Zile Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Zile Hakkında

Geçmişi günümüzden 7 bin yıl öncesine uzanan Zile, Tokat şehir merkezine 62 kilometre uzaklıkta yer alan bir ilçe. Anadolu coğrafyasının en eski yerleşim alanlarından biri olan Zile’nin kadim tarihi boyunca Persler, Frigler, Romalılar, Pontus Rumları ve Bizanslılar başta olmak üzere sayısız medeniyeti ağırladığı biliniyor. Bölgede gerçekleşen kazılarda ayrıca Danişmentliler, Osmanlılar ve İlhanlılara ait bazı parçalara rastlanması da ilçenin ne denli zengin bir coğrafya üzerinde bulunduğunu kanıtlar nitelikte. Geçmişten bu yana pek çok sanatçı ve şairi yetiştiren Zile’nin çevresi bereketli tarım arazileriyle çevrili. Üstelik Yeşilırmak’ın kollarından olan Hotan Deresi de ilçenin hemen yakınından geçiyor. 

Antik çağlarda inşa edilen heybetli Zile Kalesi, halen tüm ihtişamıyla ilçe merkezinde yükseliyor. Romalılar döneminde yaptırılan kale, eski bir saat kulesi ile su sarnıcına ve küçük bir antik tiyatroya ev sahipliği yapıyor. Jül Sezar tarafından söylenen ve tarihin en ünlü sözlerinden biri olarak anılan ‘’Veni-Vidi-Vici’’ yani ‘’Geldim-Gördüm-Yendim’’ sözünün tam olarak burada dile getirildiği tahmin ediliyor. İlçe merkezine hakim bir noktada yer alan kaleden ayrıca nefes kesen Zile manzarasını seyretmenin keyfini yaşayabilirsiniz. İlçenin yakınlarında yer alan Maşat Höyük ise Hititler döneminden kalan bazı eski eserlerin bulunduğu tarihi bölge olması nedeniyle önemli. Özellikle topraktan yapılan enteresan şekilli kaplar burada rastlanan muazzam kalıntılardan bazıları. Maşat Höyük kazıları sırasında elde edilen eserlerin bir kısmı ise Tokat Müzesi’nde ziyaretçileri bekliyor. 

Zile’nin merkezinde gezerken 1200’lü yılların ortalarında inşa edilen Ulu Camii gibi eserleri de muhakkak görmelisiniz. Külah şeklinde tasarlanan ilginç minaresiyle ziyaretçileri şaşırtan cami, kurşunla kaplanan göz alıcı kubbesiyle dikkat çekiyor. Yörede bilinen diğer ismi ile ‘’Taş Köprü Camii’’ olarak da anılan Elbaşoğlu Camii ise kesme taş kullanılarak yapılan bir başka muazzam eser. Özellikle sanat eserini andıran hat örnekleri ve adeta usta işçiliğin göstergesi sayılan ahşap sütunlarıyla ziyaretçileri hayran bırakan yapı, 1800’lü yılların başından beri Zile’de yükselmeye devam ediyor. İlçede ayrıca yüksek tavanıyla dikkat çeken Beyazıt Bestami Camii ile günümüzde de yöre halkı tarafından sıkça ziyaret edilen Şeyh Nusreddin Türbesi’ni görebilirsiniz. Zile’de gezerken ilçenin meşhur pekmezini, kömesini, pestilini ve leblebisini tadabilir hatta bunlardan bazılarını paket yaptırarak yanınıza alabilirsiniz.

Zile Otogarı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Tokat merkezine 60 km uzaklıktaki Zile ilçesinin merkezinin biraz dışında yer alan Zile Otogarı, Nato Yolu üzerinde bulunuyor. Zile, küçük bir ilçe olduğundan aceleniz yoksa otogardan yürüyerek ilçe merkezine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Belediye otobüsleri, minibüsler ve taksileri kullanarak da Zile merkezine, Tokat’a, çevre ilçe ve köylere de kısa sürede otogardan gidebilirsiniz.

Belediye Otobüsleri

Zile belediye otobüsleri, hemen her mahallede ve caddede durağı bulunduğu için yolcular tarafından sıkça tercih edilen ulaşım araçlarından. Nato Yolu ve otogar içindeki duraklarından her yarım saatte bir hareket eden belediye otobüsleri ile Zile Kalesi, Zile Devlet Hastanesi Büyük Zile Oteli Zile Belediyesi ve Alpaslan Türkeş Bulvarı gibi merkezi noktalara ve turistik yerlere kısa sürede gitmeniz mümkün.

Minibüsler

Otogar çevresinde duraklarını kolayca bulabileceğiniz Zile içi hizmet veren minibüsleri ile hem Sakarya Caddesi, Amasya Caddesi, İsmet İnönü Caddesi ve Ergenekon Caddesi gibi büyük caddelere hem de Yunus Emre Mahallesi, Şeyh Ali Mahallesi, Bahçelievler Mahallesi ve Kahya Mahallesi gibi binlerce nüfusa sahip mahallere ulaşabilirsiniz.

İlçeler arası hizmet veren minibüslerle ise başta Tokat olmak üzere Evrenköy, Güzelbeyli, Yalınyazı ve Yıldıztepe gibi Zile beldelerine ve Hamide, Turhal, Ulutepe ve Şenyurt gibi komşu ilçelere her yarım saatte bir gitme şansınız var.

Taksi

Zile Otogarı önünde her saat taksi bulunuyor. İlçede mesafeler oldukça yakın olduğu için ekonomik fiyatlarla ve hızlı bir şekilde otogardan istediğiniz her yere taksi kullanarak gidebilirsiniz. Otogara yakın olan, 0356 317 13 91 numaralı Zümrüt Taksi’den de 24 saat taksi çağırabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Zile Terminali’ne Ulaşım

Tokat sınırlarında yer alan ilçelerden Zile’de seyahat edenlere hizmet veren terminale toplu taşıma araçlarıyla 10 dakikada ulaşılabiliyor. Her yıl özellikle yakın yerleşimlerden düzenlenen pek çok sefere ev sahipliği yapan terminale ayrıca taksi ve servislerle de erişebilir, bu sayede yolculuğunuzu daha pratik hale getirme fırsatı bulabilirsiniz. 

Otobüs 

Merkezden kalkan otobüslere bindiğinizde 10 dakika içinde Zile Terminali’ne ulaşmanız mümkün. Üstelik sene boyunca hizmet veren bu araçlar son derece ekonomik ve konforlu. İlçenin çeşitli noktalarında bulunan duraklarda bekleyerek gün boyunca belirli aralıklarla hareket eden otobüslerden yararlanabilirsiniz. 

Servis Aracı 

İlçeye sefer düzenleyen firmaların servislerine bindiğinizde 10-15 dakika içinde Zile Terminali’nin girişine kadar erişebilirsiniz. Üstelik ücret ödemeden bu araçlardan faydalanmanız mümkün. Dilerseniz civarda bulunan diğer ilçelerden terminale gelirken yine servis olanaklarını değerlendirebilirsiniz.

Taksi 

Terminalin yakınlarında yer alan duraklardan taksiye binmek ise merkezden Zile Terminali’ne konforlu ulaşım konusunda tercih edebileceğiniz bir başka alternatif. Bölgede faaliyet gösteren duraklardan direkt olarak araç isteyebilir ve bu sayede seyahatinizin öncesinde zaman kazanabilirsiniz.

Minibüs

Minibüsler, Zile’nin merkezinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıktaki terminale hızlıca erişmeyi sağlayan seçenekler arasında. Gün boyunca seferleri devam eden bu araçlarla hem kolay hem de bütçenizi zorlamayacak bir yolculuğun sonrasında terminale gelebilirsiniz. 

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Zile Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Zile
220 TL1712 sa 57 dk
roomİzmir - Zile
170 TL1
roomAnkara - Zile
230 TL25 sa 52 dk
roomBursa - Zile
130 TL110 sa 30 dk
roomAntalya - Zile
185 TL1
roomEskişehir - Zile
120 TL18 sa 30 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Zile otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Zile otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Zile otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Zile yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Zile 11 saat 30 dakika , İzmir - Zile 15 saat , Ankara - Zile 6 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Zile seferleri bulunuyor?
expand_more
Tokat Kale Seyahat, Net Turizm, Zile Can Turizm Türkiye’nin birçok şehrinden Zile seferleri düzenliyor.
expand_less