Yurt dışında ucuza tatil için 5 harika ülke

muratekinay

Yurt dışına çıkıp farklı ülkeler görmek istiyor ama bu arada neredeyse küçük bir servet harcamaktan çekiniyor musunuz? O zaman iyi bir haberimiz var! Başta kulağa biraz zor gibi gelse de hem ülkemizin dışında farklı ülkeleri görerek yepyeni deneyimler yaşayabilir hem de bunu yaparken bütçenizi zorlamadan tatilinizi tamamlayabilirsiniz. Sahip olduğu muhteşem güzelliklerini keşfederken fazla para harcamadan gezebileceğiniz yerler nereler?

İçindekiler

1- Macaristan

Başkenti Budapeşte ile olduğu kadar nefis tatlarıyla ve şifa kaynağı kaplıcalarıyla da her yaştan gezgini cezbeden Macaristan özellikle Avrupa ülkeleri arasında bütçe dostu ülkeler arasında sayılabilir. Macaristan’a yoğun geçen yaz ve yeni yıl gibi dönemlerin dışında geldiğinizde özellikle küçk şehirlerinde sınırlı bir bütçeyle de pek çok yeri kolaca gezip dolaşabilir, günlük ortalama 100 – 120 TL’ye kalabileceğiniz oteller bulabilirsiniz. Ülkenin başkenti Budapeşte’ye uçuşları karşılaştırmak isterseniz tıklayın. Şehirde görülmesi gereken başlıca yerler ve ipuçları da Budapeşte şehir rehberimizde!

Macaristan

Uçak Bileti

2- Tayland

Maymunlarla birlikte yüzebileceğiniz hatta onları besleyebileceğiniz plajlar, devasa tapınaklar, birbirinden renkli yüzen pazarlar ve daha fazlası… Konum olarak biraz uzak olsa da vizesiz tatil olanağı ve uygun fiyatlarıyla bir o kadar yaklaşan Tayland’a ilk kez geldiğinizde hediyelik eşya alırken göreceğiniz ucuzluk karşısında etiketlere şaşırmamanız son derece zor! Konaklama ve ulaşım giderlerinin de düşük olduğu ülkede sadece birkaç dolara masaj yaptırabilir ve rahatınıza bakabilirsiniz. Vize almadan, sadece pasaportunuzla yollarına düşebileceğiniz Tayland’ın başkenti Bangkok’a en uygun uçuşlar burada!

Tayland

3- Ukrayna

Uçaktan iner inmez havalimanında döviz bozdurmaya gittiğinizde alacağınız neredeyse bir tomar para Ukrayna’nın ucuzluğuyla ilgili fikir vermeye yeten ilk işaretlerden biri. Ülkede çok lüks bir restorana gittiğinizde ve pahalı yemeklerden sipariş ettiğinizde bile birçok Avrupa ülkesine kısayla tahmininizden daha az ödeyerek çıkabilirsiniz. Üstelik gece kulüpleri ve alkol de tıpkı mağazalar ve pazarlar gibi son derece uygun fiyatlı. Yani sözün özü bir de ucuz bilet yakalayabilirseniz, başkent Kiev’in ve ülkenin diğer şehirlerinin yoluna düşmemeniz için hiçbir neden yok! Kharkiv, Odessa veya Lviv gibi popüler Ukrayna kentlerine en uygun uçuşlar burada! Ukrayna ile ilgili bilmeniz gerekenler için ise bu önerilere göz atmayı unutmayın.

Ukrayna

4- Vietnam

Uzak Doğu’nun fazla göze çarpmayan ülkesi Vietnam son derece düşük yeme içme, konaklama ve alışveriş maliyetleriyle özellikle uzun dönemli bir tatil planlayanların gözdesi. Ho Chi Minh gibi yerlerde şehir yaşamını tüm canlılığı ile yaşayabilir, başkent Hanoi’den birkaç saat uzaklıktaki Ha Long Koyu’nda ise zümrüt yeşili sularda teknelerle dolaşabilirsiniz. En güzeli ise tüm bunları yaparken paranızın büyük bir bölümünün banka hesabınızda kalacağını bilmek! Vietnam’da macera dolu günler geçirmek için önce ülkenin başkentinde gezilecek yerlere göz atmak isterseniz tıklayın yeter!

Viatnam

5- Romanya

Sadece masallarda geçen efsanevi bir karakter olarak bilinse de aslında gerçekte yaşayan ve Kont Drakula’ya ilham kaynağı olan Vlad Tepeş’in ülkesi Romanya’ya ne dersiniz? Bize hem yakın hem de son derece uygun fiyatlarıyla dikkate değer ülkelerden Romanya’nın yemyeşil vadileri arasında uzanan yollarında aracınızı kullanırken kendinizi çok farklı bir gezegende seyahate çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Bükreş, Braşov, Köstence gibi şehirlerde veya Transilvanya olarak bilinen muhteşem doğasına yapacağınız yolculuklarda geceliği ortalama 50-60 TL’ye bile kalabileceğiniz harika oteller bulabilirsiniz. Yeme içme ve diğer giderler de hesaba katıldığında günlük ortalama 100-120 TL gibi bir bütçe ile Romanya’da keyifli ve eğlenceli bir tatil yapabilirsiniz. Kış sporlarına ilgiliyseniz, özellikle Braşov ve çevresinde kayak yapabileceğiniz harika merkezler bulabilirsiniz. Yaz aylarında ise bölge yayla turizmiyle hareketli günler geçiriyor. Romanya’yı başkent Bükreş’ten başlayarak keşfetmek için tıklayın ve şehre uçuşları karşılaştırın. Şehre geldiğinizde tadına bakabileceğiniz yerel lezzetler ise Bükreş’te ne yenir ne içilir galerimizde.

Romanya


muratekinay
Murat Ekinay
455 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN