Banka kartı ve kredi kartını nasıl kullanalım?

tugbahacibayramoglu

Kredi kartı ve banka kartı kullanımında nasıl bir yol izliyorsunuz. Kredi kartı borçlarından yana şikayetçi misiniz? Yoksa tamamen peşin parayla mı alışveriş yapıyorsunuz. BKM Genel Müdürü Soner Canko, konuyla ilgili nasıl bir yol izleneceğine dair açıklamalar yaptı.

Canko, 50 TL ve altı alışverişlerde kredi kartı yerine banka kartı kullanılmasını tavsiye ediyor. Sizce nakit mi, kredi kartı mı kullanmalıyız? Soruya şöyle yanıt verebiliriz. Ödemelerinizi kredi kartıyla yaptığınızda hem yanınızda para taşıma zahmetinden kurtulursunuz hem de bankaların puan ve taksit avantajlarından yararlanabilirsiniz.

İçindekiler

Kredi kartında taksit ve puan avantajı

Özellikle yüklü miktarlarda alışverişlerde taksit yaptırmak size avantaj sağlayabilir. Çünkü artık pek çok ürünü peşin fiyatına taksitli alabiliyorsunuz. Hatta bazen bankalar kampanya yapıyor. Örneğin tatil satın aldığım tur şirketinin kullandığım kredi kartıyla anlaşması vardı. Ve peşin ödeme yerine kredi kartıyla ödeme yaptığım için tatilimi taksitli ve % 10 indirimli satın alabildim.

Bankaların benzer kampanyaları benzin alımlarında da çok oluyor. Kredi kartıyla benzin aldığınızda zaman zaman 40 ya da 50 TL’lik puan kazanabiliyorsunuz. Aynı şekilde market alışverişlerinde de benzer kampanyalar oluyor.

Gerekirse kartınızın limitini düşük tutun

Burada dikkat etmeniz gereken tek şey kredi kartınızdan dikkatsiz alışveriş yapmamak. Harcamalarınız kısıtlayamıyorsanız düşük limitli kredi kartı da kullanabilirsiniz. Hesabınızın bulunduğu banka kartıyla da düşük limitli harcamaları yapmak avantajlı olabilir. Böylece kredi kartınızın yükünü de hafifletmiş olursunuz. Banka ya da kredi kartı düzenli ve dikkatli kullanıldığında büyük kolaylık sağlıyor. Yine de kart kullanımında sorun yaşıyorsanız kredi kartı kullanımıyla ilgili dikkat edilmesi gereken 7 kural başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1486 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar