Alışverişi kredi kartıyla yapıyoruz

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Bankalararası Kart Merkezi, her yıl gerçekleştirdiği, Türkiye'deki kart kullanım alışkanlıklarını ortaya koyan Kart Monitör 2012 Araştırması'na göre, alışverişte en çok tercih edilen ödeme yöntemi yüzde 54 ile kredi kartı olurdu.

BKM’nin araştırmasına göre cüzdanımızdaki kart sayısı 1,8 adet ve aylık kullanım tutarı ise 751 TL oldu. Ancak gelir arttıkça kart sayısı ortalama 2,2 adede yükseliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 51’i tek kredi kartı kullandığını belirtirken, 3 veya daha fazla kredi kartı kullananların sayısı yüzde 22 oldu. Neredeyse tüm alışverişini kredi kartıyla yapanların oranı ise yüzde 15. Kredi kartı 4 yılda % 100 arttı yazısına da göz gezdirebilirsiniz.

Kart limiti erkeklerde daha yüksek

Cüzdanımızdaki kredi kartlarının limiti ise ortalama 3 bin 870 lira, erkeklerde ise ortalama limit 4 bin 511 TL. Her 100 kişiden 30’unun limiti 1.001 lira ile 2.000 lira arasında değişiyor. Kart kullanıcılarının yüzde 90’ı limitinin yüzde 80’ini aşmıyor.

100 TL üzeri kart kullanıyoruz

Araştırmaya katılanların yüzde 90'ı, alışveriş barajı 100 lirayı aşınca kart kullanmaya başlıyor. Her 4 kişiden biri, 101-300 lira arasındaki alışverişler için kredi kartı kullandığını belirtiyor. Konuyla ilgili kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken 7 kural başlıklı yazımıza da göz gezdirebilirsiniz.

En çok taksit beyaz eşyaya

Kredi kartı alırken ve kullanırken en dikkat edilen özellik, ne kadar çok taksit imkanı sağladığı ve kartın sunduğu ayrıcalıklar oldu. Kredi kartının taksitlendirme özelliğinin en çok kullanıldığı sektör yüzde 39'luk oran ile beyaz eşya sektörü olurken, beyaz eşyayı yüzde 35 ile giyim, aksesuar ve kuyum sektörü izledi.

Hediye için 50-100 TL arası bütçe

Araştırmaya katılanların, en çok bayram dönemlerinde alışveriş yaptığı ortaya çıkıyor. Özel gün alışverişleri içinde, yüzde 66'lık paya sahip olan bayramları, doğum günleri izliyor. Araştırmaya katılanların yüzde 33'ü yakınlarına yılbaşında ve bayramlarda hediye almak için en çok 50 ile 100 lira arasında bütçe ayırıyor. Bunu yüzde 25'lik pay ile 101-250 lira arası bütçe ayıranlar izliyor.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar