Türkiye’de en çok ziyaret edilen şehirler

ipekincir

Her mevsimin ayrı güzel yaşandığı Türkiye tam bir tatil cenneti. Doğal güzellikleri, tarihi, eşsiz mutfağı ve birbirinden lezzetli yemekleri, her bütçeye uygun seçeneklerin bulunması, her yıl binlerce festivale ve etkinliğe ev sahipliği yapması, sağlık ve termal turizme ulaşılabilirlik gibi sayısız alternatifi içerisinde barındırması sayesinde turistler için tam bir cazibe merkezi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2022 yılı verilerine göre Türkiye 50 milyon 450 ziyaretçi ile en çok turist ağırlayan 4. ülke oldu. İstanbul 16 milyon 18 binle en çok turistin geldiği şehir olarak birinci sırada. Bu yazımızda Türkiye’de en çok ziyaret edilen 5 şehri bulacaksınız.

1. İstanbul

orta-koy-istanbul-turkiye-manzarasi

İstanbul’a gelen turist sayısı 2022’de 16 milyon 18 bin oldu. Bu sayıdaki büyük payı 1 milyon 495 binle Rusya, 1 milyon 237 bin turistle Almanya aldı. Listeyi 1 milyon 97 binle İran, 717 binle Amerika ve 613 binle İngiltere takip etti. Eşsiz bir coğrafyada, iki kıtayı birbirine bağlayan Tarihi Yarımada başta olmak üzere her bir köşesi tarih dolu İstanbul, tüm dünyaya binlerce yıllık tarihi hikâyeyi anlatıyor. Topkapı Sarayı'nın ihtişamlı odaları, Ayasofya'nın büyüleyici kubbesi, Sultanahmet Camii’nin zarif minareleri bir tarafta, boğazın hafızalardan silinmeyecek manzarası bir tarafta. Dünyanın her daim cazibe merkezi olmuş İstanbul’u keşfetmenin hiçbir zaman bitmeyeceği ise aşikar. Bir tarihi doyasıya yaşamak ve tanımak için tatil rotanda İstanbul olacaksa İstanbul otelleri tercihini linke tıklayarak yapabilirsin.

2. Aydın

dilek-yarimadasi-buyuk-menderes-deltasi-milli-parki

Tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle turizmde büyük bir öneme sahip olan Aydın da Türkiye’nin en çok turist ağırlayan şehirleri arasında yer alıyor. Verilere göre Aydın’ı 511 bin turist ziyaret etti. Aydın’ın popüler tatil yerlerinden Kuşadası ve Didim yaz tatili için tercihlerde ilk sıralarda yer aldı. Denizle iç içe olup aynı zamanda doğada yürüyüş ve kamp yapmak isteyenlerin tercihi de Aydın’ın milli parkları ve benzersiz koyları oldu. Keşif ve deniz ile iç içe bir tatil için Aydın otelleri ile tatil planınızı yapmaya başlayabilirsiniz.

3. Antalya

antalya-kaleici-yat-limani

Verilere göre Antalya’ya yaklaşık 13,5 milyon turist geldi. Bu sayı 2021 verilerine göre 2022’de %49’luk bir artışı ifade ediyor. Antalya’ya en çok turist 3 milyon 33 binle Rusya’dan geldi. Antalya'yı Almanya'dan 2 milyon 826 bin, İngiltere'den 1 milyon 147 bin, Polonya'dan 765 bin ve Hollanda'dan da 443 bin kişi ülkemizin gözde tatil kentini ziyaret etti.

Doğanın tüm cömertliğine tanık olacağınız, yazın olmazsa olmazı Antalya plajlarında denize doyacağınız bir tatil için şimdiden Antalya otelleri araştırmanızı yapın deriz.

4. İzmir

izmir

Kordonu, boyozu, denizi ve doğası ile cennet kentlerimizden İzmir’e gelen turist sayısı ise 1 milyon 462 bin. Antik kentleri, müzeleri, meydanları ile kültür turizminin rotalarından olan İzmir, yaz tatilinin de vazgeçilmezi. Ege Denizi’nin masmavi suları, enfes koylar, tertemiz bir hava ile deniz tatilinin de ilk tercihleri arasında. Yaz tatili ya da kültür keşifleri için İzmir otelleri linkine tıklayarak otel araştırmasına başlayabilirsiniz.

5. Muğla

mugla

Verilere göre Muğla’ya 2022 yılında yaklaşık 3 milyon turist geldi. Bu sayının 1 milyon 250 binini İngilizler oluşturdu. Muğla’ya gelen turistlerin yoğun olduğu ülkeler ise sırasıyla Rusya, Almanya, Polonya ve Hollanda oldu. Muhteşem plajları, tarihi bölgeleri, yeşil doğası ve leziz yemekleriyle gelenleri kendine hayran bırakan Muğla, deniz tutkunları için berrak suları, tarih meraklıları için tarihi kalıntıları ve müzeleri, doğa severler için ise ormanlar ve şelaleleriyle unutulmaz bir tatil deneyimi yaşatıyor. Yaz tatili için Muğla otelleri de sizi bekliyor.

Uçak Bileti


ipekincir
İpek İncir
294 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar