Vize istemeyen 10 Avrupa ülkesi

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Evraklar, formaliteler derken vize almak bir çok kişi için zor gelebiliyor. En az 100 Euro gibi bir rakamı da gözden çıkarmak gerekiyor. Oysa ki bazı Avrupa ülkeleri Türklerden vize istemiyor. İşte vizesiz de seyahat edebileceğiniz 10 Avrupa ülkesi.

Arnavutluk

Adriyatik kıyılarıyla çevrili Arnavutluk yeni yeni turizm konusunda ataklar yapıyor. Aslında ülkenin denize kıyısı çok ancak bu konuda tesis sıkıntısı da çok. Uzun yıllar kapalı bir komünist sistemle yönetilen ülkede gezilecek tarihi şehirler ve doğal güzellikler de bulunuyor. Başkent Tiran’ın yanı sıra, eski Osmanlı konaklarıyla ünlü Berat ve yine tarihi kenti İşkodra gezilebilir. Vlore, Orikum ve Dhermi denize girilebilecek yerleri. Tiran uçak bileti fırsatlarını görmek için tıklayabilirsiniz.

Bosna Hersek

Balkanlardan vizesiz gidebileceğiniz bir başka ülke de Bosna Hersek. Başkent Saraybosna camileri, çarşısıyla eski Bursa’yı andırır. Şehir barındırdığı eserlerle Osmanlı mirasını iyi taşıyor. Yine Avusturya Macaristan İmparatorluğu’ndan kalma yapılar da başkent Saraybosna’da dikkat çeken yerler. Tarihi Mostar şehri Osmanlı kasabası Poçitel de Bosna Hersek’te gezebileceğiniz yerler. Saraybosna uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Kosova

Avrupa’nın yeni ve küçük ülkelerinden Kosova da Türk kültürü izleri taşıyan bir ülke. Başkent Priştina ve eski Osmanlı konaklarıyla ünlü Prizren şehirleri Türk izleri taşıyan kentleri. Başkent Priştina’ya İstanbul’dan direkt uçak seferleri yapılıyor. Kosova’dan Karadağ, Makedonya ya da Sırbistan’a da geçebilirsiniz. Komşu tüm ülkeler Türklerden vize istemiyor. Kosova'nın başkenti Priştina'ya direkt uçuşlar var. Ayrıntı için Priştina uçak bileti sayfasını tıklayablirsiniz

Makedonya

Makedonya başkent Üsküp ve tarihi kenti Ohri ile Türk turistlerin son yıllarda sevdiği ülkelerin başında geliyor. Vize istemeyişi, Türk kültürüne yakın izler taşıması, tarihi ve turistik yerleri Makedonya’yı cazip kılıyor. Üsküp’te baş çarşı, kale ve Osmanlı camileri gezilebilir. UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan Ohri de Makedonya gezinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ohri tarihi ve doğal güzellikleriyle müthiş bir yer. Başkent Üsküp'e uçak bileti satın almak için tıklayabilirsiniz.

Sırbistan

Türklerden vize istemeyen bir başka ülke de Sırbistan. Başkent Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin de kenarında kurulmuş çok güzel bir şehir. Eğlence mekanlarıyla, Osmanlı eseri kale ve çevresiyle, parklarıyla keyifli bir Belgrad turu yapabilirsiniz. Belgrad uçak bileti sayfasına göz atabilirsiniz. 

Karadağ

Balkanların bir başka küçük ülkesi Karadağ denince akla Dalmaçya kıyılarındaki iki güzel şehri Kotor ve Budva geliyor. Ortaçağ’dan kalma yapılarıyla dikkat çeken bu iki kentte de keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Karadağ’a uçakla gidebilmek için başkent Podgorica’ya uçmanız gerekir. Podgorica uçak biletleri için tıklayın...

Ukrayna

Türklerden vize istemeyen hatta son yapılan anlaşmalar çerçevesinde kimlik kartlarıyla da seyahat edebileceğimiz Ukrayna da Türklerin sevdiği ülkelerin başında geliyor. Ülkenin Karadeniz kıyıları Sivastopal, Odessa gibi kentleri deniz tatili yapmak isteyenler için de ideal. Ama başkent Kiev ve Liviv de Ukrayna’ya gidenlerin sevdiği yerlerin başında geliyor. Ukrayna uçak biletlerine göz atmak için tıklayın.

Beyaz Rusya

Başkent Minsk’e İstanbul’dan direkt uçuşların yapıldığı Beyaz Rusya da Türklerden vize istemiyor. Rengarenk ahşap evleri ve doğal güzellikleriyle dikkat çeken Minsk’ta hayat da ucuz. Yeme içme, konaklama ve ulaşım için ucuz gelecek bu ülke oldukça da güvenli. Ukrayna ve Rusya’ya göre turistler için daha güvenli bir ülke. Minsk uçak biletlerine bu sayfadan bakabilirsiniz.

Gürcistan

Türklerin vizesiz hatta pasaportsuz bile gidebileceği Gürcistan sınır komşumuz bir ülke. İsteyenler Artvin’den günübirlik gezilerde kimlikleriyle de girebiliyorlar. Gürcistan’ın en turistik şehri Batum. Karadeniz kıyısı bu kentte otel, yeme içme seçenekleri güzel. Başkent Tiflis tarihi eserleriyle dikkat çekse de Batum-Tiflis arası karayoluyla geçecekseniz yolların bozukluğundan dert yanabilirsiniz. Batum uçak biletlerini bu sayfadan satın alabilirsiniz.

Moldova

Eski Rus cumhuriyetlerinden Moldova da Türklerden vize istemeyen bir başka Avrupa ülkesi. Ukrayna ile Roman arasında kalan bu ülke Avrupa’nın aynı zamanda en ucuz ülkesi. Bu yüzden gezmek, yeme içme ve konaklama için çok ciddi fiyatlar ödemezsiniz. Ülkenin en turistik yeri yeşiliyle ünlü başkent Kişinev. Kişinev’de 23 tane göl bulunuyor. Şarabıyla ünlü ülkede hemen her yerde polisler bile sizden bahşiş isteyebilir. Birkaç sigara ya da 1-2 dolar bahşiş verirseniz yeterli gelebilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar