Muhteşem doğal güzellikleriyle her göreni kendine hayran bırakan ülkemizde, keşfedilmeyi bekleyen binlerce destinasyon var. İşte bunlardan biri de yaban hayat ve insanlar için yaşam kaynağı, aynı zamanda da tam bir huzur deposu olan göllerimiz. Senin için hazırladığım bu yazıda ülkemizin birbirinden farklı özelliklere ve büyüklüklere sahip gölleri hakkında merak ettiğin her şeyi bulabilirsin. İşte Türkiye’nin en büyük gölleri.

İçindekiler

Van Gölüvangollll

Hakkında anlatılan efsanelerin, hikayelerin bitmediği bir göl olan Van Gölü bu özelliği ile yıl boyunca çok fazla turistin ilgisini çekmeyi başarıyor. Ülkemizin en büyük, dünyanın ise sodalı suya sahip en büyük gölü olan Van Gölü, Nemrut Dağı’nın patlamasıyla oluşan volkanik bir set gölü. Dolayısıyla gölün suyu tuzlu ve sodalı. Göl 3.713 kilometrekare yüzölçümüne sahip ve ortalama derinliği ise 171 metre. Büyüklüğü sebebiyle Van halkı burayı bir göl değil de daha çok bir deniz olarak görüyor. Esasında çok da haksız sayılmazlar. Çünkü göl o kadar büyük ki bünyesinde 4 adet ada bulunuyor. Adaların en ünlüsü üzerinde kilise ve manastır kompleksi bulunan Akdamar Adası. Ada üzerinde yer alan ve sonraları müze haline dönüştürülen kiliseyi ziyaret etmek için çok sayıda turist geliyor. Van Gölü’nde yer alan diğer adaların isimleri ise Çarpanak, Adır Adası ve Kuş Adası. Gölde tek balık çeşidi olan inci kefali yaşıyor. Balık tutmak ve rafting Van Gölü’nde yapabileceğin aktivitelerin başında geliyor. Sen de gölün merak uyandıran ve etkileyici havasını solumak istersen burası yalnızca bir Van uçak bileti uzağında.

Tuz Gölütuzgolu1

Konya, Ankara ve Aksaray illerinin sınırları içerisinde yer alan Tuz Gölü, esasında ülkemizin en büyük ikinci gölü olma özelliğine sahip ve başta flamingolar olmak üzere pek çok kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Ancak ne yazık ki gölde son dönemlerde yaşanan ciddi su kayıpları, üzerindeki pek çok kuş türünün yaşamını tehdit ediyor. Ülkemizin tuz ihtiyacının büyük bir bölümü (%70) Tuz Gölü’nden sağlanıyor. Gölün yüzölçümü 1665 kilometrekare, derinliği ise ortalama 40 santimetre. Gölün en ilgi çekici özellikleri hiç şüphesiz kızıla çalan rengi ve izleyebileceğin en etkileyici gün batımı manzaralarından birine sahip olması diyebilirim. Gölün sığ oluşu ziyaretçilere üzerinde yürüme imkanı sunuyor. Mineral bakımında zengin olması ile de adeta şifa dağıtıyor. Sen de seyahatin esnasında Tuz Gölü minerallerinden elde edilen ürünlere göl çevresindeki dükkanlardan ulaşabilirsin.

Uçak Bileti

Beyşehir Gölü

beysehir golu

651 kilometrekareyle Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü hem Isparta hem de Konya il sınırları içerisinde yer alıyor. Göl aynı zamanda göller bölgesinin en büyük gölü olarak biliniyor ve Konya ovasının sulanmasında da büyük katkısı bulunuyor. Beyşehir, tıpkı Van Gölü’nde olduğu gibi üzerinde bazılarını ziyaret edebileceğin farklı büyüklükteki adacıklara sahip. Özellikle adalardaki tarihi manastırlar, ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görüyor. Hatta bu adaların en büyüğü olan Mada Adası’nın üzerinde bir de köy buluyor. 1993 yılında milli park statüsüne alınan Beyşehir Gölü’nde sen de milli park çevresini keşfedebilir, kamp yapabilir, göl çevresindeki restoranlarda güneşi batırabilirsin.

Eğirdir Gölü

egirdir golu

Isparta’da yer alan Eğirdir Gölü, Türkiye’nin ikinci büyük tatlı su gölü. Yabani hayvanlar, kuşlar ve su kuşları için önemli bir yaşam alanı olan gölün üzerinde yaklaşık 120 çeşit kuş türünün yaşadığı biliniyor. Camgöbeği renginde olan gölün bir de ilginç bir özelliği var. Gölün suyu gün içerisindeki ışığın yansımalarına göre farklı renklere bürünüyor. İşte bu sebeple buraya aynı zamanda “Yedi Renkli Göl” ismi verilmiş. Bir diğer özelliği ise Eğirdir’in yılın dört mevsimi bir başka güzelliğe sahip olması. Bu sayede yıl boyunca sık sık ziyaretçi ağırlıyor. Gölün üzerinde Can Ada ve Yeşil Ada olmak üzere iki adet ada bulunuyor. Yeşil Ada üzerindeki Aya Stefanos Kilisesi civarda görülmesi gereken önemli tarihi değerlerden biri. Eğirdir Gölü ziyaretin sırasında konaklamak istersen çevresindeki butik otel ve pansiyonları tercih edebilirsin.

İznik Gölü

iznik golu

Gelelim Bursa’nın İznik ilçesinde yer alan ve ülkemizin beşinci büyük gölü olan İznik Gölü’ne. Burası konumu gereği Türkiye’nin en popüler turistik göllerinden biri. Özellikle hafta sonları şehir gürültüsünden uzaklaşmak isteyen Bursalılar ve İstanbullular tarafından sık sık ziyaret ediliyor. İznik Gölü’nün yüzölçümü 298 kilometrekare ve uzunluğu ise 32 kilometre. Gölde tatlı su levreği, sazan ve gümüş balığı gibi balık türleri yaşıyor. Aynı zamanda burası farklı kuş türleri için de önemli bir yaşam alanı. Tektonik bir göl olan İznik Gölü’nün suyu tatlı. Göl özellikle ilkbahar aylarında oldukça keyifli bir seyahat rotası haline geliyor. Çevresindeki konaklama ve restoran seçenekleri sayesinde sen de hafta sonu konaklamaların için tercih edebilirsin.

Burdur Gölüburdurgolu

Burdur ile Isparta illeri arasında yer alan ve tektonik bir göl olma özeliğine sahip olan Burdur Gölü, 100’e yakın kuş türünün evi konumunda. Bu kuşlardan en ünlüsü ise ördekgiller familyasından dikkuyruk. Nesli tükenmekte olan bir kuş türü olan dikkuyruklara ev sahipliği yapması Burdur Gölü’nü uluslararası alanda da önemli bir konuma getiriyor. Gölün önemli özelliklerinden biri diğeri de kapalı havzalı bir göl olması. Bu sebeple de oldukça tuzlu bir suya sahip. Hatta deniz suyundan yaklaşık iki kat daha tuzlu olduğu biliniyor. Eğer senin de yolun Burdur’a düşerse Burdur Gölü’nden sonra bölgedeki bir diğer önemli gölümüz Salda Gölü’nü ziyaret etmeyi ihmal etme. Dilersen Burdur otelleri içerisinden sana en uygun oteli seçerek seyahatini şimdiden planlamaya başlayabilirsin.

Manyas Gölümanyasgolu

Yüzlerce kuş türüne ev sahipliği yapması sebebiyle Manyas Kuş Cenneti ismiyle de anılan Manyas Gölü, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yer alıyor. Burası tektonik bir göl ve ölçülen en derin yeri yaklaşık 4 metre. Kuşların Manyas Gölü’nü tercih etme sebeplerinden biri de ılıman iklim sebebiyle bölgenin kuş türleri için bir geçiş konumunda olması. Gölde yıl boyunca çok sayıda karabatağa ve kış boyunca ise düzenli olarak tepeli pelikan ile dikkuyruğa rastlanıyor. Manyas özellikle de yılın dört mevsimi kuş gözlemcileri tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor. Daha çeşitli kuş türüne rastlamak istiyorsan gölü bahar aylarında ziyaret etmeni tavsiye ederim. Gölde yer alan gözlem kulesi ve müze ilgini çekebilir. Manyas Kuş Gölü pazartesi günleri haricinde haftanın altı günü 09:00 – 18:00 arasında ziyaretçilerini ağırlıyor.

Acıgölacigol

Afyonkarahisar, Denizli il sınırları içinde yer alan Acıgöl, sodalı suyuyla ünlü. Dünyanın en büyük doğal sodyum potansiyeline sahip bu gölden Türkiye’nin sodyum ihtiyacının neredeyse tamamı karşılanıyor. Flamingo ve birçok kuş türüne ev sahipliği yapan gölün çevresinde aynı zamanda atmaca ve kartal gibi yırtıcı kuş türleri de gözlemlenebiliyor. Göl bir volkanik patlama sonucu oluşmuş ve derinliği 300 metre. Suyunun sahip olduğu minerallerin sivilce ve kaşıntı gibi cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği biliniyor. Fotoğrafçılar ve kuş gözlemcileri için adeta bir cennet olan Acıgöl’de tüm ziyaretçileri keyifli bir seyahat bekliyor.

Ulubat Gölü

ulubat golu

Şahane manzaralarla karşılaşacağın ve etkileyici fotoğraf kareleri yakalayabileceğin Ulubat Gölü, Bursa’ya yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alıyor. Plankton, dip canlıları, balık ve kuş türleri açısından Türkiye’nin en zengin göllerinden bir olan Ulubat’ta yaklaşık 200’e yakın kuş türüne rastlamak mümkün. Göl üzerinde özellikle su kuşlarının kışlama alanı olan 11 adet ada bulunuyor. Bu adaların en büyüğü ise Halil Bey. Ortalama 2,5 metre derinliğe sahip gölde turna, sazan, kerevit ve yayın gibi birçok balık türü yaşıyor. Deniz seviyesine yakın Ulubat Gölü’nün rakımı 7 metre iken, büyüklüğü 136 kilometrekare. Göle kıyısı olan ve balıkçı ailelerin yaşadığı, üzerinde birçok tarihi yapı bulunan Gölyazı bölgede senin için oldukça şirin bir keşif rotası olabilir.

Çıldır Gölü

cildir golu

Kars ile Ardahan arasında yer alan ve özellikle Doğu Ekspresi seferleriyle her geçen gün seyahat tutkunlarının daha fazla ilgi gösterdiği Çıldır Gölü, aktivite bakımından zengin göllerimizden biri. Kış aylarında tamamen donan göl yüzeyi buz pateni, yürüyüş, kızakla kayak ve hatta balık tutmak için oldukça ideal. Zaten yöre halkının büyük bir kısmı geçimini balıkçılıktan sağlıyor. Deniz seviyesinden 1.959 metre yükseklikte bulunan gölün en derin noktası 42 metre. Gölün çevresinde çeşitli dinlenme alanları da bulunuyor. Sen de en uygun fiyatlı Kars uçak bileti ile Kars’a doğru yepyeni bir maceraya atılabilir, Çıldır Gölü’nü seyahat planına dahil ederek bambaşka bir deneyim yaşayabilirsin.

Palas Tuzla Gölü

tuzla palas golu

Kayseri il sınırları içerisinde yer alan Palas Tuzla Gölü’nün ismi göl yakınlarında bulunan Palas Köyü’nden geliyor. Tektonik bir göl olma özelliğine sahip olan Palas, 8 km uzunluğa ve 8 km genişliğe sahip. Gölün bulunduğu bölge 1993 yılında 1. Derece Doğal Sit Alanı ilan edilmiş ve bölgede etkileyici bir biyolojik çeşitlilik hakim. Göl turna ve kızılsırtı gibi kuşlara göç esnasında barınma ve beslenme imkanı sunuyor. Çevresindeki ilk yerleşimin ise oldukça eskiye, M.Ö. 2000 yılına kadar, uzandığı biliniyor. Gölün el değmemiş yapısı bugün onu eşsiz bir doğal kaynak ve seyahat rotası haline getiriyor. Palas Tuzla Gölü’nde yapılabileceğin aktivitelerin başında ise fotoğraf çekme, doğa yürüyüşü ve kuş gözlemciliği geliyor.

Eber Gölü

eber golu

Eber Sarısı isminde dünyada sadece kendi bünyesinde yetişen endemik bitki türüne ev sahipliği yapan Eber Gölü, Afyonkarahisar’da konumlanıyor. Burası Türkiye’nin en büyük gölleri sıralamasında 12. sırada yer alıyor. Tıpkı diğer göllerimizde olduğu gibi Eber Gölü de farklı türlerdeki kuşların göç yolları üzerinde yer alması sebebiyle çok çeşitli kuş türünün uğrak noktası. En derin kısmı 21 metre olarak ölçülen gölde, sazan ve turna balıklarına rastlamak mümkün. Sandal kiralayıp gezintiye çıkmak ve kuş gözlem evinde farklı kuş türlerini gözlemleyip, fotoğraflamak Eber’de yapabileceğin aktivitelerden bazıları. Yalnız hemen uyarayım, gölde bulunan yoğun sazlıklar sebebiyle yolunu kaybetmemek için rehber eşliğinde sandal kiralaman daha doğru bir tercih olabilir.

Erçek Gölü

ercek golu

Van Gölü’nün doğusunda yer alan Erçek Gölü, kuş gözlemcilerinin “cennet” diye nitelendirebileceği özel yerlerden biri. Çünkü ülkemizdeki tüm kuş türlerinin yarısı dinlenmek, beslenmek ya da yaşamak için Erçek Gölü’nü tercih ediyor. Bu türler içerisinde neslinin tükenmekte olması sebebiyle korunan dikkuyruk gibi özel türler de bulunuyor. Ayrıca Erçek üreme ve konaklama açısından flamingolar için de oldukça önemli bir konumda yer alıyor. Gölün en derin kısmı 40 metreyi buluyor. Gölü ister günübirlik ziyaret edebilir istersen bünyesinde kamp yapabilirsin. Bölgede tuvalet ve içme suyu mevcut ancak başka herhangi bir tesis bulunmuyor. Dolayısıyla eğer kamp yapacaksan hazırlıklı gitmende fayda var.

Hazar Gölü

hazar golu

Tektonik bir göl olan Hazar Gölü, Elazığ’a yaklaşık 30 km uzaklıkta yer alıyor ve Doğu Anadolu için önemli göllerden biri. Sodalı ve tuzlu suya sahip olan göl, turistik açıdan bölgeye oldukça katkı sağlıyor. Çünkü Hazar Gölü’nde kamp alanı ve plajın yanı sıra pansiyon gibi konaklama alternatifleri de bulunuyor. Yüzmek için yaz ayları boyunca sıklıkla ziyaret edilen plajda şezlong ve şemsiyelerin temin edildiği tesisler de hizmet veriyor. Gölün en sevilen yanlarından biri suyunun oldukça berrak olması. Ayrıca gölün içerisinde bir de batık kent bulunuyor ve hem bölge halkı hem de tatilciler yıl boyunca Hazar Gölü’nde düzenlenen pek çok etkinliğe katılma şansı bulabiliyor.

Dünyanın en büyük göllerinin listesiyse şöyle;

  • Hazar Gölü
  • Superior Gölü
  • Victoria Gölü
  • Huron Gölü
  • Michigan Gölü
  • Tanganika Gölü
  • Baykal Gölü
  • Büyük Ayı Gölü
  • Malawi Gölü
  • Büyük Esir Gölü

Türkiye'nin en büyük gölleri içeriğimiz sona erdi. Dilersen Türkiye'nin en yüksek dağları ile ilgili keşfe başlamak için Türkiye'nin en yüksek 22 dağı içeriğimizi de okuyabilirsin. 


bengisarihan
Bengi Sarihan
59 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN