Malatya Otobüs Bileti Ara

Malatya Hakkında

Tarihi ticaret yollarının merkezindeki konumu sayesinde geçmiş yüzyıllar boyunca pek çok medeniyeti ağırlayan Malatya, günümüzde daha çok meşhur kayısısı ile biliniyor. Nüfusu 800 bine yaklaşan şehir, Doğu Anadolu Bölgesi’nin sınırlarında yer alıyor. Barındırdığı doğal ve tarihi güzelliklerle ziyaretçilerini hayran bırakan Malatya’da gezinize geleneksel evleri görerek başlayabilirsiniz. Tarihi Malatya Kalesi’nin uzantısı olan eski surlar, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı ve Hacı Yusuf adıyla da bilinen Yeni Camii şehirdeki diğer belli başlı turistik noktalardan. Eğer Malatya geziniz sırasında doğal güzelliklere vakit ayırmak isterseniz, seyir terası ile dikkat çeken Levent Vadisi’ne ve yemyeşil bir atmosferle ziyaretçilerini karşılayan Tohma Çayı Kanyonu’na gelebilirsiniz. Geleneksel Malatya konaklarının tipik bir örneği olan Beşkonaklar ise günümüzde müze olarak ziyarete açık. Eski müzik aletlerinden paralara ve saatlere kadar pek çok enteresan parça burada sergileniyor.  Malatya’da ayrıca yazın piknik için gelen ailelerin de tercihi olan Gürpınar Şelalesi’ni ziyaret edeceğiniz noktalar arasına alabilirsiniz.

Her yıl birbirinden eğlenceli kutlamalara ve festivallere ev sahipliği yapan Malatya’da Yeşilyurt Kiraz Festivali ve Arapgir Bağbozumu Şenlikleri gibi keyifli etkinliklere katılma şansınız var. Malatya Kayısı Festivali ise şehrin en meşhur meyvesini ülkemizden ve dünyadan katılımcılara tanıtmayı amaçlıyor. Damak tadına önem veren ziyaretçilerini onlarca farklı yöresel lezzetiyle selamlayan şehirde kağıt kebabı, içli köfte, analıkızlı, patlıcan tava ve kaburga dolması gibi yemekler bağımlılık yaratacak denli enfes. Kurşun geçirmez köfte ise tadıyla olduğu gibi enteresan ismiyle de dikkate değer seçeneklerden.

Malatya şehir merkezinden sadece birkaç kilometre uzaklıkta yer alan otogardan Türkiye’nin dört bir yanına otobüs seferleri gerçekleşiyor. Ayrıca Erhaç Havalimanı üzerinden bazı Avrupa şehirleri ile Antalya, İstanbul ve İzmir gibi merkezlere direkt olarak seyahat etmek hayli rahat. Tren yolu bağlantısı da bulunan Malatya’ya eğer dilerseniz başkent Ankara’dan veya şehrin çevresindeki diğer illerden trenle yolculuk yapabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Malatya Terminali’ne Ulaşım

Şehrin son derece gözde noktalarından Ankara Caddesi üzerinde konumlanan Malatya Otobüs Terminali’ne servis, belediye otobüsü veya minibüs gibi alternatif araçlarla ulaşım sağlayabilirsiniz. Taksiler ise Malatya kent merkezi ile terminal arası yolculuğuna hız kazandırmak isteyen yolcular için ideal bir seçenek. 

Servis Aracı  

Malatya şehir merkezinde bulunan otobüs firmalarına ait yazıhanelerden hareket eden servisler sayesinde terminale erişim hayli kolay. Üstelik otobüs, minibüs veya taksiden farklı olarak hiç ücret ödemeden bu araçlardan faydalanabilirsiniz. Servislerin hareket saatleri yıl için dönemlere göre farklılık gösterebiliyor. Tam saatinde otobüse yetişmek adına önceden yolculuk yapacağınız firmayla görüşebilir, en uygun servis saatini öğrenebilirsiniz. 

Minibüs   

Malatya’da hizmet veren minibüsleri kent merkezi ile otobüs terminali arası seyahatinizde uygun fiyatlı alternatifler arasında değerlendirmeniz mümkün. Şehrin merkezi alanlarını dolaşan minibüslere pek çok noktadan doğrudan binmek mümkün. Ayrıca diğer ilçelerden Malatya Terminali’ne doğru gelen minibüslerle de yolculuk yapabileceğinizi anımsatalım. 

Taksi

Şehirde taksi kullanımı, merkezden Malatya Terminali’ne gelen yolcular arasında çok yaygın sayılmaz. Buna karşılık hızlıca terminal binasına erişmek istediğinizde bu araçları Malatya’da bulunduğunuz noktaya kadar çağırabilir, dakikalar içinde yola koyulabilirsiniz. Taksiyle Malatya Otobüs Terminali’ne yolculuk ortalama 10-20 dakika arası zaman alıyor. Terminale olan uzaklık arttıkça bu süre uzayabiliyor. Malatya içinde neredeyse her yerleşim merkezinde bir taksi durağı mevcut. Böylece uzun süre araç beklemeye gerek kalmadan terminale yolculuğunuzu gerçekleştirebilirsiniz. 

Otobüs  

Şehirde çalışan belediye otobüsleri, yolcuların Malatya Terminali’ne ulaşımlarını büyük ölçüde kolaylaştırıyor. Minibüslerle birlikte bütçe dostu ve ekonomik araçlar arasında dikkati çeken otobüslere binmek için yakınınızda bulunan duraklara gelmelisiniz. Bu durum ise özellikle yanında fazla bavulla seyahat edenleri kısmen zorlayabilir. Valizlerinizle birlikte terminale yorulmadan yolculuk yapmak istediğinizde özel servis veya taksi gibi direkt kapıdan alan alternatifleri düşünebilirsiniz. Malatya'da belediye otobüslerine binmeden önce ulaşım kartı satın almayı unutmayın. 

Malatya Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Malatya Otobüs Terminali, Malatya’yı şehirler arası otobüsler aracılığı ile Türkiye’nin diğer noktalarına bağlıyor. Terminalden direkt olarak merkeze veya yakınlarda yer alan diğer ilçelere seyahat etmeniz gerektiğinde belediye otobüsü, minibüs, servis ve taksi gibi birbirinden cazip seçenekleri değerlendirebilirsiniz. Taksiler, doğrudan ulaşım sağlamaları ile öne çıkıyor. Minibüs, otobüs ve servisler ise uygun fiyata veya ücretsiz olarak terminalden merkeze erişmek isteyenleri bekliyor. 

Servis Aracı  

Malatya’da hizmet veren özel otobüs firmalarına ait servis araçları, aynı zamanda yolcuların merkeze erişim konusunda öncelikli tercihleri arasında. Gün boyunca ücret almadan hizmet veren servislere terminalin önünde bulunan hareket noktalarından binebilirsiniz. Üstelik şehirde servis araçlarının ulaşım ağı oldukça yaygın. Bu sayede taksi veya otobüs gibi araçlara gerek duymadan, sadece servislerden yararlanarak Malatya sınırları içinde pek çok yere direkt gelebilirsiniz. Bunun için yolculuk yapacağınız noktaya doğru giden servisi terminalde yetkililerden öğrenmeniz yeterli. 

Minibüs  

Malatya’da terminalden merkeze yolculuk yapanlar arasında minibüs kullanımı da hayli yaygın. Servislerin kalkış saatini beklemek istemeyenler tarafından tercih edilen minibüslerle şehrin tarihi ve turistik noktalarından pek çoğuna erişebilirsiniz. Uygun fiyatlarıyla yolcuları cezbeden minibüsler taksi kadar pratik ve konforlu sayılmaz. Ancak yolculuğunuzu uygun ücret karşılığında tamamlamak istediğinizde rahatlıkla bu araçları kullanabilirsiniz. 

Taksi

Malatya Otobüs Terminali’nden bineceğiniz taksilerle kendinizi sadece dakikalar içinde tarihi şehrin çeşitli noktalarında bulabilirsiniz. Her yıl binlerce yolcu tarafından kullanılan terminalde her daim taksi mevcut. Yakınlarda araç göremediğiniz durumlarda ise durağa kadar yürüyebilirsiniz. Şehirde taksi ücretleri varış noktasına göre değişkenlik gösteriyor. Dilerseniz Malatya Terminali’nden araca binmeden gideceğiniz adresi sürücüyle paylaşabilirsiniz. Böylece ödemeniz gereken ortalama tutarı henüz yola çıkmadan öğrenerek ulaşım aracı seçimi yapabilirsiniz. 

Otobüs 

Malatya’da belediye otobüslerini kullanarak terminalden kent içinde pek çok noktaya direkt erişmek mümkün. Durakları terminalin hemen yakınında bulunan otobüslere bindiğinizde taksiler kadar rahat olmasa da pratik bir yolculuğun ardından varış noktanıza gelebilirsiniz. Malatya’da belediye otobüslerini kullanmak için gereken ulaşım karlarını ise terminal civarında yer alan büfelerden edinebilirsiniz.  

En Çok Tercih Edilen Malatya Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Malatya
120 TL1616 sa
roomİzmir - Malatya
140 TL318 sa
roomAnkara - Malatya
80 TL1410 sa
roomAdana - Malatya
70 TL67 sa 30 dk
roomBursa - Malatya
170 TL216 sa
roomAntalya - Malatya
175 TL114 sa 30 dk
Malatya Ortalama Sıcaklık
 • Perşembe
  21 /Hava Durumu
 • Cuma
  24 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  27 /Hava Durumu
 • Pazar
  26 /Hava Durumu
 • Pazartesi
  29 /Hava Durumu
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  18 saat schedule
 • İzmir
  18 saat schedule
 • Ankara
  9 saat schedule
 • Adana
  6 saat schedule
 • Bursa
  15 saat schedule
 • Antalya
  14 saat schedule
 • Trabzon
  12 saat schedule
expand_less