Vizesiz yerler her zaman kolay seyahat edilen bu yüzden de çokça tercih edilen yerler oluyor. Vize evrakları ile uğraşmak istemeyen, vize alacak zamanı ya da bütçesi olmayanlar için ideal yurt dışı seyahatlerini oluşturan vizesiz ülkeler ayrıca daha ekonomik bir tatilin de kapılarını aralıyor. Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ile vizesiz gidilen birçok Avrupa ülkesi bulunuyor. İşte vizesiz gidilen yerler listesi.

1. Arnavutluk

Arnavutluk'un Tiran şehrinin merkezinde bayraklı Skanderbeg meydanı, Skanderbeg anıtı Adriyatik kıyılarıyla çevrili Arnavutluk yeni yeni turizm konusunda ataklar yapıyor. Aslında ülkenin denize kıyısı çok ancak bu konuda tesis sıkıntısı da çok. Arnavutluk'ta gezilecek tarihi şehirler ve doğal güzellikler çokça bulunuyor. Başkent Tiran’ın yanı sıra, eski Osmanlı konaklarıyla ünlü Berat ve yine tarihi kenti İşkodra görülmesi gereken güzellikler arasında yer alıyor. Vlore, Orikum ve Dhermi de ülkede denize girilebilecek yerlerden. Vizesiz yerler arasında gidebileceğin Arnavutluk'ta gezilecek yerler için linke tıklayabilirsin. 

Yazar Notu: Ülkede Euro kullanmadan kendi para birimi olan Lek'i de kullanabilirsin.

Uçak Bileti

2. Bosna Hersek

Bosna-Hersek'teki Stari Most veya Eski Köprü olarak da bilinen tarihi Mostar KöprüsüBalkanlardan vizesiz gidebileceğin bir başka ülke de Bosna Hersek. Başkent Saraybosna camileri, çarşısıyla eski Bursa’yı andırır. Şehir barındırdığı eserlerle Osmanlı mirasını iyi taşıyor. Yine Avusturya Macaristan İmparatorluğu’ndan kalma yapılar da başkent Saraybosna’da dikkat çeken yerler. Tarihi Mostar şehri Osmanlı kasabası Poçitel de Bosna Hersek’te gezebileceğin yerler. Bosna Hersek'te gezilecek yerler listesine buradan ulaşabilirsin. 

Yazar Notu: Ülkenin kendi para birimi olan Bosna Markı kullanarak seyahat edebilirsin.

3. Makedonya

 Popüler turistik yerin çekici bahar manzarası - Matka KanyonuMakedonya başkent Üsküp ve tarihi kenti Ohri ile Türk turistlerin son yıllarda sevdiği ülkelerin başında geliyor. Vize istemeyişi, Türk kültürüne yakın izler taşıması, tarihi ve turistik yerleri Makedonya’yı cazip kılıyor. Üsküp’te baş çarşı, kale ve Osmanlı camileri gezilebilir. UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Ohri de Makedonya gezinizde mutlaka görmen gereken yerlerin başında geliyor. Ohri tarihi ve doğal güzellikleriyle müthiş bir yer. Makedonya'da gezilecek yerler için yazıya göz atabilirsin. 

Yazar Notu: Ülkenin kendi para birimi olan Makedonya Dinarı kullanarak gezebilirsin.

4. Sırbistan 

Sırbistan eski Yugoslavya'daki Belgrad Kalesi'ndeki Castellan Kulesi

Başkent Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin de kenarında kurulmuş çok güzel bir şehir. Eğlence mekanlarıyla, Osmanlı eseri kale ve çevresiyle, parklarıyla keyifli bir Belgrad turu yapabilirsin. Sırbistan'da gezilecek yerler için bu yazımıza göz atabilirsin. 

Yazar Notu: Sırbistan seyahatin boyunca Sırbistan Dinarı kullanabilirsin.

5. Beyaz Rusya

Beyaz Rusya'daki Mir Kalesi'nin yüksekliğinden ve bir yaz gününde parktan manzaraBaşkent Minsk’e İstanbul’dan direkt uçuşların yapıldığı Beyaz Rusya da vize istemiyor. Rengarenk ahşap evleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Minsk’ta hayat da ucuz. Yeme içme, konaklama ve ulaşım için ucuz gelecek bu ülke oldukça da güvenli. .

Yazar Notu: Ülkenin kendi para birimi olan Belarus Rublesi kullanabilirsin 

6. Gürcistan

Batum'da Tamara Kvesitadze'nin Karadeniz kıyısındaki hareketli heykeli Ali ve NinoVizesiz ve pasaportsuz bile gidilebilecek Gürcistan sınır komşumuz bir ülke. İsteyenler Artvin’den günübirlik gezilerde kimlikleriyle de girebiliyorlar. Gürcistan’ın en turistik şehri Batum. Karadeniz kıyısı bu kentte otel, yeme içme seçenekleri güzel. Gürcistan'da gezilecek yerler için yazımıza göz atabilirsin. 

Yazar Notu: Ülkede kendi para birimi olan Lari kullanarak seyahat edebilirsin.

7. Moldova

Gün batımında Kişinev'in üstünde. Kişinev, Moldova Cumhuriyeti'nin başkentidirEski Rus cumhuriyetlerinden Moldova da vize istemeyen bir başka Avrupa ülkesi. Ukrayna ile Romanya arasında kalan bu ülke Avrupa’nın aynı zamanda en ucuz ülkesi. Ülkenin en turistik yeri yeşiliyle ünlü başkent Kişinev. 

Yazar Notu: Ülkede kendi para birimi olan Leu kullanarak seyahat edebilirsin.

8. Kosova

priştine panaromik görünümüAvrupa’nın yeni ve küçük ülkelerinden Kosova da Türk kültürü izleri taşıyan bir ülke. Başkent Priştina ve eski Osmanlı konaklarıyla ünlü Prizren şehirleri Türk izleri taşıyan kentleri. Başkent Priştina’ya İstanbul’dan direkt uçak seferleri yapılıyor. Kosova’dan Karadağ, Makedonya ya da Sırbistan’a da geçebilirsin. Kosova'nın başkenti Priştina'ya direkt uçuşlar var. Kosova'da gezilecek yerler için linke tıklayabilirsin. 

Yazar Notu: Kosova'nın Euro'ya geçmesiyle burada Euro kullanman gerekiyor.

9. Karadağ

Kotor Körfezi kıyı şeridinin manzarası - Boka Körfezi, Karadağ'daki Our Lady of the Rocks Roma Katolik Kilisesi manzaralıBalkanların bir başka küçük ülkesi Karadağ denince akla Dalmaçya kıyılarındaki iki güzel şehri Kotor ve Budva geliyor. Ortaçağ’dan kalma yapılarıyla dikkat çeken bu iki kentte de keyifli bir gezi yapabilirsin. Karadağ son zamanların en popüler yurt dışı rotalarından biri. Karadağ'da gezilecek yerler için de bu yazıyı okuyarak plan yapabilirsin. 

Yazar Notu: Karadağ'da kullanman gereken para birimi Euro olacak.

Pasaport ile ilgili güncel bilgiler için 2024 pasaport ücretleri yazımıza göz atabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
183 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
 • FY
  F******* Y****
  Yorum tarihi: 05.06.2024 12:09
  Teşekkürler. Kurban bayramı tatilinde yapmak istediğimiz Büyük Balkanlar turu nedeniyle paylaşımlarınızdan çok yararlandım. iyi çalışmalar. 04.06.2024
 • KK
  K******* K*********
  Yorum tarihi: 31.05.2024 12:11
  Bu çalışma için teşekkürler.
 • O**** Ö****
  Yorum tarihi: 30.05.2024 16:40
  Bu faydalı bilgileri paylaştığınız için teşekkür etmek istedim. iyi çalışmalar.
 • IJ
  I*** J****
  Yorum tarihi: 05.02.2024 23:58
  İyi akşamlar, lütfen Türkiye'de ikamet eden birinin bu ülkeleri vizesiz ziyaret etme hakkı var mı?
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN