İzmir şehir merkezine yaklaşık 110 km uzaklıkta yer alan Ödemiş, popüler destinasyonlarının fazlalığı sayesinde sene boyunca yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaret ediliyor. Doğa manzaraları, eşsiz lezzetleri, sıcacık pazarları ve yüzlerce yıldır ayakta turan tarihi konaklarıyla Ödemiş, Ege’nin gözdeleri arasında kabul ediliyor. Birgi Köyünden Çakırağa Konağı’na, Arasta Çarşısı’ndan Gölcük yaylasına kadar birçok uğraman gereken durağa geçmeden önce sıkça sorulan soruları yanıtlayalım.

Ödemiş’te ne yenir?

Ödemiş’e gittiğin zaman aynı isme sahip olan Ödemiş köftesini ilk olarak denemelisin. Ardından en güzellerini Ödemiş’te yiyebileceğin otlu gözleme, Ödemiş poğaçası, kabuklu kumpir kızartma ve töngül pidesinin tadına bakmalısın.

Ödemiş pazarı hangi gün?

İzmir’in en renkli pazarlarından olan Ödemiş pazarı cumartesi günleri kuruluyor. Pazarı gezmek, kıyafetlere bakmak ve taze ürünler satın almak için erkenden gitmeni öneriyoruz.

Ödemiş’ten ne alınır?

Ödemiş seyahatin sırasında el yapımı hediyelik eşyalar, iğne oyaları, ipek mendil ve el dokuma kilimlerine mutlaka göz atmanı öneriyoruz.

1. Ödemiş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Ödemiş Arkeoloji ve Etnografya Müzesi dış görünümü

Ödemiş’in ve yakın bölgenin arkeolojik buluntularını keşfedebileceğin müzede M.Ö. 3000’den M.S. 1453’e dek geniş bir sergi koleksiyonu mevcut. Baltalardan süs eşyalarına, pişmiş topraktan kandillere kadar çok çeşitli eserlerin yer aldığı müzeye genel olarak Roma, Osmanlı, Bizans gibi dönemler damga vuruyor.

Hürriyet Mahallesi’nde konumlanan müzede toplamda 16 bin civarında eser sergileniyor. Müzenin oluşumunda 1980’li yıllarda Muttahar Başoğlu’nun hazineye bağışlamış olduğu arsanın büyük bir rolü bulunuyor. Toplamda iki kattan oluşan bu şirin müze, 1987 senesinden bu yana hizmet vermeyi sürdürüyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • MüzeKart geçerli

Açık olduğu saatler

 •  Pazartesi hariç 08.30 ile 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: İzmir’den gideceksen doğrudan Basmane-Ödemiş tren hattından yararlanabilirsin.

2. Tarihi Arasta Çarşısı

tarihi arasta çarşısında dolaşan insanlar

İlçenin eskimeyen çarşılarından olan Tarihi Arasta Çarşısı, 1700’lü yıllarda en aktif dönemini yaşamış. Klasik Osmanlı arasta çarşılarına örnek teşkil eden mekân, toplamda 20 han tarafından çevrelenmiş. Tarihi Arasta Çarşısı’nın çevresinde aynı zamanda 3 ayrı cami bulunuyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Osmanlı dönemlerine tanıklık eden çarşı, bugün itibarıyla çuval, sepet ve heybe gibi ürünler öne çıkıyor. Aynı zamanda tenekeci ve semerci dükkânları da kendine yer buluyor.

Yunan işgali esnasında yakılmaktan kurtulabildiği için bugüne dek sorunsuz bir şekilde ulaşabilmiş. Açık arastalar için ideal bir örnek olan bu çarşı, birinci derece sit alanı olarak geçiyor. Kaybolmaya yüz tutmuş sayısız meslek burada icra edilmeye devam ediyor. İğneden ipliğe aklına gelebilecek her şeyi burada bulabileceğinden emin olabilirsin.

Konum Linki

3. Birgi

 Birgi eski evlerinden arasondan görünümü

Ödemiş denildiği zaman akla gelen ilk yerlerden biri olan Birgi, buraya yönelik pek çok turistik ziyaretin odak noktasında bulunuyor. Zamanında Aydınoğulları adına oldukça kritik bir öneme sahip olan Birgi’ye Ödemiş ilçe merkezinde dolmuşlarla ulaşılıyor. Bu modern köy, hem mimarisiyle büyüleyen konakları hem de cazibe noktalarıyla öne çıkıyor.

Birgi’nin girişinde yer alan meşhur köy kahvesi dışında Çakırağa Konağı, Aydınoğlu Hamamı, Sandıkoğlu Konağı, Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ve Birgivi Türbesi görebileceğin en önemli yerler. Aynı zamanda yöresel lezzetlerin sergilendiği pazarıyla da ilgi gören Birgi, tıpkı Şirince gibi bir üne sahip. Zamanında Aydınoğulları Beyliği’ne başkentlik yaptığı için pek çok tarihi mekanı bünyesinde bulunduran bu şirin Ege köyü, ilçe merkezine 9 km uzaklıkta.

Konum Linki

Yazar Notu: Birgi Meydanı’nda el yapımı reçeller dışında yöreye ait kuru meyveler ve Ege zeytinlerinden yapılan sabunlar ilgini çekebilir.

4. Ödemiş Kent Arşiv Müzesi

Ödemiş Kent Arşiv Müzesi iç görünümü

Ödemiş’in bir diğer önemli müzesi olan Ödemiş Kent Arşiv Müzesi, Emmioğlu mevkiinde konumlanıyor. 2012 senesinden bu yana ziyarete açık olan müze, ilçenin sosyal ve kültürel yapısını net şekilde yansıtıyor. Müze kadar avlu bölümünde keyifli bir şekilde vakit geçirebilirsin. Eğer biraz soluklanmak istersen bu alandaki kafeteryada da oturabilirsin.

Ödemiş Kent Müzesi toplamda 6 binden fazla kültür varlığına ev sahipliği yapıyor. Öte yandan 20 bine yakın belge arşivi olan müzenin kütüphane koleksiyonunu ve sergi bölümünü de detaylı olarak inceleyebilirsin. Bazı objeleri satın almak isteyenler bunu bağış yolu ile gerçekleştiriyor. Hacı Sadık Caddesi’ne yakın bir konumda olan Ödemiş Kent Müzesi’ne ilçe merkezinden yürüyerek ulaşabilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 09.00 ile 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

5. İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi

İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi

Üç Eylül Mahallesi’nde yer alan İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi, 14 Haziran 2008’den bu yana hem yerli ve yabancı turistlere hem de Ödemiş halkına hizmet veriyor. İbrahim Hakkı Ayvaz’ın ikamet etmiş olduğu evin restore edilmesinden sonra hizmete açılan müzede çok sayıda tarihi doküman sergileniyor.

Giriş katında ziyaretçileri gusülhane, anı odası ve nostaljik dolap rafları karşılıyor. Bedia Akartürk Sanat Müzesi de buranın ayrı bir bölümünü oluşturuyor. Müzenin içerisinde yöresel kıyafetler ve eski gazete küpürleriyle dolu. Geleneksel kıyafetlerin de kendine yer bulduğu İbrahim Hakkı Ayvaz Kent Müzesi, toplamda 2 kattan meydana geliyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 • Pazartesi hariç 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Yazar Notu: 795 ya da 797 numaralı otobüs hatlarını değerlendirerek buraya gelebilirsin.

6. Lübbey

lübbey köyü havadan görünümü

Lübbey sadece Ödemiş’in değil aynı zamanda ülkemizin en garip ve gizemli köylerinden biri konumunda. “Hayalet Köy” adıyla bilinen Lübbey, merkeze yaklaşık olarak 15 km uzaklıkta. Geçmişte Türkmenlerin yaşadığı bir köy olan bu ilginç yer, deniz seviyesinin 500 metre üstünde bulunuyor. 1950’lerden sonra köyde başlayan müthiş göç akını, Lübbey’i tam anlamıyla sessizliğe gömmüş. Bu göçlerin ardından köyde yalnızca 5 hane kalmış.

Toplamda 15 kişinin ikamet ettiği Lübbey’e bu nedenle “Hayalet Köy” adı verilmiş. Lübbey’in kökenleri bizi Helenistik Döneme götürüyor. Bu nedenle köyde Bizans zamanından miras kalan anıtsal yapılar, manastırlar ve mezarlar bulunuyor. Film ya da klip çekimleri için sık sık değerlendirilen Lübbey’in ürkütücü bir tarafı da var. Koca bir köyün içerisinde tek başına dolaşmak, oldukça ilginç bir deneyim olsa gerek. Harika fotoğraf kareleri çekmek ve bu gizemin bir parçası olmak adına Lübbey Köyü mutlaka listende olmalı. Bu köy hakkında daha fazla detaya linkten ulaşabilirsin.

Konum Linki

Yazar Notu: Özel aracınla geleceksen Çamyayla Köyü İç Yolu’nu takip etmen gerekiyor.

7. Çakırağa Konağı

Çakırağa Konağı ön cephesine güneş yansıması

Yukarıda Birgi Köyünden söz ederken özellikle buranın tarihi konaklarına vurgu yapmıştık. Buranın en meşhur konaklarından biri olan Çakırağa Konağı, aynı zamanda şehrin mimarisinin en tipik örneklerinden. Esasen bir malikane olarak 18’inci yüzyılın ortalarında inşa edilen bu heybetli konak, günümüzde turistik ziyaretler için değerlendiriliyor.

İlçe merkezine 9 km uzaklıkta olan Çakırağa Konağı, Birgi’nin en önemli sembolü. O dönemin tüccarlarından olan Çakıroğlu Mehmet Bey, konağın asıl sahibi. Kendisi ve ailesi, yıllar boyunca bu 3 katlı konakta ikamet etmiş. 1995 senesinden sonra özel bir müze olarak değerlendirilen Çakırağa Konağı, Birgi Deresinin yanında konumlanıyor. Konağın duvarlarında yer alan resimler dışında kalem işçiliğinin ve tavan süslemelerinin önemli örneklerine tanıklık edebilirsin.

Konum Linki

Giriş ücreti

 •  MüzeKart ile ücretsiz.

Açık olduğu saatler

 •  Pazartesi hariç 08.30 ile 18.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

8. Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi

Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi dış görünümü

Tarih tutkunları için önemli bir mekan olan Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’ne, aynı adı taşıyan otel ev sahipliği yapıyor. Ödemiş’in sosyal ve kültürel yaşamına ışık tutan müze, günlük yaşamı yansıtan sayısız obje ile dolu. Örneğin müzenin bazı kısımlarında Ödemiş’te geleneksel anlamda çeyiz alma ya da düğün ritüelleri canlandırılıyor. Diğer odalarda ise berberden kunduracıya, tütüncüden saatçiye kadar çok farklı meslek gruplarının çalışma biçimleri aktarılıyor.

Emmioğlu bölgesinde konumlanan Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi, 2012 senesinden bu yana hizmet vermeyi sürdürüyor. 2 katlı olan müzenin 14 ayrı odası ve 4 koridoru mevcut. İçerisinde toplamda 27 binin üzerinde taşınabilir eser mevcut.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 •  Haftanın her günü 08.30 ile 17.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

9. Gölcük Gölü ve Yaylası

Gölcük Gölü ve Yaylası

Ödemiş’te doğayla kucaklaşmak adına uğrayabileceğin en güzel destinasyon, hiç kuşkusuz ki Gölcük Gölü ve Yaylası. Zeybek Caddesi’ni takip etmek suretiyle ulaşabileceğin bu tabiat güzelliği, ilçe merkezine 19 km uzaklıkta. Bölge halkının yaz dönemlerinde serinlemek adına tercih ettikleri Gölcük Gölü ve Yaylası’nda her pazar devasa bir gıda pazarı kuruluyor. Bu nedenle Pazar günlerinin çok kalabalık olduğunu özellikle anımsatalım.

Doğal bir göl olan Gölcük’te kahvaltı yapmak, balık tutmak ve kavak ağaçlarının arasında yürüyüş yapmak en çok tercih edilen aktiviteler. Aynı zamanda bölge dağ tırmanışları ve piknik için de elverişli. Ödemiş’in meşhur patateslerinin de yetiştirildiği yayla, uzun yıllar boyunca halkın geçim kaynağını oluşturmuş. Bu yaylanın geçmiş yıllarda Karamanoğulları tarafından at beslemek için kullanıldığını da belirtelim.

Konum Linki

Yazar Notu: Bölgede çadır kurmak isteyenler için uygun alanlar bulunuyor.

10. Merkez Ulu Camii

 Merkez Ulu Camii iç görünümü

Ödemiş’in en eski camilerinden olan Merkez Ulu Camii, 1702 senesinden bugüne miras kalmış. O dönemlerde Bıçakçızade Mustafa Bey tarafından inşa edilen cami, özellikle de tavanı ve içerisinde yer alan ahşap sütunlarıyla dikkat çekiyor.

Öte yandan caminin sol kısmında ufak bir kuş sarayı mevcut. Her ne kadar 1852 senesindeki büyük yangında önemli bir hasar alsa da günümüzde orijinal dokusuna yeniden kavuşturulmuş. İbadete de açık olan Merkez Ulu Cami, halk arasında Büyük Cami adıyla da biliniyor.

Konum Linki

İpucu: En iyi otel fiyatlarını tek bir yerde görmek, seçeceğin otel hakkında bilgi almak ve saniyeler içinde rezervasyon yapmak için ENUYGUN'da Ödemiş otelleri araştırmasına başlayabilirsin.

11. Bedia Akartürk Müzesi

Bedia Akartürk Müzesi iç görünümü

Halk müziğinin efsanelerinden Bedia Akartürk’ün adını taşıyan bu önemli müze, Üç Eylül Mahallesi’nde yer alıyor. Bilindiği üzere Ödemiş’te doğup büyümesinden dolayı buranın halkı için Bedia Akartürk oldukça önemsenen bir isim.

Adını yaşatmak adına kurulan bu müze de kendisine gösterilen saygının bir yansıması. İlçe merkezine 2 km uzaklıkta olan Bedia Akartürk Müzesi’nde sanatçının bizzat kendisinin diktirdiği yöresel sahne kıyafetleri, en özel fotoğrafları, gazete haberleri, kasetleri, almış olduğu ödüller sergileniyor.

Konum Linki

Giriş ücreti

 • Ücretsiz

Açık olduğu saatler

 •  Pazartesi hariç 09.00 ile 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

12. Aydınoğlu Mehmet Bey Camii

Aydınoğlu Mehmet Bey Camii

İlçe merkezine yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, Birgi sınırlarında yer alıyor. Çakırağa Konağı ile beraber köyün en önemli tarihi mekânlarından biri olan Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, esasen bir külliyenin parçası olarak inşa edilmiş. 1300’lü yılların başında inşa edildiği tahmin edilen cami, Seyahatname adlı eserde de kendine yer buluyor.

Doğrudan Aydınoğlu Mehmet Bey tarafından inşa ettirilen tarihi cami, iç kısımlarındaki mistik ambiyans nedeniyle ilgi görüyor. Aslanlı Camii olarak da bilinen Aydınoğlu Mehmet Bey Camii’nin yer aldığı meydan da aynı isimle anılıyor. Kesme taşların kullanıldığı cami, Türk-Selçuklu mimarisi açısından cazip bir örnek.

Konum Linki

13. Ödemiş Pazarı

Ülkemizin en büyük açık alışveriş merkezlerinden biri sayılan Ödemiş Pazarı’nın ünü bölge sınırlarını oldukça aşmış diyebiliriz. Sadece pazarda alışveriş yapmak ya da bu capcanlı ortamı solumak için bile çok sayıda insan çevre ilçelerden Ödemiş’e geliyor. Cumartesi günleri kurulan Ödemiş Pazarı, tam 110 senelik bir maziye sahip. Günümüzde pazarın içerisinde toplamda 800’ün üzerinde tezgâh kuruluyor.

Taze meyve ve sebzelerin haricinde yılın her döneminde tezgâhlarda yoğurttan peynire, ekmekten reçele çok sayıda yöresel ürüne rastlamak olası. Bölge halkı, yıllardır kendi üretimlerini bu tezgâhlara taşıyor. Özellikle de lezzetli Ege otlarına pazarda özel bir ilgi olduğunu söylemeliyiz.

Konum Linki

Yazar Notu: Pazarda nohut mayasından yapılan köy ekmeğini almadan dönme.

14. Ödemiş Tren Garı

Ödemiş’in en nostaljik mekanlarından biri olan Ödemiş Tren Garı, Emmioğlu Mahallesi’nde yer alıyor. İlçenin sembol yerleri arasında kabul edilen gar, şehir merkezi ve Ödemiş arasında köprü niteliğinde. Yapımı 1884 senesine dek uzanan tarihi tren garı, o dönem Osmanlı Anadolu Demiryolları tarafından oluşturulmuş.

Ödemiş’in merkezine yürüme mesafesinde olan mekan, Ödemiş Şehir Garı ile zaman zaman karıştırılabiliyor. Hemzemin tren istasyonu 1935 senesinden bu yana TCDD’nin denetiminde. Yakın zaman önce yenilenen Ödemiş Tren Garı, Basmane ve ilçe arasındaki düzenli seferlere ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

İpucu: Otobüs biletini ENUYGUN'dan kolayca alabileceğini unutma! Otobüs biletinde değişiklik ve iptal işlemlerini tek tıkla yapabilir, farklı firma ve seferleri karşılaştırabilirsin. Yola çıkmaya hazırsan Ödemiş otobüs bileti almak için tıkla!

Otobüs Bileti

15. Kadın El Sanatları Pazarı

Ödemiş’in farklı noktalarında ilginç tematik pazarlar bulunabiliyor. Bu pazarlardan biri olan Kadın El Sanatları Pazarı’nda aradığın her şeyi bulman mümkün. Özellikle şık iğne oyalarından kanaviçelere, hediyelik eşyalardan renkli dantellere, el dokumalarından ipek mendillere sayısız ürün burada tezgâhları dolduruyor.

Yakın zaman önce burada gerçekleştirilen düzenlemelerle beraber tüm tezgahlar belli bir standarda kavuşmuş. 3 Eylül Teyyare Parkı içerisinde yer alan Kadın El Sanatları Müzesi, otantik hediyelik eşyalara ilgi duyanlar için tam anlamıyla bir cennet.

Konum Linki

16. Tayyare Anıtı

Kent Müzesi’ne yakın bir konumda yer alan Ödemiş Tayyare Anıtı, Ödemişlilerin Türk Hava Kuvvetleri’ne bağışlamış olduğu 5 uçağın anısına dikilmiş. Cumhuriyet’in ilk dönemlerinde bağışlanan bu uçaklar, o dönem için oldukça kıymetli bir durum olarak karşılanmış.

3 Eylül Parkı’nda bulunan bu anlamlı anıtta 1927-1935 seneleri arasında bağışlanan uçaklara dair anlatımlar mevcut. Yazıların yer aldığı büyük levhaların haricinde süs bitkileri de oldukça hoş görünüyor.

Konum Linki

17. İlk Kurşun Anıtı

Ödemiş ilçe merkezine 12 km uzaklıkta olan İlk Kurşun Anıtı, anıtla aynı isme sahip olan köyde yer alıyor. Anıt, İlkkurşun Köyü’nde yaşayan köylülerin Yunan işgali sırasında gösterdikleri mücadele ve direnişin anısını yaşatıyor. Bu açıdan anıt, özellikle de Ödemiş halkı için manevi açıdan son derece kıymetli.

İlk Kurşun Anıtı, 1925 senesinde İlkkurşun Köyü’nün hemen girişinde dikilmiş. Anıtın önünde gurur dolu bir hatıra fotoğrafı çekilmeyi ihmal etmemelisin. Bu arada köyün direnişten önceki adı Hacıilyas olarak biliniyor. Bölge halkı günümüzde bu ismi hala ara ara da olsa kullanabiliyor. 

Konum Linki

Yazar Notu: Her sene mayıs ayının sonlarına doğru burada İlkkurşun Bayramı adında geleneksel bir kutlama gerçekleştiriliyor.

Sana bir sonraki rota önerimiz ise Ödemiş’in de bağlı olduğu ve güzelliği ile adından sık sık bahsettiren İzmir. İzmir’de gezilecek yerler linkine tıklayarak keşfeten gereken yerleri öğrenebilirsin.


ipekincir
İpek İncir
386 Yazı
Marmara Üniversitesi Reklam bölümünde yüksek lisans yaptı. Eğitimini tamamlamak için bir süre Londra’ya gitti. Otomotiv, sağlık, turizm sektörü gibi birçok farklı alanda içerik üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinin bir parçası olarak seyahat yazıları yazıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN