Altın renkli kumları, berrak koyları ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış antik kentleri ile Sedir Adası, ziyaret etmeye değer adalar arasında bulunuyor. Muğla’nın “Kleopatra Adası” olarak da bilinen adanın ismi yüzlerce yıl önce burayı kaplayan dev sedir ağaçlarından kaynaklanıyor. Sedir Adası, Kedrai Antik Kenti ve Kleopatra Plajı gibi “hikayeleriyle” fark yaratan popüler destinasyonlara sahip.

Hadi gel, tarihe meydan okuyan Sedir Adası’nda şimdi küçük bir yolculuğa çıkalım. Sedir Adası ile ilgili merak edilen sorulara da yanıt verelim.

Sedir Adası nerede?

Sedir Adası Muğla'ya bağlı bir ada. Muğla'nın Marmaris ilçesinde, Çamlı Köyünde yer alıyor.

Sedir Adası kum hikayesi nedir?

Sedir Adası'ndaki kumların kraliçe Kleopatra için Mısır'dan getirildiği söylenir. Sedir Adası'nın kumu altın renkli özel kumdur.

Sedir Adası'na arabayla gidilir mi?

Sedir Adası'na arabayla gidilmiyor. Ama ünlü Kleopatra plajının iskelesine arabayla gidebilir, buradan tekneye binerek Sedir Adası'na ulaşabilirsin.

1. Çamlı Köyü

camli-koyu

Kollarını ardına kadar açmak ve tertemiz havayı içinize çekmenin o tarifsiz mutluluğunu yaşamak istiyorsan Çamlı Köyü kesin olarak gezi listende yer almalı. Bol oksijeni ve tertemiz sularıyla ön plana çıkan bu eşsiz köy, Çamlık İskelesi’ne sadece 3 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca köy içerisinde yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğin, oldukça şirin mekanlarla karşılaşman da mümkün. Bu arada Çamlı Köyü, sene boyunca amatör ve profesyonel doğa fotoğrafçılarına da ev sahipliği yapıyor.

Muğla-Marmaris Yolu üzerinden adaya geçmek adına Çamlı Köyü’ne girmen gerekiyor. Bu durum, köyün yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından daha kolay keşfedilmesini sağlamış diyebiliriz. Çamlı Köyü sadece tabiat güzellikleriyle değil, aynı zamanda plajıyla da meşhur. Bu sakin ve temiz denize, köy içerisinden girmek oldukça kolay.

Konum Linki

Yazar notu: Denizin olduğu bölgede çok sayıda ağaç bulunuyor. Buraya yerleştirilen masalar sayesinde deniz ve piknik keyfini bir arada yaşayabilirsin.

2. Boncuk Koyu

boncuk-koyu

Sedir Adası’nda gözlerden uzak, sakin bir atmosferde serinlemek istersen, Boncuk Koyu’nu ziyaret edebilirsin. Bölge, Çamlı Köyü’ne yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta. Berrak denizi ile dikkat çeken koy, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından yakın zaman önce “Önemli Köpek Balığı Alanı” olarak seçilmişti. Üremek için buraya gelen köpek balıkları 24 saat boyunca gözetim altında.

Panoramik fotoğraflar çekmek ya da dalış turlarına dahil olmak isteyenler, özellikle de mayıs ayından itibaren koya büyük ilgi gösteriyor. Boncuk Koyu yapı itibarıyla özellikle şnorkelle dalışa oldukça uygun. Koyun adı ise boncuk şeklindeki ufak çakıllardan kaynaklanıyor. Çam ve palmiye ağaçlarının yoğunluğu koya apayrı bir güzellik kazandırıyor.

Konum Linki

Yazar notu: Koydaki su o kadar temiz ki sualtı görüş mesafesi 15 metreye kadar uzanıyor.

3. Kleopatra Plajı

kleopatra-plaji

Kleopatra plajı, tam anlamıyla Sedir Adası’nın sembolü olarak kabul görüyor. Sadece adanın değil aynı zamanda ülkemizin en popüler plajları arasında kendine yer bulan plaj, altın renkli kumlarıyla biliniyor. Adanın kuzey yönünde konumlanan Kleopatra plajı, pek çok mitolojik hikâyeye de ev sahipliği yapıyor. Antonius ve Kleopatra’nın burada yüzdüklerine ve kumların sadece onlar için Kuzey Afrika bölgesinden özel olarak getirildiğine inanılıyor.

Mavi bayraklı efsane plaj, aynı zamanda çok sayıda kafe ve restorana sahip. Sodalı suda çoğalması ve ateşte yanması, bu plajdaki kumları ayrıcalıklı kılıyor. Söz konusu kumların dünyada sadece iki plajda yer alması, burayı çok daha ayrıcalıklı kılıyor. Kumu adanın dışına çıkarmaya çalışmak ise suç teşkil ediyor. Kleopatra plajı ile adanın girişi arasında sadece 200 metrelik bir mesafe bulunuyor.

Konum Linki

Sedir adası giriş ücreti

  • 300 TL

  • Basın, gazi, MüzeKart ve öğretmen kartı sahipleri, 18 yaş altı 150 TL

  • Tekne ulaşımı 200 TL 

Açık olduğu saatler

  • Açılış Saati: 09:00
  • Kapanış Saati: 18:30
  • Gişe Kapanış Saati: 18:00

Yazar Notu: Sedir Adası’na ulaşmanın tek yolu deniz yolu. Akyaka’dan ya da Çamlı Köyü’nden tekneye binerek adaya ulaşmak ve günübirlik keşif yapmak mümkün. Arabanı iskeleye yakın olan boş alana ücretsiz park edebilirsin. Sedir Adası’na girişte ücret ödendiği için Kleopatra plajına girerken de ekstra bir ödeme yapmıyorsun.

4. Kedrai Antik Kenti

kedrai-antik-kenti

Kedrai Antik Kenti’nin varlığı, bölgenin sadece yaz turizmine hitap eden bir destinasyon olmadığını gösteriyor. M.Ö. 6’ncı yüzyıldan günümüze dek bir biçimde varlığını koruyan bu heybetli Antik kent, sedir ve zeytin ağaçlarının gölgesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Yabancı ziyaretçilerin de yoğun ilgi gösterdiği Kedrai tarih boyunca Persler, Grekler, Helenler, Romalılar ve Bizanslılar için bir yaşam alanı olmuş. Bugüne taşınan en önemli kalıntılar arasında surları söylemek mümkün. Ayrıca Apollon’a özel olarak yaptırılan büyük bir tapınak da ziyaret için uygun durumda.

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Marmaris otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

Otel

5. Lacivert Koy

lacivert-koy

Gökova Körfezi’nin en sevilen koylarından biri de Lacivert Koy. Sedir Adası’nın birçok noktasından kalkan tekne turları ile buraya uğrayabilirsin. Hemen hemen tüm tekne turlarında Lacivert Koy, bir durak olarak kendine yer buluyor. Özellikle hafta sonlarında Akyaka üzerinden gelen ziyaretçiler ağırlıkta oluyor. Koyun ismi, deniz renginin koyu mavi olmasından kaynaklanıyor.

Konum Linki

Sedir Adası ile ilgili merak ettiğin daha fazla bilgiye Sedir Adası hakkında merak edilenler yazımızdan ulaşabilirsin.


ipekincir
İpek İncir
432 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN