Havza Otobüs Bileti Ara

Bugün
Yarın
Bugün
Yarın

Havza Hakkında

Samsun’a bağlı ilçelerden Havza, şehrin Amasya sınırında bulunan tarihi yerleşimlerinden. Türk Kurtuluş Savaşı için son derece özel bir yeri olan ilçede gezerken özellikle o yıllara ait eski yapıları görebilirsiniz. Havza isminin etimolojik olarak kökeninin Hititler döneminde bölgeyi yöneten ‘’Kavuzhan’’ adlı hükümdara dayandığı tahmin ediliyor. Bölgede bulunan höyükler, tümülüsler ve mezar kalıntıları ise Havza’nın Erken Tunç Çağı’nda dahi yerleşimcileri ağırladığını gösteriyor. Ayrıca eski çağlarda Amasya’da yaşayan ünlü tarihçi Strabon tarafından Havza ve civarında pek çok inceleme yapıldığı biliniyor. 

Milattan önce 2000’li yıllardan itibaren yerleşimlerin yoğunlaştığı Havza’da eski çağlarda Hititler, Persler, Kimmerler ve Romalılar egemenlik kurdular. Daha sonrasında bölge Anadolu Selçukluları ve Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine girdi. Günümüzde nüfusu 40 bini aşan ilçede görülebilecek tarihi yer ve yapıların sayısı ise hayli fazla. Milli Mücadele döneminde Mustafa Kemal Atatürk’ün bir dönem konakladığı Atatürk Evi, Havza ve civarında ziyaret edebileceğiniz başlıca noktalardan. Atatürk’ün bazı eşyalarının da sergilendiği ev günümüzde müze olarak kullanılıyor. Bölgeye Romalılar döneminden kaldığı tahmin edilen Büyük Hamam ve 1800’lü yılların sonlarına doğru ilçeye kazandırılan Maarif Hamamı ise Havza’da görülebilecek diğer önemli tarihi yapılardan. Yine bir Roma dönemi eseri olduğu düşünülen Kurt Köprüsü ile ilçe yakınlarındaki doğal güzellikleri de ihmal etmeyin. Havza’yı özellikle her yıl gerçekleşen Kocadüz Festivali ve Dikilitaş Kültür Festivali sırasında ziyaret ederseniz, son derece keyifli anlar yaşayabilirsiniz.  

Türkiye’de kaplıca turizmi ile öne çıkan ilçelerden olan Havza’da ayrıca doğal kaynak suyunun şifasından yararlanabilirsiniz. Sıcaklığı 50 dereceyi geçen bölgedeki doğal sular başta sülfat, bikarbonat ve kalsiyum olmak üzere çeşitli mineraller bakımından zengin. Yöresel Havza lezzetlerinden bazılarının tadına bakmak istediğinizde ise keşkek ve baklayı tarihi ilçeyi ziyaretiniz sırasında muhakkak denemelisiniz. 

Şehir Merkezinden Havza Terminali’ne Ulaşım

İlçe merkezinden otobüs terminaline kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz. Eğer bavullarınız çoksa ve aceleniz varsa yolcular için sağlanan ulaşım araçları ile de kısa sürede terminale gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Terminalde hizmet veren pek çok otobüs firması, yolcularına ücretsiz yolu servisi sağlıyor. İlçenin ana caddelerinde bilet satış ofisleri bulunan firmaların her yarım saatte bir terminale yolcu servisi var.

Minibüsler

Minibüslerle hem terminale hem de çevre il, ilçe ve köylere kolayca gidebilirsiniz. Terminal minibüslerinin ilçenin pek çok semtinde durağı bulunuyor ve minibüsler gece saat 22:00’e kadar hizmet veriyor.

Özel Halk Otobüsleri

Kazım Paşa Caddesi, Havza Devlet Hastanesi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Havza Meslek Yüksek Okulu gibi pek çok önemli noktada duraklarını bulabileceğiniz halk otobüsleriyle de terminale gidebilirsiniz.

Taksi

Kazım Paşa Caddesi üzerinde durağı bulunan Esen Taksi (0546 516 20 55) ve yine aynı caddede 24 saat hizmet veren Meydan Taksi (0362 714 10 29) ile istediğiniz saatte terminale ulaşabilirsiniz. 

Havza Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

İlçenin alışveriş ve iş merkezlerine oldukça yakın olan Havza Terminali’nden ücretli ve ücretsiz pek çok ulaşım aracından birini kullanarak istediğiniz yere kolayca gidebilirsiniz.

Yolcu Servisleri

Terminalden ilçe merkezindeki ana caddelere gitmek için en çok tercih edilen ulaşım aracı olan ücretsiz yolcu servisleri, varış peronu önünden düzenli aralıklarla kalkıyor. Yolculuk yaptığınız firmanın servisi ile 5 dakikada Havza merkezine gidebilirsiniz.

Minibüsler

Havza’da terminalden yolculara hizmet veren ilçe içi minibüslerinin yanı sıra çevre il ve ilçelere giden minibüsler de hizmet veriyor. Terminal içinde durakları bulunan minibüslerle ilçe merkezinin yanı sıra Samsun, Ladik ve Merzifon gibi pek çok il ve ilçeye de gidebilirsiniz.

Özel Halk Otobüsleri

Terminal çıkış kapısı önündeki Boğaziçi Sokak’ta duraklarını göreceğiniz özel halk otobüsleri ile ilçede pek çok mahalle ve semte terminalden kolayca ulaşabilirsiniz.

Taksi

Terminal içerisinde hizmet veren Otogar Taksi’ye 0362 714 26 33 numaralı telefondan ulaşabilir ve 24 saat boyunca terminalden ilçede istediğiniz yere kısa sürede gidebilirsiniz.

Neden Enuygun’u Seçmeliyim?

feature

En güncel seferleri görün

Enuygun, gitmek istediğiniz rotaya ve tarihe göre otobüs firmalarının anlık verilerini çekerek en güncel seferleri listeler.

feature

Kolayca karşılaştırın

Enuygun’da gitmek istediğiniz rotada düzenlenen tüm otobüs seferlerini bir arada inceleyerek kolayca karşılaştırıp otobüs biletinizi satın alabilirsiniz.

feature

Her yere bilet bulun

Metro Turizm, Pamukkale Turizm, Efe Tur, Villa Seyahat ve Süha Turizm gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla çalışan Enuygun sayesinde gitmek istediğiniz her yere otobüs bileti bulabilirsiniz.

En Çok Tercih Edilen Havza Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Havza
230 TL5410 sa 41 dk
roomİzmir - Havza
360 TL614 sa 8 dk
roomAnkara - Havza
150 TL485 sa 17 dk
roomAdana - Havza
290 TL910 sa 13 dk
roomBursa - Havza
200 TL810 sa 39 dk
roomAntalya - Havza
370 TL414 sa 18 dk

Sıkça Sorulan Sorular

Enuygun, en ucuz Havza otobüs bileti fiyatlarını nasıl sunuyor?
expand_more
Enuygun, Havza otobüs seferleri için arama yaptığınızda varabileceğiniz otogarlara seferi olan firmaların anlık verilerini direkt olarak çekip karşılaştırır. Böylece aradığınız tarih için farklı firmaların Havza otobüs seferlerini bir arada görebilir ve en uygun otobüs biletini satın alabilirsiniz.
Havza yolculuğu otobüsle kaç saat sürüyor?
expand_more
İstanbul-Avrupa - Havza 10 saat 30 dakika , İzmir - Havza 13 saat 30 dakika , Ankara - Havza 5 saat 30 dakika sürüyor.
Hangi otobüs firmalarının Havza seferleri bulunuyor?
expand_more
Ali Osman Ulusoy, Metro Turizm, Kaptanoğlu Seyahat Türkiye’nin birçok şehrinden Havza seferleri düzenliyor.
Sefer Süreleri
 • İstanbul-Avrupa
  10 saat schedule
 • İzmir
  13 saat schedule
 • Ankara
  5 saat schedule
 • Adana
  10 saat schedule
 • Bursa
  10 saat schedule
 • Antalya
  13 saat schedule
 • Trabzon
  6 saat schedule
map placeholder
expand_less