Sohbetlerimizde hep cebimizden para çıkmadığı için kredi kartıyla çok kolay alışveriş yaptığımızı söylüyoruz. Bu öngörü bilimsel olarak da kanıtlandı. ABD’nin Carnegie Mellon Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada, harcamalarını nakit parayla yapanların beyinlerinde acı hissettikleri, kredi kartıyla yapılan harcamalarda ise bunun tespit edilmediği kanıtlandı.

İçindekiler

Kredi kartının faydalı yönleri

Özellikle biz kadınlar bazen şuursuzca harcamalar yapabiliyoruz. Bunun pek çoğunu da kredi kartıyla yaptığımız için alışveriş esnasında fazla zorlanmıyoruz! Kredi kartı ekstraları geldiğinde ise gerçekle yüzleşiyoruz. Oysaki kredi kartı limitini, bizim her zaman her dakika kullanabileceğimiz bir para gibi görmemeliyiz. Kredi kartı bize nakit taşımama, alışverişlerde taksit avantajı ve puan kazanımı gibi bir takım kolaylıklar sağlar. Ancak kredi kartı ödemelerinizi, taksitlerinizi vs. bir muhasebeci titizliğiyle dikkatlice yazıp çizmezseniz borç batağına saplanabilirsiniz.

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz?

Konuyla ilgili daha önce yazmış olduğumuz Kredi kartı kullanırken dikkat edilmesi gereken 7 kural başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz. Kredi kartıyla alışverişlerinizi bir deftere not etmeniz faydalı. Hatta taksit tutarlarını bile kalan aylara yazarsanız basit bir muhasebe işlemiyle gelir gider dengenizi rahatlıkla kurabilirsiniz.

Bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçekten söz ediyoruz. Evet, kredi kartıyla kolay alışveriş yapıyoruz. Ancak zor durumda kaldığımızda harcayabileceğimiz bir parayı da her zaman yanımızda taşımış oluyoruz. Kar zarar durumunu göz ederek bilinçli ve hesaplı alışveriş yapmanız dileğiyle…


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1484 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar