Anamur Otobüs Bileti Ara

Anamur Hakkında

Mersin ili sınırları içerisinde yer alan Anamur, kelime olarak “rüzgarlı burun” anlamına geliyor. Tarih boyunca Asurlular, Hititler, Kizuvatlalılar, Makedonya Krallığı, Persler, Bizans, Roma, Araplar, Anadolu Selçuklular, Karamanoğlu Beyliği, Osmanlı Devleti ve Kilikya Ermeni Krallığı gibi sayısız medeniyetin beşiği olmuş olan Anamur, Türkiye’nin tarım bakımından en elverişli yerlerinden biri olma özelliğine de sahip. Çilek, yer fıstığı ve muzları ile ünü il sınırlarını aşmış olan Anamur, aynı zamanda nesli tükenmekte olan caretta caretta kaplumbağalarının da yumurtlama bölgelerinden de biri.

Mersin-Antalya Devlet Kara Yolu üzerinde konumlanan Anamur ilçesine Türkiye’nin hemen hemen her şehrinden otobüsle ulaşmanız mümkün. Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan aktarma yaparak Anamur’a ulaşabileceğiniz gibi Mersin Otogarı varışlı otobüsleri de tercih edebilirsiniz. Antalya’dan 265 km, Karaman’dan 230 km, Kıbrıs’tan 76 km ve Mersin il merkezinden de 7 km uzaklıkta konumlanan Anamur’da yaz aylarında nem oranı yüksek olması nedeniyle ilkbahar ve sonbahar ayları tatil için daha çok tercih ediliyor.

Sevdikleriniz için muz lifi kullanılarak üretilen hediyelik eşyaların yanı sıra yerfıstığı, çilek, halı, kilim ve iğne oyalarını da tercih edebilirsiniz. Anamur’da en çok ziyaret edilen yerlerin başında gelen Köşekbükü Mağarası, 500 metre genişliğe sahip olmakla birlikte şifa, dilek ve huzur olmak üzere 3 faklı bölümden meydana geliyor. Dragon Çayı üzerinde yer alan mağarayı gördükten sonra Orta Çağ’dan kalma görkemli Mamure Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tarih meraklılarının gözde mekanları arasında olan Anemurium Antik Kenti’nden çıkarılan eserlerin bir kısmını Anamur Müzesi’nde görmeniz mümkün. Yaklaşık 9000 esere ev sahipliği yapan Anamur Müzesi’ni mutlaka bir rehber eşliğinde gezmenizi öneriyoruz.

Anamur Terminali’nden Şehir Merkezine Ulaşım

Özellikle yaz aylarında her gün yüzlerce yerli ve yabancı turiste hizmet veren Anamur Terminali’nden ilçenin pek çok noktasına, komşu ilçelere ve Mersin merkezine ulaşmak için pek çok alternatif yol bulunuyor.

Belediye Otobüsleri

Terminalden merkeze ulaşım için en çok tercih edilen yollardan biri olan 307 numaralı otobüs hattı, sabah 07.30’dan başlayarak gece 24:00’a kadar hizmet veriyor. 31 duraktan geçen hat ile ilçedeki hemen her yere kolayca ulaşabilirsiniz.

Minibüsler

Terminal karşısında bulunan Mersin - Antalya Karayolu üzerinde durakları olan minibüsler her yarım saatte bir kalkıyor ve ilçe merkezindeki her semtin yanı sıra komşu ilçelere ve Mersin merkezine de ulaşabilmenizi sağlıyor.

Yolcu Servisleri

Yolculuk yaptığınız firmanın ücretsiz yolcu servisinden faydalanarak 24 saat ilçe merkezine rahat bir şekilde ulaşmanız mümkün.

Taksi

Terminalde durakları bulunan taksilerden 7 gün 24 saat ilçe merkezine kısa ve rahat bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Şehir Merkezinden Anamur Terminali’ne Ulaşım

Alparslan Türkeş Bulvarı üzerinde yer alan terminale şehir merkezinden kalkan servis, otobüs ya da taksi ile ulaşabilirsiniz.

Belediye OtobüsleriMersin’de Anamur Terminali’ne ulaşmak adına kullanılabilecek en ideal otobüs hattının 307 numara olduğunu söyleyebiliriz. 307 numaralı otobüs hem Bozyazı Terminali hem de Anamur Terminali’nden geçiyor. Anamur Terminali bu otobüsün en son durağı olma özelliğini taşıyor.

Yolcu ServisleriAnamur konum itibariyle şehir merkezine uzak olduğu için buraya yolcu servisleri ile gitmek oldukça mantıklı, ancak doğru zamanda bilet satış ofisinin önünde beklemek de oldukça önemli. Hemen hemen tüm otobüs firmaları bu hizmeti yolcularına ücretsiz bir şekilde sunuyor.

DolmuşlarMersin merkez bölgesinde pek çok dolmuş hattı olsa da aynı durum Anamur için pek geçerli değil. Anamur şehir merkezi içinde faaliyet gösteren birkaç dolmuş olmasına rağmen bunlar sizi doğrudan terminale kadar götürmeyebilir.

TaksiMersin şehir merkezi üzerinden taksiyle Anamur’a gitmek ekonomik açıdan pek cazip bir seçenek değil. Mersin ve Anamur Otogarı arasında yaklaşık olarak 210 km’lik bir mesafe bulunuyor.

En Çok Tercih Edilen Anamur Otobüs Seferlerinin Bilet Fiyatları

RotaBilet FiyatlarıGünlük Otobüs Seferi SayısıOrtalama Sefer Süresi
roomİstanbul - Anamur
170 TL218 sa
roomİzmir - Anamur
140 TL214 sa
roomAnkara - Anamur
75 TL126 sa
roomAdana - Anamur
49 TL216 sa
roomBursa - Anamur
140 TL115 sa
roomAntalya - Anamur
60 TL16 sa
expand_less