Yeni yıl yeni umutlar yeni planlar demek. Benim gibi seyahate düşkünler için de gezilecek görülecek yeni yerler anlamına gelir. Üstelik bu yıl resmi tatillerin de bol olduğu bir yıl. Şimdiden ay ay rotalara bakıp yeni yıl için seyahat planları başlamaya ne dersin?

İçindekiler

Ocak - Trenle Kars Turu

tren kars

Kars turları son yılların gözde destinasyonlarından biri. Ankara’dan Doğu Ekspresi’yle Kars’a kadar uzanan ve karlar altında yapılan beyaz yolculuk fotoğrafları, sosyal medyanın da en çok beğeni alınan kareleri oluyor. Kars trenine bilet bulmak zor, genelde tek yön uçakla gidip trenle dönülüyor ya da trenle gidip uçakla dönülebilir. Kars yerine Erzurum’a da uçulabilirsin. En uygun Kars biletleri için tıklayın…

Uçak Bileti

Şubat - Kayseri Erciyes’te kayak keyfi

kayak

Şubat ayına kayak ya da dağ tatili rotası çizdik. Uzun rahat pistleriyle dikkat çeken Erciyes’te kaymak çok keyifli. Gitmişken Kayseri şehir merkezine de uğramayı ihmal etmeyin. Pastırma, sucuk ve mantı alışverişi yapmadan dönmeyin.

Mart - Gaziantep Hatay gurme turu

gaziantep

Mart ayı için gurme turu yapmaya ne dersin? Burada Gaziantep mi Hatay mı arasında ayrım yapmaktan zorlandım bu yüzden bu ayrımı dilerseniz siz yapın. Mutfağıyla ünlü iki şehrimizde mideniz bayram yapacak. Hatay’ın Gaziantep’e göre gezilecek tarihi yerler açısından daha farklı bir şehir olduğunu söyleyebilirim. Gaziantep’e uygun fiyatlı uçak bileti bulmak için tıklayabilirsin.

Nisan – Baharı Kapadokya’da karşılayın

Kapadokya

Kapadokya’nın her mevsimi farklı güzel. Ancak gezmek için en güzel dönemler bahar ayları. Hemen bunaltıcı sıcak ya da çok soğuk olmaz hem de Ihlara Vadisi ve çevresi yeşerir. Farklı bir havası var Kapadokya’nın… Muhteşem şekiller almış kayalıklar, ilk Hristiyanların yaşadıkları yerler gerçekten görülmesi gereken bir doğal güzellik. Cave yani mağara otellerde konaklamayı tercih edin. Fırsatın varsa balon turu yapmadan dönmeyin.

Mayıs - Mardin ve Urfa’da tarihi yolculuk

mardin

Mardin ve peygamberler şehri Urfa. İkisi de mistik ve görülmesi gereken yerlerden. Mardin’deki taş konaklar, dar sokaklar, binlerce yıllık dini yapılar sizi bambaşka yerlere götürecek. Balıklı göl, Harran Evleri, Göbeklitepe’de insanlık tarihine doğru farklı bir yolculuk yaparsın. Üstelik 2019’un Göbeklitepe yılı ilan edildiğini de hatırlatayım.

Haziran – Ukrayna’da beyaz geceler

Ukrayna

Haziran ayında yurtdışı yolculuğu yapmaya ne dersin? Hem de pasaportsuz bile gidebileceğin bir ülkeye… Türk vatandaşlarının pasaportsuz bile gidebileceği Ukrayna’da sizi Haziran ayında beyaz geceler karşılayacak. Geç kararan bir havada Ukrayna’nın Kiev, Lviv ve Odessa gibi turistik şehirlerini gezebilirsin. Ukrayna’na uygun fiyatlı bilet bulmak için linki tıklayabilirsin.

Temmuz Çeşme – Alaçatı – Bodrum

bodrum

Yaz aylarının Türkiye’deki en popüler rotaları Çeşme ve Bodrum. Çeşme Alaçatı ve Bodrum’daki mekanlar yazın adından çok söz ettiriyor. Yazın Bodrum ve Çeşme’nin havasını solumadan tatil yapmak mümkün mü? Hadi Bodrum için şimdiden uçak biletini ayır.

Ağustos Ayvalık-Cunda-Bozcaada

bozcaada

Ağustos ayı sonu Bozcaada’da bağ bozumu zamanı. Yazın oldukça hareketli olan ve her geçen yıl açılan mekanlarıyla adından söz ettiren Bozcaada’ya gitmek için gerçekten de en harika zaman. Ayvalık, Cunda adası Asos, Ören Kuzey Ege’de yolculuk yapmak için en keyifli zamanlar. Edremit havalimanını kullanarak uçakla ulaşım mümkün. 

Eylül – Antalya – Alanya

antalya

Antalya ve Alanya’nın en güzel zamanlarıdır Eylül ayı. Yaz aylarındaki nemli sıcak hava, yerini daha tatlı bir sıcağa bırakır. Deniz suyu güzelleşir, yurdun genelinde havalar soğumaya başlarken keyifle denize girebilirsin.

Ekim'de  Kıbrıs güneşi

kıbrıs

Ekim’de hala ısıtmaya devam eder. Adanın en güzel dönemidir. Girne bölgesine gidecekseniz Bellapais manastırı ve Girne Kalesi’ni mutlaka görmelisin. Daha sakin ve bol denize girebileceğin bir tatil arıyorsan Bafra bölgesindeki otelleri tercih et. Kıbrıs uçak bileti için tıklayabilirsin.

Kasım’da romantik yolculuk

kotor

Kasım ayı için birkaç alternatif sunuyorum. Romantik yolculuk önerilerim olacak. Kotor ve Budva şehirlerini içeren mini bir Karadağ turu olabilir. Ya da Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Harika ışıklandırması olan bu şehirde Tuna nehri etrafındaki binaların ihtişamına hayran kalabilirsin. Almanya’da şatoları da gezebileceğin romantik yol turu yapmaya ne dersin?

Aralık -  Konya'da Şeb-i Arus

konya şeb-i arus

Aralık ayını Mevlana’ya ayırdım. Mevlana’nın düğün günü olarak gördüğü Şeb-i Arus haftası Konya turu yapın. Mevlana türbesi, semah gösterisi, Konya’daki tarihi yapılar gezi rotasına eklensin. 


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1449 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar