Karadeniz’in güzelliklerle dolu şehirlerinden Ordu; fındığıyla, Boztepe ile, yemyeşil doğası ile ve tabii ki popüler ilçelerinden Ünye ile ünlü. Eğer Karadeniz senin gezmeyi en sevdiğin coğrafyalardan biriyse ve Ünye bu bölgede henüz keşfetmediğin yerler arasındaysa ilçeye seyahat etmeni öneririm. Yeşilin bin bir tonunu görmen ve farklı bir seyahat deneyimi yaşaman için Ünye’ye gitmeni önermemin başlıca nedenlerini senin için sıraladım. İşte o sebepler.

İçindekiler

Plajları

Uzunkum Plajı

Karadeniz kıyı şeridinde yer alan ilçelerin her biri güzelliğiyle ziyaretçilerinden tam puan alıyor. Ünye de bu kıyı şeridi üzerindeki ilçelerden biri ve deniz kıyısında olmanın beraberinde getirdiği tüm artıları bünyesinde barındırıyor. Plajlarıyla, Karadeniz Bölgesi’ndeki bir ilçeden çok Akdeniz Bölgesi’nde yer alan bir ilçeyi andıran Ünye, denize girmek için ülkemizdeki en güzel yerlerden biri. Yeşillikler arasında yer alan ve toplamda 8 tane olan Ünye plajlarından en ünlüleri Uzunkum ve Çınarsuyu plajları. Yalnızca bu iki plaj bile rotanı Ünye’ye çevirmen için yeterli sebepler.

Şehir merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafede yer alan ilçedeki diğer plajların isimleriyse Atik Otel Plajı, Göl Evi İnciraltı Plajı, Göl Evi Kumsal Plajı, Kırkevler Plajı, Kızılcakese Kumsalı ve Mavi Deniz Kumsal Plajı. İlçeye gittiğinde hangi plaja yakınsan onda denize girmeyi tercih edebilirsin çünkü bu plajların her birinde su tertemiz ve yüzmek oldukça keyifli. Ünye plajlarıyla ilgili son olarak Kırkevler Plajı ve Kızılcakese Kumsalı’nın halk plajı kategorisinde olduğunu, diğer plajlarınsa özel işletmelere ait olduğunu eklemek isterim.

Peki Ünye’nin denizi nasıl diyecek olursan onu da senin için cevaplayayım. Karadeniz bölgesinde olduğu için ilçede deniz Akdeniz ve Ege bölgelerinin denizlerine göre biraz daha soğuk. Yine diğer bölgelere kıyasla burada deniz biraz daha dalgalı da. Ama dikkatle yüzüldüğünde Ünye’nin denizi kesinlikle çok keyifli. Çünkü su hem berrak hem de plajlar kum.

Uçak Bileti

Popüler doğal güzellikleri ve tarihi mekanları

Ünye gezilecek yerler

Ordu’nun güzel ilçesi Ünye, tabii ki de yalnızca masmavi sulardan ve ince kumlu plajlardan ibaret değil. Yaz mevsimi dışında ilçeyi keşfe giden seyahat severler için de burada yapılacak aktiviteler ve mutlaka görülmesi gereken yerler var.

Çınarsuyu Tabiat Parkı

Çınarsuyu Tabiat Parkı, Samsun-Ordu Karayolu üzerinde konumlanmış ve denize kıyısı bulunan yani ziyaretçilerine maviyle yeşilin uyumunu sunan oldukça keyifli bir tabiat parkı. Günübirlik geziler için şehrin farklı ilçelerinden sıklıkla ziyaret edilen park aynı zamanda bungalov evlerde konaklamak ya da kamp yapmak isteyen kişilerin de Ünye’de rotasını çevirdiği ilk duraklardan biri.

Piknik alanlarıyla dolu Çınarsuyu Tabiat Parkı’nda denize karşı bir piknik organize edebilirsin ya da eşsiz Karadeniz doğasının kalbinde konaklamak için kamp yapabilirsin.

Giriş ücreti: 6 TL

İndirimli: 3 TL

Asarkaya Kent Ormanı

Ünye-Fatsa yolu üzerinde yer alan ve Ünye’den 4 kilometre uzaklıkta konumlanmış Asarkaya Kent Ormanı, ilçenin en güzel mesire yerlerinden. Manzarayı izleyerek yürüyüş yapabileceğin bu orman, bünyesindeki bitki bolluğu sayesinde görenleri hayran bırakıyor. Kuş gözlemciliğiyle ilgiliysen de gidebileceğin Asarkaya Kent Ormanı, tıpkı Çınarsuyu Tabiat Parkı gibi piknik yapmak için ideal bir mekan.

Semaverde çayının lezzetiyle ünlü bu ormanda daha önce görmediğin ağaçlara rastlayacaksın.

Otomobille giriş ücreti: 3 TL

Çamlık

İlçenin en popüler noktalarından biri de yemyeşil minik bir ormanın Karadeniz’in masmavi sularıyla buluştuğu bölge Çamlık. Yürüyüş için ideal bir yer olan Çamlık, sana kendini bir tablodaymışsın gibi hissettirecek renklilikte. Hatta Ünye’nin denize girilen meşhur kayaları Fok Fok da bu civarda konumlanmış. Biliyorum piknik yapmaktan çok bahsettim ama Çamlık’ın da piknik için ideal bir yer olduğunu söylemem gerek. (gülücük) Burada çam ağaçlarının kokusunu içine çeke çeke ve manzarayı izleyerek piknik yapabilirsin.

Ünye’de gezilecek yerler bu kadarla sınırlı değil. İlçeye gitmişken Kadılar Yokuşu’nu, Ünye Kalesi’ni, iskeleyi, Bakırcılar Çarşısı’nı, Çakırtepe’yi görmeden dönmemelisin.

Nostaljik atmosferi

Kadılar Yokuşu

Ünye’de mimariyi eski ve yeni diye ikiye ayırmak mümkün. Yeni mimariye ait yapılar ülkemizin dört bir yanında görülen apartmanlar ve sitelerle benzerlik gösterse de eski mimariye ait yapılar ilçeyi farklı kılıyor. Çünkü eski mimariye ait yapılarda Osmanlı ve Rum kültürlerinden izler gözlemlemek mümkün. Bu durum da Ünye’nin nostaljik bir atmosfere sahip olmasını beraberinde getiriyor. Eğer tarihi seyahatlerden hoşlanıyorsan ya da yalnızca bir ilçenin sınırlarında yürürken farklı medeniyetlerden izlerle karşılaşmak istiyorsan Ünye gitmeni önerdiğim yerlerden biri. Rumların ve Ermenilerin izlerini görebileceğin yapıları keşfetmek istersen ilçedeki Yalı diye isimlendirilen ve Çakırtepe’ye kadar uzanan alanı gezebilirsin.

İlçede, Osmanlılardan kalan izleri keşfetmek istersen rotanı çevirmen gereken adres ise tabii ki de Kadılar Yokuşu. Ünye’de çok sayıda kadının yaşamasından dolayı bu ismi alan yokuş kıyıya dik olarak iniyor ve Cumhuriyet Meydanı’na bağlanıyor. Yokuşun iki tarafı da tarihi Ünye evlerinin en gösterişli örnekleriyle dolu. Adeta bir açık hava müzesi olarak tanımlanabilecek Kadılar Yokuşu sayesinde Ünye’deyken Osmanlı kültürüne dair fikir sahibi olabilirsin.

İlçedeki mekanlar da bu nostaljik havayı pekiştirir konseptte. Osmanlı konseptli kahvecilerde kahveni yudumlayabilir ya da saray mutfağından yemekler sunan restoranlarda farklı lezzetler tadabilirsin.

Yemyeşil doğası

Ünye

Karadeniz sınırları içerisindeki bir yerin yeşilliklerden yoksun olduğunu düşünmek pek de doğru olmaz. Çünkü bitki örtüsü orman olan bölgenin her bir köşesi yeşilin farklı tonlarıyla bürülü. Ordu’nun güzel ilçesi Ünye de yemyeşil bir yer. Hatta Dünya Sağlık Örgütü’ne göre kişi başına düşen yeşillik miktarı en az 9 metrekare olmalıyken 2018 verilerinde Ünye’de bu miktarın 26,22 metrekare olduğu hesaplanmış. Yani bölge büyük ormanlarla dolu. Bu sayede de ilçe sınırları içerisindeki hava kalabalık şehir merkezlerine göre daha temiz.  

Kendini doğaya bıraktığın, temiz havaya doyduğun ve uzun orman yürüyüşleri yapabildiğin bir seyahate çıkmak istiyorsan ilçeye gitmeni öneririm. Buradaki ormanlarda sevdiklerinle piknik yapabilir, ömrü hayatında ilk kez karşılaşacağın ağaçlar görebilirsin. Yeşil alan ortalaması dünya ortalamasını geçen bu ilçedeki farklı yeşil tonları kendini daha huzurlu hissetmeni sağlayacak.

Farklı konseptlerdeki otelleri

Ünye Konak

Ünye otelleri, genellikle sahil kenarında hizmet verenler ve bir konaktan dönüştürülerek otel yapılmış tesisler olarak ikiye ayrılıyor. Ünye’nin meşhur plajlarından birinden mavi sulara dalmak isteyen seyahat severler için sahil otelleri ideal seçenekken daha nostaljik bir atmosferde konaklamak isteyenler içinse konaktan dönüştürülmüş oteller daha uygun.

Genellikle oda kahvaltı konseptinde hizmet veren konaklama birimleri ya deniz manzarasına ya da doğa manzarasına sahip. Ordu şehir merkezinden yaklaşık 50 kilometre uzaktaki Ünye otelleri arasından sana en uygun olanı ilçeye gittiğin mevsime göre seçmeni öneririm. Çünkü yaz mevsiminde sahil otelleri çok keyifliyken diğer mevsimlerde ise konaktan dönüştürülmüş oteller çok güzel oluyor.

