• Anasayfa
  • Bilgi
  • Kredi kartından nakit avans çekmek ne kadar doğru?

Kredi kartından nakit avans çekmek ne kadar doğru?

bengisarihan

Nakit avans, nakit sıkıntısı yaşayan pek çok kişinin sıklıkla başvurduğu bir nevi kredi çeşidi olarak nitelendirilebilir. Hem kolay bir yöntem olması hem de bankaların kredi kartlarının müşterilerine bu olanağı sunması nakit avansı daha sık tercih edilir konuma getiriyor. Peki nakit avans nedir, kredi kartından nakit avans çekmek ne kadar doğru?

Nakit avans nedir?

Nakit avans, bankaların sunduğu kredili hizmet ürünlerinden biri olup, müşterilere kredi kartlarından ya da hesaplarından nakit para çekme olanağı sunan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde müşteriler hesaplarında para olmasa dahi nakit para çekme imkanı bulabilir. Böylece nakit avans sayesinde herhangi bir nakit sorunu yaşamanız durumunda elinize nakit para geçmiş olur. Bu işlem kısa vadede oldukça avantajlı olabilmekle birlikte uzun vadede göz önünde bulundurulması gereken bazı detayları da beraberinde getirir. Bunların en başında hiç şüphesiz nakit avans çekiminde günlük faiz işlemesi gelir. Dolayısıyla bu borcu kısa sürede ödemenizde yarar vardır.

Taksitli nakit avans

 Nakit avans kullanım oranlarını arttırmak için bankalar tarafından uygulanan bu yöntemde; kredi çeker gibi borcunuzu taksit taksit ödeyebilirsiniz. Borcun ödenmesini aylara yaydığından en kolay ve kullanışlı yöntem olduğu söylenebilir. Eğer borcunuzu kısa vadede ödemeyecekseniz taksitli nakit avans kullanmanız sizin için daha avantajlıdır.

Nakit avans nasıl çekilir?

Nakit avans çekmek oldukça basit bir şekilde gerçekleştirebileceğiniz bir işlemdir. Bunun için tercih edebileceğiniz 4 farklı yöntem bulunur. Nakit avansı bankanın müşteri hizmetlerini arayarak, bankadaki bireysel müşteri temsilcileriyle görüşerek, mobil bankacılığı kullanarak ve bankaların ATM’leri üzerinden çekebilirsiniz.

Nakit avans faiz oranı kaç?

1 Ocak 2022 yılı itibarıyla nakit avans almanız durumunda uygulanabilecek en yüksek faiz oranı %1,80 olarak belirlendi. Neredeyse bankaların tamamında kredi kartından nakit avans çekimi için uygulanan faiz oranı, bankaların belirledikleri oranlara göre daha düşük olabilir ancak aylık %1,80’i aşamaz. Ancak borçlarınızı gününde ödememeniz durumunda bankalar tarafından bir gecikme faizi uygulanır. Gecikme faiz oranı ise %2,10 olarak belirlenmiştir.

Kredi kartından nakit avans çekmek ne zaman doğru?

Para hesabı yaparken kendinizi küçük bir işletme gibi düşünmeniz önemli bir unsur. Kısa zamanlı nakit sıkıntınız bulunuyor ve bunu çözmek için kredi çekmeyi ya da tanıdıklarınızdan borç almayı tercih etmeyebilirsiniz. Bu durumda bankaya gitmeden sadece ATM veya internet üzerinden kolay bir şekilde ihtiyacınız olan nakit avansı çekebilirsiniz.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta; borcu ne zaman ödeyeceğiniz. Örneğin ayın 15’inde bir miktar nakit paraya ihtiyacınız oldu ve ayın 1’indeki maaş ödemeniz ile bu borcu kapatabiliyorsunuz. Bu durumda kredi kartından nakit avans çekmek faydalı olur. Ancak ayın 15’inde çektiğiniz borcu bir, iki ay sonra ya da daha uzun vadede ödemeyi planlıyorsanız bu durumda faiz oranlarını göz önünde bulundurarak kredi çekmeniz daha mantıklı olur.

Kredi kartından nakit avans çekmek hangi durumda yanlış?

Nakit avans faizi kredi faiz oranlarının üstündedir. Bu faize ek olarak kullanılan rakama göre belli bir oranda kullanım ücreti eklenir. Parayı ertesi gün yatırsanız da bu kullanım ücretini ödersiniz. Çektiğiniz avansı yatırmadığınız her gün için faiz işler. Eğer çektiğiniz nakit avansı uzun vadede geri ödemeyi planlıyorsanız, nakit avans çekmek yerine kredi çekmek sizin yararınıza olur. 6 aylık bir ödeme planınız varsa bile ihtiyaç kredisi daha hesaplıya gelir.


bengisarihan
Bengi Sarihan
97 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü’nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra 3 yıl bir E-ticaret sitesinde Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanı olarak görev aldı. Yeni yerler keşfetmeye ve yazı yazmaya büyük bir tutkuyla bağlı olması nedeniyle kariyerine 5 yıl boyunca bir seyahat sitesinde İçerik Uzmanı pozisyonunda devam etti. Bu deneyiminin ardından daha büyük maceralara atılmak için Enuygun ekibine katıldı. Bengi kitaplara, yemek yapmaya, seyahat etmeye, pilatese ve sinemaya bayılıyor.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 25 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar