Kredi kartı alırken nelere dikkat etmeliyiz?

cemdisbudak

Nakit taşımayı sevmiyorsanız, taksitli alışveriş yapmak istiyorsanız ve de satın aldıklarınızdan para puan kazanmayı seviyorsanız; kredi kartı kesinlikle kullanmak isteyeceğiniz bir banka ürünü. Kredi kartının faydaları olduğu gibi yanlış kullanımlar sonucu zararları da olabileceği şüphesiz. Kredi kartını doğru kullanmanın ilk sırrı alış aşamasında.

İçindekiler

İhtiyacınız var mı?

Kredi kartı kullanımının gerekli olduğu bazı durumlar var bunu kabul ediyorum, fakat gerçekten ihtiyacınız var mı? 5 bankadan 12 kredi kartı sahibi olan arkadaşım var. Kartların 3’ü de aynı özelliği taşıyor ve limitler açısından da farkları yok, sizce bu arkadaşımın yeni kredi kartı almasına gerek var mı? Yok, ihtiyacı olan kredi kartı sayısını ödeme gücüne göre azaltmak. Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmelisiniz öğrenmek istiyorsanız tıklayın.

Bankanıza sadık kalmak zorunda değilsiniz.

Kredi kartı alırken yapılan yanlışlardan birisi de kredi kartı karşılaştırması yapmadan zaten müşterisi olduğunuz bankadan kredi kartı almaktır. Sizin müşterisi olduğunuz banka, mevduatınıza iyi faiz veriyor olabilir fakat o bankanın kredi kartı hizmetleri, kredi kartı oranları “size en uygun olanı mı yoksa değil mi?” araştırmalısınız.

Kredi kartı ücreti

Kredi kartı da bir ürün olduğu için bankalar bu ürün için yıllık bir aidat talep edebilirler. Sizin için en uygun fiyatlı kredi kartını seçmeye dikkat edin. Yeni düzenlemelere göre bankalar kredi kartı ücreti olmayan ürünler de sunmak zorundalar.

Limit bilgisi

Sizin ihtiyacınızın çok altında ya da çok üstünde limitleri olan kredi kartlarını kullanmayın. Sorun yaşamamak için kendi aylık ödeme gücünüzü aşmamanız önemli.

Faiz oranları

Kredi kartlarının her birinin uyguladığı gecikme faiz oranları, alışveriş faizi ve nakit avans çekim faizi rakamları farklıdır. Kredi kartı alırken faiz oranlarını karşılaştırın.

Yaygın kullanım

Az sayıda marka ile anlaşma yapmış size az ödül kazandıracak bir kredi kartı kullanmamaya dikkat edin. Zaten kredi kartı kullanmaya karar vermişseniz ve kart ücreti gibi masrafları da gözden çıkarmışsanız; neden işinize yaramayan bir kart kullanasınız ki?

Kartın özellikleri

Eğer uçmayı seviyorsanız size bedava uçak bileti sağlayacak bol mil veren bir kart, eğitim için harcama yapıyorsanız eğitim harcamalarına fazladan puan veren bir kart kullanmalısınız. Taksit yapmayan kredi kartından, her ödemeyi birkaç ay öteleyen kredi kartına kadar çok sayıda kart çeşidi var. Ufak bir araştırmayla sizin için en uygun olan kredi kartını tercih edin.


cemdisbudak
Cem Dişbudak
77 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar