• Anasayfa
  • Bilgi
  • Aşı pasaportu ile gidebileceğin vizesiz Avrupa ülkeleri

Aşı pasaportu ile gidebileceğin vizesiz Avrupa ülkeleri

bengisarihan

Pandemi döneminde dünya genelinde alınan kararlardan biri de ülkeler arasında uygulanan bazı uçuş yasaklarıydı. Ülkeler arası seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesiyle ise Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avrupa’daki vizesiz bazı ülkelere artık aşı pasaportu ile seyahat edebilir hale geldi. Peki bu ülkeler hangileri? Seni daha fazla merakta bırakmadan aşı pasaportu ile gidebileceğin vizesiz Avrupa ülkelerine bir bakalım.

İçindekiler

Aşı pasaportu nedir?

health pass

Öncelikle bahsetmiş olduğum aşı pasaportu hakkında kısa bir bilgi vermek istiyorum. Aşı pasaportu ya da diğer ismiyle aşı sertifikası salgınla mücadele döneminde yürürlüğe giren ve Avrupa Birliği’nde kabul gören yerlere seyahat etme olanağı sağlayan bir belge. Aşı pasaportu ismi verilen bu belge aslında normal pasaporttan farklı olarak COVID-19 aşısı olduğunu ispatlamak için kullanılıyor. Bu pasaport Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması ve e-Nabız üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın geliştirdiği Health Pass uygulamasına yönlendirilerek oluşturuluyor. Böylece aşı kartın AB uyumlu sertifika haline geliyor ve bu pasaportları kabul eden ülkelere seyahatlerini gerçekleştirebiliyorsun. Aşı pasaportunu nasıl alacağın hakkında ihtiyacın olan tüm bilgilere Health Pass nedir? yazımızdan ulaşabilirsin.

Uçak Bileti

1 – Sırbistan

belgrad

Avrupa ülkeleri içerisinde kültürel çeşitliliği ile dikkat çeken Sırbistan, ülkemizden vizesiz olarak seyahat edebileceğin uygun destinasyonlardan biri. Ülkenin başkenti Belgrad ve Sırbistan seyahat planları çoğunlukla bu şehre yapılıyor. Belgrad tarihi değerleri, kültürel çeşitliliği ile turistler tarafından oldukça seviliyor. Eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılmış olan şehirde tarihi keşif rotaları eski şehir sınırları içerisinde yer alıyor. Peki COVID-19 salgın döneminde Sırbistan’a nasıl gidilebiliyor?

Geçtiğimiz mayıs ayından itibaren Sırbistan’a gitmek için ülkemizde iki doz COVID-19 aşısı vurulmuş olmak yeterli. e-Nabız ya da HES uygulaması üzerinden aşı olduğunu belgeleyen aşı kartını aldığın takdirde, PCR testi ya da karantina zorunluluğu olmadan ülkeyi ziyaret edebiliyorsun. Sırbistan’a giriş esnasında sınır makamlarınca aşı pasaportunda yer alan karekod okutularak aşı belgen kontrol ediliyor. İki doz aşının bulunmaması halinde ise ülkeye girişten 72 saat önce yapılmış negatif PCR testi sonucunu sunmalısın.

2 – Ukrayna

Kiev

Özellikle bahar aylarının sevilen rotalarından olan Ukrayna, Türk vatandaşlarına uygun fiyatlı bir seyahat imkanı sunuyor. Ülkemizden vize ve pasaport olmadan yalnızca T.C. kimlik kartı ile kolaylıkla seyahat edilebiliyor olmanın da etkisiyle, Ukrayna çok daha cazip bir gezi rotası haline geldi. Ülkemizden Ukrayna’nın Lviv, Odessa, Kharkiv ve Kiev gibi tarihi şehirlerine direkt uçak seferleri bulunuyor. Tarihi değerlere, yemyeşil parklara, eğlenceli gece hayatına ve lezzetli mutfak kültürüne sahip tüm bu şehirlerde ise seni unutulmaz bir seyahat deneyimi bekliyor.

COVID-19 kapsamında aşı pasaportu ile Ukrayna’ya seyahat için ise iki doz COVID-19 aşısı olman gerekiyor. Ülkeye girişte iki doz COVID-19 aşısı olduğunu kanıtlayan resmi aşı sertifikası sayesinde 72 saat öncesinde alınmış negatif PCR testi ve karantina zorunluluğundan muaf olabiliyorsun. Bu şarta ek olarak ise Ukrayna’da kayıtlı olan bir sigorta şirketinden COVID-19 tedavisini karşılayan bir sigorta poliçesi yaptırman ve ülkeye girişte “Vdoma” uygulamasını yükleyerek kaydolma şartın bulunuyor. Seyahat öncesi Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmen gereken 6 şey yazıma göz atmayı unutma.

3 – Kuzey Makedonya

ohrid

Doğal güzellikleri ve yakın kültürü ile en sevilen Balkan rotalarından biri olan Kuzey Makedonya da aşı pasaportu ile vizesiz ziyaret edebileceğin bir diğer destinasyon. Başkent Üsküp başta olmak üzere, Ohrid, Bitola, Tetovo gibi şehirleri özellikle Balkan turuna çıkanlar tarafından ziyaret ediliyor. Ülkenin hem yemek kültürü hem de geleneklerinin bize oldukça yakın olması da ziyaret için tercih etmemizin baş sebeplerinden. Tabi Ohrid Gölü, Matka Kanyonu, Manastır, Tetovo ve Mavrova gibi keşif rotalarını da unutmamak gerek.

Kuzey Makedonya’ya zaten vizesiz seyahat edebiliyorduk ancak COVID-19 döneminde seyahat edebilmek için aşı pasaportu zorunlu hale getirildi. Buna göre en az iki doz COVID-19 aşısı yaptırdığını gösteren sertifikanı alman durumunda uçuştan 72 saat öncesinde alınmış negatif PCR testi ibraz etme zorunluluğun bulunmuyor.

4 – Kosova

priştine

Resmi ismiyle Kosova Cumhuriyeti olan bu Balkan ülkesi, çok da uzak olmayan bir tarih olan 2008 yılında Sırbistan’dan bağımsızlığını ilan etti. Tarihinde uzun yıllar boyu işgal altında kalan Kosova’nın başkenti Priştine. Priştine’nin yanı sıra ülkenin Pec ve Prizren isminde iki önemli şehri daha var. Özellikle ülkenin batısında yer alan Bjeshkët E Nemuna Milli Parkı, son dönemlerde oldukça popüler konumda. Kosova Ulusal Müzesi, meşhur saat kulesi, Aziz Nikola Ortodoks Kilisesi ve ilginç mimarisiyle dikkat çeken Ulusal Kütüphane, Priştine’de ziyaret edilebilecek yerlerden bazıları.

Gelelim pandemi döneminde Kosova’yı nasıl ziyaret edebileceğine. Kosova da pek çok Balkan ülkesi gibi sınırda 72 saat öncesinde alınmış negatif PCR testini zorunlu tutuyor. Bu testten muaf olmanın tek olanağı ise aşı pasaportu. Varıştan en az 15 gün önce tam olarak aşılandığını gösteren COVID-19 aşı sertifikanı alman durumunda ülkeyi ziyaret edebiliyorsun.

5 – Bosna Hersek

mostar

Bosna Hersek doğal güzellikleri ve tarihi değerleri ile görenlerin hayran kaldığı ülkelerden biri. Avrupa kıtasının güneydoğusunda yer alan bu güzel ülkenin başkenti ise Saraybosna. Turistik geziler için de daha çok başkent Saraybosna ve Mostar şehri tercih ediliyor. Bu şehirlerde özellikle görülmesi gereken yerlerin başında Başçarşı, Latin Köprüsü, Ulusal Kütüphane, Mostar Köprüsü ve Koski Mehmet Paşa Camii geliyor. Ülkeyi ziyaret etmek için en doğru dönem ise hiç şüphesiz bahar ve sonbahar ayları diyebilirim. Çünkü kışın bazen hava derecesi -20 hatta -30 bile olabiliyor.

Türkiye'den Bosna Hersek’e seyahat edebilmek için varıştan en az 14 gün önce düzenlenmiş iki doz COVID-19 aşı pasaportuna sahip olmak gerekiyor. Aksi halde 0 -72 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi ya da antijen testi zorunluluğu bulunuyor. Tüm bu koşulları sağlaman durumunda ülkeye gitmek için tek yapman gereken Saraybosna uçak bileti almak oluyor. Uçak içerisinde tüm yolcuların Sağlık Bilgi Formu doldurmaları gerekiyor.

6 – Azerbaycan

azerbaycan

Kardeş ülke Azerbaycan zengin kültürü ile tanınan destinasyonlardan biri. Ülkenin başkenti aynı zamanda en büyük şehri olan Bakü’ye Türkiye'den çok sayıda uçuş gerçekleştiriliyor. İş ya da seyahat amaçlı sık sık ziyaret edilen Azerbaycan’da ortak pek çok kültürel değere rastlamak mümkün. Modern mimarisiyle dikkat çeken Bakü ve diğer önemli kentlerinden Gence, turistik rotalarıyla meşhur şehirleri arasında yer alıyor. Azerbaycan ile 2020 yılında imzalanan bir protokol sayesinde, pasaport zorunluluğu olmadan yalnızca yeni çipli T.C. kimlik kartı ile ülkeyi seyahat edebilir hale geldik. Bu kolaylık sayesinde bugün Azerbaycan’a gidişlerimiz çok daha ekonomik ve rahat. Peki pandemi döneminde Azerbaycan’ı nasıl ziyaret edebilirsin?

Bunun için tam aşılanmış bir karekodlu COVID-19 aşı sertifikası veya karekodlu bir iyileşme sertifikasına sahip olmalısın. Ayrıca Azerbaycan Türk vatandaşlarına tek doz aşı eşliğinde 6 aydan eski olmayan pozitif olduğunu gösteren bir iyileşme sertifikası ile seyahat imkanı da sunuyor.

7 – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

girne

Doğası, tarihi, eğlenceli gece hayatı, plajları ve nefis mutfağı ile en çok da yaz aylarında ziyaret edilen ülkelerden biri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti. Çünkü ülkede yaz sezonu oldukça uzun sürüyor hatta ekim sonuna kadar rahatlıkla denize girilebiliyor. Kıbrıs’ın en sık ziyaret edilen şehirleri arasında ise Girne, Lefkoşa ve Gazimağusa başta geliyor. Ülkenin başkenti Lefkoşa’ya uçakla ulaşım sağlanırken, Gazimağusa ve Girne’ye ülkemizin güney kesiminden feribotla ulaşılabiliyor. Kıbrıs aynı zamanda T.C. vatandaşlarına vizesiz ve pasaportsuz seyahat imkanı sunan ülkelerden biri. Çipli T.C. kimlik kartın ile ülkeye kolaylıkla giriş yapabiliyorsun.

Pandemi döneminde ise KKTC’ye aşı sertifikası ile giriş için vurulan son doz aşının üzerinde en az 14 gün geçmiş olması gerekiyor. Sertifikan olmaması halinde ise 0 -72 saat içerisinde alınmış negatif PCR testi zorunluluğun bulunuyor. Test çıktılarının mutlaka karekodlu olması gerekiyor. Ayrıca uçuş öncesi KKTC Sağlık Bakalığı’na ait AdaPass isimli site üzerinden yolcu formunu doldurup, karekodlu fiziki çıktı alman gerekiyor. Bu site üzerinden alınmış karedekodlu fiziki çıktısı olmayan yolcular ülkeye kabul edilmiyor.

8 – Arnavutluk

durres

Uygun fiyatlı bir Avrupa seyahati düşünüyorsan Arnavutluk aradığın ülke olabilir. Vizesiz Balkan ülkelerinden biri olan Arnavutluk, ziyaretçilerini başkenti Tiran’da tarihi bir yolculuğa çıkarırken, yaz aylarında ise birbirinden güzel sahillerinde keyifli bir deniz tatili yaşatıyor. İyonya ve Adriyatik Denizi’ne kıyısı bulunan ülkede Durres, Ksamil, Saranda, Vlore ve Dhermi gibi yerleşim birimleri Arnavutluk plajlarının tadını çıkarmak isteyenler tarafından tercih ediliyor. Başkent Tiran’a en yakın plaj Durres şehrinde yer alıyor. Üstelik Arnavutluk aşı pasaportun ile kolaylıkla gidebileceğin ülkelerden biri.

Ülkeye gitmek için pasaportun ve kalkıştan en az 14 gün önce aşılarının tam olduğunu gösteren COVID-19 aşı pasaportunun olması yeterli. Aksi halde tıpkı pek çok Balkan ülkesinde olduğu gibi en fazla 72 saat önce yapılan negatif PCR testi veya 48 saat önce yapılan Antijen testi sunmalısın. Ülkeye girişlerde bu belgelerin yanı sıra herhangi bir form doldurman gerekmiyor.

9 – Gürcistan

batum

Karadeniz’de Artvin iline sınır komşusu olan Gürcistan, bahar ve yaz aylarında muhteşem bir seyahat deneyimi yaşatıyor. Özellikle de Karadeniz Bölgesi’nde yaşayanlar tarafından sıklıkla ziyaret edilen ülkede, ziyaretçiler çoğunlukla en yakın şehirlerinden Batum’u tercih ediyor. Batum’a uçakla, özel aracınla ya da otobüsle gidebiliyorsun. Üstelik pasaporta değil çipli T.C. kimlik kartının olması yeterli. Tüm bu olanaklar da Gürcistan seyahatlerini çok daha kolay hale getiriyor. Ülkemizin büyük şehirlerinden Batum’a direkt otobüsle ulaşım sağlanabiliyor. Yani bu seyahat için Batum otobüs bileti alman yeterli.

Pandemi döneminde Gürcistan’a giriş yapmak için ise COVID-19 aşılarının tam olduğunu göstersen aşı pasaportuna sahip olmalısın. Ayrıca bu belgenin İngilizce olması koşulu bulunuyor. Aşı pasaportuna sahip değilsen en fazla 72 saat önce yapılan negatif PCR testi veya 48 saat önce yapılan Antijen testi sunman gerekiyor.

10 – Moldova

moldova

Romanya ve Ukrayna ile sınır komşusu olan Moldova, Doğu Avrupa’nın küçük ülkelerinden biri. Ülke küçük olsa da tarihi ve doğal güzellik bakımından ziyaretçileri mutlu edecek pek çok keşif rotasına sahip. 1991 yılına kadar Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne bağlı olan Moldova’da, bugün hem Rus hem de Romen kültürünün etkileri göze çarpıyor. Seyahat için en ideal zamanların bahar ve yaz ayları olduğu ülkenin tek havalimanı başkent Kişinev’de yer alıyor. Başkentte Etnografya ve Doğa Tarihi Müzesi, Puşkin Müzesi ve Nativity Katedrali mutlaka görülmesi gereken tarihi yerlerin başında geliyor. Moldova da pasaportsuz ve vizesiz yalnızca çipli T.C. kimlik kartlarımızla ziyaret edebileceğin ülkelerden biri.

Pandemi döneminde ülkeye giriş için ise varıştan en az 14 gün önce tüm aşılarını olduğunu gösteren COVID-19 aşı pasaportuna sahip olman gerekiyor. Ülke bu belgeyi İngilizce, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rumence veya Rusça olarak sunulmasını istiyor. Eğer aşı pasaportun yok ise kalkıştan en fazla 72 saat önce yapılan negatif PCR testi sunman ve bir de epidemiyolojik form doldurman gerekiyor.

Ülkelerin seyahat kuralları hakkında daha detaylı bilgi için Yurt Dışı Uçuşlarda Ülkelerin Uyguladığı Kurallar yazımıza göz atmayı unutma.

Not: Ülkelere giriş kuralları, ülkelerin almış oldukları kararlara göre anlık olarak değişebiliyor  Bu nedenle seyahat öncesi tüm yolcuların ülkeye giriş koşulları hakkında detaylı bilgi için resmi kaynakları kontrol etmeleri gerekiyor.


bengisarihan
Bengi Sarihan
62 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN