Tatil deyince deniz ve güneşten vazgeçemeyenler 9 günlük bayram tatili hazırlıklarına başladınız mı? Hala plan yapmayanlar için bayram tatilini geçirebileceğiniz en güzel sahilleri sıraladık.

İçindekiler

Patara - Olimpos (Antalya)

olimpos

Patara Antalya’da gidilecek o kadar çok sahil var ki. Kaş’tan başlayıp Mersin kıyılarına kadar uzanan uçsuz bucaksız sahiller. Bu yüzden bayramda kalabalık olması beklenen Antalya’da denize girilecek en sakin ve doğal yerleri seçtik. Patara ya da Çıralı daha ziyade bungalov tipi konaklama yapabileceğiniz, doğayla baş başa kalabileceğiniz bir yer. Olimpos ağaç evler açısından çok geniş bir yelpaze sunuyor. Geniş bir kumsalı var. Antik Likya medeniyetinin başkentlerinden biri olan Olimpos da doğal tatil yapabileceğiniz en iyi yerlerden biri.

Uçak Bileti

Şile (İstanbul)

Şile

Bayram tatilini İstanbul’da geçirecekseniz denize girilecek yerler de var. İstanbul’un denizi temiz en geniş sahil bölgelerinden biri Şile. Şile’nin merkezinde uzun ve geniş bir sahili var. Halk plajı kalabalık olabilir ancak bölgedeki işletmeler özel plaj hizmeti de veriyor. Ağva’ya doğru da farklı koylarda denize girilebilir.

Kadırga Koyu (Asos)

Kadırga Assos

Bayram tatilini Kuzey Ege’de geçirecekler için de alternatifler çok. Ayvalık’tan Çanakkale’ye kadar uzanan çok sayıda yazlığın olduğu bu bölgede de irili ufaklı plajlar var. Ancak sakinliği tertemiz deniziyle Kadırga Koyu huzur bulabileceğiniz bir yer. Suyunun biraz soğuk olduğunu hatırlatalım. Çanakkale ya da Edremit uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Palamutbükü (Datça)

Palamutbükü

Datça ve çevresinde çok keyifli sahil bölgeleri var. Son yılarda Palamutbükü çok ünlü. Muhteşem bir deniz ve sakinlik isteyenler için iyi bir tercih. Ancak Ovabükü, Kargıkoyu, Hayıtbükü gibi denize girilecek başka yerler de var. Hatta fırsatınız varsa Selimiye köyüne de mutlaka gidin. Dalaman uçak biletlerine göz atmak için tıklayın.

Dalmaçya kıyıları

Dalmaçya Kıyıları

 

Bayram tatilini yurt dışında geçirmek isteyenler için Dalmaçya kıyılarını önerebiliriz. Hırvatistan kıyılarından başlayıp Karadağ ve Arnavutluk’a kadar giden bu sahiller görülmeye değer. Ancak eğer vizesiz gideyim derseniz o zaman Karadağ’a gitmeniz gerekir. Hırvatistan AB’ye üye olduğundan Schengen vizesi gerekiyor. Karadağ ya da Arnavutluk için Schengen vizesine gerek yok. Karadağ’ın başkenti Podgorica’ya uçmanız yeterli. Podgorica uçak biletleri için tıklayın.

Alanya (Kleopatra Plajı)

Türkiye Antalya Kleopatra Plajı

Alanya bir ucundan bir ucuna kadar kesintisiz sahili bulunan dünyaca ünlü bir tatil beldemiz. Her bütçeye göre hatta kumlu kayalık dilediğiniz her zevke göre de sahil bölgeleri var. En ünlüsü sarı kum plajıyla ünlü Kleopatra Plajı. Efsaneye göre Roma İmparatoru Antony Mısır Kraliçesi Kleopatra’ya Alanya’yı hediye ettiğinde her gün burada denize giriyormuş. İsmini de buradan aldığı biliniyor. Mavi bayraklı bu plajı yabancı turistler de çok seviyor.

Filyos (Zonguldak)

Filyos

Karadeniz bölgesine gidecekler için de seçenekler çok. Ancak en geniş sahili olan yerlerden biri Zonguldak’a bağlı Filyos sahilleri. Çok geniş bir sahili var. Tesis konusunda yetersiz kalabilir ancak bakir bir koy ve etrafında da gezilecek yerler var. Ankaralılar için de denize girilebilecek en yakın yerlerden biri. Karadeniz için Amasra İnkumu, Akçakoca Ceneviz Plajı tercih edilebilirken Samsun Atakum otellerinde tatil planlayanlar için de Atakum plajını önerebiliriz. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1483 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar