Kapadokya’da hafta sonu tatili için 5 neden

muratekinay
Murat Ekinay
7 Mayıs 2018
I
2 dk
I
124
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019

Efsanevi peribacalarının diyarı Kapadokya hem yurdumuzun hem de dünyanın eşsiz coğrafyalarının başında sayılıyor. Bir hafta sonu tatilinde bu büyüleyici güzelliği görmek için yola koyulmaya ne dersiniz?

İçindekiler

1- Yapılacak onlarca şey

Kapadokya’ya geldiğinizde sadece peribacalarını göreceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Doğa olaylarıyla şekillenen ilginç taşların diyarında balonla gökyüzünde gezebilir, atla veya ATV tipi araçlarla safariye çıkabilir hatta atölyelerde kendi çömleğinizi yapabilirsiniz. Bahar aylarında daha da güzelleşen Kapadokya’ya uçmak isteyenler, en uygun Nevşehir biletlerine göz atın!

2- Kapadokya mutfağının lezzetli yemekleri

Kapadokya gezisi boyunca Ürgüp, Göreme ve Uçhisar gibi yerleri gezerken pek çok leziz yöresel yemeğin tatma şansınız var. Özellikle çömleklerin içinde etin uzun süre pişirilmesiyle yapılan çömlek kebabı ve Kapadokya şarabı buraya gelen pek çok ziyaretçinin gözdesi. Lezzetli bir testi kebabı yemek için Uçhisar’da bulunan Millocal Restoran’a gelebilirsiniz. Bölgeye has diğer meşhur yemekler ise Nevşehir’de ne yenir ne içilir galerimizde!

3- Yerin altında başka bir dünya

Kapadokya bölgesinde yer üstünde peribacalarının şaşırtıcı manzaralarını görürken yerin altında farklı bir dünyaya inebilirsiniz. Derinkuyu ve Kaymaklı gibi yer altı şehirleri bölgede eskiden önemli bir sığınma ve yaşam alanıyken şimdilerde turistlerin Kapadokya’daki gözde duraklarından. Derinkuyu gibi dünyadan kayaların içine oyularak inşa edilen yerlerden bazıları yazımızda.

4- Tarihin izini taşıyan eserler

Bölgede turlarken Uçhisar Kalesi gibi birçok harika tarihi eseri de görebilir, Ihlara Vadisi boyunca yürüyerek eski kiliseleri dolaşabilirsiniz. Özellikle ilkbaharda canlanan doğasıyla Kapadokya’ya gelenleri cezbeden vadi Kapadokya ve yakınlarında görülebilecek önemli duraklardan biri.

5- Taşların içinde unutulmaz bir gece

Bölgeye has kaya oluşumlarına daha da yaklaşmaya hatta buralarda bir gece geçirmeye ne dersiniz? Kapadokya’nın geleneksel yapısını en iyi şekilde yansıtan kaya otellerden birinde kalarak bölgenin ruhunu hissedebilirsiniz. Üstelik genellikle pahalı gibi düşünülse de hemen her bütçeye uygun bir kaya otel bulmak mümkün. Kapadokya’nın en iyi otellerini karşılaştırmak isterseniz acele edin!


muratekinay
Murat Ekinay
468 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar