• Anasayfa
  • Bilgi
  • Defalarca geçmek isteyeceğiniz 8 muhteşem köprü

Defalarca geçmek isteyeceğiniz 8 muhteşem köprü

muratekinay

Genellikle nehir veya denizlerin iki yakasını birbirine bağlayan köprüler dünyanın neresinde olursa olsun gezginlerin en fazla ilgisini çeken yapılar arasında gösterilir. İşte, gerek ilginç mimarileri gerekse manzaralarıyla üzerinden defalarca kez geçmek isteyeceğiniz köprüler...

İçindekiler

1- Chain Köprüsü – Budapeşte

Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de bulunan tarihi köprü aynı zamanda eski çağlarda iki ayrı şehir olan Buda ve Peşte'yi bir araya getiriyor. 1848'de inşa edilmeye başlanan köprü her iki yakasından da Tuna Nehri'nin tüm güzelliğini gözler önüne seriyor. Chain Köprüsü,'nden geçtikten sonra şehirde yapabileceğiniz diğer şeyler için Budapeşte şehir rehberimize göz gezdirebilirsiniz. Şehre en uygun uçak biletleri ise Budapeşte uçak bileti sayfamızda.

Chain bridge

2- Rialto Köprüsü – Venedik

Kanallar arasında süzülen gondollarıyla bilinen Venedik'te dünyanın en güzel köprülerinden birini de görebilirsiniz. Şehrin en önemli sembolleri arasında sayılan köprü San Polo ile San Marco bölgelerini birleştiriyor. Köprünün üzerine çıkıp aşağıda uzanan manzarayı seyrettiğinizde sanki bundan yüzlerce yıl öncesine doğru yolculuk yapıyormuş gibi hissedeceksiniz. Köprüden geçip San Marco Meydanı'na doğru uzanın veya civarda bulunan kafelerden birinde manzaraya karşı benzersiz İtalyan kahvelerinin keyfini çıkarın. İlk fırsatta tüm bunlar için Venedik'e uçmak isterseniz hemen tıklayın.

Rialto

3- Vasco da Gama Köprüsü – Lizbon

Adını Avrupa'nın en ünlü kaşiflerinden Vasco da Gama'dan alan köprü 17 kilometreden fazla uzunluğu ile inşa edildiği günden bu yana kıtanın en uzun köprüsü. 1998 yılında düzenlenen Dünya Ticaret Fuarı'nda açılışı yapılan köprüden her yıl çok sayıda yerli ve yabancı ziyaretçi geçiyor. İstanbul gibi 7 tepenin üzerine kurulan Lizbon'da Vasco da Gama Köprüsü ile görebileceğiniz diğer yerleri keşfetmek için tıklayın.

Vasco da Gama

4- Mostar Köprüsü – Mostar

Bosna Hersek'in tarihi şehri Mostar'da bulunan aynı adlı köprü şehrin ve ülkenin en bilinen sembolleri arasında. Mostar'ın iki ayrı bölgesini bağlayan köprüden atlayan cesur gençleri izleyebilirsiniz. Üstelik Bosna Hersek'i ziyaret etmek için vize almanıza gerek yok!

Mostar

5- Ponte Vecchio – Floransa

İtalya'nın sanat şehri Floransa denince akla gelen ilk şeylerden biri de Ponte Vecchio. Arno Nehri'nin üzerinde inşa edilen köprü buraya gelen neredeyse herkesi şaşırtıyor. Çünkü köprünün üzeri yan yana dizilen eski yapılarla çevrili. Eski dönemlerde bu dükkanlar genellikle kasap ve kuyumculara aitken bugün daha çok turistik amaçlarla kullanılıyor. Dünyanın en ünlü tarihi yapılarından bazılarını barındıran ve ''müze şehir'' olarak da anılan Floransa'nın sokaklarında dolaşmak için Bologna'ya uçabilirsiniz. Şehre en uygun seferleri karşılaştırmak için tıklayın. Floransa'ya geldiğinizde tadabileceğiniz ünlü İtalyan lezzetleri de galerimizde.

Ponte Vecchio

6- Tower Bridge – Londra

İngiltere'nin başkenti Londra'ya gelenlerin ilk duraklarından olan Tower Bridge yani Kule Köprüsü Londra Kulesi'ne çok yakın bir yerde bulunması nedeniyle bu ismi alıyor. 1876 yılında kullanıma açılan bu dev yapı dünya üzerinde açılır kapanır köprülerin belki de en bilineni. Thames Nehri'nin üzerinde inşa edilen köprünün iki kulesi ilk inşa edildiği dönemlerde olduğu gibi bugün de şehir manzarasının önemli parçaları arasında. Sayısız park ve müzenin bulunduğu Londra ile ilgili bilmeniz gereken detaylar yazımızda. Şehre uçuracak en uygun Londra uçak biletini bulmak isterseniz de hemen tıklayın.

Tower Bridge

7- 25 Nisan Köprüsü - Lizbon 

Lizbon'da inşa edilen diğer bir köprü olan 25 Nisan Köprüsü de birçok gezgin tarafından mutlaka görülmesi gerekenler arasında yerini alıyor. Almada ile Lizbon arasında önemli bir geçiş noktası olan köprünün dikkat çeken özelliklerinden biri de Amerika Birleşik Devletleri'nin batı kıyısında yer alan ve Silikon Vadisi'nin kalbi kabul edilen San Francisco'da bulunan Golden Gate Köprüsü ile benzerliği. 1974 yılına kadar Salazar Köprüsü adıyla anılan köprü teknik özellikleriyle olduğu kadar manzarasıyla da beğeni topluyor. 25 Nisan Köprüsü'nü görebileceğiniz şehirde turlarken lezzetli bir şeyler yemek isterseniz Lizbon'da ne yenir ne içilir galerimize de göz atmayı unutmayın.

25 Nisan Köprüsü

8- Karl Köprüsü – Prag

Adını köprüyü yaptıran Kral IV. Karl'dan alan köprü 1400 yılından bugüne Prag'ın sembol yapıları arasında yerini alıyor. Köprünün en az kendisi kadar dikkat çeken özelliklerinden biri üzerine yerleştirilen ve her biri farklı hikayeleri barındıran heykelleri. Stare Mesto ile Prag Kalesi'ni birbirine bağlayan köprünün manzarasını daha iyi bir noktadan izlemek isterseniz de hemen yakınlarında yer alan kulelerden birine çıkabilirsiniz. Köprüde yürürken etrafta resim yapan sanatçıları ve hediyelik eşyalar satanları görebilirsiniz. Karl Köprüsü'nün üzerinde yürümek için kısa bir Prag kaçamağı yapmak isteyenler, Prag uçak bileti fırsatlarını karşılaştırmak için tıklayın. Şehirde kalabileceğiniz uygun fiyatlı otelleri ise Prag otelleri sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Karl köprüsü


muratekinay
Murat Ekinay
468 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar