Aydın iline yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Kuşadası, gelişmiş turizm olanaklarıyla her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti misafir eden bir tatil cenneti. Türkiye’nin en önemli yat destinasyonlarından biri olan ve her yaz devasa gezi teknelerinin ziyaret ettiği Kuşadası’nın uzun sahil şeridi ise birbirinden güzel plajlarla çevrili. İlçenin hemen karşısındaki küçük adada büyüleyici bir manzara sunan Güvercinada Kalesi, ülkemizin en özel tabiat cennetlerinden biri olan Dilek Yarımadası Milli Parkı ve altın kumlu Kadınlar Plajı gibi pek çok turistik noktaya ev sahipliği yapan Kuşadası’nda hem masmavi denizin tadını çıkarabilir hem de doğada zaman geçirebilirsiniz.

Kuşadası’na hakim bir tepede yükselen Atatürk Anıtı, görülmeye değer güzellikteki El Heykeli ve tarihi Kaleiçi semtinin taş mimarili konaklarıyla tatilcileri büyüleyen ilçenin çevresi de Efes Antik Kenti, Milet Antik Kenti ve Didyma Antik Kenti gibi tarihi hazinelerle dolu. Kuşadası’nda mutlaka görmeniz gereken 70 yeri hazırlarken Instagram etiketlerinden faydalandık ve en çok etiketlenen yer en üstte olacak şekilde özel bir sıralama yaptık. Yazımızı okuyarak Türkiye’nin popüler tatil cennetlerinden biri olan Kuşadası’nın güzelliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Planınızı yaparken eklediğimiz konum linklerinden de yararlanabilirsiniz. 

1- Güvercinada Kalesi

Güvercinada Kalesi

Kuşadası'ndan simgesel yapılarından biri olan ve Kuşadası Körfezi önündeki küçük ada üzerine limanı korumak için inşa edilen Güvercinada Kalesi, çarpıcı manzarasıyla mutlaka gezmenizi önerdiğimiz tarihi hazinelerimizden biri. İlçe merkezinden sadece 10 dakikalık kısa bir yürüyüş ulaşabileceğiniz ve ünlü Osmanlı denizcisi Barbaros Hayrettin Paşa tarafından korsan saldırılarından korunmak amacıyla tasarlanan görkemli kale, sık sık korsan saldırısına uğramasından dolayı Korsan Kalesi olarak da biliniyor.

Güvercinada Kalesi’ne gezi teknelerinin yanı sıra çevresinde balıkçı sandallarının sıralandığı küçük yürüyüş yoluyla da kolayca ulaşabilirsiniz. Devasa surlarından büyüleyici Kuşadası ve Ege Denizi manzaraları izleyebileceğiniz; iç kale bölümünde sarnıçlar, cephanelik ve yaşam odaları arasında keşfe çıkabileceğiniz Güvercinada Kalesi, aslına uygun olarak restore edilerek turizme kazandırıldıktan sonra her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Konum Linki

Otobüs Bileti

2- Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı  

Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Kuşadası Milli Parkı olarak da bilinen Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı, doğanın içinde dinlendirici bir gün geçirmek için gidebileceğiniz en güzel noktalardan biri. 27,598 hektarlık büyük bir yeşil alanı kapsayan ve ıssız koyları, sarp uçurumları, irili ufaklı şelaleleri, el değmemiş doğal güzellikleriyle Türkiye’nin en özel doğa cennetlerinden olan milli park, her doğa tutkununun görmesi gereken yerlerden.

Yılın her mevsimi dağ bisikleti turları, doğa yürüyüşleri, fotoğrafçılık gezileri, yaban hayatı ve kuş gözlem turları gibi pek çok etkinliğe ev sahipliği yapan Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Deltası Milli Parkı’nın ıssız koylarında kalabalıklardan uzakta çadırınızı kurabilir veya masmavi sularda doyasıya yüzerek dalışlar yapabilirsiniz. 1966 yılında koruma altına alan ve Dilek Yarımadası'nda büyük bir bölümü kapsayan milli parkın gizli koylarını ise tekne ve yat turlarıyla keşfe çıkabilir, dalış noktalarında tüplü veya tüpsüz dalışlar yaparak benzersiz su altı manzaralarına şahit olabilirsiniz.

Konum Linki

3- Efes Antik Kenti

efes antik kenti

Kuşadası merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki Efes Antik Kenti, her yıl dünyanın her yerinden gelen 1,5 milyon kişinin ziyaret ettiği Türkiye'nin en önemli tarihi hazinelerinden biri. Kuşadası'ndan hem kendi başınıza hem de rehberli turlarla keşfe çıkabileceğiniz bu efsanevi kentin tarihi M.Ö. 6000’li yıllara Cilalı Taş Devri’ne kadar uzanıyor. Uzun yıllar önemli bir Roma ve Yunan ticaret merkezi olan Efes Antik Kenti, Ege Bölgesi’nde kurulmuş 12 büyük İyon kentinden de biri.

2015 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Efes Antik Kenti; antik dünyanın yedi harikasından biri olarak kabul edilen büyüleyici Artemis Tapınağı, görkemli Celsus Kütüphanesi ve 25.000 kişilik devasa tiyatrosu ile ziyaretçilerini büyülüyor. Yuhanna İncili ve vahiy kitabında da adı geçen Efes Antik Kenti, uzun yıllar boyunca doğu ile batı arasında bir kapı görevi görmüş ve Ege’nin en hareketli liman kentlerinden biri olmuş. Arkaik, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerinde inşa edilmiş pek çok etkileyici yapı arasında unutulmaz bir tarih gezisi yapabileceğiniz Efes Antik Kenti’nde rehberlerden bu ünlü yerleşimle ilgili pek çok ilginç bilgi de alabilirsiniz.

Konum Linki

4- Meryem Ana Evi

Meryem Ana Evi

Kuşadası merkezinden yaklaşık 30 dakikalık bir minibüs yolculuğuyla ulaşabileceğiniz Meryem Ana Evi, Hristiyanlar tarafından kutsal kabul edilen ve her yıl yüz binlerce kişiyi kendine çeken ünlü bir Katolik mabedi. Efes Antik Kenti çevresindeki Bülbül Dağı eteklerinde yer alan ve Hz. İsa'nın annesi Hz. Meryem'in cennete yükselene kadar yaşadığına inanılan taş mimarili küçük mabet, 19. yüzyılda bir rahibenin rüyası ile keşfedildi.

Günümüzde gerçekten Meryem Ana'nın evi olup olmadığına dair tartışmaların yaşandığı ev, 2004 yılında Papa tarafından kutsandı. Özellikle yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret edilen ve Efes Antik Kenti gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Meryem Ana Evi’nin aynı zamanda şifalı olduğuna da inanılıyor.

Rengarenk çiçekler ve meyve ağaçları arasında huzurlu bir atmosfere sahip Meryem Ana Evi’nin sade dekorasyonlu iç bölümlerini de gezme şansınız var. Hem her saat bulabileceğiniz Selçuk minibüsleriyle hem de yıl boyu düzenlenen tarih ve kültür gezileriyle ziyaret edebileceğiniz kutsal mabet, her yıl ağustos ayının 15. gününde düzenlenen ayinlerle de binlerce insanı kendine çekiyor.

Konum Linki

5- Kuşadası Marina

kuşadası marina

Türkiye’nin en büyük üç yat ve tekne destinasyonlarından biri olan Kuşadası’nın hareketli marinası, aynı zamanda ilçenin popüler gezi alanlarından da biri. Uluslararası gezi gemileriyle gelen binlerce turisti ağırlayan marinanın çevresinde onlarca kaliteli otel ve restoran hizmet veriyor.

Tenis kortu, yüzme havuzu, uluslararası mutfaklardan lezzetler tadabileceğiniz restoranlar, alışveriş yapabileceğiniz mağazalar ve yat limanı manzarasına karşı kahvenizi yudumlayabileceğiniz kafeler de bulabileceğiniz Kuşadası Marina’da tüm gün denizin tadını çıkardıktan sonra keyifli bir akşam yürüyüşüne çıkabilirsiniz.

Konum Linki

6- Zeus Mağarası

Zeus Mağarası

Sadece Kuşadası'nın değil, Ege'nin de en özel tabiat harikalarından biri olan Zeus Mağarası, antik çağlardan beri pek çok efsaneye konu olmuş büyüleyici bir yer. Dilek Yarımadası Milli Parkı girişinde yer alan mağarayı yılın her mevsimi düzenlenen doğa yürüyüşleri ve rehberli mağaracılık turlarının yanı sıra tekne gezileriyle de keşfe çıkabilirsiniz. Mavi sularıyla teknelerin sıkça mola verdiği, tüplü ve tüpsüz dalış turlarının düzenlendiği Zeus Mağarası, ismini Zeus’tan alıyor ve antik efsanelerde güzellik tanrıçası Afrodit'in mağaranın tertemiz sularında yüzerek güzelleştiği söyleniyor.

600 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 10 metre derinliğindeki etkileyici mağaranın suyunun sıcaklığı yılın her mevsimi yaklaşık 5 derece civarında olduğu için yaz aylarında serinlemek isteyen insanlar da buraya sıkça uğruyor. Çevresindeki ahşap seyir teraslarında fotoğraflar çekebileceğiniz ve kendinizi akvaryumu andıran efsanevi sulara bırakarak yüzebileceğiniz Zeus Mağarası, Kuşadası gezilerinde mutlaka görmeniz gereken doğal güzelliklerden biri.

Konum Linki

7- Kuşadası Kadınlar Plajı

kuşadası kadınlar plajı

Sadece Kuşadası'nın değil, Ege'nin de en güzel plajlarından biri olan ve altın renkli kumlarıyla bilinen Kuşadası Kadınlar Plajı, isminin aksine herkesin faydalanabileceği en popüler plajlarından biri. Eski dönemlerde sadece kadınların kullanımına açık olan plaj; uzun sahil yolu boyunca sıralanan restoranları, kafeleri, eğlence merkezleri ve butik otelleriyle turizm olanakları bakımından çok gelişmiş durumda.

Kristal berraklığındaki denizi ve tertemiz sularıyla Ege'nin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz Kadınlar Plajı’nın çevresindeki her bütçeye uygun otellerde güzel bir tatil yapabilir veya sahilde akşam yürüyüşlerine çıkarak güzel bir akşam geçirebilirsiniz. Sığ deniziyle çocuklu ailelerin de güvenli bir deniz günü yaşayabileceği Kadınlar Plajı’na Kuşadası merkezinden sadece 10 dakikalık yürüyüşle ve toplu taşıma araçlarıyla rahatlıkla gidebilirsiniz.

Konum Linki

8- Artemis Tapınağı

Artemis Tapınağı

Antik dünyanın yedi harikasından biri sayılan ve Efes Antik Kenti’ni en önemli tarihi hazinesi olan Artemis Tapınağı, M.Ö. 550 yıllarında inşa edildiği tahmin edilen mimari bir şaheser. Tarihi kayıtlarda Diana Tapınağı olarak da geçen ve Yunan tanrıçası Artemis’e adanan etkileyici tapınak, her yıl 1 milyona yakın tarih ve kültür meraklısı tarafından ziyaret ediliyor.

1500 yıldır ayakta kalmayı başaran sağlam mimarisiyle dikkat çeken ve Lidya Kralı Kroisos döneminde yapıldığı düşünülen tapınak, dönemin en ünlü heykeltıraşları tarafından tasarlanmış heykelleriyle de çok ilgi görüyor. 115 metre uzunluk ve 54 metre genişliğe sahip tapınak, ilk yapıldığında 127 tane devasa sütunla süslüydü. UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne de dahil edilen Artemis Tapınağı'na hem Efes Antik Kenti turlarıyla hem de kendi başınıza uğrayabilir ve ülkemizin en önemli tarihi hazinelerinden birini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

9- Sevgi Plajı

sevgi plajı

Kuşadası'ndan turistik beldesi Davutlar'ın sahilde uzanan Sevgi Plajı, 550 metrelik geniş kumsalı ve 3000 metrekarelik mesire alanıyla bölgenin en hareketli ve sevilen plajlarından biri. Arkası okaliptüs ve çam ormanlarıyla kaplı büyüleyici plaj, sığ denizinden dolayı çocuklu ailelerin de en sevdiği Kuşadası plajları arasında yer alıyor. Turizm olanakları açısından çok gelişmiş olan, yaz aylarında yüzlerce yerli ve yabancı turistle dolan Sevgi Plajı’nda hem denizin tadını çıkarabilir hem de okaliptüs ağaçlarının gölgesinde dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

10- Didim Apollon Tapınağı

Didim Apollon Tapınağı

Antik çağın en önemli kehanet merkezi ve kutsal kentlerinden biri olan Didyma Antik Kenti’nin en çok ziyaret edilen yeri olan görkemli Apollon Tapınağı, Kuşadası gezinizde mutlaka görmenizi önerdiğimiz bir tarihi yapı. İyon tarzında inşa edilen dünyanın en büyük üçüncü tapınağı olduğu için her yıl yüz binlerce tarih ve kültür meraklısını kendine çeken büyüleyici tapınağın tarihi M.Ö. 4. yüzyıla kadar uzanıyor.

Bölgede hakimiyet kuran medeniyetler tarafından çeşitli eklemeler yapılan ve etkileyici Medusa heykeliyle ünlü olan Apollon Tapınağı’nda 1900'lü yılların başında yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında pek çok paha biçilmez eser bulundu. Antik Yunan'dan Roma ve Bizans dönemine uzanan pek çok tarihi yapıyı bir arada görebileceğiniz Apollon Tapınağı, günümüze kadar ayakta kalmış devasa sütunlar ve heykelleriyle sizi antik dünyada bir yolculuğa çıkaracak.

Konum Linki

11- Kuşadası El Heykeli

Kuşadası El Heykeli

Kuşadası'nda en çok fotoğraflanan simgesel anıtlarından biri olan El Heykeli, havaya dönük ve avucun içinde güvercinlerin uçtuğu devasa bir eli tasvir ediyor. Kuşadası'nın sembolü haline gelen güvercinlere gönderme yapan heykel, denize uzanan iskelenin en uç noktasını süslüyor. Özellikle gün doğumu ve gün batımlarında sunduğu büyüleyici manzarasıyla ilçeyi gezen herkesin fotoğraf çekmek için mutlaka uğradığı Kuşadası El Heykeli’ni siz de ziyaret etmeyi ve harika fotoğraflar çekmeyi unutmayın.

Konum Linki

12- KUAKMER-F. Özel Arabul Kültür Merkezi ve Kent Müzesi

2015 yılında Kuşadası'nın ilk kültür merkezi ve kent müzesi olarak hizmete başlayan KUAKMER, yıl boyu düzenlenen konferanslar ve söyleşilerin yanı sıra tiyatro gösterileri gibi kültürel ve sanatsal pek çok faaliyetiyle de ziyaret edilmeye değer yerlerden. Binlerce kitaplık kütüphanesi, geçici ve kalıcı sergileriyle ilgi gören kültür merkezinde yazarlık atölyelerinden taş boyama kurslarına kadar çeşitli eğitimler de veriliyor.

Kuşadası'nın en güzel konaklarının birinin restore edilmesiyle hizmete başlayan KUAKMER’de aynı zamanda Kuşadası'nın kültürel yapısını gözler önüne seren etnografya eserleri ve çeşitli objeleri de inceleyebilirsiniz. Masal dinletileriyle çocuklu ailelerin de güzel zaman geçirebileceği kültür merkezinin etkinlik takvimini incelemeyi unutmayın.

Konum Linki

13- Yılancı Burnu

Yılancı Burnu

Güvercinada'nın yanında uzanan küçük bir yarımada olan Yılancı Burnu, büyüleyici Ege Denizi ve Kuşadası manzaraları izleyebileceğiniz çok özel bir nokta. El değmemiş güzelliğinden dolayı 1. derece sit alanı olarak koruma altına alınan Yılancı Burnu, masmavi denizin tadını çıkarabileceğiniz küçük plajında güzel bir gün geçirmek, dalışlar yapmak veya çadır kurmak için ideal bir yer. Güneş şemsiyesi ve şezlong gibi olanaklar sunan küçük plaj kulüpleri de bulabileceğiniz Yılancı Burnu’na hem minibüslerle hem de Kuşadası merkezinden 10-15 dakikalık yürüyüşlerle kolayca gidebilirsiniz.

Konum Linki

14- Kuşadası Atatürk Anıtı

Kuşadası Atatürk Anıtı

İlçenin en sevilen gezi noktalarından biri olan Gazi Beğendi Tepesi’nde, Mustafa Kemal Atatürk’ün ilçeyi izlediği Kuşadası'nın panoramik manzaralarına hakim bir noktada yükselen devasa Atatürk Anıtı, Kuşadası'ndan simgesi haline gelmiş durumda. İlçenin her noktasından rahatça görebileceğiniz ve bulunduğu konumdan Kuşadası, Ege Denizi ve karşıda sıralanan adaların büyüleyici manzaralarını izleyebileceğiniz Atatürk Anıtı'nın çevresinde ise yürüyüş yolları, kır bahçeleri ve seyir terasları gibi olanaklar bulabilirsiniz.

Konum Linki

15- Efes Müzesi

Efes Müzesi

Efes Antik Kenti ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılarda elde edilen paha biçilmez eserleri görmek için Efes Müzesi'ne mutlaka uğramalısınız. Kuşadası merkezine sadece 19 kilometre uzaklıkta bulunan ve her saat hareket eden Selçuk minibüsleriyle kısa bir yolculukla ulaşabileceğiniz müze, Artemis Tapınağı'nda bulunan etkileyici Artemis heykelinden dolayı her yıl binlerce kişiyi kendine çekiyor.

Arkeolojik ve etnografik bölümlerinin bulunduğu Efes Müzesi’nde Artemis, Isis, Mısır rahipleri, tanrı heykellerinin yanı sıra Sokrates başı gibi pek çok ünlü tarihi eseri de yakından görme şansı bulabilirsiniz. Antik çağdan Osmanlı dönemine kadar uzanan altın, gümüş, bakır sikke ve takı koleksiyonlarıyla da ilgi gören Efes Müzesi’ni haftanın her günü 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

16- Kirazlı Köyü

Kirazlı Köyü

Ege kültürünü tam anlamıyla yaşamak için Kuşadası’nın en çok ziyaret edilen köylerinden biri olan Kirazlı Köyü’ne uğramalısınız. İlçe merkezine 12 kilometre gibi yakın bir konumda yer alan ve bozulmamış doğasıyla yılın her mevsimi günübirlik gezilerin adresi haline gelen köyde meyve bahçeleri ve çam ormanları arasında tertemiz havada dinlendirici bir gün geçirebilirsiniz.

Yüzlerce kiraz ağacı ve lezzetli kirazlarıyla ünlü olan, ismini de buradan alan Kirazlı Köyü, 15. yüzyıldan beri kullanılıyor. 2004 yılında ekolojik tarım bölgesi ilan edilen ve organik tarımın geliştiği köyde organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ve geleneksel Ege lezzetleri tadarak yorgunluk atabilirsiniz. Her yıl haziran ayında düzenlenen Kiraz Festivali’yle de binlerce insanı kendine çeken Ege köyünün çarşısını gezerek organik ürünler ve el yapımı yöresel hediyelik eşyalar almayı da unutmayın.

Konum Linki

17- İsa Bey Camii

isa bey camii

Kuşadası gezinizde ziyaret etmenizi önerdiğimiz başka bir önemli tarihi yapı da Artemis Tapınağı ile Saint Jean Kilisesi arasında uzanan etkileyici İsa Bey Camii. Bölgede günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış önemli Anadolu Beylikler dönemi yapılarından biri olan caminin 1375 yılında inşa edildiği tahmin ediliyor.

Anadolu Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde de kullanılan, iç mekanları çarpıcı Selçuklu çinileri ile süslü İsa Bey Camii’nin bir bölümü 16. yüzyılda meydana gelen depremlerle yıkılmış ve sonradan aslına uygun olarak tekrar yapılmış. Efes Antik Kenti'nin dünyaca ünlü tarihi hazinelerini gezdikten sonra kısa bir yürüyüş mesafesindeki İsa Bey Camii’nde uğrayabilir ve farklı bir döneme ait bu etkileyici mimari yapıyı inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

18- Keçi Kalesi

İlginç fotoğraflar çekmekten hoşlanıyorsanız, Kuşadası'na 34 dakika uzaklıkta inşa edilmiş en çarpıcı tarihi yapılardan biri olan Keçi Kalesi’ne uğrayabilirsiniz. Alaman Dağları’nda deniz seviyesinden 300 metre yükseklikteki bir tepesinde bulunan kale, görülmeye değer bir manzaraya sahip.

İlk olarak M.Ö. 300’lü yıllarda Helenistik dönemde inşa edilen ve sonrasında Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı dönemlerinde de güçlendirilerek kullanılan Keçi Kalesi, kesme taşlarla dikdörtgen planlı olarak tasarlanmış. Günümüze kadar sağlam kalan sur duvarlarında Bizans dönemi kireç harçlarını da görebileceğiniz Keçi Kalesi’ne zorlu bir doğa yürüyüşüyle ulaşabilir, devasa kuleleriyle dikkat çeken kalenin özellikle gün doğumu ve gün batımlarında çarpıcı fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

19- Sisam Adası

sisam adası

Dilek Yarımadası’nın hemen karşısında yer alan Sisam Adası, Kuşadası’ndan günübirlik tekne gezileri ile keşke çıkabileceğiniz huzurlu bir tatil cenneti. Kaliteli üzüm bağları ve şaraplarıyla ünlü ada; dağ yamaçlarında denize karşı inşa edilen tarihi evleri, balıkçı teknelerinin sıralandığı güzel sahili, sessiz ve huzurlu atmosferiyle dinlendirici bir gezi deneyimi sunuyor.

477 km2 alanı olan ve Dilek Yarımadası'na sadece 1.4 kilometre uzaklıkta yer alan Sisam Adası’na yaz aylarında yüzerek bile gitmek mümkün. Masmavi sularında doyasıya yüzebileceğiniz, otantik sokaklarında yürüyüşlere çıkabileceğiniz Sisam Adası’nın hareketli çarşılarında adanın ünlü şaraplarını satın alabilir, akşamları ise çarpıcı gün batımı manzaraları eşliğinde sahil kenarındaki salaş balık restoranlarında romantik bir akşam yemeği tadabilirsiniz.

Konum Linki

20- Eski Doğanbey Köyü

Eski Doğanbey Köyü

Sessiz ve huzurlu bir Ege köyünü gezmek için gidebileceğiniz başka bir güzel yer de Eski Doğanbey Köyü. Yemyeşil bahçeleri ve nüfus mübadelesinden sonra bölgeyi terk eden Rumların inşa ettiği etkileyici taş evleriyle ünlü köy, hem günübirlik geziler yapmak hem de harika fotoğraflar çekmek için ilk uğramanız gereken yerlerden.

Gastronomi meraklıları tarafından da sıkça ziyaret edilen Eski Doğanbey Köyü’nde oksijen seviyesi yüksek havada organik ürünlerle hazırlanan köy kahvaltıları ile güne başlayabilir, akşamları ise yöresel Ege otları ve bölgede üretilen zeytinyağları kullanılarak hazırlanan lezzetli Ege yemekleri tadarak yorgunluk atabilirsiniz. Taş ve ahşap mimarili birbirinden güzel konaklarıyla tablo güzelliğinde manzaralar sunduğu için Kuşadası fotoğraf safarilerinin değişmez adreslerinden biri haline gelen Eski Doğanbey Köyü’nü mimari meraklılarının da ziyaret etmesini öneririz.

Konum Linki

21- Sevda Tepesi

Kuşadası'nın en güzel panoramik manzaralarını izlemek ve büyüleyici fotoğraflar çekmek için Sevda Tepesi’ne mutlaka uğramalısınız. Turistlerin Kuşadası’nda ilk ziyaret ettiği yerlerden biri olan ve Kese Dağı eteklerinde uzanan Sevda Tepesi, Yunan adalarına kadar uzanan panoramik manzarasının yanı sıra çam ormanlarıyla süslü doğal güzelliğiyle de çok popüler bir gezi alanı.

Geceleri ışıl ışıl parlayan Kuşadası'nı izleyebileceğiniz tepede çay ve kahvenizi yudumlayarak yorgunluk atabileceğiniz kır bahçeleri de hizmet veriyor. Seyir terasları, yaz aylarında çeşitli etkinliklerin düzenlendiği amfi tiyatro, yöresel lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ve yürüyüş yolları gibi olanakları da bulabileceğiniz Sevda Tepesi’nde Kuşadası gezinizin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

22- Kuşadası Çarşısı

kuşadası çarşısı

Yaz aylarında araç trafiğine kapatılan ve hem ilçeyi keşfetmek hem de alışveriş yapmak için ideal bir yer olan Kuşadası Çarşısı; Sağlık Caddesi, Kahramanlar Caddesi, Kaleiçi ve Atatürk Bulvarı gibi pek çok hareketli alanı kapsıyor. Çarşı boyunca her tarz müzik dinleyebileceğiniz eğlence mekanlarından ulusal ve uluslararası mutfaklardan lezzetler tadabileceğiniz kaliteli restoranlara kadar pek çok turistik tesis sıralanıyor. Çarşısı gezerken aynı zamanda Kaleiçi’nin tarihi surları, Kaleiçi Camii, Güvercinada Kalesi ve Kuşadası Kervansarayı gibi pek çok tarihi mekanı da gezme şansı bulacaksınız.

Yılancı Burnu Plajı’na kadar uzanan Kuşadası Çarşısı’nda yürüyüş yaptıktan ve rengarenk yöresel hediyelik eşyaları inceledikten sonra sahil kenarındaki balık restoranlarında mola vererek mevsimlik balıklar ve Ege mezeleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

23- Ayasuluk Kalesi

Ayasuluk kalesi

Yunan, Roma ve Bizans dönemine kadar uzanan pek çok tarihi yapıya ev sahipliği yapan Ayasuluk Tepesi’ni süsleyen görkemli Ayasuluk Kalesi, 1375 yılında Aydınoğulları Beyliği döneminde inşa edilmiş görülmeye değer bir şaheser. Hz. İsa'nın havarilerinden Aziz Yahya için inşa edilen St. John Kilisesi’ne de ev sahipliği yapan tepenin üzerinde taş, tuğla ve devşirme malzemeler kullanılarak 17 kule ile inşa edilen çarpıcı Ayasuluk Kalesi, hem doğa yürüyüşleri hem de tarih gezilerinin mola noktalarından biri. İç kale bölümünde Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde yapılmış tarihi evleri görebileceğiniz Ayasuluk Kalesi’nin surlarından pek çok antik harabenin sıralandığı Ayasuluk Tepesi’nin en güzel panoramik fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

24- İçmeler Koyu

İçmeler Koyu

Kuşadası merkezine sadece 25 kilometre uzaklıkta yer alan ve hem doğa yürüyüşleri hem de tekne turlarıyla gidebileceğiniz bölgenin en güzel koylarından biri olan İçmeler Koyu, Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içerisinde yer alıyor. 600 metrelik bir sahile sahip olan koy, çevresini saran çam ormanları arasında sıralanan donanımlı kamp alanlarıyla Kuşadası’nda kamp yapmak için en çok tercih edilen yerlerden.

Plajında şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik tesisler gibi olanaklar bulabileceğiniz; çevresini saran trekking parkurlarında panoramik deniz ve orman manzaraları eşliğinde tertemiz havada spor yapabileceğiniz İçmeler Koyu, dalgasız denizi ile çocuklu aileler ve şnorkelli dalış yapmayı sevenler için de tam bir cennet.

Konum Linki

25- Milet Antik Kenti

milet antik kenti

Miletos Antik Kenti olarak da bilinen ve sadece Kuşadası'nda değil, Ege Bölgesi'nde düzenlenen tarihi gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan Milet Antik Kenti’nde unutulmaz bir tarih yolculuğu yapabilirsiniz. Balat Köyü sınırlarında yer alan ve Kuşadası merkezine yaklaşık 60 kilometre uzaklıkta bulunan antik kent; M.Ö. 2000’li yıllardan günümüze kadar sağlam kalmış devasa sütunları, tapınakları ve tiyatrosu ile ziyaretçilerini büyülüyor.

Antik dünyanın felsefe, bilim ve sanat başkenti olan Milet, pek çok ünlü felsefeciye de ev sahipliği yaptığı için dünyanın her yerinden kültür meraklılarını kendine çekiyor. Rehberli turlarla gezerek hakkında ilginç bilgiler alabileceğiniz Milet Antik Kenti’nde yapılan kazılarda elde edilen paha biçilmez eserleri ise Milet Müzesi’nde yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

26- Aydınlık Koyu

aydınlık koyu

Kuşadası Yat Limanı’ndan her saat bulabileceğiniz tekne turlarıyla keşfe çıkabileceğiniz Aydınlık Koyu, Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın en uzun kumsalına sahip olmasıyla ünlü. Kum ve çakıl taşı karışık uzun sahilini yemyeşil çam ormanlarının sardığı koyda şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz veya atıştırmalıklar alabileceğiniz küçük işletmeler de hizmet veriyor.

Yemyeşil ormanların masmavi denizle buluştuğu büyüleyici manzarasıyla Kuşadası doğa yürüyüşlerinin değişmez bir parçası haline gelen Aydınlık Koyu’nda dalış turlarına da katılarak tüplü ve tüplü dalışlar yapabilir, rengarenk su altı manzaralarının çarpıcı fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

27- Karasu Koyu

Dilek Yarımadası Milli Parkı'nın en özel noktalarından biri olan Karasu Koyu, hem doğa yürüyüşleri hem de tekne gezileri ile tadını çıkarabileceğiniz bir tabiat cenneti. Çevresi el değmemiş çam ormanlarıyla sarılı koy, tertemiz berrak denizinden dolayı Kuşadası dalış turlarının da ana merkezlerinden biri haline gelmiş durumda.

Şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz turistik işletmeler in bulunduğu, çadırınızı kurup kamp da yapabileceğiniz Karasu Koyu; kalabalık yaz aylarında bile sakin kalan plajı, yeşil ve mavinin buluştuğu büyüleyici atmosferiyle mutlaka görmenizi önerdiğimiz Ege’nin en özel koylardan biri. Milli park içinde yer aldığı için saat 08:00 ile 16:30 saatleri arasında ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz koy, sığ deniziyle çocuklu ailelerin de güvenle yüzebileceği Kuşadası koyları arasında.

Konum Linki

28- Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi

Kuşadası'nda gezebileceğiniz en ilginç ve güzel müzelerden biri de bölgenin ünlü zeytin ve zeytinyağlarına adanan, zengin koleksiyonlarıyla her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Oleatrium Zeytin ve Zeytinyağı Tarihi Müzesi.

Büyük bir alana yayılan ve 10’dan fazla sergi salonu bulunan müzede antik dönemlerden beri Kuşadası ve çevresinde üretilen zeytinyağının tarihi süreçlerini gözler önüne seriliyor. Satış mağazasında onlarca çeşit zeytinyağı ürünü de alabileceğiniz müze, ilçe merkezinde Atatürk Caddesi üzerinde güzel bir konumda yer alıyor ve pazartesi, salı, çarşamba günleri hariç haftanın her günü 10:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

29- Kuşadası Sahili

kuşadası sahili

Masmavi Ege Denizi manzaraları eşliğinde uzanan yürüyüş parkuru ile çok sevilen bir gezi alanı olan Kuşadası sahilinde akşam yürüyüşlerine çıkarak güzel zaman geçirebilirsiniz. Sahil kenarında sıralanan restoranlar ve kafelerde büyüleyici gün batımı manzaraları eşliğinde yorgunluk atabileceğiniz sahil, yaz akşamları turistlerle doluyor. Tüm gün denizin tadını çıkardıktan sonra serin deniz havası alarak dinlenmek için ideal olan Kuşadası sahilinin çevresinde ise butik oteller, eğlence merkezleri ve sahil parkları sıralanıyor.

Konum Linki

30- Kuşadası Kaleiçi

Kaleiçi

Kuşadası'nın tarihi kalbi olan ve taş mimarili klasik konakların çarpıcı bir manzara sunduğu Kaleiçi semti, keyifli akşam yürüyüşlerine çıkabileceğiniz ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz çok popüler bir gezi alanı. Günümüze kadar sağlam kalan surlarının içinde tarihi camiler, hamamlar ve konaklara ev sahipliği yapan Kuşadası Kaleiçi’nin Arnavut kaldırımlı sokaklarında hediyelik eşya dükkanları, yol üstü kafeleri ve kaliteli restoranlar sıralanıyor.

Bazıları butik otel ve sanat galerisi olarak hizmet veren tarihi konakların iç bölümlerini gezebilir, hediyelik eşya dükkanlarında ise Kuşadası temalı tablolarından el dokuması kilimlere, el yapımı sanat ürünlerinden yöresel giysilere kadar pek çok ürünü inceleyerek güzel bir tatil alışverişi yapabilirsiniz.

Konum Linki

31- Davutlar Plajı

davutlar plajı

Kuşadası'na sadece 15 kilometre uzaklıktaki Davutlar beldesinin tertemiz plajı, ince kumlu uzun sahiliyle en kalabalık yaz aylarında bile sakin kalmayı başarmasından dolayı mahremiyet arayan tatilciler tarafından ilgi görüyor. Plajın çevresinde yazlıkların yanı sıra her bütçeye uygun oteller ve pansiyonlar da hizmet veriyor. Her yarım saatte bir bulabileceğiniz minibüslerle veya doğa gezileriyle kolayca ulaşabileceğiniz plajının çam ormanları içindeki mesire alanlarında çocuklarınızla piknik yapabilir veya kamp alanlarında çadırınızı kurarak birkaç gün dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

32- Magnesia Antik Kenti

magnesia antik kenti

Kuşadası'ndan sadece 30 dakikalık bir yolculukla ulaşarak keşfe çıkabileceğiniz başka bir önemli antik yerleşim olan Magnesia Antik Kenti, Yunan tanrısı Apollon'un kehanetleri doğrultusunda inşa edilen görülmeye değer bir yer. Günümüze kadar ulaşmayı başarmış devasa tiyatrosuyla arkeoloji meraklılarını büyüleyen ve uzun tarihi boyunca pek çok medeniyetin hakimiyetinde kalan antik kent, özellikle Roma döneminde inşa edilen mimari şaheserleriyle Efes Antik Kenti’nden sonraki en etkileyici kent konumundaydı.

M.Ö. 400’lü yıllarda kurulan ve M.S. 1300'lü yıllarda Aydınoğulları Beyliği döneminde yıkılarak terk edilen Magnesia Antik Kenti’ni gezerken Helenistik ve Roma döneminden kalan pek çok etkileyici yapıyı bir arada görebilir, 1,5 kilometre boyunca uzanan surlarının harika fotoğraflarını çekebilir; belirli bölümleri sağlam kalmayı başarmış 30.000 kişilik antik tiyatro ve Artemis kutsal alanını inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

33- Kalamaki Plajı

kalamaki plajı

Dilek Yarımadası’nın yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili başka bir özel noktası olan Kalamaki Plajı, İçmeler Koyu ile Karasu Koyu arasında uzanıyor. Çakıl ve kum karışımı bir kumsala sahip olan plaj, sert rüzgârlardan koruduğu için her zaman sakin kalan deniziyle çocuklu aileler ve acemi yüzücüler için ideal.

Kamp yapmak için tercih edilen Kalamaki Plajı’na çocuklarınızla kalabalıklardan uzakta piknik yapmak için de uğrayabilirsiniz. Kristal berraklığındaki deniziyle önemli bir yat ve tekne destinasyonu haline de gelen Kalamaki Plajı’nın masmavi sularında şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılarak çarpıcı su altı zenginliklerini keşfetmeyi de unutmayın.

Konum Linki

34- Panionion Antik Kenti

Panionion Antik Kenti

Kuşadası'nın yazlıkları ile ünlü tatil cenneti Güzelçamlı sınırları içerisinde tarihi sit alanı olarak korunan Panionion Antik Kenti, Dilek Yarımadası'nın en yüksek noktalarından biri olan Dilek Dağı'nın eteklerinde, denize hakim bir konumda inşa edilmiş.

Dağ yamaçlarında sıralanan tarihi yapılarından dolayı doğa gezileri ve tarih turlarıyla sıkça ziyaret edilen antik kentte M.Ö. 800’lü yıllardan kalma tapınaklar, tiyatro, sunaklar ve yerleşim alanları arasında gezebilir; antik hazineleri keşfettikten sonra kentin bulunduğu konumdan panoramik doğa ve deniz manzaralarının harika fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

35- Davutlar Milli Parkı

davutlar milli parkı

Dilek Yarımadası Milli Parkı yolu üzerinde yer alan ve yaz aylarında hem kalabalıklardan uzaklaşmak hem de doğanın tadını çıkararak piknik yapmak için ziyaret edebileceğiniz Davutlar Milli Parkı, Kuşadası’na yalnızca 28 kilometre uzaklıkta. Arkası çam ormanları, önü ise çakıl kum karışımı uzun sahil ve masmavi Ege Denizi’yle çevrili milli parkın ahşap seyir teraslarında panoramik Ege Denizi fotoğrafları çekebilirsiniz.

Deniz manzaralı mesire alanlarında piknik yapabileceğiniz, ıssız koylarında kalabalıklardan uzakta doyasıya yüzebileceğiniz Davutlar Milli Parkı, vahşi yaşam çeşitliliği bakımından oldukça zengin olduğu için bahar ve yaz aylarında rehberli fotoğraf safarilerine de ev sahipliği yapıyor.

Konum Linki

36- Erkan Yücel Sahnesi

1985 yılında Kuşadası'nda hayatını kaybeden sinema ve tiyatro oyuncusu Erkan Yücel’den ismini alan ve Kuşadası’nın en hareketli kültür merkezlerinden biri olan Erkan Yücel Sahnesi’nde yıl boyu düzenlenen birbirinden güzel etkinliklere katılarak keyifli zaman geçirebilirsiniz. İlçe merkezinde İnönü Bulvarı üzerinde yer alan ve kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz sanat merkezinde tiyatro ve konserlerin yanı sıra uluslararası paneller, söyleşiler ve toplantılar da gerçekleştiriliyor.

Konum Linki

37- Kurşunlu Manastırı

kurşunlu manastırı

Kuşadası'nın görülmeye değer tarihi yapılarından olan Kurşunlu Manastırı, Dilek Yarımadası Milli Parkı içerisinde deniz seviyesinden 600 metre yükseklikte inşa edilmiş etkileyici bir antik yapı. Baskıdan kaçan keşiş ve rahiplerin hem saklanmak hem de ibadet etmek amacıyla inşa ettiği düşünülen Kurşunlu Manastırı, yığma moloz taş tekniğiyle tasarlanmış ve çam ormanları arasında gizlenmiş.

Rahiplerin kullandığı yemekhane, keşiş odaları, küçük kilise, mezarlık alanı ve savunma duvarlarını yakından görebileceğiniz manastırın iç bölümlerini süsleyen Hz. İsa’nın hayatı ve İncil'den bazı sahnelerin tasvir edildiği duvar resimlerine de dikkat etmenizi öneririz. Davutlar beldesine yaklaşık 12 kilometre uzaklıkta yer alan Kurşunlu Manastırı’nı hem tarih turları hem de doğa gezileriyle keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

38- Gazi Beğendi Tepesi

Gazi Beğendi Tepesi

Kuşadası'nın büyüleyici panoramik manzaralarını izleyerek harika fotoğraflar çekmek için Gazi Beğendi Tepesi’ne kesinlikle uğramalısınız. Mustafa Kemal Atatürk'ün 1924 yılında ziyaret ettiğinde Kuşadası'nı izlediği yer olmasından ismini alan ve günümüzde ilçenin en sevilen gezi alanlarından biri olan Gazi Beğendi Tepesi, hem gündüz hem de geceleri turistlerle oldukça hareketli. Ege lezzetleri tadabileceğiniz restoranlar, çayınızı yudumlayabileceğiniz kafeler, kır bahçeleri ve seyir teraslarının da çok sevildiği Gazi Beğendi Tepesi’nde Kuşadası’na hakim bir noktada yükselen devasa Atatürk Anıtı’nı da yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

39- Aqua Atlantis

Aqua atlantis

Yaz aylarında çocuklarınızla eğlenceli zaman geçirmek için uğrayabileceğiniz en popüler eğlence merkezlerinden biri olan Aqua Atlantis, Kuşadası merkezine sadece 15 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde yer alıyor. Su parkının her yaş grubu için tasarlanmış onlarca kaydırağı, çocuk havuzları, eğlence havuzları, gün boyu düzenlenen eğlenceli animasyonlar ve aktiviteleriyle güzel zaman geçirebilirsiniz. Spor sahaları ve çocuklar için mini club hizmeti gibi olanaklar da sağlanan Aqua Atlantis’e hem yürüyerek hem de toplu taşıma araçlarıyla 5-10 dakika içinde rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz.

Konum Linki

40- Kuşadası Barlar Sokağı

Kuşadası Barlar Sokağı

Kuşadası'nın mavi bayraklı plajları ve koylarının tadını çıkardıktan sonra akşamları eğlenmek için onlarca eğlence mekanının sıralandığı Kuşadası Barlar Sokağı’na uğramalısınız. Deniz manzaralı gece kulüplerinden canlı müzik dinleyebileceğiniz barlara, yol üstü kafelerinden DJ performansları ve konserlerle eğlenebileceğiniz devasa mekanlara kadar pek çok işletmenin hizmet verdiği Kuşadası Barlar Sokağı’nda eğlence sabahın ilk saatlerine kadar sürüyor.

Özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle dolan barlar sokağında uluslararası mutfaklardan lezzetler tadabileceğiniz restoranlar ile Kuşadası temalı birbirinden güzel hediyelik ürünler alabileceğiniz dükkanlar da bulabilirsiniz.

Konum Linki

41- Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı

Öküz Mehmed Pasha Caravanserai

Kuşadası Yat Limanı’nın hemen karşısında dikkatinizi çekecek etkileyici bir tarihi yapı olan Öküz Paşa Mehmet Paşa Kervansarayı, 1618 yılından günümüze kalan mimari şaheser. Kesme taşlarla örülmüş kalın duvarları ve dikdörtgen avlusuyla klasik Osmanlı dönemi mimari özelliklerini yansıtan kervansaray, aslına uygun olarak restore edildikten sonra turizme kazandırıldı.

Geniş avlusu, revaklı iç mekanları ve taş odalarıyla sizi tarihte bir yolculuğa çıkaracak olan kervansarayda keyifli bir mola verebilir; günümüzde bazı bölümleri açık hava restoranı olarak kullanılan yapının tarihi atmosferinde geleneksel Türk ve Osmanlı lezzetleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

42- Güvercinli Park

güvercinli park

Kuşadası Feribot Limanı’nın hemen yanı başında çarpıcı deniz manzaraları arasında uzanan Güvercinli Park, kısa bir yürüyüşle kolayca ulaşabileceğiniz ilçenin en sevilen rekreasyon alanlarından biri. Çay bahçeleri, restoranlar, sahil boyunca uzanan yürüyüş yolları ve çocuk oyun alanları ile günün her saati oldukça hareketli olan Güvercinli Park’ta dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkabilir veya çay bahçelerinde küçük bir mola vererek dinlenebilirsiniz.

Konum Linki

43- Güzelçamlı Venüs Plajı

Güzelçamlı Venüs Plajı

Kuşadası'nda denizin tadını çıkarmak için gidebileceğiniz başka bir güzel yer olan Venüs Plajı, ilçenin yazlıklarıyla ünlü tatil cenneti Güzelçamlı'nın en hareketli noktası konumunda. 400 metre uzunluğunda ince kumlu bir sahile sahip plaj, sığ denizi ile acemi yüzücüler ve çocuklu aileleri kendine çekiyor.

Duş, şezlong, güneş şemsiyesi, soyunma kabini gibi olanaklar bulabileceğiniz ve ücretsiz olarak faydalanabileceğiniz Güzelçamlı Venüs Plajı’nda kızıl gün batımı manzaraları eşliğinde dinlendirici akşam yürüyüşlerine çıkarak da güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

44- Kavaklıburun Koyu

Hem tekne ve yat gezileri hem de doğa yürüyüşlerinin mola noktalarından biri olan Kavaklıburun Koyu, bölgenin en ünlü koylarından biri olan Aydınlık Koyu’nun hemen ilerisinde yemyeşil ormanlar arasında gizleniyor. Yeşil ve mavinin buluştuğu bakir doğal güzelliklere ev sahipliği yapan koy, akvaryumu andıran denizi ve balık çeşitliliğinden dolayı dalış turlarının da önemli adresleri arasında. Kavaklıburun Koyu’nun donanımlı kamp alanlarında çadırınızı kurabilir veya tüm gün şnorkelli dalışlar yaparak berrak denizde rengarenk balık sürüleri arasında yüzebilirsiniz.

Konum Linki

45- Kuşadası İbramaki Sanat Galerisi ve Kültür Evi

19. yüzyılın başlarında inşa ettirilen taş ve ahşap mimarili klasik bir konağın 2009 yılında restore edilmesi ile hizmete başlayan İbramaki Sanat Galerisi ve Kültür Evi, zengin koleksiyonlarıyla her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Kuşadası merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz güzel bir konumda yer alan sanat galerisi, yılda 400'den fazla etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Resim, fotoğraf, heykel, seramik sergilerinin yanı sıra müzik ve şiir dinletilerinden yaratıcı drama eğitimlerine kadar pek çok etkinliğin de düzenlendiği İbramaki Sanat Galerisi’nin etkinlik takvimini inceleyerek konağın taş odalarında ilginizi çeken etkinliklere katılabilirsiniz.

Konum Linki

46- Didyma Antik Kenti

Didyma Antik Kenti

Kuşadası'nın dört bir tarafı binlerce yıllık antik yerleşimlerle çevrili ve bölgenin önemli kentlerinden olan Didyma Antik Kenti, en çok ziyaret edilen yerler arasında. Yunan Tanrısı Zeus ile Leto'nun oğlu Apollon adına inşa edilmiş devasa Apollon Tapınağı’ndan dolayı her yıl dünyanın her yerinden gelen binlerce kişiyi kendine çeken kent, antik dünyanın kehanet merkezi olmasıyla da ayrı bir öneme sahip.

Homeros'un ünlü Apollon ilahisinde ve pek çok efsanede ismi geçen, antik çağda dünyanın en kutsal 3 kentinden biri olarak kabul edilen Didyma Antik Kenti’nde görkemli Apollon Tapınağı’nın yanı sıra çarpıcı Medusa heykeli, tanrılara adaklar adanan sunaklar, etkileyici mabetler ve yaşam alanlarını da yakından görebilirsiniz. Binlerce yıldır ayakta kalmayı başarmış görkemli sütunlar ve taş oyması heykeller arasında keyifli bir tarih gezisi yapabileceğiniz Didyma Antik Kenti, Kuşadası’nın keşfetmeye değer tarihi hazinelerinden biri.

Konum Linki

47- Gebekirse Gölü Milli Parkı

Kuşadası’nın yaz aylarının turist kalabalığı ve gürültüsünden uzaklaşıp doğanın içinde zaman geçirmek istiyorsanız, ilçe merkezine sadece 16 kilometre uzaklıktaki Gebekirse Gölü Milli Parkı’na gidebilirsiniz. El değmemiş bakir doğal güzellikleriyle ünlü Gebekirse Gölü de dahil büyük bir yeşil alanı kapsayan milli park, tertemiz havasıyla yılın her mevsimi doğa yürüyüşleri ve fotoğraf safarilerine ev sahipliği yapıyor.

Yemyeşil sazlıklarında onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan Gebekirse Gölü gezinizde özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında kartpostal güzelliğinde manzaralara şahit olabilirsiniz. Sessiz ve huzurlu atmosferinde yılın bütün yorgunluğunu atabileceğiniz göl, balık çeşitliliği bakımından çok zengin olduğu için olta balıkçılığı yapmak için de Kuşadası’nda ilk uğramanız gereken yerlerden.

Konum Linki

48- Pamucak Plajı

Pamucak Plajı

Kuşadası'na 13 kilometre, Efes Antik Kenti'ne ise sadece 6 kilometre uzaklıkta olduğu için hem tarih gezileri hem de doğa yürüyüşlerinden sonra masmavi denizde yüzmek için sıkça ziyaret edilen Pamucak Plajı, ince kumlarla süslü uzun sahili ile bölgenin en güzel plajlarından biri.

Endemik zambak türleriyle bölgenin en özel noktalarından biri olan Pamucak Plajı, tertemiz deniziyle mavi bayrak ödülü de aldı. Yaz aylarında 26 dereceyi bulan kristal berraklığındaki sularından dolayı antik çağlarda antik kral ve kraliçelerin yüzmek için uğradığı Pamucak Plajı’nın çevresinde kamp alanları ve küçük tesisler dışında hiçbir yapılaşma bulunmuyor. Çölü andıran uzun kumsalında ATV ve at safarilerinin de düzenlendiği Pamucak Plajı’nda çocuklarınızla güzel zaman geçirebilir ve çeşitli etkinliklerle eğlenebilirsiniz.

Konum Linki

49- Aziz Yohannes Bazilikası

Aziz Yohannes Bazilikası

Kuşadası'nda görebileceğiz başka bir ilgi çeken tarihi yapı da Aziz Yohannes Bazilikası. Efes Antik Kenti’nde yer alan ve kentin en çok ziyaret edilen yerlerinden olan devasa bazilikanın M.Ö. 6. yüzyılda inşa edildiği tahmin ediliyor. Hz. İsa'nın en sevdiği havarilerinden biri ve aynı zamanda İncil yazarı olan Aziz Yuhanna için I. Justinianus tarafından yaptırılan Aziz Yohannes Bazilikası, dönemin en büyük şehri olan Konstantinopolis’teki Kutsal Havariler Kilisesi’nin bir benzeri olarak tasarlanmış. Hem yabancı turistlerin hem de tarih ve kültür meraklılarının mutlaka görmesi gereken tarihi hazinelerden biri olan bazilikaya Efes Antik Kenti gezilerinde uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

50- Kuşadası Long Beach

Kuşadası Long Beach

Kuşadası'nın en ünlü plajı olan ve yaz aylarında turistlerle dolan Kuşadası Long Beach, ismini 6 kilometre boyunca uzanan ince kumlu sahilinden alıyor. Çevirisindeki kaliteli plaj kulüpleri, restoranlar, kafeler ve su sporu merkezleriyle çok hareketli olan Kuşadası Long Beach, altın renkli kumlarda havlunuzu serip güneşin tadını çıkarmak için ilk uğramanız gereken yerlerden biri.

Kızıl gün batımı manzarasıyla ünlü olan ve etkileyici manzarasıyla turizm kapaklarını süsleyen plajda tüm gün yüzdükten sonra akşam yürüyüşlerine çıkarak romantik fotoğraflar çekebilir veya deniz manzaralı restoranlarda Ege ve Akdeniz lezzetleri tadarak keyifli bir akşam geçirebilirsiniz.

Konum Linki

51- Kuşadası Alışveriş ve Yaşam Merkezi

Alışveriş yapmak isteyen turistlerin ilçede ilk uğradığı yerlerden biri olan Kuşadası Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Yavansu Yolu Caddesi üzerinde yürüyerek kolayca ulaşabileceğiniz güzel bir konumda hizmet veriyor.

Ulusal ve uluslararası markaların satıldığı onlarca mağazası, çocuk oyun alanları, fast food restoranları ve kafeleri ile hem çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz hem de tatil alışverişi yapabileceğiniz yaşam merkezinde yaz aylarında her hafta ünlü müzisyenlerin konserleri de düzenleniyor. Kuşadası Alışveriş ve Yaşam Merkezi, haftanın her günü 10:00 ile 22:00 saatleri arasında açık ve çocuklar için düzenlenen çeşitli etkinliklerle de her zaman hareketli.

Konum Linki

52- Çine Çayı

Çine Çayı

Muğla'nın Yatağan ilçesinden başlayarak Karagedik Dağları’nı aşan ve Büyük Menderes Nehri’ne uluşan Çine Çayı, çevresini saran bakir güzelliklerle doğa gezilerine çıkmak için ideal bir yer. Zengin bitki ve vahşi yaşam çeşitliliğiyle harika fotoğraflar çekmek için ziyaret edebileceğiniz Çine Çayı’nda yaz aylarında kano gezilerine çıkarak da bölgeyi keşfedebilirsiniz.

359 kilometre boyunca ilerleyen ve çevresi gnays kayaçları gibi doğa harikalarıyla çevrili olan Çine Çayı, zengin balık bolluğundan dolayı balık avlamak için de sıkça ziyaret ediliyor. Donanımlı kamp alanları bulabileceğiniz bölgede antik çağlardan kalan tarihi hazineleri keşfe çıkabilir ve doğal yollarla oluşmuş etkileyici kayaçların fotoğraflarını çekerek güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

53- Kaleiçi Camii

kaleiçi camii

Kuşadası merkezinde görülmeye değer tarihi yapılardan biri de 1617 yılında Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı ile aynı dönemde, Sadrazam Konevi Mehmet Paşa tarafından inşa ettirilen etkileyici Kaleiçi Camii. Kuşadası'nın tarihi merkezi Kaleiçi’nin konakları arasında manzarayı süsleyen yapı, 16. yüzyıl dönemi klasik Osmanlı mimarisini yansıtan kesme taşlarla inşa edilmiş kalın duvarları ve sade içi süslemeleriyle günümüze kadar sağlam kalmayı başarmış.

Kaleiçi'nin tarih kokan sokaklarını gezip birbirinden güzel konakların fotoğraflarını çektikten sonra Kaleiçi Camii’nin huzurlu atmosferinde mola verebilir ve ilçenin en ünlü camisini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

54- Kasım Yaman Parkı

Kuşadası merkezinde Kemal Arıkan Sokak üzerinde yer alan Kasım Yaman Parkı, ilçenin sevilen rekreasyon alanlarından biri. Spor sahaları, çocuk oyun alanları, dinlenme bölümleri ve kır bahçelerinin sıralandığı Kasım Yaman Parkı’nda kalabalık ve gürültüden uzakta yemyeşil bir ortamda yorgunluk atabilirsiniz. 2180 m2 büyüklüğünde olan ve taş eserlerin sergilendiği bir alana da ev sahipliği yapan park, hafta sonları spor yapmak isteyenler tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. 

Konum Linki

55- Kuştur Plajı (Pygela Plajı)

Kuşadası'nın başka bir ünlü plajı olan Kuştur Plajı, belde merkezine sadece 10 dakikalık yürüyüş mesafesinde keyifli bir deniz günü sunuyor. Kuştur mevkiinde çam ormanları ile sarılı ince ve uzun bir sahile sahip olan plaj, tertemiz deniziyle Kuşadası’nın mavi bayrak ödüllü en güzel plajlarından biri.

Yaz aylarında Ege Denizi’nin masmavi sularında yüzmek istiyorsanız ilk uğramanız gereken plajlardan biri olan ve turizm olanakları bakımından oldukça gelişen Kuştur Plajı’nda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz turistik tesislerden kafelere, restoranlardan butik ve apart otellere kadar pek çok olanak bulabilirsiniz. 1 kilometre uzunluğundaki kumsalında tüm gün güneşin ve denizin tadını çıkardıktan sonra Kuştur Plajı’na kısa bir yürüyüş mesafesindeki Pygela Antik Kenti’ni de keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

56- Kuşadası Adaland

Kuşadası Adaland

Kuşadası gezinizde sevimli yunuslar arasında çocuklarınızla keyifli zaman geçirebileceğiniz popüler bir eğlence merkezi de Adaland. Her yaş grubuna uygun onlarca su kaydırağının yanı sıra 400 metrelik bölgenin en büyük su kaydırağına da ev sahipliği yapan su parkı, yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle doluyor.

Adaland; heyecanlı bir gün geçirebileceğiniz rafting parkuru, dalga havuzu, güvenlikli çocuk havuzları, aktivite havuzları, yapay nehir havuzu ve tramplen gibi olanaklarla ilgi görüyor. Su parkı bünyesinde yer alan Dolphinland havuzunda ise çocuklarınız sevimli yunuslarla tanışabilir, onlarla yüzebilir, eğlenceli yunus ve fok gösterili izleyebilirler. Kuşadası merkezinden toplu taşıma araçlarıyla kolaylıkla ulaşabileceğiniz su parkına eğlenceli bir gün geçirmek için uğrayabilirsiniz.

Konum Linki

57- Tortuga Pirate Island Theme & Water Park

Kuşadası’nın başka bir popüler eğlence merkezi olan korsan temalı Tortuga Pirate Island Theme & Water Park; 14 tane farklı büyüklüklerde su kaydırağı, mini çocuk havuzu, korsan havuzu, ahtapot yüzme havuzu ve kano ile gezebileceğiniz nehir havuzu gibi farklı bölümlere sahip.

Her biri farklı eğlence olanaklarıyla donatılmış 8 tane havuzun tadını çıkarabilirsiniz su parkında gün boyu DJ performansları ve çocuklar için düzenlenen özel aktiviteler ile eğlenebilirsiniz. 20.000 metrekarelik büyük bir alanı kapayan su parkında Akdeniz mutfağından lezzetler sunan restoranlar, kafeler ve güneşlenme teraslarında da yorgunluk atabilirsiniz.

Konum Linki

58- Saint Jean Kilisesi

Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan ve Aziz Yahya olarak da bilinen St. John için inşa edilen Saint Jean Kilisesi, Efes Antik Kenti'nin çok ziyaret edilen kutsal hazinelerinden biri. Ayasuluk Tepesi’nde 1. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen ve döneminin en büyük kiliselerinden biri olan Saint Jean Kilisesi, altı kubbesiyle çarpıcı bir manzara sunuyor ve Aziz Yahya’nın mezarını ev sahipliği yaptığı için özellikle Hristiyanların çok ilgisini çekiyor. Günümüzde az bir bölümü ayakta kalmayı başarmış ünlü kiliseyi haftanın her gün 08:30 ile 17:30 saatleri arasında yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

59- Papaz Hamamı Plajı

Papaz Hamamı Plajı

Kuşadası’nın simgesel yapısı Güvercinada Kalesi’ne giden yürüyüş yolu önünde yer alan Papaz Hamamı Plajı, büyüleyici Güvercinada manzaraları eşliğinde masmavi denizin tadını çıkarmak için ideal bir yer. Özellikle yabancı turistlerin tercih ettiği küçük plajda güneş şemsiyesi ve şezlonglar kiralayabileceğiniz turistik tesislerin yanı sıra plajın çevresinde restoranlar ve kafeler de hizmet veriyor Kuşadası merkezine kısa bir yürüyüş mesafesinde yer aldığı için kolayca ulaşabileceğiniz Papaz Hamamı Plajı’ndan gün batımlarında Güvercinada Kalesi’nin en güzel fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Konum Linki

60- Kuşadası Yeşil Plaj

Kuşadası Yeşil Plaj

Kuşadası’nın küçük ama çok sevilen plajlarından biri olan Yeşil Plaj, sert dalgalardan korunan küçük bir koyda yer aldığı için hem aileler hem de yabancı turistler tarafından tercih ediliyor. İlçe merkezine sadece 10 dakika uzaklıktaki Kadınlar Plajı’nın yanı başında uzanan Yeşil Plaj, denizinin temizliğinden dolayı mavi bayrak ödüllü de aldı. Deniz kenarında sıralanan çardaklar ve şezlonglarda yorgunluk atıp güneşlenebileceğiniz plajda güzel bir deniz günü geçirebilir, tertemiz sularda şnorkelli dalışlar yaparak eğlenebilirsiniz.

Konum Linki

61- Magic Aqua World

Magic Aqua World

Birbirinden güzel pek çok su parkına ev sahipliği yapan Kuşadası'nda eğlenceli zaman geçirebileceğiniz başka bir popüler su parkı da 6000 metrekarelik alan üzerine kurulu Magic Aqua Park. Su parkının 20 farklı boyuttaki su kaydırağı, 130 metrelik dalga havuzu, 720 metrekarelik çocuk havuzu ve 121 metrelik devasa su kaydırağında doyasıya eğlenebilirsiniz. Gün boyu hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik etkinliklerin düzenlendiği Magic Aqua World, aynı zamanda restoranları, kafeleri ve masaj hizmeti alabileceğiniz spa merkeziyle de her yıl binlerce kişiyi misafir ediyor. Kadınlar Plajı'na kısa bir yürüyüş mesafesinde güzel bir konumda yer alan su parkına toplu taşıma araçlarıyla da rahatça gidebilirsiniz.

Konum Linki

62- Priene Ören Yeri

Priene Ören Yeri

Kuşadası merkezine yaklaşık 40 kilometre uzaklıkta, Dilek Yarımadası Milli Parkı’nın hemen yanında sıralanan tarihi hazineleriyle ünlü Priene Antik Kenti, birçok görülmeye değer yapıları saklıyor. M.Ö. 2000 yıllarına uzanan tarihinde onlarca krallığa ev sahipliği yapan ve özellikle Pergamon Krallığı’nın en önemli şehirlerinden biri olan Priene, aynı zamanda antik çağın en güzel şehir planlamacılığına sahip olmasıyla da ilgi uyandırıyor.

Grid sistemi ile inşa edilen 3,5 metre genişlikteki sokaklarında unutulmaz bir tarih gezisi yapabileceğiniz Priene Antik Kent’inde M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen görkemli Athena Tapınağı, Olympos Tapınağı ve Demeter Tapınağı gibi pek çok bölümü gezerek harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Antik kenti kapsayan ören yerini haftanın her günü 08:30 ile 17:00 saatleri arasında hem rehberli turlarla hem de kendi başınıza keşfe çıkabilirsiniz.

Konum Linki

63- Hatice Hanım Camii

Kuşadası merkezinde keyifle gezebileceğiniz başka bir tarihi hazine olan Hatice Hanım Camii, Adnan Menderes Bulvarı üzerinde hemen dikkatinizi çekecek merkezi bir konumda yer alıyor. 17. yüzyılda inşa edilen cami, kare planlı olarak taş ve tuğla malzemelerle tasarlanmış. 1950'li yıllarda halk tarafından tamir edilen Hatice Hanım Camii, sade iç süslemeleriyle de dikkat çekiyor. Günümüzde hala kullanılmaya devam eden ve dini bayramlarda tamamen dolan tarihi camide 17. yüzyıl Osmanlı dönemi mimarisini yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

64- Demeter Tapınağı

demeter tapınağı

Antik çağın doğurganlık tanrıçası Demeter’e adanan ve Priene Antik Kenti içinde yer alan Demeter Tapınağı, tarih ve kültür meraklılarının yanı sıra mimari meraklılarının da ziyaret etmesini önerdiğimiz etkileyici bir yapı. 45,5 metre uzunluğunda ve 17,5 metre genişliğindeki görkemli tapınak, dik bir yamaç üzerindeki terasta çarpıcı bir manzara sunuyor. Girişindeki iki tane devasa rahibe heykeliyle dikkat çeken Demeter Tapınağı’nda tanrılara hayvanların kurban edildiği sunakları ve elinde mısır sepeti tutan Demeter heykelini de mutlaka yakından görmelisiniz. Rehberli turlarla da gezebileceğiniz Demeter Tapınağı, mistik atmosferiyle tarih gezilerinin değişmez adresleri arasında.

Konum Linki

65- Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi

2018 yılında açılan ve Kuşadası'nın en çok ziyaret edilen ilginç müzelerinden biri olan Necati Korkmaz Mikro Minyatür Müzesi, aynı zamanda Türkiye'nin ilk ve tek minyatür müzesi olmasıyla da ilgi görüyor. Sadece mikroskoplar ve büyüteçler ile görebileceğiniz minyatür eserlerin sergilendiği müze, benzersiz koleksiyonuyla her yıl binlerce insanı kendine çekiyor. Saç tellerinden mikro boyutlarda üretilmiş saat eserlerine kadar pek çok objeyi yakından görme şansı bulabileceğiniz, çocuklarınızla da güzel zaman geçirebileceğiniz mikro minyatür müzesini kış aylarında 08:30 ile 17:30, yaz aylarında ise 09:00 ile 18:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Konum Linki

66- Meryem Ana Tabiat Parkı

Meryem Ana Tabiat Parkı

Hem doğal güzelliklerin hem de tarihi hazinelerin tadını çıkarmak için ilçeye yaklaşık 26 kilometre uzaklıktaki Meryem Ana Tabiat Parkı'na uğramalısınız. Bülbül Dağı eteklerinde 360 hektardan daha büyük bir alanı kapsayan tabiat parkı, her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Meryem Ana Evi’yle de çok ilgi görüyor.

Kızılçam, fıstık çamı, servi, çınar ve zeytin ağaçları arasında uzanan yürüyüş yollarının yanı sıra zengin vahşi yaşam çeşitliliği ile doğa gezilerinin de sevilen adreslerinden biri olan Meryem Ana Tabiat Parkı’na antik dönemde inşa edilmiş çeşmelerden yaşam alanlarına ve çarpıcı heykellere kadar pek çok tarihi hazine sıralanıyor. Yöresel ürünler tadabileceğiniz restoranlar ve hediyelik eşyalar alabileceğiniz tezgahların da hizmet verdiği Meryem Ana Tabiat Parkı, haftanın her günü 07:00 ile 20.30 arasında ziyaret edilebilir.

Konum Linki

67- Güvercinada Plajı

Güvercinada Plajı

Kuşadası sahilini süsleyen Güvercinada Kalesi'ne giden yürüyüş yolu kenarında yer alan başka bir güzel plaj da Güvercinada Plajı. Soyunma kabini, duş, tuvalet, şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz turistik tesisler gibi olanaklar bulabileceğiniz küçük plajda bir tarafta Kuşadası diğer tarafta ise Güvercinada Kalesi manzaraları eşliğinde kendinizi masmavi sulara bırakarak doyasıya yüzebilirsiniz. Güvercinada’yı gezdikten sonra yorgunluk atmak için de uğrayabileceğiniz plajda büyüleyici gün batımı manzaralarına şahit olacaksınız.

Konum Linki

68- Andız Kulesi

Kuşadası ile Aydın yolu üzerinde Pilav Dağı eteğinde inşa edilmiş olan Andız Kulesi, yol üzerinde hemen dikkatinizi çekecek etkileyici bir tarihi yapı. Tam olarak ne zaman yapıldığı bilinmeyen, Karya ve Lidya gibi bölgede hakimiyet kuran medeniyetler tarafından kullanılan taş mimarili kule, 1423 yılında bölgeye yerleşen Türkmenler tarafından da bir süre kullanılmış ve yanına bir namazgah inşa edilmiş. Tuğla ve horasan harcı kullanılarak inşa edilen Andız Kulesi’ni yanındaki namazgah ile birlikte yakından görebilirsiniz.

Konum Linki

69- Olukdere Kanyonu

Dilek Yarımadası Milli Parkı sınırları içinde gezebileceğiniz ve panoramik doğa fotoğrafları çekebileceğiniz Olukdere Kanyonu, Kalamaki Koyu ile Kavaklıburun Koyu arasında uzanıyor. 5 kilometreye yaklaşan uzunluğa sahip kanyon, sarp kaya uçurumlardan sunduğu benzersiz doğa ve Ege Denizi manzaralarıyla fotoğraf safarilerinin de sevilen adresleri arasında. Doğanbey Köyü-Aydınlık Koyu-Kavaklıburun Koyu rotalı doğa yürüyüşleriyle de keşfe çıkabileceğiniz Olukdere Kanyonu; küçük şelaleleri, endemik bitki türleri ve bitki zenginliği keyifli bir doğa gezisi sunuyor. Bahar ve yaz aylarında Olukdere Kanyonu’nda kampçılık, kaya tırmanma ve dağcılık gibi etkinliklere de katılarak temiz havada yenilenebilirsiniz.

Konum Linki

70- Yoncaköy Plajı

Kuşadası Plajı

Kuşadası'nda sadece 25 dakikalık bir minibüs yolculuğu ile ulaşabileceğiniz Gebekirse Gölü Milli Parkı'nın hemen kuzeyinde yer alan Yoncaköy Plajı, bölgenin turizm olanakları gelişmiş hareketli noktalarından biri. Çam ormanları arasında denize girebileceğini ve altın kumlu sahilinde güneşlenebileceğiniz plaj, doğal bir liman olduğu için sert dalgalardan da korunuyor. Çevresinde uygun fiyatlı oteller ve pansiyonlar bulabileceğiniz Yoncaköy Plajı, kamp yapmak için de bölgede tercih edilen yerler arasında.

Konum Linki

Kuşadası gezilecek yerler içeriğimiz sona erdi. Dilerseniz İzmir'de gezilecek yerler yazımızı da okuyabilirsiniz. 


busraguzeller
Büşra Güzeller
177 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun oldu. Kariyeri boyunca farklı ajanslarda metin yazarı olarak çalıştı. Darcy adlı köpeğiyle vakit geçirmeyi, yeni yerler keşfetmeyi ve gurme rotaların izini sürmeyi seven yazar Enuygun'un sevilen seyahat içeriklerini üretiyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN