Fethiye; mavi bayraklı plajları, her bütçeye uygun Fethiye otelleri, eğlence mekanları ve tarihi hazineleriyle her yıl milyonlarca turisti misafir ediyor.

Dünya çapında bilinen Ölüdeniz ve Kelebekler Vadisi’ne de ev sahipliği yapan ilçe, yamaç paraşütünden rüzgar sörfüne kadar pek çok spor için de en çok tercih edilen yerler arasında.

Instagram’da en çok etiketlenen yerlerden derleyerek hazırladığımız Fethiye’de mutlaka görmeniz gereken 60 yer yazımızı inceleyerek bu büyüleyici tatil cennetini keşfedin. Bu eşsiz yerlere kolayca ulaşmanız için her birine konum linklerini tek tek ekledik.

Uçak Bileti

1- Ölüdeniz

ölüdeniz

Pek çok uluslararası turizm dergisi tarafından dünyanın en güzel kumsalı seçilen Ölüdeniz, Fethiye merkezine sadece 13 kilometre uzaklıkta. Her zaman dalgasız ve sakin olan masmavi denizi ile ünlü olan ismini de bu özelliğinden alan Ölüdeniz, arkası Babadağ'ın yemyeşil manzaraları önü ise Ege Denizi ile çevrili bir tatil cenneti. Su altı kaynaklarının oluşturduğu doğal sirkülasyondan dolayı kendini sürekli temizleyen ender plajlardan biri olan Ölüdeniz Plajı’nın çevresindeki butik oteller, plaj kulüpleri ve su sporları merkezleri özellikle yaz aylarında binlerce turisti misafir ediyor.

Blue Lagoon olarak da bilinen Ölüdeniz Lagünü ile de dünya çapında bir üne kavuşan tatil beldesi, 25 hektarlık yeşil bir alanı kapsayan Ölüdeniz Milli Parkı’nın da hemen yanı başında yer alıyor.  İnce kumlu uzun sahiliyle sadece Fethiye’de değil, Türkiye'de de denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Ölüdeniz, antik dönemlerden beri ışık ve güneş diyarı olarak anılan, büyüleyici güzelliğiyle tarih boyunca ilgi gören yerlerden. Babadağ eteklerinde yapılan yamaç paraşütü etkinliklerine katılarak kuş bakışı manzaralarına da şahit olabileceğiniz Ölüdeniz, Fethiye gezinizde ilk uğramanız gereken yer.

Konum Linki

Yazar Notu: Ölüdeniz Plajı'na erken gitmeye çalışın. Yaz aylarında plaj kalabalık olabiliyor. Erken saatlerde veya hafta içi günlerde plajın daha az kalabalık olduğu saatlerde gitmenizde fayda var. Ayrıca Ölüdeniz’e gelmişken bölgenin en önemli aktivitelerinden olan yamaç paraşütü deneyimlemeden geçme derim.
 

2- Kelebekler Vadisi

Kelebek Vadisi Fethiye

1995 yılından beri 1. derece doğal sit alanı olarak korunan ve milyonlarca kelebeğe ev sahipliği yapan Kelebekler Vadisi, Fethiye'nin dünyaca ünlü turistik noktalarından biri. Dünya üzerinde korunması gereken 100 dağdan biri olarak kabul edilen Babadağ'ın eteklerinde yer alan ve tekne gezilerinin en önemli durağı olan Kelebekler Vadisi, dünyada çok az yere bulunan ender türler dahil yüz binlerce kelebeğe ve çarpıcı bir vahşi yaşam zenginliğine ev sahipliği yapıyor.

El değmemiş bakir doğası özenle korunan ve hiçbir yapılaşmanın bulunmadığı vadide kamp yapabilir, rehberli doğa yürüyüşleri veya fotoğraf safarilerine çıkabilirsiniz. Tertemiz koyu ve berrak deniziyle de ünlü Kelebekler Vadisi’nde rengarenk kelebeklerin yanı sıra tüplü ve tüpsüz dalışlar yaparak su altı zenginliğini de yakından inceleme şansı bulacaksınız.

2023 Kelebekler Vadisi konaklama ücretleri

 • Kanvas çadır kamp: 1400 TL
 • Kamp çadırı: 1000 TL
 • Taş ev: 2000 TL
 • Bungalov: 1400- 1800 TL (Kişi başı)
 • 0-6 yaş ücretsiz. 7-12 yaş arası çocuklara %50 indirim uygulanıyor.
 • Öğrencilere %10 indirim uygulanıyor.

Konum Linki

Yazar Notu: Ulaşımı önceden planlayın. Kelebekler Vadisi'ne ulaşım, Ölüdeniz'den düzenlenen tekne turları veya Faralya köyünden sağlanıyor. Rahat bir ulaşım için tekne turlarını tercih etmelisiniz.
 

3- Likya Yolu

Likya Yolu

Fethiye'den Antalya'ya kadar uzanan ve 535 kilometre uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun yürüyüş rotalarından birini oluşturan Likya Yolu, dünyanın en iyi 10 yürüyüş yolundan biri olarak kabul ediliyor. 25 ile 45 gün arasında tamamlanabilen yol boyunca 50'ye yakın antik kent sıralanıyor. Kaş, Kalkan Patara, Demre, Adrasan, Gelidonya, Çıralı ve Ölüdeniz gibi pek çok turistik noktayı da kapsayan antik Likya Yolu, 2000'li yılların başında haritalandı ve işaretlendi.

Her zorluk derecesine göre düzenlenmiş yürüyüş parkurları bulunan Likya Yolu’nun tamamını olmasa bile belirli bölümlerini rehberli doğa yürüyüşleri ile keşfe çıkabilir ve yürüyüş boyunca benzersiz doğa manzaralarının yanı sıra Tlos Antik Kenti, antik lahitler ve tarihi hazineler arasında unutulmaz bir gün geçirebilirsiniz. Özellikle sonbahar aylarında hem serin havası hem de sapsarı doğa manzaraları eşliğinde yürüyüş yapmanızı önerdiğimiz Likya Yolu’na giderken yanınıza kaymayan ayakkabılar ve bolca su almayı da unutmayın.

Likya Yolu hakkındaki detaylıca derlediğimiz rehbere göz atmadan geçme derim.

Konum Linki

Yazar Notu: Likya Yolu'nda yürüyüş yaparken uygun mevsimi seçmeniz, ekipmanlarınızı eksiksiz hazırlamanız, rotanızı ve konaklama planınızı önceden yapmak ve yeterli su ve yiyecek tedarik etmeniz önemli. Bahar ve sonbahar ayları, hava serin ve doğa canlı olduğu için en uygun mevsimler. Uzun süreli yürüyüşler için uygun ayakkabılar, sırt çantası, su matarası, enerji verici yiyecekler ve güneş koruyucu gibi temel ekipmanları yanınıza almayı unutmayın.
 

4- Kabak Koyu

Kabak koyu

Hem Fethiye tekne gezileri hem de doğa yürüyüşleri ile keşfi çıkabileceğiniz bir doğa cenneti olan Kabak Koyu, Fethiye'nin en çok bilinen güzelliklerinden biri. Ünlü Faralya Köyü sınırlarında yer alan ve kızılçam ağaçları ile süslü koy, 1 derece sit alanı olarak korunuyor.

Çam ormanları ve masmavi deniz ile çevrili, hiçbir yapılaşmanın bulunmadığı Kabak Koyu, 1987 yılında keşfedildi ve büyüleyici güzelliği ile kısa sürede Türkiye'nin en ünlü koylarından biri haline geldi. İki tarafı sarp kayalarla çevrili koy, 200 metre uzunluğunda küçük ama tertemiz bir kumsala sahip. Mavinin her tonunu görebileceğiniz berrak deniziyle Türkiye'de denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri olan Kabak Koyu’nda donanımlı kamp alanları da bulabilir ve muhteşem doğa manzaraları eşliğinde denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kabak Koyu'nda yürüyüş yaparken veya plaja inerken rahat ve uygun ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ayrıca özellikle yürüyüş sırasında yanınızda su matarası bulundurmanızı tavsiye ederiz.
 

5- Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Fethiye’ye sadece 43 kilometre uzaklıkta yer alan ve Avrupa'nın en büyük ikinci kanyonu olan Saklıkent Kanyonu, her yıl yarım milyon insan tarafından ziyaret edilen bir doğa harikası. 14 kilometre boyunca büyüleyici kaya oluşumları ve doğa güzellikleri arasında ilerleyen görkemli kanyon, iki dağ arasında uzanan dar ve yüksek geçitleriyle ünlü. Oldukça zorlu ve iyi düzenlenmiş yürüyüş parkurları bulunan Saklıkent Kanyonu’nun buz gibi suları ve labirentler yolları arasında unutulmaz bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Akarsu kenarlarına kurulan iskelelerde taze balık ve yöresel ürünler servis eden tesisler, kır bahçeleri ve mesire alanları bulabileceğiniz kanyonda macera arıyorsanız hırçın dalgalar arasında profesyonellerle birlikte nehir raftingi de yapabilirsiniz. Fethiye’de düzenlenen doğa gezileri ve fotoğraf safarileriyle keşfedebileceğiniz dünyaca ünlü Saklıkent Kanyonu’nda yılın her mevsimi büyüleyici manzaralarla karşılaşacaksınız.

Konum Linki

6- Cennet Koyu

Cennet koyu | bündü

Yeşil ve mavinin buluştuğu el değmemiş güzelliğinden ismini alan Cennet Koyu, gerçekten de cenneti andıran bir güzelliğe ve huzura sahip. Hem kristal berraklığındaki denizin hem de doğanın tadını çıkarmak için Fethiye'de ilk uğramanız gereken yerlerden olan Cennet Koyu, kayalıklarla çevrili olduğu için ulaşımı zor, bu nedenle bakir doğası bozulmadan kalmayı başarmış.

Pek çok balık türünü görebileceğiniz kadar berrak ve dalgasız denizi ile üne kavuşan Cennet Koyu, unutulmaz bir yüzme deneyimi sunuyor. Çevresinde kamp alanları ve doğa yürüyüşü yolları bulabileceğiniz koy, Fethiye tekne turlarının da mutlaka uğradığı yerlerden biri. Su altı zenginliklerinden dolayı tüplü ve tüpsüz dalış turlarının da düzenlendiği Cennet Koyu, aynı zamanda dünyaca ünlü Likya Yolu’nun bir parçası.

Konum Linki

7- Paspatur Çarşısı

Paspatur Çarşısı

Fethiye'nin en eski yerleşim yeri ve en sevilen gezi alanlarından biri olan Paspatur Çarşısı, rengarenk şemsiyelerle ünlü ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret ediliyor. Pencereleri çiçeklerle sarılı cumbalı evlerin sıralandığı dar sokağında kaliteli restoranlar, kafeler ve onlarca hediyelik eşya dükkanının hizmet verdiği çarşı, Fethiye merkezindeki en sevilen alışveriş noktalarından ve günün her saati hareketli.

1920 yılına kadar Rumların dükkanlarının bulunduğu ve tarihi 1700'lü yıllara kadar uzanan Paspatur Çarşısı'nda el dokuması halı ve kilimlerin yanı sıra deri ve kuyumculuk ürünleri satın alabilir, hem Ege mutfağı hem de dünya mutfaklarından en sevilen lezzetleri tadabilir ve akşam yürüyüşünden sonra yol üstü kafelerinde mola vererek kahvenizi yudumlarken Paspatur Çarşısı’nın tarihi atmosferinin tadını çıkarabilirsiniz. Fethiye Yat Limanı’na kısa bir yürüyüş mesafesinde yer alan çarşıya Fethiye’nin hemen her noktasından yürüyerek veya toplu taşıma araçları ile kolayca ulaşılabilirsiniz.

Konum Linki

8- Fethiye Kordon

Fethiye Kordon

Fethiye sahili boyunca uzanan ve çok sevilen bir yürüyüş yolu olan Fethiye Kordon, güzelliği ve canlılığıyla İzmir Kordon’u anımsatıyor. Kıyıya bağlanmış renkli balıkçı tekneleri, muhteşem Ege deniz manzaraları, palmiye ve meyve ağaçları ile çevrili yürüyüş yolu, kaliteli kafeler ve restoranları ile günün her saati hareketli olan Fethiye Kordon, özellikle gün batımlarında fotoğraflar çekmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin Fethiye'de ilk uğradığı yer.

Güzel akşam aydınlatmaları eşliğinde keyifli yürüyüşler yapabileceğiniz Fethiye Kordon’un hediyelik eşya dükkanlarında alışveriş yapabilir, kafelerde manzarayı izleyerek çayınızı yudumlayabilir veya restoranlarda taze deniz ürünleri eşliğinde romantik akşam yemekleri tadabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Fethiye Kordon özellikle bisiklet ve paten kaymak için ideal. Özellikle çocuklu aileler için birebir.
 

9- Çalış Plajı

Çalış Plajı

Fethiye merkezinde yer aldığı için kolayca ulaşabileceğiniz mavi bayraklı Çalış Plajı, 4 kilometreyi bulan uzun kumsalıyla Fethiye tatillerinde tertemiz denizin ve güneşin tadını çıkarmak isteyen yerli veya yabancı turistlerin ilk gittiği yer. Sıcak günlerinde bile senin esintileri ile keyifli bir deniz günü yaşatan plajın çevresi ise plaj kulüpleri, restoranlar, kafeler, eğlence mekanları ve su sporu merkezleri ile çevrili.

Fethiye'nin en uzun plajlarından biri olmasının yanı sıra nisan ve kasım ayında deniz kaplumbağalarının yumurtladığı alanlarından olmasıyla da ünlü olan Çalış Plajı’nın sahil yolunda keyifli akşam yürüyüşleri yapabilir; gün boyu rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu etkinliği ile güzel zaman geçirebilirsiniz.

Konum Linki

10- Yakapark

Yakapark

Sıcak yaz günlerinde dağlardan gelen buz gibi sularda yüzmek ve taze alabalıklar tatmak için turistlerin Fethiye tatillerinde mutlaka uğradığı Yakapark, Yaka Köyü sınırları içinde yer alıyor ve Fethiye merkezine sadece 32 kilometre uzaklıkta. Saklıkent Kanyonu yolu üzerinde yer alan Yakapark; onlarca çeşit ağaçla süslü doğası, dere kenarında kurulmuş alabalık çiftlikleri, kır bahçeleri, kafeleri ve yürüyüş yolları ile hem yaz aylarında hem de hafta sonları oldukça hareketli.

Çocuklar için oyun alanları, ördekler ve kazların yüzdüğü havuzları, minik şelaleler ve seyir terasları da bulunan Yakapark’ta temiz havada hamaklarda uzanarak dinlenebilir, ahşap iskelelerde alabalık ve yöresel lezzetler tadarak manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Yakapark, aynı zamanda Fethiye, Kaş ve Kalkan’dan düzenlenen jeep safarilerinin de önemli mola noktalarından biri.

Konum Linki

Yazar Notu: Sabah veya öğle saatlerinde ziyaret edin ve uygun kıyafetlerle hazırlıklı olun. Yakapark'ın serin ve gölgeli ortamı, özellikle sıcak yaz günlerinde ferahlık arayanlara uygun. Sabah veya öğle saatlerinde ziyaret etmek daha keyifli ve rahat bir deneyim sunar. Ayrıca doğa yürüyüşleri ve keşifler yaparken rahat ve uygun ayakkabılar tercih etmelisiniz. Hava durumuna göre katmanlı giyinmeyi düşünebilirsiniz.
 

11- İztuzu Plajı

İztuzu | Nejdet Duzen

Bölgenin en ünlü plajlarından biri de Fethiye merkezine 106 kilometre uzaklıkta yer alan 4,5 kilometre uzunluğundaki mavi bayraklı İztuzu Plajı. Altın kumlarıyla ünlü bir plaj, pek çok uluslararası turizm dergisi tarafından Türkiye’nin en güzel plajlardan biri olarak gösteriliyor. Sakin denizi ve berrak sularıyla unutulmaz bir yüzme deneyimi sunan İztuzu Plajı, aynı zamanda nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarının da az sayıdaki yuvalama alanlarından biri. Bu sevimli kaplumbağalardan dolayı İztuzu Plajı, Kaplumbağa Plajı olarak da biliniyor.

1988 yılında özel koruma alanı ilan edilen ve deniz kaplumbağalarının korunması amacıyla gece 20:00 ile sabah 08:00 saatleri arasında halka kapatılan İztuzu Plajı’nın önemli bir diğer özelliği de deniz suyu ile tatlı su arasında yer alan sayılı plajlardan biri olması. Tekne turlarıyla da ulaşabileceğiniz plajın zengin su altı zenginliklerini görmek için ise tüplü ve tüpsüz dalış turlarına katılabilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Caretta carettaları korumaya dikkat edin. İztuzu Plajı, deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanı olduğu için plajda doğayı koruyarak hareket etmeniz önemli. Yumurtlama sezonunda, belirlenen alanların dışında kalmalı ve yönetmeliklere uymalısınız.
 

12- 12 Adalar

12 Adalar

Fethiye ve Ölüdeniz tekne gezilerinin en önemli adresi olan 12 Adalar, aslında tam olarak 12 tane adadan oluşmuyor. Menteşe Adaları olarak da bilinen ve Ege Denizi’nde Fethiye açıklarında yer alan bu adalar topluluğu irili ufaklı 20'ye yakın adanın birleşimini kapsıyor. Meis, Simi ve Kos gibi Yunan adalarının da yer aldığı 12 Adalar’ın büyük adaları turizm bakımından oldukça gelişmiş durumda, küçük adalar ise el değmemiş doğal güzelliklerini korumayı başarmış.

Turizm olanaklarının geliştiği adaların mavi bayraklı plajları, çarşıları ve eğlence mekanlarında güzel zaman geçirebilir; el değmemiş küçük adalarda ise gizli koylarda yüzebilir ve dalışlar yaparak büyüleyici su altı güzelliklerine şahit olabilirsiniz. Hem yerli hem de yabancı turistlerin çok ilgi gösterdiği 12 Adalar tekne turları, sabah erken saatlerde Fethiye Yat Limanı’nda başlıyor ve 12 Adalar’ın yanı sıra bölgede görülmesi gereken diğer adalar ve koyları da kapsayarak bütün gün sürüyor.

Konum Linki

13- Gizlikent Şelalesi

Gizlikent Şelalesi

Doğa severlerin Fethiye gezilerinde mutlaka keşfetmesi gereken noktalardan biri olan Gizlikent Şelalesi, Fethiye merkezine sadece 47 kilometre uzaklıkta. Saklıkent Kanyonu'na da oldukça yakın olan Gizlikent Şelalesi, yazın sıcak günlerinde serinlemek isteyen tatilcilerin ve doğa fotoğrafçılarının ilk uğradığı yerler arasında.  

Çam ağaçlarıyla çevrili bakir doğal güzelliklerin arasından akan bembeyaz sularıyla her mevsim farklı bir güzelliğe şahit olacağınız Gizlikent Şelalesi’nin çevresindeki seyir terasları ve yürüyüş yollarında da harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Az sayıda da olsa turistik tesisin bulunduğu şelalenin çevresinde akarsu üzerine kurulan salıncaklar ve hamaklar yorgunluk atabilir, yöresel lezzetler tadabilir veya buz gibi şelale göletlerine girerek serinleyebilirsiniz. Tropik ormanları andıran büyüleyici doğa güzelliğiyle ünlü Gizlikent Şelalesi’ne Saklıkent minibüsleri ile Fethiye’den 1 saatlik bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

14- Katrancı Koyu Tabiat Parkı

katrancı koyu

Fethiye merkezine oldukça yakın doğa gezi alanlarından biri olan Kazancı Koyu Tabiat Parkı, 20 hektar gibi büyük bir yeşil alana yayılıyor. 2011 yılında tabiat parkı ilan edilerek koruma altına alınan Katrancı Koyu Tabiat Parkı’nın içerisindeki çadır ve karavan alanları büyük ilgi görüyor. Muhteşem doğa manzaraları eşliğinde tertemiz denizin tadını çıkarabileceğiniz Katrancı Koyu ve Kızlar Koyu’na da ev sahipliği parkta sakız ağacı, kızılçam, ılgın ve bölgeye özgü sığla ağaçları arasında keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Endemik bitki türleri ve zengin vahşi yaşam çeşitliliği ile doğa fotoğrafçılarının da Fethiye’de sık ziyaret ettiği yerlerden biri olan Katrancı Koyu Tabiat Parkı’nda kır bahçesi, restoran, spor sahaları, seyir terasları ve iyi düzenlenmiş yürüyüş yolları bulunuyor. Teknelerin uğrak yerlerinden olan Katrancı Koyu ve Kızlar Koyu’nda çam ormanları arasında kalabalıklardan uzakta masmavi sularda yüzebilir, fotoğraf safarileri ve doğa gezileri ile Katrancı Koyu Tabiat Parkı'nın el değmemiş güzelliğini keşfe çıkabilirsiniz.

Katrancı Koyu Tabiat Parkı 2023 giriş ücretleri

 • Karavan kampı: 100 TL + 25 TL elektrik

Konum Linki

15- Şövalye Adası

şövalye adası

Hem el değmemiş doğal güzelliği hem de tarihi hazineleri ile Fethiye'nin en sık ziyaret edilen turistik noktalarından biri olan Şövalye Adası, Fethiye Adası olarak da biliniyor. Ada, muhteşem Ege Denizi manzaralı butik otelleri ile sakin bir tatil veya günübirlik geziler için ideal. Sadece 70 tane ev, 4 tane otel ve balık restoranlarının bulunduğu oldukça küçük bir ada olan Şövalye Adası, Telmessos Körfezi'nde Fethiye Limanı önünde yer alıyor.

1. derece sit alanı olarak korunan Şövalye Adası, ismini 15. yüzyılda adada yaşayan Rodos Şövalyeleri’nden alıyor. Şövalyeler tarafından yapılan kalesi ve etkileyici mozaikleriyle arkeoloji meraklılarının da ilgisini çeken adanın sakin plajında doyasıya yüzebilir, tarihi hazinelerini gezebilir ve sessiz ada sokaklarında yürüyüş yaparak güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Fethiye’ye sadece 1,9 deniz mili uzaklıktaki Şövalye Adası’na deniz dolmuşları ve tekne gezileri ile sabah saat 10:00 ile akşam 19:00 arasında kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

16- Afkule Manastırı

Afkule Manastırı

Kaya Köyü yolu üzerinde ulaşımı zor bir dağ eteğinde inşa edilmiş olan Afkule, Fethiye ve Ölüdeniz doğa yürüyüşlerinin en önemli adreslerinden biri. Deniz seviyesinden 400 metre yükseklikte inşa edilen Af Kule Manastırı ile ilgi gören alan, hem endemik bitki türleri ile doğası hem de panoramik deniz manzaraları ile ünlü.

Çam ormanları arasında 1 kilometre boyunca uzanan yürüyüş yolları ile ulaşılabileceğiniz Af Kule Manastırı’nın 5. veya 6. yüzyılda inşa edildiği düşünülüyor. Günümüzde az bir bölümü ayakta kalan manastır, konumundan dolayı çok ziyaret ediliyor. Rodos Adası'nı bile görebileceğiniz muhteşem bir manzaraya sahip Afkule Manastırı’nda hem temiz dağ havasında yürüyüş yapabilir hem de kayaların içine oyulmuş yaşam odaları ve manastır bölümlerini inceleyebilirsiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Aracınızla gidecekseniz belirli bir noktaya kadar ulaşıp sonrasında orta zorlukta bir patikadan yürümeniz gerekiyor. Patikanın sonları biraz zorlu olabildiği için doğru ayakkabı seçimi önemli.
 

17- Fethiye Darboğaz Koyu

Hem doğa yürüyüşleri hem de kamp yapmak için Fethiye’de mutlaka uğranması gereken yerlerden biri olan Darboğaz Koyu, turkuaz denizi ve doğal yollarla oluşmuş kaya göletleri ile ünlü. Kara yolu ulaşımı olmadığı için el değmemiş güzelliğini koruyan ender Ege koylarından biri olan Darboğaz Koyu’na teknelerle rahatça gidebilirsiniz.

Binlerce yılda şekillenmiş ilginç kaya oluşumlarının çarpıcı manzaraları eşliğinde rengarenk balıklarla birlikte kaya göletlerinde yüzebileceğiniz Darboğaz Koyu’nda unutulmaz bir gün yaşayabilirsiniz. Tesis ve yapılaşmanın bulunmadığı koy, dalış turları için de en çok tercih edilen yerler arasında. Fethiye'ye sadece 25 kilometre uzaklıkta Darboğaz Koyu’nu ziyaret etmeyi ve yemyeşil manzaranın tadını çıkarmayı unutmayın.

Konum Linki

18- Faralya Köyü

Fethiye Faralya

Fethiye merkezine 25 kilometre uzaklıkta yer alan Faralya Köyü, büyüleyici güzelliği ile kısa sürede dünya çapında bir üne kavuştu. Antik Likya Yolu’nun da bir parçası olan köy, çam ağaçları ile sarılı dağ yamaçlarında Ege Denizi’nin panoramik manzaralarına hakim bir konumda bulunuyor. Doğa ile uyumlu tasarlanmış bungalov ve butik otellerde konaklayabileceğiniz köyün ormanları arasında donanımlı kamp alanlarında da çadırımızı kurarak doğa manzaraları eşliğinde birkaç gün geçirebilirsiniz.

Türkiye'nin keşfedilmesi gereken cennetlerinden biri olan Faralya Köyü, Ege'nin en güzel köylerinden biri olarak görülmeye değer. İskoçya benzeri büyüleyici kaya manzaralarına da şahit olacağınız Faralya Köyü; kaya tırmanma, doğa yürüyüşü, dağ bisikleti, trekking ve dağcılık gibi doğa sporları yapmak için Fethiye'de en çok ziyaret edilen yerler arasında.

Konum Linki

19- Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Fethiye merkezine 42 kilometre uzaklıktaki Yaka Köyü sınırlarında yer alan ve bölgenin en önemli tarihi hazinelerinden biri olan Tlos Antik Kenti, M.S. 43 yılında Roma döneminde inşa edilmiş. Tarihi önemi ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen ve Likya bölgesinde Pınara, Olimpos, Myra gibi 6 büyük kentten biri olan Tlos Antik Kenti, dağ eteklerine inşa edilmiş çarpıcı kaya evleri ve tapınaklarıyla görülmeye değer manzaralara sahip.

Deniz seviyesinden 500 metre yükseklikte, bölgeye hakim konumda inşa edilmiş sur duvarları, etkileyici antik tiyatrosu, kayalara özenle oyulmuş mabetleri ve yaşam alanlarıyla tarih meraklılarını kendine çeken antik kenti rehberli turlarla da gezebilirsiniz. Pek çok antik tapınak mezarının bulunduğu kentte kanatlı at Pegasus'un üç başlı canavar Chimera ile savaşırken resmedildiği kabartmalar ise en çok ilgi gören eser.

Tlos Antik Kenti 2023 giriş ücretleri

 • Kişi başı: 20 TL

Konum Linki

20- Yediburunlar Köyü

Yediburunlar

Ölüdeniz ile Patara arasında yer alan ve zorlu bir yürüyüşle ulaşılabilen Yediburunlar Köyü, bakir doğası ve muhteşem mağazalarından dolayı Fethiye'nin gizli cenneti olarak kabul ediliyor. Dağ eteklerinde doğaya uyumlu inşa edilmiş otellerde ve pansiyonlarda konaklayabileceğiniz Yediburunlar Köyü'nün çevresi ise antik kentlerin tarihi hazineleri ile çevrili. Doğa yürüyüşlerinin en popüler adreslerinden biri olan Yediburunlar, doğayla iç içe panoramik Ege deniz manzaraları eşliğinde tatil yapmak isteyen balayı çiftlerinin de Fethiye’de en çok tercih ettiği yerler arasında.

Konum Linki

21- Günlüklü Koyu

Günlüklü Koyu

Fethiye'ye 17 kilometre, Göcek’e ise 10 kilometre uzaklıkta iki ilçenin arasında yer alan Günlüklü Koyu, çam ormanlarının sardığı tertemiz denizin tadını çıkarmak için Fethiye’de gidebileceğiniz en popüler yerler arasında. Ağaç ve bitki çeşitliliği ile ünlü Küçük Kargı Tabiat Parkı içerisinde bulunan Günlüklü Koyu, çam ormanlarının hemen bitişiğinde uzanan geniş ve ince kumlu sahiliyle sizi tropikal bir adada yüzüyormuş gibi hissettirecek.

Güneş şemsiyeleri ve şezlong kiralayabileceğiniz turistik tesislerin bulunduğu koyda çeşitli su sporları yaparak da güzel zaman geçirebilirsiniz. Çevresinde ördeklerin yüzdüğü küçük dereler, yürüyüş yolları, deniz manzaralı mesire alanları ve donanımlı kamp alanlarının da bulunduğu Günlüklü Koyu, doğa severlerin mutlaka listesine eklemesi gereken yerler arasında.

Günlüklü Koyu 2023 giriş ücretleri

 • Binek araç başı: 40 TL

Konum Linki

22- Yanıklar Köyü

Yanıklar Köyü | anzax

Fethiye merkezinde sadece 15 kilometre uzaklıkta yer alan ve Anadolu'ya özgü sığla ağaçları ile çevrili tabiat cennetlerden biri olan Yanıklar Köyü, Ege’nin yeni keşfedilen turistik noktalarından biri. İnce kumlu sahili ve mavinin her tonunu görebileceğiniz berrak denizi ile ünlü Yanıklar Köyü’nde meyve ve çam ağaçları arasında sıralanan doğa otelleri de çok ilgi görüyor.

Eko turizm alanında Türkiye'nin pilot bölgelerinden biri seçilen Yanıklar Köyü’nde denizin yanı sıra el değmemiş dereler ve akarsuların soğuk sularının da tadını çıkarabilirsiniz. Organik ürünlerle hazırlanan yöresel mutfağıyla gastronomi meraklılarının da güzel zaman geçirebileceği Yanıklar Köyü’nde doğa yürüyüşleri ve kampçılık en sevilen aktiviteler arasında. Yanıklar Köyü’ne Fethiye'den minibüslerle 20 dakikalık kısa bir yolculuk ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

23- Telmessos Antik Kenti

Telmessos Antik Kent

Türkiye'nin en bilinen antik kentlerinden biri olan Telmessos Antik Kenti’ni de Fethiye tatilinizde ziyaret edebilirsiniz. Ege Bölgesi'ndeki ilk yerleşim yerlerinden olan ve tarihi M.Ö. 3000'li yıllara kadar uzanan Telmessos Antik Kenti, antik çağda dönemin en büyük şehirlerinden biriydi. İsmini Apollon'un oğlu Telmessos'tan alan antik kent; kayalara oyulmuş devasa tapınağı, mabetleri ve yaşam odaları ile tüm dünyadan tarih ve arkeoloji meraklılarını kendine çekiyor.

Yapılan kazılarda antik dönemlerden Helenistik ve Roma dönemlerine kadar uzanan tarihi eserler, antik tiyatro, lahitler ve etkileyici kaya mezarlarının bulunduğu Telmessos Antik Kenti’ni Fethiye’de düzenlenen doğa yürüyüşleri, kültür ve tarih turlarıyla rehberler eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Telmessos Antik Kenti 2023 giriş ücretleri

Kişi başı: 20 TL

Konum Linki

Yazar Notu: Kente giden yolda merdiven çıkılması ve dik yamaçların tırmanılması gerekiyor. O nedenle çocuklu aileler ve yaşlı bireyler için uygun bir yol değil.
 

24- Kızılada

Kızılada

Fethiye'de her saat bulabileceğiniz tekne turları ile keşfe çıkabileceğiniz başka bir doğa cenneti olan Kızılada, ismini gün batımında parlayan kızıl kumlarından alıyor. Fethiye sahiline 6,4 kilometre uzaklıkta yer alan Kızılada’da yapılaşma olarak sadece şirin bir deniz feneri, deniz ürünleri restoranı ve küçük bir hostel bulunuyor.

1800'lü yıllarda Fransa'dan getirilen tuğlalarla inşa edilen Kızılada Feneri, yüzlerce yıldır denizcilere yol gösteriyor ve panoramik manzarasından dolayı ziyaret ediliyor. Sessiz ve huzurlu sahilinde denize girebileceğiniz, su altı zenginliklerini görmek için dalışlar yapabileceğiniz adanın balık restoranında ise gün batımında oluşan muhteşem kızıl manzara eşliğinde romantik akşam yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.

Konum Linki

25- Çubucak Tabiat Parkı

marmaris çubucak orman kampı

Fethiye merkezine 2 saat uzaklıkta yer alan ve 20 hektar gibi büyük bir yeşil alanı kapsayan Çubucak Tabiat Parkı, 1971 yılında koruma altına alındı ve 2011 yılında tabiat parkı ilan edildi. 400 çadırlık kamp alanının yanı sıra 35 araçlık karavan parkının da bulunduğu tabiat parkında kızılçam, bölgeye özgü sığla ağaçları, defne ve sandal ağaçları arasında uzanan yürüyüş yolları çok seviliyor.

Kızılçam ormanı içinde deniz manzaralı mesire alanları ve kamp alanlarının tadını çıkarabileceğiniz Çubucak Tabiat Parkı, aynı zamanda onlarca çeşit kuş türüne de ev sahipliği yapıyor. Seyir terasları, kır bahçesi, soyunma kabinleri, duş ve tuvalet gibi olanaklar bulabileceğiniz tabiat parkının sessiz koylarında gün boyu masmavi denizde yüzebilirsiniz.

Çubucak Tabiat Parkı 2023 giriş ücretleri

 • Kişi başı: 40 TL

Konum Linki

26- Toparlar Şelalesi

Toparlar Şelalesi

Hiçbir yapılaşmanın bulunmadığı ve doğal güzelliğini korumayı başarmış Toparlar Şelalesi, Fethiye merkezine sadece 69 kilometre uzaklıkta. Oldukça küçük olan Toparlar Şelalesi, etkileyici kaya oluşumları arasından akan bembeyaz suları ve yaz aylarında bile buz gibi kalan göleti ile modern dünyadan ve kalabalıklardan uzakta doğada güzel bir gün geçirmek için ideal bir yer. Yaz sıcaklarında soğuk şelale sularında yüzmek ve harika doğa fotoğrafları çekmek için ziyarete edebileceğiniz şelalenin metrelerce derinliğe ulaşan göletinde dalış da yapabilirsiniz.

Konum Linki

27- Soğuk Su Koyu

Soğuksu Koyu

Fethiye tekne turlarının en önemli mola noktalarından biri olan Soğuk Su Koyu, Fethiye merkezine sadece 14 kilometre uzaklıkta. Kara ulaşımının oldukça zor olduğu ve teknelerle rahatça gidebileceğiniz koy; çam ağaçlarıyla süslü kayalar arasında uzanan kumsalı, kristal berraklığında denizi ve en sıcak günlerde bile soğuk kalan suları ile ünlü.

Yat ve tekne turizminin gelişmiş olduğu Soğuk Su Koyu’nda şnorkelli, tüplü ve tüpsüz dalış yapmak da en sevilen aktiviteler. Yaz aylarında soğuk sularda yüzmeyi tercih ediyorsanız, hem berrak denizde balıklarla birlikte yüzmek hem de doğal güzelliklerin arasında huzurlu bir gün geçirmek için Soğuk Su Koyu’nu ziyaret etmelisiniz.

Konum Linki

Yazar Notu: Kayaköy merkezinden ulaşım biraz zorlu olabilir ancak ortalama bir otomobille kolayca ulaşılabilir. Koya giriş için LasTunas adlı bir mekanın girişini kullanmalısınız. Bölgede park ücreti 60 TL. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınız için önceden hazırlıklı olarak yanınızda götürmenizde fayda var.
 

28- Fethiye Balık Pazarı

balık pazarı

Fethiye tatillerinde yerli ve yabancı turistlerin mutlaka uğradığı turistik yerlerden biri olan Fethiye balık pazarı, 60 yıldan fazla zamandır kuruluyor. Onlarca çeşit taze deniz ürünü bulabileceğiniz balık pazarı, aynı zamanda şık dekorasyonlu balık restoranlarıyla da ünlü.

Ege ve Akdeniz mevsim balıklarının yanı sıra yöresel mezeler, kalamar ve ahtapot salataları tadabileceğiniz Fethiye balık pazarı restoranları, deniz ürünleri seviyorsanız Fethiye’de mutlaka uğramanız gereken yerler arasında. İlçe merkezinde güzel bir konumda bulunduğu için Fethiye balık pazarına kısa bir yürüyüşle veya toplu taşıma araçlarıyla kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

29- Dalyan Kaya Mezarları

Kral Kaya Mezarı

Fethiye merkezine 71 kilometre uzaklıkta yer alan ve antik çağın en önemli ticaret kentlerinden biri olan Kaunos Antik Kenti'nin en etkileyici parçası olan Dalyan Kaya Mezarları, büyüleyici manzarasıyla tüm dünyada tarih ve kültür meraklılarının ilgisini çekiyor.

Kaunos Kaya Mezarları olarak da bilinen Dalyan Kaya Mezarları’nın M.Ö. 4. yüzyılda Roma döneminde inşa edildiği düşünülüyor. Devasa kayalar üzerine oyulmuş Likya tipi kaya mezarları, birçok turizm dergisinin de kapaklarını süsledi. Fethiye tarih ve kültür gezilerinin değişmez adreslerinden biri olan bölgede antik tiyatro, agora, Roma hamamı ve çeşitli tapınakları da yakından görme şansı bulabilirsiniz. Özellikle gün batımlarında eşsiz bir manzaraya şahit olacağınız Dalyan Kaya Mezarları, yabancı turistlerin de Fethiye’de en çok ziyaret ettiği yerler arasında.

Konum Linki

30- Belcekız Plajı

belcekız plajı

Fethiye’de denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biri de 3 kilometre uzunluğu ve altın renkli kumsalıyla dünya çapında bir üne kavuşan Belcekız Plajı. Fethiye merkezine 12 kilometre uzaklıkta, Ölüdeniz beldesinde bulunan plaj, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı turistlerle çok hareketli.

Babadağ’ın etkileyici manzaraları eşliğinde güneşlenebileceğiniz plaj, aynı zamanda Babadağ zirvelerinden yapılan yamaç paraşütlerinin de iniş pisti olarak kullanılıyor. Bölgedeki diğer plajlara göre daha rüzgârlı ve dalgalı bir denizi olmasından dolayı rüzgâr sörfü, uçurtma sörfü ve deniz paraşütü gibi onlarca su sporu yapabileceğiniz Belcekız Plajı’na kesinlikle uğramalısınız.

Konum Linki

Yazar Notu: Yüzme konusunda kendini güvenmeyen ya da çocuklu aileler için pek uygun değil. Aniden derinleşebildiğini söylemekte fayda var.
 

31- Yeşil Vadi Doğa Parkı

Fethiye'nin turistik köylerinden biri olan Yanıklar Köyü sınırları içerisinde yer alan Yeşil Vadi Doğa Park ve Kamp Alanı, hem zengin ağaç çeşitliliği hem de turistik tesisleri ile Fethiye’den günlük bir kaçamak için en ideal yer. Dere üstünde kurulmuş çardaklar ve iskelelerde Ege mutfağından taze balıklara kadar pek çok lezzeti tadabileceğiniz doğa parkında dere üstünde sıralanan hamaklar ve salıncaklarda da yılın yorgunluğunu atabilirsiniz.

Yürüyüş yolları, çocuklar için oyun alanları, kır bahçeleri ve donanımlı kamp alanlarının da bulunduğu Yeşil Vadi Doğa Parkı, Fethiye'ye sadece 20 kilometre uzaklıkta. Serin havasından dolayı özellikle yaz aylarında çok hareketli olan doğa parkında olta balıkçılığı da yapabilir ve harika fotoğraflar çekebilirsiniz.

Yeşil Vadi Doğa Parkı 2023 giriş ücretleri

 • Kişi başı: 100 TL

Konum Linki

32- İnlice Plajı

İnlice Plajı

Fethiye ile Göcek arasında yer alan İnlice Plajı, bölgenin en sevilen plajlarından biri. Geniş sahili ve sığ denizi ile çocuklu ailelerin Fethiye’de en çok tercih ettiği plajlardan biri olan İnlice Plajı’nın arka tarafı ise mesire alanları, butik oteller, pansiyonlar, restoranlar ve kafelerle çevrili. Ücretsiz olarak girebileceğiniz plajda şezlong ve şemsiye kiralayabileceğiniz veya atıştırmalıklar alabileceğiniz turistik tesisler de hizmet veriyor. Tertemiz denizi ile Fethiye’nin mavi bayraklı plajlardan biri olan İnlice Plajı’nda çam kokuları eşliğinde keyifle yüzebilirsiniz.

Konum Linki

33- Dalaman Çayı

Dalaman Çayı

Fethiye merkezine 68 kilometre uzaklıkta yer alan Dalaman Çayı, su sporları ve rafting yapmak isteyenlerin ilk uğradığı yerlerden biri. Son yıllarda ülkemizin su sporları alanında en gelişen yerlerinden biri olan Dalaman Çayı, kolay bir parkura sahip olduğu için ailelerin de rafting yapmak için tercih ettiği yerler arasında.

Kano gezilerine de çıkabileceğiniz çayın çevresinde kurulan balık restoranları ise temiz havada eşsiz doğa manzaraları arasında güzel bir gün geçirmek isteyen tatilcileri ağırlıyor. Toplam uzunluğu 230 kilometre olan Dalaman Çayı’nda ailenizle hem dinlendirici hem de heyecan dolu bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

34- Kıdrak Koyu

kıdrak koyu

Kelebekler Vadisi ve Kabak Koyu arasında yer alan Kıdrak Koyu, 25 hektar gibi büyük bir yeşil alana yayılan Kıdrak Milli Parkı’nın bir parçası. Tekne gezileri ve dalış turlarının yanı sıra kuş gözlemciliği, doğa fotoğrafçılığı, trekking ve kampçılık gibi aktiviteler için de ziyaret edilen koy, panoramik deniz manzaraları sunan yürüyüş parkurlarıyla da çok popüler. İnce kumlu sahilinde çam ormanları arasında huzurlu bir gün geçirebileceğiniz Kıdrak Koyu’nda az sayıda da olsa restoran ve turistik tesis de bulabilirsiniz. Fethiye’nin en güzel koylarından biri olarak gösterilen Kıdrak Koyu’nun güzelliğini görmeden gezinizi bitirmeyin.

Kıdrak Koyu 2023 giriş ücretleri

 • Kişi başı: 70 TL

Konum Linki

35- Sidyma Antik Kenti

Sidyma

İlçe merkezine 48 kilometre uzaklıkta Fethiye ve Kaş arasına yer alan Sidyma Antik Kenti, 2000 yıllık uzun tarihi ve etkileyici yapılarıyla ziyaretçilerini büyülüyor. Seydikemer ilçesi sınırlarında bulunan antik kent, Roma döneminde en önemli bir ticaret merkezlerinden biriydi ve bu konumunu Bizans dönemine kadar sürdürdü. 35 metre uzunluk ve 3 metre yükseklikteki surlarla çevrili Sidyma Antik Kenti’nin gözetleme kulesinden bölgenin panoramik manzarasını izleyebilirsiniz.

Likya dönemi anıt mezarları, Roma hamamı, kiliseler ve Artemis Tapınağı’nı gezebileceğiniz antik kentin en ilgi gören yeri ise güvercin yuvası şeklinde tasarlanmış etkileyici kaya mezarları. Hem doğal güzelliği hem de tarihi hazinelerini yakından görmek için ziyaret edebileceğiniz Sidyma Antik Kenti’ni Fethiye’de düzenlenen rehberli tarih turlarıyla keşfe çıkabilirsiniz.

Amistas Kaya Mezarı 2023 giriş ücreti

 • Kişi başı: 40 TL

Konum Linki

36- Boncuklu Koyu

Boncuklu Koyu

Büyük Boncuklu Koyu ve Küçük Boncuklu Koyu olarak iki bölümden oluşan Boncuklu Koyu, Fethiye'nin çam ormanlarıyla süslü el değmemiş güzelliklerinden biri. Cam berraklığında denizin tadını çıkarabileceğiniz koy, tekne gezilerinin de en önemli durakları arasında. Çevresinde mesire alanları, yürüyüş parkurları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanları bulunan Boncuklu Koyu’nda duş, soyunma kabini ve tuvalet gibi olanaklar da sağlanıyor.

Küçük Boncuklu Koyu ise kalabalıklardan uzakta ince kumlu sahili ile size tropik bir adada yüzüyormuş hissi verecek oldukça küçük bir kumsala sahip. Koyda su sporları yapabilir veya kano kiralayarak gezebilirsiniz. Ücretsiz olan bu koylarda kamp yapmak isteyenler için donanımlı alanları da bulunuyor.

Konum Linki

37- Kumburnu Plajı

kumburnu-plajı

Ölüdeniz Milli Parkı’nın içinde, yarımadanın ucunda yer alan mavi bayraklı Kumburnu Plajı, Ölüdeniz merkezinden kısa bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz bir doğa güzelliği. Milli parkın koruma alanında yer aldığı için el değmemiş güzelliklerini korumayı başarmış plaj 2 kilometreyi bulan uzun sahili, dalgasız denizi ve sığ sularıyla hem çocuklu aileler hem de turistik kalabalığından uzakta denize girmek isteyen tatilciler için ideal. Yemyeşil çam ormanlarının sardığı bir doğa cenneti olan Kumburnu Plajı’na milli parkta yürüyüş yaptıktan sonra da uğrayabilir ve kendinizi serin sulara bırakabilirsiniz.

Konum Linki

38- Şehit Fethi Bey Parkı

Fethiye merkezindeki en büyük park olan ve 2018 yılında halka açılan Şehit Fethi Bey Parkı ilçenin sahili boyunca uzanan yürüyüş yolları, spor sahaları, çocuk oyun alanları ve bisiklet yolları ile keyifli bir gezi alanı. Cumhuriyetin ilk pilotlarından biri olan Fethi Bey'in kanatlarla tasvir edildiği etkileyici bir heykelinin de bulunduğu park; göletleri, ahşap köprüleri ve peyzajlı bahçeleriyle görülmeye değer güzellikte.

Konum Linki

39- Sarıgerme Plajı

Dalaman Sarıgerme olajı

7 kilometrelik uzunluğuyla ülkemizin en uzun plajlarından biri olan Sarıgerme Plajı, Fethiye’ye sadece 55 kilometre uzaklıkta. Ormanların içinde tavus kuşları arasında yürüyerek ulaşabileceğiniz plaj, altın sarısı kumları ve masmavi deniziyle görülmeye değer güzellikte.

Beton yapıların bulunmadığı, bu nedenle doğal güzelliğini koruyan Sarıgerme Plajı, hem doğanın içinde piknik yapmak hem de denizin tadını çıkarmak için bölgede en çok tercih edilen plajlardan biri. Gün batımı manzaralarıyla da ünlü plajda denizin tadını çıkardıktan sonra romantik gün batımı manzaraları eşliğinde fotoğraflar da çekebilirsiniz.,

Konum Linki

40- Amistas Kaya Mezarı

Amistas

Fethiye merkezinden kolayca ulaşabileceğiniz, bölgenin dünyaca ünlü tarihi hazinelerinden biri olan Amistas Kaya Mezarı, M.Ö. 4. yüzyılda Likya döneminde inşa edilen bir mimari şaheser. Bölgeye hakim bir tepede Fethiye ve Ege deniz manzaraları sunan devasa kayaların üzerine oyuluş etkileyici mezarın kimin adına yapıldığı tam olarak bilinmiyor. Görkemli kaya mezarının çevresi de pek çok lahit mezarla dolu.

İki katlı, dörtgen şekilli ve kemerli tasarımının yanı sıra her iki tarafında savaşların resmedildiği kabartmaları ile de ünlü Amistas Kaya Mezarı’nda hem antik yapının hem de Fethiye'nin harika fotoğrafları çekebilirsiniz.

Konum Linki

41- Letoon Antik Kenti

Letoon

1988 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dahil edilen ve Türkiye'nin dünyada en tanınan antik kentlerinden biri olan Letoon Antik Kenti’nin M.Ö. 7. yüzyılda kurulduğu tahmin ediliyor. Likya medeniyetinin dini merkezi olan ve etkileyici Leto, Apollon, Artemis tapınakları ile ünlü antik kentte yapılan kazılarda M.Ö. 4. yüzyıla ait kitabeler de bulundu. 

Görkemli tapınakları, lahit mezarları, antik çeşmeleri, sütunlu caddeleri ve Roma döneminde inşa edilmiş kilisesi ile tarih gezilerinin en önemli adresi olan Letoon Antik Kenti, aynı zamanda Likya Yolu’nun bir parçası olarak da keşfedilebilir. Her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret edilen Letoon Antik Kenti’ni Fethiye tarih turlarıyla gezebilir ve geçmişe unutulmaz bir yolculuk yapabilirsiniz.

Konum Linki

42- Karaot Plajı

Fethiye'nin turistik köyü Yanıklar’da yer alan ve sit alanı içerisinde yer aldığı için doğal güzelliği korunan Karaot Plajı, yeşil ve mavinin buluştuğu doğa cennetlerinden bir diğeri. Sakin ve huzurlu bir atmosferde denize girmek veya meyve bahçeleri arasında gezmek için uğrayabileceğiniz Karaot Plajı’nın çevirisi de denize kadar uzanan sığla ağacı ormanı ile güzel bir manzaraya sahip.

Deniz kaplumbağalarının yumurtlama alanlarından olan ince kumlu sahilinde güneş şemsiyeleri, çardaklar ve şezlonglar bulabileceğiniz Karaot Plajı’nın dalgasız denizi ise acemi yüzücüler ve çocuklu aileler için ideal. Kano gezileri ve dalışlar yapabileceğiniz plaj, Fethiye’nin en güzel plajlarından biri olarak görülmeye değer.

Konum Linki

43- Kalemya Koyu

Fethiye'de turizm olanaklarının geliştiği büyüleyici koylardan biri de yemyeşil doğası ve masmavi denizi ile ünlü Kalemya Koyu. Çevresinde butik otellerin, kafelerin ve restoranların sıralandığı koy, romantik manzarasıyla balayı tatilleri için de en çok tercih edilen yerler arasında. Doğa manzaralı balayı otelleri ve dünya mutfaklarından lezzetler sunan restoranların bulunduğu Kalemya Koyu, çevresini saran yürüyüş yolları ve ince kumlu sahili ile keyifli bir tatil deneyimi sunuyor.

Tekne gezileri ile de keşfedilebileceğiniz ve geceleri aydınlatılan sahil kenarında sıralanan masalarda romantik manzaralar eşliğinde taze deniz ürünleri tadabileceğiniz Kalemya Koyu, çam ormanlarında arasında gizlenmiş sevilen tatil cennetlerinden biri.

Konum Linki

44- Girdev Gölü

Girdev Gölü

Fethiye merkezine 87 kilometre uzaklıktaki Seydikemer ilçesi sınırlarında yer alan Girdev Gölü, onlarca kuş türüne ev sahipliği yapan, bölgenin gizli kalmış tabiat harikalarından biri. Göl ve çevresini saran deniz seviyesinden 1800 metre yüksekteki Girdev Yaylası, yaz aylarının keyifli gezi alanları arasında.

Jeep ve motor seferlerinin de düzenlendiği Girdev Gölü, yaz günlerinde serin havasıyla piknik yapmak, doğa gezilerine çıkmak, su kuşlarının fotoğraflarını çekmek ve balık tutmak için Fethiye’de gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Yılın her mevsimi gezebileceğiniz Girdev Gölü ve Girdev Yaylası, kuş gözlemcileri ve doğa fotoğrafçılarının da Fethiye’de en sık ziyaret ettiği yerlerden.

Konum Linki

Yazar Notu: Deniz seviyesinden 1800 metre yükseklikte yer aldığı için çok rüzgarlı ve soğuk olabiliyor. Özellikle çocuklarınızla gidiyorsanız mutlaka kalın giysiler bulundurun.
 

45- Fethiye Aşıklar Tepesi

Aşıklar Tepesi

Özellikle geceleri sunduğu büyüleyici Fethiye manzarası ile ünlü Fethiye Aşıklar Tepesi, ilçenin en popüler gezi alanlarından biri. Meyve ve çam ağaçları arasında keyifli bir yürüyüşle ulaşabileceğiniz Aşıklar Tepesi'nde kır bahçeleri, kafeler ve küçük alışveriş dükkanları hizmet veriyor.

Fethiye Kalesi yolu üzerinde bulunan Aşıklar Tepesi’nin çevresindeki Likya mezarları da yerli ve yabancı turistlerin sevdiği gezi alanları arasında. Hem harika fotoğraflar çekmek hem de Fethiye'nin muhteşem panoramik manzaraları eşliğinde çayında yudumlamak için Fethiye Aşıklar Tepesi’ne mutlaka uğramanızı öneririz.

Konum Linki

46- Pınara Antik Kenti

Pınara Antik Kenti

Bölgedeki dünyaca ünlü bir başka antik kent de Likya uygarlığının en büyük 6 kentinden biri olan Pınara Antik Kenti. Likya Birliği meclisinde üç oy hakkına sahip kentten biri olan ve günümüzün demokratik sistemin temellerinin atıldığı Pınara Antik Kenti’nin M.Ö. 340 yıllarında inşa edildiği tahmin ediliyor. M.Ö. 334 yılında Büyük İskender tarafından kuşatılarak ele geçirilen kent, uzun süre Bergama ve Roma İmparatorluğu’nun egemenliğinde kalmış.

Bölgeye hakim yüksek bir tepede yer alan ve Babadağ’ın muhteşem manzaralarını sunan 3200 kişilik etkileyici antik tiyatrosuyla ünlü Pınara Antik Kenti’nde agora, yaşam alanları ve mabetleri inceleyebilirsiniz. Dik yamaçlarda kayalara oyulmuş yüzlerce kaya mezarına ev sahipliği yapan antik kentin bu bölümünü de mutlaka gezmenizi öneririz. Fethiye merkezine 45 kilometre uzaklıkta yer alan Pınar Antik Kenti’ni rehberde turlarla gezebilir veya Minare Köyü minibüsleri ile kente kolayca ulaşabilirsiniz.

Konum Linki

47- Karataş Akmaz Plajı

Çiftlik mevkiinde yer alan ve kalabalıklardan uzak bir ortamda denize girebileceğiniz Karataş Plajı, Kargı Köyü Akmaz Plajı olarak da biliniyor. Sakin ve dalgasız bir denize ve çakıllı bir kumsala sahip plaj, Fethiye merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta. Çam ormanları arasında gizlenmiş olan bu küçük plaj içerisinde şezlong ve güneş şemsiyesi kiralayabileceğiniz küçük bir işletme de hizmet veriyor.

Karataş Plajı’nı çevreleyen ağaçların gölgesinde dinlenebilir ve havuzu andıran berrak denizin tadını çıkarabilirsiniz. Sığ olmasından dolayı Karataş Plajı, acemi yüzücüler ve çocuklu ailelerin de Fethiye’de en çok tercih ettiği plajlarından biri.

Konum Linki

48- Fethiye Kalesi

Fethiye Kalesi

Fethiye'nin ve Ege Denizi’nin panoramik manzaralarına hakim bir tepede yükselen Fethiye Kalesi, Amistas Kaya Mezarı’nın hemen yanı başında yer alıyor. İlçe merkezinden sadece 3 kilometre uzaklıkta olduğu için kolayca ulaşabileceğiniz bir tarihi hazine olan Fethiye Kalesi, Rodos şövalyeleri tarafından 15. yüzyılda inşa edilmiş.

Günümüzde az bir bölümü ayakta kalan kale, sunduğu etkileyici manzaralardan dolayı yerli ve yabancı turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Orta Çağ mimarisiyle inşa edilen Fethiye Kalesi’nin iç bölümlerini gezebilir, kalenin yanındaki kafede mola vererek Fethiye’yi izleyebilirsiniz.

Konum Linki

49- Sultan’s Aquapark

2002 yılında Fethiye'nin ünlü Çalış Plajı’nın yanında hizmete açılan Sultan’s Aqua City, özellikle çocuklu ailelerin Fethiye'de ilk uğradığı yerlerden. 8 kişinin aynı anda kayabildiği 10 adet su kaydırağı ile dünya standartlarında bir su parkı olan Sultan’s Aquapark; dalga havuzları, yetişkin ve çocuk yüzme havuzları ile 750 kişi kapasiteli.

Su parkı içerisinde restoranlar, çocuk oyun alanları ve güneşlenme terasları da bulabilirsiniz. Çocuklarınızla keyifli bir gün geçirmek için ideal olan Sultan’s Aquapark, Foça Mahallesi Mustafa Kemal Bulvarı üzerinde güzel bir konumda yer alıyor.

Konum Linki

50- Gemile Adası

Gemiler Adası

Fethiye’de her saat bulabileceğiniz tekne ve yat gezileriyle keşfe çıkabileceğiniz Gemile Adası, Aya Nikola Adası olarak da biliniyor. M.S. 5. yüzyılda kiliselerin kurulduğu ve hac bölgesi olarak uzun süre ziyaret edilen ada, Ölüdeniz’e sadece 7 kilometre uzaklıkta.

Çam ve zeytin ağaçlarının çevrelediği eşsiz koyu ile günümüzde çok sevilen bir gezi alanı haline gelen Gemile Adası’nda kristal berraklığındaki denizinde yüzmenin yanı sıra antik kilise kalıntılarını ve etkileyici tünelleri de gezebilirsiniz. Berrak denizinden dolayı dalış turları için sıkça ziyaret edilen adada profesyonel dalgıçlarla birlikte tüplü ve tüpsüz dalış da yapabilirsiniz.

Konum Linki

51- Water World Aquapark

Ölüdeniz’in İncirlik Caddesi üstünde yer alan Water World Aquapark, her yaş grubu için 9 tane su kaydırağı ile hem çocuklu ailelerin hem de yabancı turistlerin mutlaka uğradığı yerler arasında. Dalga havuzu, dinlenme havuzu, çocuk oyun havuzları, çocuk kulübü ve restoranların hizmet verdiği su parkı, aynı zamanda etkinlik alanlarında düğün, nişan ve özel parti gibi pek çok organizasyona ev sahipliği yapıyor. Hem Ölüdeniz'den hem de Fethiye'den kolayca ulaşabileceğiniz Water World Aquapark’ın farklı büyüklüklerdeki kaydıraklarında eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Konum Linki

52- Turunç Pınarı Koyu

Fethiye merkezine sadece 8 kilometre uzaklıkta, Fethiye Körfezi'nin doğusundaki Şahin Burnu civarında yer alan Turunç Pınarı Koyu, mutlaka keşfetmeniz gereken gizli cennetlerden. Kamelya Koyu’na komşu olan ve defne, zeytin, çam, sandal ağaçlarıyla süslü yemyeşil Turunç Pınarı Koyu, ismini de çevresindeki meyve ağaçlarından alıyor.

Tekne gezileri ile ulaşabileceğiniz koy, özellikle mayıs ve ekim ayları arasında tekne ve yatlarla doluyor. Doğal liman olması ve korunaklı yapısından dolayı yat turizminin geliştiği Turunç Pınarı Koyu’nda ahşap iskeleler, turistik tesisler ve restoranlar bulabilirsiniz. Rüzgâr sörfü, yelken ve dalga sörfü gibi su sporları yapabileceğiniz Turunç Pınarı Koyu, aynı zamanda antik mezarlar ve harabeleriyle de keyifli bir doğa yürüyüşü alanı.

Konum Linki

53- Fethiye Müzesi

fethiye müzesi1

Fethiye'nin çevresindeki birbirinden önemli antik kentlerde yapılan kazılarda elde edilen tarihi eserlerin sergilendiği Fethiye Müzesi, sadece tarih ve arkeoloji meraklılarının değil herkesin ziyaret etmesi gereken önemli müzelerden biri. 1962 yılında açılan ve 1987 yılında günümüzdeki binasına taşınan Fethiye Müzesi’nin bahçesi de bir açık hava müzesi olarak pek çok tarihi esere ev sahipliği yapıyor.

M.Ö. 3000 yılından Osmanlı dönemine kadar uzanan binlerce paha biçilmez tarihi eser, heykeller, mozaikler, altın ve gümüş sikkeler, lahitler ve yazıtların sergilendiği müzenin iyi düzenlenmiş koleksiyonlarında Likya bölgesinin en önemli eserlerini yakından görebilirsiniz. Haftanın her günü saat 08:30 ile 19.30 saatleri arasında ziyaret edebileceğiniz Fethiye Müzesi, ilçe merkezinde 505. Sokak üzerinde yer alıyor.

Önemli not: Yenileme ve restorasyon sebebiyle geçici olarak kapalı.

Konum Linki

54- Ölüdeniz Milli Parkı

ölüdeniz milli parkı

Ölüdeniz beldesinin yanı başında yer alan ve 25 hektar yemyeşil bir alanı kapsayan park, Fethiye merkezine sadece 25 dakika uzaklıkta. Kıdrak Tabiat Parkı olarak da bilinen Ölüdeniz Milli Parkı, kızılçam ağaçları arasında uzanan yürüyüş parkurları ve bisiklet yollarıyla doğaya kaçmak isteyenlerin Fethiye’de ilk uğradığı yer. Donanımlı kamp alanları da bulabileceğiniz milli park, aynı zamanda ormanlar arasında gizlenmiş, ince kumlu Kumburnu Plajı ve büyüleyici koyları için de ziyaret ediliyor. Hem tertemiz hava ve doğanın hem de ıssız koyların tadını çıkarmak için Ölüdeniz Milli Parkı’na kesinlikle uğramalısınız.

Ölüdeniz Milli Parkı 2023 giriş ücretleri

 • Arabayla giriş: 45 TL
 • 2 şezlong ve 1 şemsiye: 120 TL
 • Tuvaletler: 3 TL

Konum Linki

55- Kuleli Plajı

Kuleli Plajı

Fethiye Yarımadası’nın gizli cennetlerinden biri olan ve turkuaz denizi ile ünlü Kuleli Plajı, çam ormanları arasında keyifli bir deniz günü sunuyor. Sahilinin bir bölümü çakıllı bir bölümü ise kumlu olan plaj, dalgasız ve balık sürülerini bile görebileceğiniz berrak sularıyla çok popüler. Ücretsiz olarak girebileceğiniz plajda şezlong ve güneş şemsiyeleri kiralayabileceğiniz küçük tesisler de hizmet veriyor. İki tarafı çam ormanlarıyla çevrili Kuleli Plajı’na Fethiye merkezinden toplu taşıma araçları ve teknelerle 10 dakikada kısa bir yolculukta ulaşmanız mümkün.

Konum Linki

56- Fethiye Uğur Mumcu Parkı

Türkiye'nin en önemli gazeteci ve yazarlarından Uğur Mumcu’ya adanan ve deniz kenarında geniş bir yeşil alanı kapsayan Uğur Mumcu Parkı, kalabalıklardan uzaklaşarak deniz kokusu eşliğinde yürüyüş veya spor yapmak için hem yerel halk hem de turistler tarafından sıkça ziyaret ediliyor. Çiçek bahçeleri arasında uzanan yürüyüş ve bisiklet yolları, çocuk oyun alanları, spor sahaları, kır bahçeleri ve kafelerin bulunduğu parkta balerin heykellerinin yanı sıra flamingo ve yunus şeklinde kesilmiş çimler de harika bir manzara oluşturuyor.

Konum Linki

57- Küçük Kargı Tabiat Parkı

Küçük kargı koyu

Ömer Eşen Tabiat Parkı olarak da bilinen Küçük Kargı Tabiat Parkı, Fethiye’nin Yanıklar bölgesinde 15 hektar gibi büyük bir yeşil alanı kapsıyor. 3. derece doğal sit alanı olarak korunan ve bölgeye özgü sığla ağaçlarıyla çevrili Küçük Kargı Tabiat Parkı, aynı zamanda Kargı Koyu’nun tertemiz denizi için de ziyaret ediliyor.

Sığla ağaçlarının yanı sıra kızılçam, doğu çınarı, pırnal meşesi ve ılgın gibi pek çok ağaç çeşidiyle süslü tabiat parkında ağaçkakanlardan şahin ve tilkilere kadar pek çok vahşi hayvanı da görme şansı bulabilirsiniz. Hem temiz havada yürüyüş yapabileceğiniz hem de Kargı Koyu’nun sessiz ve huzurlu ortamında tertemiz denize girebileceğiniz Küçük Kargı Tabiat Parkı’nın içerisinde kır bahçeleri, tuvalet ve duş gibi olanaklar da sağlanıyor.

Konum Linki

58- Kayaköy

KayaKöy Sokakları

Antik dünyanın önemli kentlerinden Karmylassos’un kalıntıları üzerine inşa edilmiş Kayaköy, hayalet kasaba olarak da biliniyor. Kurtuluş Savaşı’ndan sonra yapılan mübadele sonucu bölgeyi terk eden Rumlardan kalan ve dağ eteklerine yayılan terk edilmiş taş evleriyle ünlü Kayaköy, etkileyici manzarası ve mistik atmosferiyle Fethiye gezilerinin en önemli noktalarından biri. Fethiye ve Ölüdeniz’e yakınlığından dolayı turizm olanaklarının da gelişmeye başladığı bölgede doğa otellerinden villalara ve tarihi taş evlerde hizmet veren butik otellere kadar pek çok tesis bulabilirsiniz.

Yüzlerce yıldır bozulmadan kalmış evleri, kiliseleri ve ıssız sokakları ile tam bir açık hava müzesi olan Kayaköy’de M.Ö. 4. yüzyıldan kalan lahit mezarları da inceleyebilirsiniz. Dünyanın her yerinden fotoğrafçıların ilgisini çeken Kayaköy, aynı zamanda at safarileri ve doğa yürüyüşlerinin değişmez adresi konumunda.

Konum Linki

59- Babadağ

Babadağ

Türkiye’nin en ünlü ve turistik dağlarından biri olan Babadağ, aynı zamanda tam bir doğa sporları merkezi. Ölüdeniz ve Fethiye’nin panoramik manzaralarını sunan yürüyüş parkurlarıyla bilinen 1969 metre yükseklikteki Babadağ, kaliteli yamaç paraşütü merkezleriyle dünya çapında üne kavuştu. Her mevsim profesyonel paraşütçülerle birlikte kısa bir eğitimle yapabileceğiniz yamaç paraşütü ile Ölüdeniz üzerinde inanılmaz manzaralar izleyebilirsiniz.

1200 metre yükseklikte küçük bir kayak pistinin de bulunduğu Babadağ, zengin endemik bitki ve vahşi yaşam çeşitliliği ile dünyanın korunması gereken 10 dağından biri olarak kabul ediliyor. Kampçılık, kaya tırmanma, dağ bisikleti ve dağcılık gibi doğa sporları için ülkemizin en çok ziyaret edilen yerlerinden biri olan Babadağ’ın zirvesindeki restoranda da eşsiz doğa ve deniz manzaraları eşliğinde dünya mutfaklarından lezzetler tadabilirsiniz. 

Konum Linki

60- Hisarönü

ölüdeniz hisarönü

Ölüdeniz beldesinin küçük ve turistik bir mahallesi olan Hisarönü; çam ormanları arasında sıralanan butik otelleri, otantik çarşıları, kafeleri, barları ve restoranları ile bölgede konaklama için en çok tercih edilen yerler arasında. Yüksek oksijen seviyesine sahip havasıyla ünlü Hisarönü, bu özelliğiyle doğa yürüyüşleri için de ideal.

Fethiye merkezine 13 kilometre, Ölüdeniz’e ise sadece 10 kilometre uzaklıkta yer alan Hisarönü; dar sokaklarını süsleyen tarihi ahşap ve taş konakları, hareketli barlar sokağı ve yüzlerce çeşit yöresel ürün bulabileceğiniz pazarları ile günübirlik geziler için en çok tercih edilen yerlerden. At çiftlikleriyle de ilgi gören Hisarönü’nde her yaş grubu için binicilik eğimleri alabilir ve çocuklarınızla birlikte at safarilerine çıkarak bölgenin tarihi ve doğal güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Konum Linki

Fethiyeyi gezdim gördüm, şimdi sırada neresi var diyorsan Muğla'nın bir diğer dünyaca ünlü tatil beldesi Bodrum'da gezilecek yerler rehberi seni bekliyor.


nihanbayram
Nihan Bayram
485 Yazı
Bilkent Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre bir marka ajansında içerik editörlüğü yaptı. Hürriyet Kitap bünyesinde "Ün, Aşk ve Diğerleri" adlı kitabı yayınlandı. Ajans deneyiminden sonra Enuygun ekibine katıldı.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar