• Anasayfa
  • Bilgi
  • Türk vatandaşlarına seyahat yasağı uygulamayan ülkeler

Türk vatandaşlarına seyahat yasağı uygulamayan ülkeler

tugbahacibayramoglu

Pandemi tüm dünyada seyahat planlarını alt üst etti. Ülkeler seyahat kurallarında sürekli değişikliğe gidiyor. Hatta sınırlarını yabancılara tamamen kapatan ülkeler bile var. Türkiye, dünyada karantina ya da PCR testi gibi kurallara olmadan ziyaret edilebilen az sayıda ülkeden biri. Türk vatandaşları da test ve karantina kuralları olmadan Sırbistan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Meksika, Brezilya ve Afganistan’ı ziyaret edebiliyor.

İçindekiler

Karantina ve PCR testi zorunluluğu yokseyahatdunya

Pandemi nedeniyle yurt dışı seyahatlerimize ara verdik. Birçok ülke 15 gün karantina ya da PCR testi gibi zorunluluklar getiriyor. Örneğin Almanya’ya gitmek için PCR testi zorunlu ve özel durumlar dışında turistik vize vermiyor. İngiltere de Türkiye’den dönüşlerde 15 gün karantina uygulanmasına başladı. Japonya bu süreçte vizesiz seyahati kaldırdı. Hollanda, Fransa ve bazı Avrupa ülkeleri turistik amaçlı Türk vatandaşlarının ziyaretlerini kabul etmiyor. Türkiye ise hiçbir havalimanında zorunlu test yaptırmıyor ve pandeminin ilk başında uygulanan ancak daha sonra kaldırılan zorunlu karantina kuralı da yok. Yurt dışından gelen yabancılar turistler herhangi bir kısıtlamaya tabi değil. 

Vizesiz de gidilebilirseyahatdunya2

Türk vatandaşları da karantinaya girmeden, PCR testi uygulamadan üstelik vizesiz Sırbistan’a gidebiliyor. Başkent Belgrad, Ekim Kasım aylarında seyahat etmek için oldukça keyifli bir yer. İstiklal Caddesi'nin bir benzeri Knize Mihailova Caddesi, muhteşem Sava ve Tuna nehri manzarasıyla Kalemegdan, Nikola Tesla Müzesi, görmen gereken yerlerin başında geliyor. Yazlık bölgesi Zemun da benim beğendiğim yerler arasında. Balkanların yükselen yıldızı Belgrad yazımızda daha ayrıntılı bilgiler var.

Uçak Bileti

Makedonya'da yabancılık çekmezsin

Başkent Üsküp, tarihi ve doğal güzellikleriyle görenleri kendine hayran bırakan Ohri, Makedonya’ya gidenlerin gezebilecekleri yerlerin başında geliyor. Kuzey Makedonya, kendini Türkiye'de hissedibeleceğin sıcaklıkla bir ülke. Üsküp çarşısında Türkçe konuşan esnafla alışveriş yaparken, ağız tadınıza uygun lezzetli yemek yerken, bu sıcaklığı fazlasıyla hissedebilirsin. Ohri'nin güzelliğini satırlara sığdırmak zor.  

Denize girmeye ne dersin?

Saranda kıyılarında hala denize girebileceğin Arnavutluk, vizesiz herhangi bir kısıtlama olmadan Türk vatandaşlarının gezebileceği ülkelerden biri. Başkent Tiran, Kuzey'de İskodra daha güney tarafında Saranda ve kıyı bölgeler Arnavutluk'a gidenlerin görmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Dünyada 8 ülke varSeyahat aşı

Türk vatandaşları vize ve başka kısıtlamalar olmadan Meksika, Brezilya, Moritanya ve Afganistan’a da gidebilir. Uluslararası Havayolu Taşımacılığı Birliği (IATA) verilerine göre seyahat kısıtlaması uygulamayan dünyada 8 ülke bulunuyor. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu bu ülkeler Sırbitan, Kuzey Makedonya, Arnavutluk, Brezilya, Meksika, Afganistan, Yemen ve Moritanya.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1482 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar