Altın renkli kumları, berrak koyları ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış antik kentleri ile Sedir Adası, ziyaret etmeye değer adalar arasında bulunuyor. Muğla’nın “Kleopatra Adası” olarak da bilinen adanın ismi yüzlerce yıl önce burayı kaplayan dev sedir ağaçlarından kaynaklanıyor.

Sedir Adası Kedrai Antik Kenti ve Kleopatra Plajı gibi “hikayeleriyle” fark yaratan popüler destinasyonlara sahip.

Hadi gelin, tarihe meydan okuyan Sedir Adası’nda şimdi küçük bir yolculuğa çıkalım.

İçindekiler

1-Çamlı Köyü

camli-koyu

Kollarınızı ardına kadar açmak ve tertemiz havayı içinize çekmenin o tarifsiz mutluluğunu yaşamak istiyorsanız, Çamlı Köyü kesin olarak gezi listenizde yer almalı. Bol oksijeni ve tertemiz sularıyla ön plana çıkan bu eşsiz köy, Çamlık İskelesi’ne sadece 3 km uzaklıkta bulunuyor. Ayrıca köy içerisinde yöresel lezzetlerin tadına bakabileceğiniz, oldukça şirin mekanlarla karşılaşmanız da mümkün. Bu arada Çamlı Köyü, sene boyunca amatör ve profesyonel doğa fotoğrafçılarına da ev sahipliği yapıyor.

Muğla-Marmaris Yolu üzerinden adaya geçmek adına Çamlı Köyü’ne girmeniz gerekiyor. Bu durum, köyün yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından daha kolay keşfedilmesini sağlamış diyebiliriz. Çamlı Köyü sadece tabiat güzellikleriyle değil, aynı zamanda plajıyla da meşhur. Bu sakin ve temiz denize, köy içerisinden girmek oldukça kolay.

Konum Linki

Yazar notu: Denizin olduğu bölgede çok sayıda ağaç bulunuyor. Buraya yerleştirilen masalar sayesinde deniz ve piknik keyfini bir arada yaşayabilirsiniz.

2-Boncuk Koyu

boncuk-koyu

Sedir Adası’nda gözlerden uzak, sakin bir atmosferde serinlemek isterseniz, Boncuk Koyu’nu ziyaret edebilirsiniz. Bölge, Çamlı Köyü’ne yaklaşık olarak 8 km uzaklıkta. Berrak denizi ile dikkat çeken koy, Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından yakın zaman önce “Önemli Köpek Balığı Alanı” olarak seçilmişti. Üremek için buraya gelen köpek balıkları 24 saat boyunca gözetim altında.

Panoramik fotoğraflar çekmek ya da dalış turlarına dahil olmak isteyenler, özellikle de mayıs ayından itibaren koya büyük ilgi gösteriyor. Boncuk Koyu yapı itibarıyla özellikle şnorkelle dalışa oldukça uygun. Koyun adı ise boncuk şeklindeki ufak çakıllardan kaynaklanıyor. Çam ve palmiye ağaçlarının yoğunluğu koya apayrı bir güzellik kazandırıyor.

Konum Linki

Yazar notu: Koydaki su o kadar temiz ki sualtı görüş mesafesi 15 metreye kadar uzanıyor.

3-Kleopatra Plajı

kleopatra-plaji

Kleopatra plajı, tam anlamıyla Sedir Adası’nın sembolü olarak kabul görüyor. Sadece adanın değil aynı zamanda ülkemizin en popüler plajları arasında kendine yer bulan plaj, altın renkli kumlarıyla biliniyor. Adanın kuzey yönünde konumlanan Kleopatra plajı, pek çok mitolojik hikâyeye de ev sahipliği yapıyor. Antonius ve Kleopatra’nın burada yüzdüklerine ve kumların sadece onlar için Kuzey Afrika bölgesinden özel olarak getirildiğine inanılıyor.

Mavi bayraklı efsane plaj, aynı zamanda çok sayıda kafe ve restorana sahip. Sodalı suda çoğalması ve ateşte yanması, bu plajdaki kumları ayrıcalıklı kılıyor. Söz konusu kumların dünyada sadece iki plajda yer alması, burayı çok daha ayrıcalıklı kılıyor. Kumu adanın dışına çıkarmaya çalışmak ise suç teşkil ediyor. Kleopatra plajı ile adanın girişi arasında sadece 200 metrelik bir mesafe bulunuyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Sedir Adası’na girişte ücret ödendiği için Kleopatra Plajına girerken ekstra bir ödeme yapmıyorsunuz.

4-Kedrai Antik Kenti

kedrai-antik-kenti

Kedrai Antik Kenti’nin varlığı, bölgenin sadece yaz turizmine hitap eden bir destinasyon olmadığını gösteriyor. M.Ö. 6’ncı yüzyıldan günümüze dek bir biçimde varlığını koruyan bu heybetli Antik kent, sedir ve zeytin ağaçlarının gölgesinde ziyaretçilerini bekliyor.

Yabancı ziyaretçilerin de yoğun ilgi gösterdiği Kedrai tarih boyunca Persler, Grekler, Helenler, Romalılar ve Bizanslılar için bir yaşam alanı olmuş. Bugüne taşınan en önemli kalıntılar arasında surları söylemek mümkün. Ayrıca Apollon’a özel olarak yaptırılan büyük bir tapınak da ziyaret için uygun durumda.

Konum Linki

Yazar Notu: Kedrai Antik Kenti, Gökova Körfezi’ni geniş bir açıdan görüyor. Bu sayede alandan harika manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

5-Lacivert Koy

lacivert-koy

Gökova Körfezi’nin en sevilen koylarından biri de Lacivert Koy. Sedir Adası’nın birçok noktasından kalkan tekne turları ile buraya uğrayabilirsiniz. Hemen hemen tüm tekne turlarında Lacivert Koy, bir durak olarak kendine yer buluyor. Özellikle hafta sonlarında Akyaka üzerinden gelen ziyaretçiler ağırlıkta oluyor. Koyun ismi, deniz renginin koyu mavi olmasından kaynaklanıyor.

Konum Linki

Yazar notu: Bölge içerisinde yer alan su altı mağaraları, turistik ziyaretlerin önünü açıyor.

Sedir Adası Ören Yeri giriş ücreti

  • 300 TL

  • Müze Kart geçerli değil.

Ziyaret saatleri

Açılış Saati: 09:00

Kapanış Saati: 18:30

Gişe Kapanış Saati: 18:00

Ulaşım

Sedir Adası’na ulaşmanın tek yolu deniz yolu. Akyaka’dan ya da Çamlı Köyü’nden tekneye binerek adaya ulaşmak ve günübirlik keşif yapmak mümkün.

Otobüs Bileti


ipekincir
İpek İncir
62 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar