• Anasayfa
 • Bilgi
 • Artemis Tapınağı hakkında keşfetmeniz gereken 7 bilgi

Artemis Tapınağı hakkında keşfetmeniz gereken 7 bilgi

bengisugunaydin

Tanrıça Artemis’e ithaf edilen tamamen mermerden yapılmış görkemli mimarisi ile dikkat çeken Artemis Tapınağı her yıl binlerce turisti ağırlarken sahip olduğu özellikleri bakımından da ayrıcalıklı bir yere sahip. Antikçağ’ın Anadolu başkenti, Hellenistik ve Roma uygarlıklarının temsili, görkemli metropolis Efes Antik Kenti içinde yer alan Artemis Tapınağı tarihin ihtişamını günümüze taşıyor.

Hazırsanız Artemis Tapınağı hakkında keşfetmeniz gereken harika bilgiler bu yazıda sizi bekliyor.

1-Dünyanın yedi harikasından biri.

Türkiye’nin en özel antik kentlerinden biri olan Efes’te yer alan Artemis Tapınağı dünyanın yedi harikasından biri olma özelliği taşıyor. Milattan önce 550 yıllarında tamamlanan Artemis Tapınağı, 115 metre uzunluğunda ve 54 metre genişliğinde geniş bir alana yayılıyor. 

2-Dünyanın en büyük tapınakları arasında yer alır. 

Artemis Tapınağı dünyanın en büyük tapınakları arasında yer alan önemli bir yapıdır. Tanrıça Artemis’e ithaf edilen tapınağın içerisinde birbirinden değerli sanat eserleri de yer almaktaydı. Öyle ki burada yer alan heykellerin yüksekliği 90 metreleri aşıyordu. Artemis Tapınağı’nın tamamlanması ise 120 yılı bulmuş.

3-Tamamen mermerden yapılmıştır. 

Artemis Tapınağı tamamen mermerden yapılan dünyadaki ilk tapınaktır. Tarih sahnesi boyunca yıkılıp yıkılsa da yeniden inşa süreçlerinde tamamen mermerden yapılma özelliğini korumuştur.

4-İnşasında koyun derisi kullanıldı.

Artemis tapınağı deprem bölgesinde yer aldığı için inşasında da buna uygun malzemeler kullanılmış. Giritli mimarlar tarafından yapılan Artemis Tapınağı için paketlenmiş kömür ve koyun derisi yapı malzemesi olarak kullanılan malzemeler arasında yer alıyor.

5-UNESCO Dünya Miras listesinde bulunuyor.

Artemis Tapınağı, Unesco Dünya Miras Listesi’nde yer alan kültürel değerlerimizden biri. Tapınak hakkında önemli detayların yer aldığı tarih sahnesinde, dünyanın yedi harikasını ilk kez derleyen Yunanlı SİDON ‘İşte! Olimpus'un dışında, güneş hiç bu kadar büyük bir şeye bakmadı’ demiştir.

6-Unutulmak istemeyen Herostratus tarafından yakıldı.

Evet yanlış duymadınız! Artemis Tapınağı’nı yakan Herostratus burayı isminin gelecekte unutulmaması için yakıyor. Büyük İskender ile aynı gün doğan Herostratus yargılandığı gün onu yargılayan yargıca da ‘Artemis Tapınağı'nı yaktım. Adım çağlar boyunca hatırlanacak. Ama sen Baş Yargıç Kleon, seni kim hatırlayacak?’ der. Bu olaydan sonra Herostratus idam cezasına çarptırılır ve tarih sahnesinden silinmesi için adı tüm kayıtlardan silinir. 

7-Keşfedildikçe büyüklüğü ortaya çıkar.

Artemis Tapınağı 1869’da J.T Wood tarafından keşfedilir. 1904 yılında kazılara devam edilirken  birbiri üzerine inşa edilen 5 tapınak olduğu ortaya çıkar. Artemis Tapınağı’ndan kalan kabartmalı sütunlar ve arkaik sütun başlıkları ise Londra British Museum’da sergilenmektedir.

Artemis Tapınağı giriş ücretleri 2023

 • Sardes Örenyeri girişleri 70 TL.

  Açık olduğu saatler

  • Açılış Saati: 08:00

  • Kapanış Saati: 17:00

  • Gişe Kapanış Saati: 16:30

  Ulaşım

  İzmir yönünden gelecekler için Basmane – Söke / Basmane – Denizli güzergâhlarında çalışan trenler kullanılabilir. Selçuklu Garı’ndan geçen trenden indikten sonra kısa bir yürüme mesafesi bulunuyor. 

  İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan araç kiralayarak da gelmek mümkün. Efes Antik Kenti ile havalimanı arası 60 km. 

  Konum Linki

  Yazar Notu: Efes Antik Kenti için Müze Kart geçerli oluyor. Yoğun sezonlarda gitmeden önce bulunduğunuz şehirde Müze Kart çıkarmanızı öneririz.

  Uçak Bileti


bengisugunaydin
Bengisu Günaydın
130 Yazı
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Eğitim için İngiltere'ye giderek yeni keşiflere yelken açtı. Edebiyat ve seyahati birleştirdiği kariyeri boyunca pek çok roman çevirisi yaptı ve seyahat yazıları üretti. Şimdi ise Enuygun ekibinde seyahat yazıları yazarak deneyimlerini paylaşıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar