Euro kullanmadan gezebileceğin Avrupa başkentleri

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Artan döviz kurları nedeniyle Avrupa seyahatlerini geçici bir süre rafa kaldıranlar, o kadar da karamsar olmayın. Avrupa’da ekonomik tatil yapabileceğin hatta Euro’nun geçerli olmadığı, yeme içme fiyatlarının uygun olduğu pek çok ülke var. Euro kullanmadan gezebileceğin 6 Avrupa başkentine göz atmaya ne dersin?

Prag

Avrupa’nın en romantik, her köşesi tarih kokan şehri Prag’ı Euro kullanmadan gezebilirsin. Çek Cumhuriyeti ya da yeni adıyla Çekya, Avrupa Birliği üyesi ülke olmasına rağmen hala kendi para birimini kullanıyor. 1 Çek Korunası 0,25 Türk Lirası’na eşit. Prag çok turistik bir şehir olmasına rağmen yeme içme fiyatları, diğer Avrupa başkentlerine göre çok yüksek değil. Turistik yerlerde Euro ile alışveriş yapabilirsin ancak her yerde geçerli değil. Metro, ulaşım vs. için Çek Kronu bulundurman gerekir. Altın şehir Prag başlıklı yazımdan kenti gezmek için daha ayrıntılı bilgileri bulabilirsin.

 

Budapeşte

Macaristan’ın başkenti Budapeşte de uygun fiyatlarla gezilebilecek bir şehir. Bunda hiç şüphesiz Euro yerine Macar Forinti kullanılmasının etkisi var. 1 Macar Forinti yaklaşık 0,019 Türk Lirası tutuyor. Özellikle akşamları Tuna nehri kenarındaki görkemli binaların ışıklandırması görülmeye değer. Yazın ve bahar aylarında gidersen daha keyifli gezebilirsin. Köprüler ve ışıklar şehri Budapeşte başlıklı yazımda şehirle ilgili deneyimlerimi yazmıştım.

 

Bükreş

Avrupa Birliği’ne üye olmasına rağmen kendi para birimini kullanan bir başka ülkede Romanya. Romanya’da Rumen Ley’i kullanılıyor. 1 Rumen Ley’i 0,90 TL. Başkent Bükreş gezilecek tarihi yerlerin yanı sıra, uygun yeme içme fiyatlarıyla da cazip. Bükreş uçak biletlerine göz atmaya ne dersin?

Varşova

İkinci Dünya Savaşı’nın en ağır yıkımlarından birini yaşayan Varşova bugün adeta küllerinden doğmuş. Tarihi binaların savaşta ağır darbeler aldığı Varşova’da eski şehir yeniden onarılmış ve UNESCO tarafından Kültür Mirası Listesi’ne alınmış. Geniş meydanları tarihi binalarıyla son yıllarda birbiri ardına açılan ilginç kafe ve restoranlarıyla dikkat çeken Varşova için güzel bir seyahat programı yapılabilir. Polonya’nın para birimi Polonya Zlotisi. 1 Zloti yaklaşık olarak 1,48 TL yapıyor.

Belgrad

Sırbistan’ın başkenti Belgrad da yeme içme fiyatlarının uygun olduğu bir şehir. Şehir içi taksi ulaşımı da oldukça ekonomik. İstanbul’a uçakla yaklaşık 1 saat mesafede. Gezmesi rahat bir şehir. Turistik caddelerde çok sık mesafelerde döviz büfeleri var. Bir Türk Lirası yaklaşık 19 Sırp Dinarı ediyor. 1 doların karşılığı ise yaklaşık 105 dinar. Balkanların yükselen yıldızı Belgrad başlıklı yazımdan şehirle ilgili daha ayrıntılı bilgi alabilirsin.

Saraybosna

Balkanların bir başka ünlü şehri de Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna. Saraybosna sokaklarında gezerken farklı kültürel zenginlikleri görebileceğin bir şehir. En çok da Osmanlı izlerini görmek mümkün. Yeme içme fiyatları ekonomik. Bosna Hersek’in para birimi kısaca KM olarak adlandırılan Konvertbil Mark. 1 KM yaklaşık 3 TL yapıyor. 

Not: Para birimlerinin TL karşılığındaki değerleri farklılık gösterebilir.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar