Kazablanka Uçak Bileti Ara

* Uçak bileti fiyatları anlık olarak değişiklik gösterebilir.

Kazablanka Hakkında

Kazablanka, Fas’ın 4 milyona yakın nüfusuyla en büyük ve en turistik kentidir. İsmi İspanyolca’da ‘Beyaz Ev’ anlamına gelir. Atlas Okyanusu kıyısındaki bu tarihi liman şehri, ismiyle aynı ada sahip Hollywood yapımı film ile ünlü olmuştur. Bir aşk hikayesini anlatan bu filmden sonra kentin ünü giderek artmıştır.
 
Şehirde görülmesi gereken tarihi yapımı çoktur ancak en ünlü eseri çok eski bir tarihi olmasa da dünyanın en büyük 3. Camisi olan Kral 2. Hasan Camisidir. Cami oldukça görkemlidir ve minareleri yuvarlak değil dört köşelidir. Avlusu ile birlikte camide aynı anda 80 bin kişi namaz kılabiliyor. Eski şehir Medina bölgesi filmlerden tanıdık gelen bölge. Daracık labirent gibi sokaklar ve dükkanlar renkli işlemeli süsler Fas’a özgü manzaralardan bir tanesi. Arap, İspanyol, Portekiz ve Fransızların hüküm sürdüğü Kazablanka çok kültürlü bir şehir görünümü verir. Kentte Arapçanın yanı sıra Fransızca da kullanılır.

Eski şehrin yanı sıra Kazablanca, 1755 yılında depremden hasar görünce Paris Güzel Sanatlar Akademisi mimarlarının modern şehircilik teorilerini öğrendiği bir yer olarak ünlenmiş. Burası Yeni Şehir ( Kentin en lüks caddesi Korniş caddesi. Burada villalar ve oldukça görkemli malikaneler var. Bar, cafe, restoran gibi turistik yerler genelde burada yer alıyor. Place Mohammed Meydanı kentin idare merkezidir burada Fas ve Fransız mimarisinden eserler bulabilirsiniz. Kentte ayrıca Twin Center, La Ligue Arabe parkı, Anfa, Fransız limanı gibi yerler gezilebilir.
 
Kazablanka’da ılıman bir iklim vardır. Denizin de etkisiyle kışlar ılık geçer. Ancak yazlar sıcak ve kurak geçer. Gece gündüz arasındaki sıcaklık farkı yüksektir. Gezmek için enuygun zamanların ilkbahar ve sonbalar ayları olduğunu söyleyebiliriz. Kazablanka’da Mohammed V Uluslararası Havaalanı hizmet verir. Şehrin 30 km uzağındaki havaalanından kent merkezine tren, otobüs ya da taksi ile ulaşım sağlayabilirsiniz.
 
 

 

Havalimanından Kazablanka Şehir Merkezine Ulaşım

Anfa Havalimanı

Fas’ın Nouoceur bölgesinde Kazablanka şehir merkezine 33 kilometre uzaklıkta Mohammed V Havalimanı bulunuyor. Fas’ın en işlek havalimanı olma özelliğini taşıyan Mohammed V Havalimanı'ndan şehirlerarası ve uluslararası uçuşlar düzenlemekle birlikte, havalimanı ülkeye çok sayıda yolcuyu taşıyarak öne çıkıyor.

Mohammed V Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için farklı seçenekler olmakla birlikte, karayolu ve demiryolu ile ulaşılabilir Dünyanın çok sayıda ülkesine uçuşlar düzenlenen Mohammed V Havalimanı’ndan rahatlıkla direkt ve aktarmalı olarak uçabilir ve havalimanındaki sayısız hizmetten faydalanabilirsiniz.

Taksi

Taksi, Mohammed V Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için kullanabileceğiniz en kolay seçenek. Uçağınız indiği andan itibaren bulabileceğiniz taksiler ile şehir merkezine kısa sürede gidebilirsiniz. Trafiğin yoğun olmaması da şehir merkezine hızlıca gitmeniz için bir etken.

Otobüs

Mohammed V Havalimanı’ndan şehir merkezine gitmek için bir diğer ulaşım seçeneği otobüsler. CTM firmasının düzenlediği otobüslere binerek yaklaşık bir saatlik bir yolculuğun ardından kendinizi şehir merkezinde bulabilirsiniz.

Tren

Şehir merkezine gitmek için trenler hem ekonomik hem kolay bir seçenek olabilir. Mohammed V Havalimanı’ndaki 1 numaralı terminal binasından binebileceğiniz trenler ile şehir merkezine rahatlıkla gidebilirsiniz. Sabah saat 7’den gece 11’e kadar hizmetinizde olan trenler ile yaklaşık bir saat gibi bir sürede şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Araç Kiralama

Şehir merkezine gitmek için diğer bir seçeneğiniz ise araç kiralama. Mohammed V Havalimanı’nda bulunan araç kiralama ofislerinden kiraladığınız araçlar ile şehir merkezine konforlu şekilde gidebilirsiniz. Şoförlü veya şoförsüz kiralayabileceğiniz araçları kent merkezindeki araç kiralama ofislerine teslim edebilirsiniz.

08/05/2017 Tarihinde Güncellenmiştir.
Kazablanka Ortalama Sıcaklık
Gün
Min
Maks
Sal
12ºC
20ºC
Sal
Çar
11ºC
21ºC
Çar
Per
11ºC
23ºC
Per
Cum
14ºC
25ºC
Cum
Cmt
16ºC
28ºC
Cmt
Uçuş Süreleri
Haritada Görüntüle
Para birimi
x