Batman Otobüs Bileti Ara

Batman hakkında

Dicle'nin efsanevi topraklarında yer alan ve uzun geçmiş ile dikkat çeken Batman şehri; 3000’den fazla mağarası, Orta Çağ’dan kalma tarihi köprüleri, eski çarşısı, tarihi camileri ve doğa harikaları ile görülmeye değer bir yer. Batman şehri ziyaret edenlere unutulmaz bir gezi sunuyor. Batman; kışları yağışlı ve soğuk, yazları ise kurak ve çok sıcak geçiyor, bu nedenle ilkbahar ayları Batman’ı gezmek için ideal.

Batman’ın ilçesi Hasankeyf’te bulunan mağaralar, çok eski dönemlerden beri yerleşim olarak kullanılıyor ve günümüzde insanların çok ilgisini çekiyor. Tarihinin en eski yerleşim alanlarına ev sahipliği yapan Hasankeyf’in bu benzersiz mağaralarını keyifle gezebilirsiniz. Burada göreceğiniz eşsiz yapılar, Sümerler ve Asurlular tarafından da barınak olarak kullanıldı.

Batman şehrinin mistik ve gizemli atmosferini en iyi yansıtan yerlerden birisi olan Hz. Muhammed’in torunu Seyyid Bilal’in türbesi, şehri gezerken mutlaka ziyaret etmeniz gereken önemli yerler arasında. Batman’ın hem tarihi hem de dini atmosferini en iyi yansıtan yer olan Seyyid Bilal Türbesi, her yıl hem yerli halk hem de turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Beksi Kalesi, Kandil Kalesi, Rabat Kalesi ve Pertükan Kalesi de Batman’da size muhteşem manzaralar sunacak diğer tarihi yerler.

Batman merkezde birçok türkü evi bulunuyor. Türkü evleri, halkın sohbet etmek için buluştuğu en önemli yerler arasında. Batman’da bir diğer eğlence ise nargile. Pek çok farklı tadını deneyebileceğiniz nargileleri şehrin her yerinde bulabilirsiniz.

Güneydoğuya has lezzetlerin hemen hepsi Batman’da hazırlanıyor ve şehirde pek çok yöresel restoran bulunuyor. İçli köfteler, taze ve kurutulmuş sumaklı dolmalar, bumbar dolmaları, Şam börekleri ve çok yaygın olan çiğ köfte ile birlikte yöreye tandır ekmeği de burada tatmanız gereken lezzetler arasında.

Karayolu kesişme noktasında bulunan Batman’ın otogarından her saat ülkenin büyük şehirlerine ulaşım bulunuyor. Burası aynı zamanda önemli bir mola noktası. Batman Havaalanı’ndan da ülkenin pek çok yerine düzenli olarak seferler düzenleniyor.

 

Batman Ortalama Sıcaklık
 • Salı
  17 /Hava Durumu
 • Çarşamba
  18 /Hava Durumu
 • Perşembe
  18 /Hava Durumu
 • Cuma
  17 /Hava Durumu
 • Cumartesi
  15 /Hava Durumu