na giderek, buradan binebileceğiniz trenler ile şehir merkezine ekonomik ve konforlu şekilde gitme şansına sahipsiniz. NSB tarafından düzenlenen tren seferleri ile şehir merkezine gitmekte hiç zorlanmayacaksınız.

Araç Kiralama

Standefjord Havalimanı’nın terminal binasında bulunan araç kiralama ofislerinden kiralanabilen araçları kullanarak şehir merkezlerine şoförlü veya şoförsüz olarak gitmeyi tercih edebilirsiniz. Avis, Budget, Europcar, Sixt ve Hertz firmaları, havalimanındaki araç kiralama ofisleri arasında yer alıyor.

16/02/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Seyahat Yazılarında Oslo

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Oslo uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Oslo varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Oslo uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Oslo uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Oslo uçuşları Gardermoen Havalimanı, Moss Rygge Havalimanı, Sandefjord Torp Havalimanı'na düzenleniyor.

Oslo yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Oslo 3 saat 50 dakika, Ankara-Oslo 3 saat 20 dakika, Antalya-Oslo 3 saat 40 dakika, Bodrum-Oslo 3 saat 30 dakika, Gaziantep-Oslo 3 saat 50 dakika, İstanbul-Oslo 3 saat, İzmir-Oslo 3 saat 20 dakika, Trabzon-Oslo 3 saat 30 dakika sürüyor.

Hangi hava yolları direkt Oslo uçuşu düzenliyor?

Pegasus İstanbul şehirlerinden direkt Oslo uçuşları düzenliyor.

Oslo Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Cmt
-1ºC
7ºC
Cmt
Paz
-3ºC
8ºC
Paz
Pzt
-2ºC
7ºC
Pzt
Sal
-3ºC
7ºC
Sal
Çar
-1ºC
4ºC
Çar
Uçuş Süreleri
3s 50dk
3s 20dk
3s 40dk
3s 30dk
3s 50dk
3s 20dk
3s 30dk
Haritada Görüntüle
Oslo Alternatif Ulaşım
Para birimi