Euro kullanmadan gezebileceğin Avrupa başkentleri

busraguzeller

Sen de Avrupa ülkelerine yapılacak yurt dışı seyahatlerinin biraz masraflı olacağını düşünenlerden misin? Aslında, Euro kullanılmadığı için bütçeni zorlamayacak Avrupa ülkeleri de var. Eğer yakınlarda güzel bir yurt dışı seyahatine çıkmak istiyorsan fakat henüz gideceğin rotaya karar veremediysen bugün hazırladığım içerikte senin için Euro kullanmadan gezebileceğin ve farklı deneyimlerle dolu Avrupa başkentlerine yer verdim. Söz konusu başkentlerdeki fiyatlar hakkında fikir sahibi olman için minik bir pahalılık endeksi, bu rotalarda görmen gereken yerler ve tatman gereken lezzetler de içeriğimde seni bekleyenlerden.

Önemli notlar

 • İçerikteki tüm fiyatlar 2022 yılı kasım ayına ait.
 • İçerikte verilen başkentler 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek fiyatına göre seçildi. Yazıda bu öğünün 1.000 TL’den uygun fiyatlı olduğu başkentlere yer verildi.
İçindekiler

Prag

Prag

Avrupa’nın en romantik ve her köşesi tarih kokan şehirlerinden Prag, para birimi Euro olmayan en güzel rotalardan biri.  Çek Cumhuriyeti ya da yeni adıyla Çekya, Avrupa Birliği üyelerinden olmasına rağmen hala kendi para birimini kullanıyor.

Çekya’nın para birimi: Çek Korunası

1 Çek Korunası = 0,79 Türk Lirası

Prag pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 50 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 155 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 770 TL

Görüldüğü gibi Prag’da fiyatlar uygun. Özellikle Euro’nun geçtiği bazı Avrupa şehirlerinde 2 kişilik akşam yemeğinin 1.250 TL’den daha pahalı olduğu düşünülürse seyahatin için Prag’ı seçerek uygun fiyatlı bir tatile doğru yola çıkabilirsin.

Prag’da mutlaka görmen gereken yerler listesi şöyle: Prag Kalesi, Karl Köprüsü, Astronomik Saat Kulesi, Aziz Vitus Katedrali, Dans Eden Ev ve Eski Kent Meydanı.

Prag’a gidersen mutlaka yemeni önerdiğim birkaç yemek de var. Domates soslu et yemeği rayska, ülkemizde bir dönem popüler olan makara tatlısına benzeyen yiyecek trdelnik, popüler sulu yemek çeşidi gulaş ve meyveyle servis edilen krep palačinky denemen gereken lezzetler. Prag uçak bileti alarak uygun fiyatlı ve lezzet dolu bir seyahate çıkabilirsin.

Uçak Bileti

Budapeşte

budapestesaray

Eğer uygun fiyatlı bir yurt dışı tatili yapmak istiyorsan farklı deneyimlerle dolu ve güzellikleriyle öne çıkan Budapeşte de tercih edebileceğin şehirlerden.  Bu durumda Macaristan’da Euro yerine farklı bir para biriminin kullanılmasının etkisi büyük.

Macaristan para birimi: Macar Forinti

1 Macar Forinti = 0,047 Türk Lirası

Budapeşte pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 30 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 120 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 660 TL

Sen de seyahatin için Avrupa’nın en güzel başkentlerinden Budapeşte’ye gideceksen Tuna Nehri kenarındaki binaların göz alıcı ışıklandırmalarını, Macaristan Parlamento Binası’nı, Buda Kalesi’ni ve Balıkçı Tabyası’nı görmelisin.

Budapeşte’de yemeni önereceğim yemeklerin bazıları Prag’da tatmanı önerdiğim yemeklerle aynı. Gulaş, makara tatlısına benzeyen Kürtőskalács, çikolatalı pasta dobos torta ve kırmızı biberli bir sosla hazırlanmış tavuk yemeği chicken paprikash tatmanı tavsiye ettiğim lezzetler. Budapeşte otelleri arasından bir tanesini seçerek keyifli bir tatil yapabilirsin.

Bükreş

bukressaray

Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen kendi para birimini kullanan bir başka ülke de Romanya. Bu sayede ülkenin başkenti Bükreş’e uygun fiyatlı bir seyahat mümkün oluyor.

Romanya para birimi: Rumen Leyi

1 Rumen Leyi= 3,93 Türk Lirası

Bükreş pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 45 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 200 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 785 TL

Seyahatin için Bükreş’e gitmeye karar verirsen şehirde gezmen gereken yerler şöyle: Parlamento Sarayı, Ateneum, Stavropoleos Manastırı, Arcul de Triumf Takı, Romanya Ulusal Sanat Müzesi ve Çeşmeci Parkı.

Tatmanı önerdiğim lezzetlerin başındaysa işkembe çorbası ciorba de burta, lezzetli köfte çeşidi chiftele, polentalı yan yemek mamaliga ve yaban mersinli peynirli tatlı papanaşi geliyor. Bükreş uçak bileti alarak seyahate çıkabilirsin.

Belgrad

Belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad da yeme içme fiyatlarının uygun olduğu bir şehir. Şehir içi taksi ulaşımı da oldukça ekonomik. Şehir, İstanbul’a uçakla yaklaşık 1 saat mesafede. Yani Sırbistan’ın başkenti Belgrad’ı uygun fiyatlı ve kolayca gidilebilecek bir şehir olduğu için sıradaki rotan olarak tercih edebilirsin.

Sırbistan para birimi: Sırp Dinarı

1 Sırp Dinarı = 0,16 Türk Lirası

Belgrad pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 34 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 150 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 590 TL

Belgrad’da görmeni önerdiğim yerler arasında Belgrad Kalesi, Aziz Sava Katedrali, Nikola Tesla Müzesi, Sırbistan Ulusal Müzesi ve Kneza Mihaila var.

Ajwar kahvaltılık sosu, lezzetli köfte cevapçiçi, mısır ekmeği proya ve daha birçok lezzet Belgrad’da tatman gerekenler.

Saraybosna

Başçarşı-Saraybosna

Balkanların en güzel şehirlerinden biri de Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna. Saraybosna sokaklarında gezerken farklı kültürel zenginlikleri görebileceğin bir şehir. Bu kentin sokaklarında en çok da Osmanlı Devleti’nin izlerini göreceksin. Şehirde yeme içme fiyatları diğer Avrupa başkentlerine kıyasla ekonomik.

Bosna Hersek para birimi: Bosna Hersek Markı

1 Bosna Hersek Markı= 9,88 Türk Lirası

Saraybosna pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 25 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 100 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 495 TL

Pahalılık endeksinden de görülebileceği gibi Saraybosna listemde yer verdiğim en uygun fiyatlı başkentlerden. Eğer sen de geçmişimizden izler görebileceğin uygun fiyatlı bir rotaya doğru yola çıkmak istersen seçimin kesinlikle Saraybosna olmalı. Saraybosna’ya gidersen Başçarşı, Latin Köprüsü, Gazi Hüsrev Bey Camisi görmen gereken başlıca yerler.

Bosna Hersek’te tatman gereken lezzetlerin başındaysa tabii ki Boşnak böreği geliyor. Trileçe, cevapi köfte, Boşnak mantısı klepe ve Boşnak kahvesi kave tatman gereken diğer lezzetler. Farklı deneyimlerle dolu keyifli bir tatil için tek ihtiyacın Saraybosna uçak bileti.

Üsküp

üsküp

Güneydoğu Avrupa’da yer alan ülkelerden Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp de güzellikleriyle, uygun fiyatlı yeme-içme seçenekleriyle Euro kullanmadan gezebileceğin Avrupa başkentleri listesinde yer almayı hak eden rotalardan. Dağlık bir bölgede yer alan başkent, Vardar Nehri’nin iki kıyısında konumlanmış. Nehir, şehri Eski Üsküp ve Yeni Üsküp diye ikiye ayırıyor. Nehrin bir yanı gökdelenlerle doluyken diğer yanı tarihi yapılarla dolu. Yani Üsküp gerçekten de farklı deneyimler içeren bir şehir.

Kuzey Makedonya para birimi: Kuzey Makedonya Dinarı

1 Kuzey Makedonya Dinarı = 0,31 Türk Lirası

Üsküp pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 30 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 110 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 470 TL

Üsküp’e gidersen gezilecek yerler listende Matka Kanyonu, Üsküp Türk Çarşısı, Taşköprü ve Üsküp Kalesi olmalı.

Üsküp’te tatman gerekenler ise şöyle: yumurtalı tatlı kaymaçina, Makedon usulü biber dolması ve lezzetli börek çeşitleri. Üsküp otelleri arasından seçimini yaparak keyif dolu ve uygun fiyatlı bir tatil yapabilirsin.

Kişinev

Kişinev

Avrupa’nın yemyeşil şehirleri listesi yapılacak olsa mutlaka listeye eklenecek başkentlerden Kişinev de Euro kullanmadan gezebileceğin rotalardan. Parklarla ve göllerle dolu bu şehirde uygun fiyatlı ve unutulmaz bir tatil yapabilirsin.

Moldova para birimi: Moldova Leyi

1 Moldova Leyi = 0,97 Türk Lirası

Kişinev pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 25 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 115 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 480 TL

Sen de sıradaki seyahatin için Kişinev’i tercih edersen bu şehirde yeşil rengin binbir tonunu görebilirsin. Zafer Kemeri, Stephen the Great Central Park, Moldova Ulusal Tarihi Müzesi, Ulusal Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi Kişinev’de gezilecek en önemli yerler.

Koyun çorbası, patlıcanın başrolde olduğu sebze yemeği manca, polenta, mısır unlu lezzetli yemek mamaliga başkentte seni bekleyen lezzetlerden. Yeşile doyacağın bir seyahat sana yalnızca bir Kişinev uçak bileti uzaklıkta.

Tiran

Tirana

Geldik listemizin son başkentine. Arnavutluk’un başkenti Tiran da kısa bir yurt dışı tatili yapmak isteyen seyahat severlerin tercih edebileceği rotalardan. Şehirdeki konaklama birimlerinin uygun fiyatlı olması da Tiran’a gitmeni avantajlı kılan sebeplerden bir diğeri.

Arnavutluk para birimi: Arnavutluk Leki

1 Arnavutluk Leki = 0,17 Türk Lirası

Tiran pahalılık endeksi

 • Cappuccino: 25 TL
 • Uygun fiyatlı restoranda akşam yemeği: 90 TL
 • 2 kişilik başlangıç, ana yemek ve tatlı içeren yemek: 660 TL

Görüldüğü gibi Tiran’da yeme içme fiyatları ülkemizdekinden bile uygun. Arnavutluk’un kalbi Tiran’a gitmeye karar verirsen Skanderbeg Meydanı, Ulusal Tarih Müzesi ve Hacı Ethem Bey Camisi mutlaka görmen gereken yerler.

Elbasan tava ve byrek ise şehirde tadılması gereken lezzetli yemekler. Tiran otelleri arasından bütçene uygun ve şehir merkezine yakın bir tanesini seçerek şehri keşfedebilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
183 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN