İspanya'da mutlaka tatmanız gereken 5 lezzet

muratekinay
İçindekiler

Birbirinden leziz tapasların ve paellaların ülkesi İspanya ülkeye özgü tatları ile sadece yemek için bile gelinebilecek bir yer. İspanya'ya seyahat edenlerin mutlaka tatması gereken lezzetler neler?

1- Tapas

İspanya ve lezzet denince ilk akla gelen seçenek tapastır. Peki, nedir bu tapas? Aslında bir çeşit meze olan tapas İspanya'nın yeme içme kültütürünün en önemli parçası. Artık bizde de birçok yerde örneklerini görebileceğiniz tapaslar yanında bira veya şarap gibi içeceklerle servis ediliyor. Çok farklı malzemelerle hazırşanan tapaslar arasında patates üzerinde acı sosla servis edilen ''Patatas Bravas'' mutlaka denenmesi gerekenlerden biri. Lezzetli tapasarı denemek için Barselona'yı tercih ederseniz şehre gelmeden önce detaylı rehberimize mutlaka göz atın. Barselona'ya en uygun uçak biletini bulmak isteyenleri de böyle alalım!

2- Gazpacho

Geçmişi Endülüs dönemine kadar uzanan bu geleneksel çorba domates, biber, zeytinyağı ve sirke gibi malzemelerle hazırlanıyor. Soğuk olarak servis edilen çorbayı ister tabakta isterseniz de bardakta içebilirsiniz. Gazpacho için en iyi yerlerden bazıları ise eski Endülüs şehirleri olan Cordoba ve Sevilla.

3- Paella

Bize çok da yabancı olmayan lezzetlerden bir diğeri ise paella. İspanya'da çok meşhur olan bu leziz pilav içine genellikle deniz ürünleri ilave edilerek pişiriliyor. Bu arada, paella sipariş ettiğinizde hiç beklemediğiniz kadar karışık bir yemek de gelebilir. Bunun için önceden mutlaka garsonlardan içindeki malzemelerle ilgili bilgi almaya çalışın. Lezzetli paella için en iyi yerlerden biri olan ve ''paella başkenti'' olarak da anılan Valensiya'ya uçmak isteyenler, hemen tıklayın ve şehre biletleri karşılaştırın!

4- Tortilla Espanol

Español İspanyol omleti, yumurta ile soğan, patates ve sarımsak gibi malzemelerin karışrılmasıyla hazırlanıyor. İspanya'da olduğu gibi Güney Amerika ülkelerinde de çok sevilen bu lezzeti denemeden tatilinizi sonlandırmayın.

5- Churros

Ülkemizden gelen ziyaretçiler için tanıdık gelecek bir diğer lezzet ise churros. Bizdeki halka tatlılara benzeyen churros yanında genellikle çikolata sosu ile servis edilyor. Esasında tatlı olarak bilinen bu lezzetin bazı yerlerde tuzlu alternatiflerini de bulabilirsiniz. Ülkede kafeler, pastaneler ve fast food restoranlarında yani nereye bakarsanız chorros ie karşılaşmanız mümkün. Dünyadan farklı lezzetleri denemeyi seviyorsanız, ülkelerin en ünlü tatlarına da mutlaka göz atın! 

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar