Havalimanında dikkat etmeniz gereken 5 şey

muratekinay

Hediyelik eşya mağazaları, uçakların iniş ve kalkışını seyredebileceğiniz bekleme salonları ve diğer alanlarıyla havalimanı birçok yolcu için eğlenceli sayılabilecek bir yer. Ancak burada uçağınızı beklerken veya indikten sonra dikkatli olmanız gereken bazı şeyler var. İşte, havalimanındayken aklınızın bir köşesinde tutmak isteyeceğiniz 5 ipucu…

İçindekiler

1- Panolardan gözünüzü ayırmayın

Uçağınızın kalkış saati ve kapısı biniş kartınızın üzerinde yazıyor olsa bile bir gözünüz sürekli havalimanı terminalinde bulunan duyuru panolarında olsun. Çünkü uçağınızın biniş kapısı, saati ve diğer bilgileri anlık olarak değişebilir. Siz henüz binmemişken kalkan uçağa uzaktan bakmak istemiyorsanız, panoları sürekli olarak takip edin.

Uçuşunu bekleyen yolcu

Uçak Bileti

2- Eski bagaj etiketlerini temizleyin

Çok sık yaşanan bir durum olmasa da üzerinde kalan eski bir etiket nedeniyle bavulunuz başka bir yere gidebilir. Bu durumun önüne geçmek için havalimanında bavulunuzu görevlilere vermeden önce üzerinde eski bir etiket kalmadığına emin olun. Seyahat ederken yararlanabileceğiniz diğer taktikler ise yazımızda!

Bagaj Etiketi

3- Gözünüzü açık tutun

Özellikle uzun süren aktarmalı uçuşlar arasında biraz gözlerinizi dinlendirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken uyuyakalmamaya çalışın. Uykuya dalarsanız, uçağınızı kaçırabilirsiniz. Üstelik havalimanında uyumak değerli eşyalarınızın güvenli için de pek iyi olmayabilir.

Havaalanında uyumak

4- Alışveriş yaparken dikkat

Yurt dışına giderken veya dönerken duty free mağazalarını da gezmek ve buralardan bir şeyler almak isteyebilirsiniz. Ancak bunu yaparken indirimlerin etkisine kapılıp fazla aşırıya kaçmamaya çalışın. Gideceğiniz yerde bulunan süpermarketlerden daha ucuza alkolsüz veya alkollü içecek ve çikolata gibi şeyler satın alabilirsiniz. Biletinizi her zaman daha uygun fiyata satın almak isterseniz de bu önerilere bir göz gezdirin.

dutyfree

5- Biniş kartınızı yanınızdan ayırmayın

Teknolojinin gelişmesi ile uçağa binerken kullandığımız biniş kartları da gitgide akıllanıyor. Artık basılı kâğıda gerek duymadan, sadece cep telefonunuza indirebileceğiniz biniş kartlarıyla yolculuk yapmak mümkün. Ancak yine de eğer yeterince zamanınız varsa, biniş kartınızın basılı bir kopyasını yanınıza alın. Böylece cep telefonunuzun şarjı biterse veya bağlantı sorunu gibi durumlarda uçağa herhangi bir problem yaşamadan binebilirsiniz.

Biniş Kartı


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN