İskenderun Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

İskenderun Hakkında

Hatay’ın Akdeniz sahilleri boyunca uzanan İskenderun, aynı zamanda şehrin en büyük iki ilçesi arasında yer alıyor. Tarih boyunca pek çok eski medeniyete ev sahipliği yapan ilçe, özellikle nefis künefesi ile tüm ülke çapında ün kazanmış durumda. Makedonyalıların bölgeyi ele geçirmesinin ardından kurulan İskenderun’da daha sonra Romalılar, Memlükler ve Osmanlılar egemen oldular. I. Dünya Savaşı’ndan sonra bir süre İngilizler ve Fransızlar tarafından yönetilen ilçe, 1939 yılında Türkiye sınırlarına dahil oldu. 1970’lerden itibaren gelişmeye başlayan İskenderun’da kurulan fabrikalar, ilçenin çehresinin neredeyse baştan sona değişmesini sağladı. Özellikle demir çelik alanında faaliyet gösteren işletmeler sayesinde İskenderun şimdilerde önemli bir ticaret merkezi konumunda. İlçede ayrıca limanlar üzerinden yapılan petrol ticareti de hayli gelişmiş durumda.

Nüfusu 300 bine yaklaşan İskenderun, sene boyunca farklı şehir ve ülkelerden gelen ziyaretçilerle birlikte iyice kalabalıklaşıyor. İlçede hava sıcaklığı ise Türkiye’nin diğer pek çok bölgesine göre hayli yüksek. Yaz aylarında kimi zaman 40 dereceyi gösteren termometreler İskenderun’da bu dönemde havanın ne denli ısındığını haber veriyor. Kışlar ise ilçede genellikle ılıman geçiyor. Tarih boyunca pek çok eski medeniyetin etkisinde kalan İskenderun’da yer alan antik eserlerin bölgede yaşanan depremlerde hayli hasar gördüğü biliniyor. Ancak yine de yüzyıllar öncesinden bugüne gelebilen bazı eski yapılara ilçede gezerken rastlamak mümkün. Meryem Ana Havuzu, İskenderun Deniz Müzesi ve Payas Kalesi bölgede görülebilecek başlıca harika noktalardan. Soğukoluk Yaylası’na ise Akdeniz’in sıcak rüzgarlarından biraz olsun uzaklaşmak ve nefesleri kesen İskenderun manzarasını seyretmek için gelebilirsiniz. İskenderun seyahatiniz sırasında ayrıca nefis tepsi kebabını, yöresel mezeleri ve içli köfteyi tatmayı unutmayın.  

Özellikle Adana ve Gaziantep gibi şehirlerden kolayca ulaşabileceğiniz İskenderun’a Türkiye’nin hemen her noktasından otobüslerle seyahat edebileceğinizi anımsatalım. Ankara, İzmir veya İstanbul’dan ilçeye ulaşmak ise aradaki mesafenin fazla olmasından ötürü biraz uzun sürebiliyor.

İskenderun Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Hatay’ın Akdeniz kıyısında konumlanan gözde ilçelerinden İskenderun’da hizmet veren otobüs terminalinden merkeze farklı araç alternatifleri ile ulaşım mümkün. Terminalden sene boyunca hizmet veren yolcu servisleri sayesinde ilçe merkezine ücretsiz olarak gelebilirsiniz. Minibüs ve taksi ise bu güzergahta seçebileceğiniz diğer alternatif taşıtlar arasında. 

Yolcu Servisleri 

İskenderun Otobüs Terminali’nden tüm yıl boyunca ilçe merkezine ve yakınlarda bulunan yerleşimlere ücretsiz servis hizmeti veriliyor. Bu sayede taksi veya minibüs ve otobüs gibi araçlara gerek duymadan rahatlıkla varış noktanıza ulaşabilirsiniz. Terminalin hemen önünde bulunan servis kalkış noktasına geldiğinizde gideceğiniz yeri söyleyerek doğru araca binmeniz yeterli. İskenderun içinde bulunan noktalara servis yolculuğu yaklaşık 15-20 dakika sürüyor. 

Minibüs  

Otobüs terminalinde servis saatini kaçıran ve İskenderun’un merkezine ekonomik bir araçla gelmek isteyenler için minibüs seçeneği öne çıkıyor. Üstelik İskenderun Otobüs Terminali’nden yolcularını alan minibüslere binerek merkeze gelmek hayli pratik ve cep yakmayan seçenekler arasında. Minibüslerin otogar yakınlarındaki kalkış noktasını görevlilerden öğrenerek hızlıca bu araçlara aktarma yapabilirsiniz. 

Taksi

İskenderun Otobüs Terminali’nde özellikle gündüz saatlerinde rahatlıkla bulunabilen taksiler ise önceliği konfor ve hız olanların tercihi. Fiyatları minibüslerden kısmen yüksek kalan taksilerle duraklardan bağımsız olarak dilediğiniz noktada inebilirsiniz. Bu sayede bavullarınız ağır olsa da bu araçların bagajlarında son varış noktanıza kadar zorlanmadan taşıyabilirsiniz. 

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen İskenderun Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz İskenderun otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, İskenderun otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların İskenderun otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
İskenderun yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - İskenderun 15 saat 30 dakika , İzmir - İskenderun 17 saat , Ankara - İskenderun 9 saat sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının İskenderun seferleri bulunuyor?
expand_more
Metro Turizm, Vip Lüks Adana, Hatay Gökbey Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden İskenderun seferleri düzenliyor.
expand_less