Eşsiz yemekleri

Terme Pidesi

Ordu ve ilçeleri söz konusu olduğunda akla gelen ilk ürün fındık oluyorsa da aslında bu şehrin mutfağı fındık dışında da bir hayli geniş. Ünye de Ordu’nun mutfağındaki güzel yemeklerin her birini bulabileceğin, lezzetler açısından zengin bir yer. Ünye pidesi ve Ünye lokumu ilçeyle özdeşleşmiş tatlar. Eğer sen de bu destinasyona seyahat edeceksen tatman gereken ilk iki lezzet lokum ve pide olmalı. Bu arada Ünye lokumu kurabiyeye benzeyen bir yiyecek. Normal lokuma benzediğini düşünme diye uyarmak istedim.

Galdirik otu kavurması, turşu kavurması, ısırgan çorbası, pancar sarması ve fasulye turşusu da Ünye mutfağı denince akla gelen diğer lezzetler. Yalnızca bu yemekleri yediğinde bile içinden “İyi ki Ünye’ye gelmişim” diyeceğine eminim. Hatta bana sorarsan eve döndükten sonra bile Ünye anılarını yaşatmak için yöresel turşulardan ve meşhur bal çeşitlerinden satın alabilirsin.

Boztepe’ye yakınlığı

Boztepe

“Ordu’da mutlaka görülmesi gereken yer neresidir” diye sorsan şehri gören herkes tek ağızdan “Boztepe” der. Ordu şehir merkezine tepeden bakacağın bir konuma sahip olan ve genellikle teleferikle çıkılan Boztepe, şehrin en görülesi yeri. Mavi ve yeşilin kucaklaştığı şehirden manzaraları en net şekilde seyredebileceğin, dilersen eşsiz bir manzaraya karşı lezzetli yemekler tadabileceğin hatta yamaç paraşütü yapabileceğin Boztepe, Ünye’ye yalnızca 50 dakikalık bir mesafede. Yani Ünye’ye giderek yalnızca ilçedeki eşsiz deneyimleri yaşamış olmayacaksın. Şehirdeki en farklı ve en özel deneyimi yaşamaya da yakın olacaksın. Bir iyi haberim daha var. Ünye’den Boztepe’ye giden yollar çok güzel ve çok keyifli. Yemyeşil.

Bu arada Ünye yalnızca Boztepe’ye yakın değil. Şehrin diğer popüler ilçesi Fatsa, Ünye’den yalnızca 25 dakikalık bir uzaklıkta. Şehir dışından gelen ziyaretçilerin bünyesindeki iki büyük gölü görmek için gittiği Gölköy, ilçeye 45 dakikalık uzaklıktayken popüler bir diğer ilçe Perşembe ise buraya 1 saat uzaklıkta. Eğer yalnızca Ünye’yi gezeceğin bir seyahattense Ordu’yu başlı başına deneyimleyeceğin kapsamlı bir gezi planı hazırlıyorsan her yere yakın konumu sayesinde Ünye konaklamayı tercih edeceğin bölge olabilir. Kapsamlı Ordu gezinde görmen gereken yerleri Ordu'da gezilecek yerler içeriğimizle keşfedebilirsin.  Son olarak ilçenin Samsun’a yalnızca 83 kilometre uzaklıkta olduğunu da eklememde fayda var.

Gün doğumu/ gün batımı

Ünye deniz

Haluk Levent’in uğruna şarkı yazdığı Ünye’nin oldukça özel bir farklılığı var. Şöyle ki ilçede güneş denizden doğuyor ve denizden batıyor. Dünyada yalnızca birkaç yerde güneşin denizden doğup yeniden denizden batıyor oluşu ilçedeki gün batımlarını ve gün doğumlarını eşsiz kılıyor. Her sabah ya da her akşam deniz kenarında güneşin hareketlerini izlemek için sabırsızca bekleyecek olman da başlı başına Ünye’ye gitmen için bir sebep aslında. Çünkü gerçekten de buradaki gün doğumu ve gün batımı çok özel.

Havaalanına yakın olması

Ünye Görsel

Bazı yerler havaalanına çok uzak olduğu için uçakla gittikten sonra ilçeye erişim uzun zaman alabiliyor. Söz konusu Ünye olduğunda durum bunun tam tersi. Çünkü ilçe havaalanına uzak bir konumda değil. Ünye ile Ordu Giresun Havalimanı arasında yaklaşık 80 kilometre var. Havalimanı ilçeden sadece 1 saat uzaklıkta. Yani ilçeyi keşfetmek için bir Ordu uçak bileti alman ve sonrasında 1 saatlik bir yolculuğun ardından Ünye’ye varman yeterli. Bu yolculuk için Havaş’a binebilirsin.

Ünye’ye ulaşım için bir diğer seçenek de otobüs. Ünye otobüs bileti fiyatlarını karşılaştırarak ilçeye kolayca ulaşabilmen mümkün. Büyük bir ilçe olduğu için Ünye’de otobüs garı da var. Yani otobüs seçeneğini değerlendirirsen direkt ilçe merkezine varabilirsin.


busraguzeller
Büşra Güzeller
174 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar