Kredi kartından nakit avans çekmek ne kadar doğru?

tugbahacibayramoglu

Her ne kadar yüksek faiz oranlarından dolayı nakit avans çekmek ile ilgili olumsuz bir ön yargı olsa da; karşılaşılan duruma göre bu doğru bir hamle de olabiliyor. Bankalar da kredi kartından nakit avans çekmeyi çekici kılmak için taksitli nakit avans diye bir seçenek geliştirdiler.

Her insan paraya sıkışabilir bu gayet normal bir süreç, kredi kartından nakit avans çekmek de çok kolay bir yöntem. Eskiden bu iş biraz daha kolaydı yapılan düzenlemelerle nakit avans kullanımı daha zor hale geldi. Bir takvim yılı içerisinde ekstre borcunuzun %50’sini en az 3 kez ödemezseniz tüm borcu ödeyene kadar nakit avans kullanamıyorsunuz. 

Nakit avans çekmek ne zaman yanlış?

Nakit avans faizi kredi faiz oranlarının üstündedir.  Bu faize ek olarak kullanılan rakama göre belli bir oranda kullandırım ücreti eklenir. Parayı ertesi gün yatırsanız da bu kullandırım ücretini ödersiniz. Çektiğiniz avansı yatırmadığınız her gün için faiz işler.

Eğer çektiğiniz nakit avansı uzun vadede geri ödemeyi planlıyorsanız, nakit avans çekmek yerine kredi çekmek sizin yararınıza olacaktır. 6 aylık bir ödeme planınız varsa bile ihtiyaç kredisi daha hesaplıya gelecektir.

Nakit avans çekmek ne zaman doğru?

Para hesabı yaparken kendimizi küçük bir işletme gibi düşünmeliyiz. Kısa zamanlı nakit sıkıntımız olabilir ve bunu çözmek için kredi ya da tanıdıklardan borçlanmayı tercih etmeyebiliriz. Bankaya gitmeden sadece ATM veya internet üzerinden kolay bir şekilde ihtiyacımız olan nakit avansı çekebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli nokta; borcu ne zaman ödeyeceğimiz.  Mesela ayın 15’inde paraya ihtiyacımız var ve ayın 1’inde başka bir yerden para ile bu borcu kapatabiliyorsak, nakit avans faydalı olur. Ayın 15’inde çektiğimiz borcu bir iki ay sonra ya da daha uzun vadede ödemeyi planlıyorsak kredi çekmek daha mantıklı.

Taksitli nakit avans nedir?

Nakit avans kullanım oranlarını arttırmak için bankalar tarafından uygulanan bu yöntemde; kredi çeker gibi borcunuzu taksit taksit ödeyebiliyorsunuz. Borcun ödenmesini aylara yaydığından dolayı en kolay ve kullanışlı yöntem gibi duruyor. Eğer kısa vadede ödemeyecekseniz taksitli nakit avans kullanabilirsiniz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar