Harkiv Uçak Bileti Ara

Harkiv Hakkında

Kharkiv, Ukrayna’nın kuzeydoğusunda yer alan ikinci büyük şehir olmakla birlikte, Slobozhanshchyna adındaki tarihi bölgenin en büyük yerleşim yeridir. Şehrin çok eskilere uzanan geçmişini temsil eden küçük bir kalenin bulunduğu Kharkiv kenti yaklaşık 1,5 milyon nüfus barındırıyor. Kharkiv şehri, geniş caddeleri ve Sovyetler döneminden kalan eserleri ile oldukça ilgi çekiyor.

Bu eşsiz şehri gezmeye Avrupa’nın en büyük sekizinci, dünyanın ise en büyük on beşinci meydanı olan Özgürlük Meydan’ından (Plosad Svobodi) başlayabilirsiniz. Gündüzlerin sakin geçtiği bu şehirde, öğrenci nüfusunun fazlalığı gece hayatını renklendiriyor.

Ulaşımın rahatlıkla sağlandığı ve toplu taşımanın yaygın olduğu Kharkiv şehrinde konaklamanız için genellikle üç ve dört yıldızlı oteller bulunuyor. Aynı zamanda nemli ve karasal iklimin yaşandığı Kharkiv’de, kış ayları soğuk ve kar yağışlı, yaz ayları ise sıcak geçiyor.

Havalimanından Harkiv Şehir Merkezine Ulaşım

Kharkiv (Harkiv veya Harkov), Ukrayna’nın ikinci en büyük şehridir. Ülkenin kuzey doğusunda yer alan şehir, oldukça büyük bir nüfusa sahiptir. Büyük bir endüstri ve kültür merkezi olan Harkiv’in, şehir merkezi Özgürlük Meydanı, Avrupa’nın en büyük şehir meydanları arsındadır. Bu şehri ziyaret etmek isteyen yolcuları, Kharkiv Uluslararası Havalimanı karşılıyor.

Kharkiv, gerek karayolları, gerekse demiryollarıyla geniş bir ulaşım ağına sahiptir. Şehrin genel bölgelerine metro ile ulaşım mümkün olduğu gibi, otobüsler, tramvay, troleybüsler, minibüsler ve tren gibi toplu taşıma araçları da metronun ulaşmadığı bölgelere hizmet veriyor. Seferler sabah 05:00’den gece yarısına kadar sürse de, şehrin bazı bölümlerine saat akşam 09:00’dan sonra toplu taşıma aracı bulmakta zorluk çekebilirsiniz.

Şehir içi ulaşımın yanı sıra komşu şehirlere erişim sağlayan tren ve otobüs seferleri de düzenleniyor. Şehrin belli bölgelerinde ücretsiz wi-fi noktaları bulunuyor. Telefonunuzda internet erişiminiz yoksa, araçların sefer saatlerine bu noktalarda rahatça bakmanız mümkün. Eğer yolunuzu bulmakta güçlük çekiyorsanız bilet gişelerinden yardım alabilirsiniz. Bilet aldığınızda yolculuğunuz boyunca biletinizi yanınızda bulundurmayı unutmayın. Kontrole denk gelirseniz ceza ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Mesafe uzunluğuna göre bazı seferlerin daha yüksek ücretlendirildiğini hatırlatmakta fayda var. Tüm bunların haricinde şehir içi ulaşım için taksi ve araç kiralama seçeneklerinden faydalanarak gitmek istediğiniz yere daha pratik bir ulaşım sağlayabilirsiniz. Kharkiv Uluslararası Havalimanı, şehrin güneydoğusu yönünde 12,5 km uzaklığında bulunuyor. Havalimanından şehir içine ulaşım için çeşitli seçenekler mevcut. Ancak şehrin istediğiniz her bölümüne toplu taşıma araçlarıyla tek seferde gitmeniz mümkün olmayabilir. Otobüs, troleybüs veya minibüs alternatiflerinden birini kullanarak, vardığınız noktadan aktarma yapmanız gerekebilir. Dilerseniz havalimanında taksi veya araç kiralama opsiyonlarından da faydalanabiliyorsunuz.

Otobüs

Havalimanından hareket eden 115 numaralı otobüs, Prospekt Haharina metro istasyonuna, ve 119 numaralı otobüs ise Peremohy durağına kadar sefer yapıyorlar. Otobüs, şehir içi ulaşımda çok önemli bir yere sahip. Şehir genelinde hizmet veren çok sayıda otobüs hattı var. Otobüs ile hemen hemen şehrin her bölgesine erişebiliyorsunuz.

Troleybüs

Havalimanının hemen yakınında bulunan 3 numaralı troleybüsü kullanarak Zirka Sineması, Kuznyechna Sokağı veya Hamarnyka Sokağı duraklarına ulaşmanız mümkün. Şehir boyunca sefer yapan otuzdan fazla troleybüs hattı bulunuyor.

Minibüs

Ukrayna’da Marshrutka olarak da bilinen araçlar, şehir içi ulaşımda besleme hatlar olarak kullanılan minibüslerdir. 225 ve 152 numaralı minibüsler, havalimanından hareket ederek Akademia Barabashova metro istasyonuna kadar sefer yapıyorlar.

Tramvay

Tramvay da şehir içi ulaşımda sık kullanılan bir seçenek. Şehir içinde sefer yapan yirmiye yakın tramvay seferi bulunuyor. Kharkiv’in hemen hemen her sokağından tramvay geçiyor. 2 ve 15 numaralı tramvay hatları Özgürlük Meydanı’ndan kalkıyor. Havalimanından doğrudan bir tramvay seferi bulunmuyor. Ancak havalimanından troleybüs, tramvay veya otobüsle şehrin herhangi bir bölgesine ulaştıysanız tramvayı aktarma amacıyla kullanabilirsiniz.

Metro

Havalimanından indikten sonra metroya erişebilmek için 115 ve 119 numaralı otobüsleri kullanmak gerekiyor. Prospekt Haharina metro istasyonuna ulaştıktan sonra metro hatları arasında aktarma yaparak şehrin istediğiniz bölümüne seyahat etmeniz mümkün. Veya havalimanından hareket eden minibüslere binerek Akademia Barabashova metro istasyonunda da inebilirsiniz. Metro, günün işlek saatlerinde iki üç dakikada bir, sakin saatlerde ise beş on dakikalık aralıklarla sefer yapıyor. En uzun metro hattının sefer süresi yaklaşık olarak kırk beş dakika. Yani metro ile gitmek istediğiniz yere çok kısa bir süre içerisinde ulaşmanız mümkün. Metroya binmek için istasyon yanında bulunan makinelerden mavi jeton almanız gerekiyor.

Kharkiv’de toplam üç adet metro hattı bulunuyor: Kholodnohirsko-Zavodska, Saltivska ve Oleksiivska. Kırmızı hat olarak geçen 1 numaralı hat, Kholodnaya Gora ve Proletarskaya istasyonları arasında sefer yapıyor.

Kırmızı hattın Tsentralny Rynok istasyonundan mavi hatta, Zavod im. Malysheva istasyonundan yeşil hatta aktarma imkanı bulunuyor.

Mavi hat olarak geçen 2 numaralı hat, Tsentralny Rynok ile Geroev Truda istasyonları arasında sefer yapıyor. Mavi hattın ilk durağından kırmızı hatta, Universitet-Gosprom istasyonundan yeşil hatta aktarma imkanı bulunuyor.

Yeşil hat olarak geçen 3 numaralı hat, Zavod im. Malysheva ile Prospekt Pobedy istasyonları arasında sefer yapıyor. Yeşil hattın ilk durağından kırmızı hatta, Universitet-Gosprom istasyonundan ise mavi hatta aktarma imkanı bulunuyor.

Tren

Kharkiv-Passazhyrskyi, Kharkiv’in merkezi tren istasyonu ve Özgürlük Meydanı’na oldukça yakın bir mesafede. Kırmızı hat üzerinde bulunan Pivdenny Vokzal metro istasyonu, merkezi tren istasyonuna bağlanıyor. Tren, şehir içi ulaşımdan ziyade komşu şehirlere yolculuk etmek için kullanılıyor. Trenlerin Avrupa geneline kıyasla yavaş olmasına karşın fiyatları oldukça uygun.

Taksi

Kharkiv’de taksiyi kullanarak istediğiniz yere daha hızlı ulaşabilirsiniz. Havalimanından indikten sonra hemen yakınındaki duraktan taksi bulabilirsiniz. Şehir içinde de çeşitli taksi durakları bulunuyor. Şirketine göre sundukları hizmet kalitesi değiştiği gibi, ona oranla ücretleri de fark edebiliyor.

Araç Kiralama

Kharkiv Uluslararası Havalimanı’nın içinde yer alan Rent A Car firmasından araç kiralayabilirsiniz. Böylelikle çok daha konforlu ve özgür bir seyahat imkanınız olacaktır. Dilerseniz şehir içine indikten sonra da araç kiralayabilir veya yolculuğunuzdan önce internetten rezervasyon yöntemiyle de önceden aracınızı hazırlatabilirsiniz.

26 Mar 2017 Tarihinde Güncellenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Harkiv uçak bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?

Enuygun, Harkiv varış noktasına tercih ettiğiniz kalkış noktasından uçuşu olan tüm hava yollarının anlık verilerini direkt olarak çeker ve karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için tüm Harkiv uçuşlarını bir arada görebilir ve en uygun uçak biletini tercih edebilirsiniz.

Harkiv uçuşları hangi havalimanına düzenleniyor?

Harkiv uçuşları Kharkiv Intl. Havalimanı'na düzenleniyor.

Harkiv yolculuğu uçakla kaç saat sürüyor?

Adana-Harkiv 1 saat 40 dakika, Ankara-Harkiv 1 saat 20 dakika, Antalya-Harkiv 1 saat 50 dakika, Bodrum-Harkiv 2 saat, Gaziantep-Harkiv 1 saat 40 dakika, İstanbul-Harkiv 1 saat 20 dakika, İzmir-Harkiv 1 saat 50 dakika, Trabzon-Harkiv 1 saat 10 dakika sürüyor.

Harkiv Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Çar
7ºC
16ºC
Çar
Per
9ºC
17ºC
Per
Cum
9ºC
17ºC
Cum
Cmt
9ºC
17ºC
Cmt
Paz
7ºC
12ºC
Paz
Uçuş Süreleri
1s 40dk
1s 20dk
1s 50dk
1s 40dk
1s 20dk
1s 50dk
1s 10dk
Haritada Görüntüle
Harkiv Alternatif Ulaşım
Para birimi