Tiran Otobüs Bileti Ara

Tiran Hakkında

Arnavutluk Cumhuriyeti'nin başkenti ve yüz ölçümü olarak ülkenin en büyük şehri olan Tiran, doğusunda Dajti ve kuzeybatısında Adriyatik Denizi'ne bakan bir vadi, dağ ve tepelerle çevrili. İstanbul’dan yaklaşık 767 km uzaklıkta konumlanan Tiran’a özel aracınızla veya hava yolu ile gitmeyecekseniz eğer otobüsle ulaşımı tercih edebilirsiniz. Ortalama 15 saat 30 dakikalık otobüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Tiran, Akdeniz’e yakınlığı ve Tiran Ovası'ndaki konumu ile Türkiye’den her yıl binlerce turistin ilgisini çekiyor. Geneline Akdeniz ikliminin hakim olduğu Tiran’da yaz dönemi sıcak ve kurak, kış ayları ise soğuk ve yağışlı geçiyor.

Avrupa'nın en güneşli şehirleri arasında yer alan Tiran’a Ankara, İzmir, Antalya gibi diğer büyükşehirlerden de aktarmalı veya aktarmasız olarak otobüsle ulaşmanız mümkün. Tiran’da gezilecek yerler listesinin başında gelen ve şehrin simgesi olan İskender Bey Heykeli ile Arnavutluk seyahatinize hızlı bir başlangıç yapabilirsiniz. Yaklaşık 40 bin metrekarelik bir alanın tam merkezinde konumlanan bu heykelin olduğu meydanın adı da İskender Bey Meydanı. Heykelin yanı sıra meydanın diğer bölgelerinde de pek çok tarihi yapıya denk gelmeniz olası. Arnavutluk’un geçmişi ile ilgili bilgi edinmek için en uygun yer olan Tiran Ulusal Tarih Müzesi’ni bir rehber eşliğinde gezebilir, İlkçağ ve Ortaçağ’dan günümüze dek ulaşan çok sayıda tarihi objeyi bizzat görebilirsiniz.

Osmanlı İmparatorluğu’nun Arnavutluk’ta hüküm sürdüğü dönemlerde inşa edilen ve halen daha şehrin en sembolik yapılarından biri olan Ethem Bey Camii’nden sonra 35 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek yapısı olan Saat Kulesi’ni görmeye gidebilirsiniz. Teleferik ile nefes kesen bir manzaraya şahit olmak içinse yönünüzü şehrin doğusunda yer alan ve 1600 metre yükseklikte bulunan Dajti Dağı’na çevirebilirsiniz. Sadece Türkiye’den değil, aynı zamanda Yunanistan, Sırbistan ve Üsküp’ten de otobüsle direkt olarak Tiran’a ulaşmanız muhtemel.

Dalmaçya kıyılarına çok yakın bir konumda bulunan Tiran’a gitmek için en uygun dönem ise eylül, ekim ve mayıs, haziran ayları. Şehir içi ulaşımın genellikle otobüs ve taksilerle sağlandığı Tiran’da birkaç günden fazla kalmayı planlıyorsanız, araç kiralama seçeneklerini değerlendirmeniz bütçe anlamında faydanıza olur. Arnavut kültürü ve Arnavut lezzetlerini keşfetmek için Tiran şehir merkezindeki yeme içme mekanlarına uğrayabilir, tavuk ciğeri ile yapılan meşhur Arnavut ciğeri, Arnavut böreği (byrek), Elbasan tava ve ünü ülke sınırlarını aşmış Tiran rakısını tadabilirsiniz.